Zavrieť

Porady

ePodací hárok Slovenskej pošty alebo veľký brat nás sleduje?

Ja viem, nie je veľa internetových obchodov, ktoré riešia balíky cez Slovenskú poštu. Mne a mojim zákazníkom to vyhovuje, a to je podstatné.

Zarazilo ma ale tento týždeň, že na pošte začali do počítača vyťukávať aj meno dodávateľa a odosielateľa. Alebo to samozrejme môžeme urýchliť cez internet.

Zarazilo ma však to, že vlastne teraz bude adresne dohľadateľný každý jeden balík, čo pošlem. Bude prehľad o všetkom. A o všetkých. Doteraz, keby chceli vedieť, tak museli hľadať v sprievodkach. Tie sa istý čas archivovali a potom... Ale teraz vlastne bude dohľadateľné všetko. Celkom jednoducho.

Napadá ma, či vlastne týmto nie je napríklad porušené niečo zo zákona na ochranu osobných údajov. asi nie, ve´d sa tovar nejako musí k zákazníkovi dopraviť.

Na druhej strane, toto zrejme trochu stopne tých, čo vo veľkom predávajú cez rôzne bazáre a tvária sa, že nepodnikajú, hoci klasicky tovar nakupujú a potom predávajú.
Usporiadat
usapp usapp

usapp je offline (nepripojený) usapp

Ahojte, precital som si vasu diskusiu a vsimol som si, ze viaceri z vas vytvaraju podacie harky cez web stranky alebo v exceli. My mame maly eshop a vyuzivame dlhodobo sluzby slovenskej posty. Je pre nas vyhodnejsie si s postou dohodnut relativne presny cas, kedy posta vyzdvihuje zasielky a rovnako je potom pre nas dolezite vediet rychlo vyhladat cisla zasielok, ked sa nejaka zasielka strati alebo nam vola zakaznik, ze mu nic neprislo. Preto bolo pre nas nevyhodne spoliehat sa pri vytvarani a evidencii elektronickych podacich harkov iba na stranky slovenskej posty. Na tento ucel preto vyuzivame softver firmy UtilStudio, ktory nam naimportuje zasielky z nasho uctovnictva (vystavenych faktur), automaticky z nich vytvori podaci harok a ten rovno posleme cez web stranky posty. Pride nam potvrdzovaci email, ktory obsahuje podaci harok zbaleny do ZIP suboru. Stiahneme subor, ulozime na disk a program si ZIP-ko sam rozbali a nacita cisla zasielok. Vytlacime stitky zo stranok posty, nalepime na baliky alebo na listy a mame pripravenu expediciu. Ked si posta vyzdvihne zasielky a spracuje, pride nam dalsi email, ktory znova obsahuje podaci harok zbaleny v ZIP subore. Tento harok vsak okrem cisiel zasielok obsahuje aj vahy a vypocitane ceny. Opat do programu len nacitame pribaleny ZIP subor. Kedze agenda sa spracovava na viacerych pracoviskach (uctovnici, sklad, ...), mame vzdy presny prehlad o tom, ktory harok prave caka na odoslanie, ktory uz bol odoslany, vieme si spatne dohladat akekolvek cislo zasielky alebo datum, kedy boli zasielky expedovane. Program obsahuje v sebe importy z faktur uctovnictiev Kros, MRP aj Pohody. Ale import sa da prisposobit aj niektorym inym uctovnictvam, pre samospravy a pod.
1 0
frenkacik frenkacik

frenkacik je offline (nepripojený) frenkacik

díky za tip
0 0
dolezal dolezal

dolezal je offline (nepripojený) dolezal

este jedna vec ma trochu serie...pri dobierkach do CIECH to neponukne bohuzial "adresne stitky" takze pisem veci na balik sam a este treba rucne vypisat dobierku a medz.dob.kupon...
inac je to myslim krok vpred,este treba vychytat taketo muchy...zaberie cas,ale bude
1 0
Ankaa7 Ankaa7

Ankaa7 je offline (nepripojený) Ankaa7

V súvislosti s adresnými štítkami ma napadlo, ako postupujete pri balení? Zaujíma ma to práve kvôli štítkom. Pretože ja vystavím faktúry, zabalím tovar + faktúry, vypíšem obálky/krabice a potom nahadzujem podací hárok, teda štítky neviem využiť, lebo adresy mám dávno vypísané... Raz som skúsila tak, že som si pripravila kôpky, vypísala podací hárok, vytlačila štítky a tak začala baliť, ale mám pocit, že som si to skomplikovala, spôsobila chaos a v konečnom dôsledku balenie trvalo dlhšie, čiže som neušetrila čas tým, že som štítky nemusela vypisovať. Takže buď to chce cvik, alebo triky.
0 0
GaborM GaborM

GaborM je offline (nepripojený) GaborM

Ankaa7 Pozri príspevok
V súvislosti s adresnými štítkami ma napadlo, ako postupujete pri balení? Zaujíma ma to práve kvôli štítkom. Pretože ja vystavím faktúry, zabalím tovar + faktúry, vypíšem obálky/krabice a potom nahadzujem podací hárok.
Idem presne v tomto postupe, len s tým rozdielom, že nevypisujem obálky/krabice. Na zásielku si napíšem ceruzkou číslo FA, aby som sa nestratil (napriek tomu, že moja FA do účta ide so zásielkou až do dokončenia - nalepenia adresných štítkov).
Pri nahadzovaní EPH zásielky hneď vážim, automaticky pridám 5 g (to je hmotnosť štítku + chyba mojej váhy oproti tej na pošte - to mám odpozorované).
Pri "neskladných" doporučených listoch (to sú bublinkové obálky do 50g), nahadzujem hmotnosť 51g. Po odoslaní EPH viem teda hneď aj sumu čo budem platiť. Pozor "neskladnosť" neplatí u poistených lisov.
1 0
karfiol karfiol

karfiol je offline (nepripojený) karfiol

Ankaa7 Pozri príspevok
... vypíšem obálky/krabice a potom nahadzujem podací hárok, teda štítky neviem využiť, lebo adresy mám dávno vypísané...
Priznám sa, že nie celkom chápem, kde je problém a prečo sa štítky nevyužijú Tovar zabalím, na bublinkovú obálku (krabicu) napíšem iba meno adresáta. Potom vyplním EPH, vygenerujem Adresné Štítky, ktoré následne vytlačím a polepím na obálky (krabice), pričom pri identifikácii mi pomôže práve meno napísané na obálke (krabici), ktoré musí sedieť s menom na adresnom štítku.
0 0
usapp usapp

usapp je offline (nepripojený) usapp

Ankaa7 Pozri príspevok
V súvislosti s adresnými štítkami ma napadlo, ako postupujete pri balení? Zaujíma ma to práve kvôli štítkom. Pretože ja vystavím faktúry, zabalím tovar + faktúry, vypíšem obálky/krabice a potom nahadzujem podací hárok, teda štítky neviem využiť, lebo adresy mám dávno vypísané... Raz som skúsila tak, že som si pripravila kôpky, vypísala podací hárok, vytlačila štítky a tak začala baliť, ale mám pocit, že som si to skomplikovala, spôsobila chaos a v konečnom dôsledku balenie trvalo dlhšie, čiže som neušetrila čas tým, že som štítky nemusela vypisovať. Takže buď to chce cvik, alebo triky.
Manzelka pouziva uctovnictvo MRP a k tomu program Posta od UtilStudio. Nahodi faktury do uctovnictva a vytlaci. Naimportuje vystavene faktury do programu Posty, rozdeli ich podla druhov na podacie harky a skontroluje udaje na harkoch. Odosle takto automaticky vytvorene podacie harky prostrednictvom programu do systemu Slovenskej posty. Pride podaci harok vo formate XML a adresne stitky vo formate PDF. Adresne stitky vytlaci a nalepi na zasielky. Dosly podaci harok naimportuje do programu posta, takze ma okamzite v systeme cisla zasielok. Ked sa zasielky odoslu fyzicky postou (Bez vazenia. Doteraz sme vazili, ale ako sme presli na elektronicke odosielanie zasielok, uz si to vazi posta.), pride opat podaci harok vo formate XML s vahami a cenami. Ten opat len naimportujeme do programu posta. Takto mame stale presnu evidenciu o zasielkach.

Vyhoda celeho systemu je v tom, ze adresne udaje zasielok tak ako sa nahodia do faktur sa preberaju priamo z uctovnictva do podacich harkov az po tlac adresnych stitkov. Zaroven mame presnu evidenciu o zasielkach a ked potrebujeme (pripadne reklamacie, strata zasielky a pod.) tak tam vieme cokolvek rychlo najst. (Program posty vie importy aj z inych uctovnych systemov. Kros, Pohoda a pod.)
1 0
Simona Ocilková Simona Ocilková
Ahojte mam otazku..
Dotycna osoba mi poslala peniaze na ucet za danu vec...
Ako jej to mam poslat aby ma to vyslo co najlacnejsie? Odporucali mi formou listovej zasielky... Hmotnost tovru je cca 600-800g
Ak by som to touto formou posielala co je potrebne vyplnit.? A co treba napisat na balicek? Je potrebne poslat to v obalke ? Al. Staci ked si to sama zabalim do baluacehoo papiera ?
Dakujem...
0 0
frenkacik frenkacik

frenkacik je offline (nepripojený) frenkacik

Na balik adresu odosielatela do laveho horneho rohu a adresu adresata (prijimatela) do praveho dolneho rohu. Ako zabalit - tak aby sa to cestou neznicilo. Aj obalka staci. Lepsia z tvrdeho papieru alebo bublinkova. Ja balim knihy to vlniteho kartonu. Na poste treba vyplnit podaci listok. Alebo ho vyplnit elektronicky (je to lacnejsie o 10 centov). :-)
0 0
Simona Ocilková Simona Ocilková
Ďakujem frenkacik
0 0
dusss777 dusss777

dusss777 je offline (nepripojený) dusss777

Tak toto je už trochu sila...dosť silná paranoja...EPH je konečne krok vpred a je to vynikajúca vec.
0 0
jankakax jankakax

jankakax je offline (nepripojený) jankakax

EPH tiez chvalim, len na nasej dedinskej poste to aj tak trva desne dlho, lebo tetula to aj tak 3x kontroluje a strasne jej to trva.... Tak som zacala posielat cez manzela da to rano na velku BA postu a tam je to razdva
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať