Zavrieť

Porady

Dohoda o vysporiadani podieloveho spoluvlastnictva k nehnutelnosti + hypoteka

Zdravim, s partnerkou vlastnime nehnutelnost - byt, pricom kazdy vlastni 1/2. Na tento byt sme si spolu vzali v roku 2010 hypotekarny uver (na cca. 50% ceny bytu). Medzicasom sme sa vsak rozhodli, ze sa stanem jedinym vlastnikom nehnutelnosti, nakolko takmer vsetky investicie do bytu som platil ja, s tym, ze partnerke vyplatim peniaze, ktore do bytu dala. Navyse v tomto obdobi nam konci fixacia na aktualnom hypouvere a takmer urcite budeme menit banku a novy uver uz bude iba na mna. Najspravnejsim postupom by bola dohoda o vysporiadanim podieloveho spoluvlastnictva z zmysle 141 obcianskeho zakonnika, mam vsak k tomu niekolko otazok. Moze byt v sposobe vyrovanania, ze partnerkin podiel mi pripadne bezodplatne? Plati sa pri takomto vysporiadani nejaka dan? Aky by mal byt postup s bankou? Mam si od banky vypytat suhlas na zmenu v LV, s tym, ze zalozne pravo ostane nezmenene?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Daň z príjmu za nehnuteľnosť sa neplatí len vtedy, ak je prevádzajúci vlastníkom aspoň 5 rokov. V dohode o zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva uvedte skutočnú cenu s tým, že výška podielu bola určená podľa vložených investícií. Neriskuj bezodplatnosť, dar sa dá žiadať späť. S bankou sa normálne dohodni.

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Potrebujete súhlas banky, niektoré si za to vedia vypýtať slušný poplatok. Potom uzatvorte zmluvu tak, že ako hodnotu vysporiadania v prospech partnerky uvedenie sumu jej podielu na byte. Nebude tak platiť daň, keďže tá sa platí z rozdielu medzi predajnou cenou a cenou obstarania. Ak by ste súhlas banky nemali a banka na prevod príde, môže Vám vyhlásiť predčasnú splatnosť celej pôžičky resp. uložiť zmluvnú pokutu podľa zmluvy a obchodných podmienok k úveru.

    Scooby4 je offline (nepripojený) Scooby4

    Scooby4
    V suvislosti s dohodou o zruseni a vyporiadani podieloveho spoluvlastnictva som sa na to, spolu s vybavovanim hypoteky, pytal v niekolkych bankach a je to tak, ze niektore staci len informovat, v inych treba poziadat o suhlas a dalsim je to jedno, kedze zalozne pravo sa nemeni.
    Chcel by som sa este spytat, ci si mozem dohodu o zruseni a vyporiadani podieloveho spoluvlastnictva spisat aj sam s tym, ze by sa u notara len overili podpisy, alebo je to zlozitejsie?

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Spísať si ju môžte aj sám, ale zmluva ako aj návrh na vklad musia obsahovať isté náležitosti, bez ktorých Vám kataster vkladové konanie minimálne preruší a vyzve na odstránenie nedostatkov.

    obag je offline (nepripojený) obag

    obag
    ahojte poradáci mám tiež taký problém a potreboval by som nejaký vzor podla čoho by som dohodu napísal dakujem

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Predpisy sa menia, staré vzory Vám nepomôžu. Ak to chcete mať bezproblémové,vyhľadajte zbehlého právnika. Za tých pár desiatok eur to stojí.

    Dohoda o vysporiadani podieloveho spoluvlastnictva k nehnutelnosti + hypoteka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.