Zavrieť

Porady

darovanie chaty (pozemku)

ahoj poradaci, prosim vas ako treba postupovat ak mi darovali chatu... konkretne: chata je na BUKOVCI. neviem, kam mam ist, ci na kataster, alebo na miestny urad... co mi vsetko treba, ci len tu darovaciu zmluvu. viete mi poradit, aby som bola v obraze a neposielali ma kade tade. dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Na kataster požiadať o vklad vlastníctva ( teda aby prepísali chatu z darcu na teba ) a potom na miestny úrad ( obecný ) doriešiť veci ako sú smeti, miestne dane a poplatky.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    kavakava Pozri príspevok
    ...otravujem zas, ale nasla som vzor navrh na vklad a tam je :navrh na vklad do katastra nehnutelnosi (podla §30 ods. 4 katastralneho zakona)
    ...neviem sa dopatrat k tomu, ci ten paragraf je ok k darovacej zmluve na nehnutelnost. dakujem ak sa najde niekto, kto mi opat poradi.
    V tom paragrafe v ods. 5 máš, že prílohou je zmluva - to je akákoľvek zmluva, ktorou sa nehnuteľnosť prevádza, teda aj darovacia. Ale ten paragraf tam ani písať nemusíš, oni vedia podľa čoho zavkladujú. Len si pozri § 42 katastrálneho zákona, aby ti v tej zmluve nič nechýbalo.

    danushka je offline (nepripojený) danushka

    danushka
    Tak ako píše Xanti.
    Na kataster na podateľni podať návrh na vklad s patričným kolkom, súčasťou návrhu sú dve zmluvy o prevode s overenými podpismi.

    kavakava je offline (nepripojený) kavakava

    kavakava
    dakujem. tie dve zmluvy mi treba najprv overit notarom a az tak zaniest na kataster a poziadat navrh na vklad?

    pepa78 je offline (nepripojený) pepa78

    pepa78
    Overený musí byť len podpis darcu na darovacej zmluve. K Návrhu na vklad do katastra, ktorý musí podpísať darca a aj obdarovaný, musíš doložiť dve darovacie zmluvy / spokojná? / Jedná sa o jeden právny úkon, takže bude treba k návrhu a zmluvám doložiť aj 66 € v kolkoch. Po podaní na podateľni katastra už len čakáš na povolenie a zápis tvojho vlastníckého práva.
    Naposledy upravil pepa78 : 15.09.12 at 20:09
    Katy a R ..

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    pepa78 Pozri príspevok
    Overený musí byť len podpis darcu na darovacej zmluve. K dvom zmluvám musíš doložiť Návrh na vklad do katastra, ktorý musí podpísať darca a aj obdarovaný. Jedná sa o jeden právnyy úkon, takže bude treba k návrhu a zmluvám doložiť aj 66 € v kolkoch. Po podaní na podateľni katastra už len čakáš na povolenie a zápis tvojho vlastníckého práva.
    ... ja som si myslela, že 2 exempláre zmluvy sú povinnou prílohou k "Návrhu na vklad" .. či?
    pepa78

    kavakava je offline (nepripojený) kavakava

    kavakava
    dakujem vsetkym za odpoved. da sa stiahnut tlacivo navrh na vklad v mojom pripade? ak ano, date mi nan link dakujem.

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Stiahnuť sa dá všeličo, ale často tie vzory sú od veci. Odporúčam najprv podať elektronicky oznámenie o zamýšľanom vklade, poplatok bude potom o 15 e nižší.

    kavakava je offline (nepripojený) kavakava

    kavakava
    ...otravujem zas, ale nasla som vzor navrh na vklad a tam je :navrh na vklad do katastra nehnutelnosi (podla §30 ods. 4 katastralneho zakona)
    ...neviem sa dopatrat k tomu, ci ten paragraf je ok k darovacej zmluve na nehnutelnost. dakujem ak sa najde niekto, kto mi opat poradi.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    kavakava Pozri príspevok
    ...otravujem zas, ale nasla som vzor navrh na vklad a tam je :navrh na vklad do katastra nehnutelnosi (podla §30 ods. 4 katastralneho zakona)
    ...neviem sa dopatrat k tomu, ci ten paragraf je ok k darovacej zmluve na nehnutelnost. dakujem ak sa najde niekto, kto mi opat poradi.
    § 30

    (1) Účastníkom konania o povolení vkladu je účastník právneho úkonu, na ktorého základe má vzniknúť, zmeniť sa alebo zaniknúť právo k nehnuteľnosti (ďalej len "účastník konania").

    (2) Konanie o povolení vkladu sa začína na návrh účastníka konania.

    (3) Pred podaním návrhu na vklad môžu účastníci konania podať oznámenie o zamýšľanom návrhu na vklad v elektronickej podobe tlačiva, ktoré sa zverejní na internetovej stránke úradu. Oznámenie sa zašle elektronicky na príslušnú správu katastra. Ak do 90 dní od doručenia oznámenia účastník konania nepodá návrh na vklad, oznámenie správa katastra vymaže z evidencie.

    (4) Návrh na vklad sa podáva písomne a obsahuje
    a) meno, priezvisko a miesto trvalého pobytu, ak ide o účastníka konania fyzickú osobu; obchodné meno, názov a sídlo, ak ide o účastníka konania právnickú osobu,
    b) označenie správy katastra, ktorej je návrh adresovaný,
    c) označenie právneho úkonu, na ktorého základe má vzniknúť, zmeniť sa alebo zaniknúť právo k nehnuteľnosti; ak sú predmetom návrhu na vklad právne vzťahy z viacerých právnych úkonov, označia sa všetky právne úkony.

    (5) Prílohou k návrhu na vklad je zmluva, na ktorej základe má byť zapísané právo k nehnuteľnosti do katastra, v dvoch vyhotoveniach. Ďalšími prílohami sú:
    a) verejná listina alebo iná listina, ktorá potvrdzuje právo k nehnuteľnosti, ak toto právo k nehnuteľnosti nie je vpísané na liste vlastníctva,
    b) identifikácia parciel, ak vlastnícke právo k nehnuteľnosti nie je vpísané na liste vlastníctva,
    c) geometrický plán, ak sa pozemok rozdeľuje alebo zlučuje alebo pri zriadení vecného bremena k pozemku,
    d) dohoda o splnomocnení, ak je účastník konania zastúpený splnomocnencom; podpis splnomocniteľa musí byť osvedčený, ak sa osvedčenie podpisu vyžaduje podľa § 42 ods. 3,
    e) oznámenie podľa odseku 3 v papierovej podobe.

    (6) Správa katastra na návrhu na vklad vyznačí dátum, hodinu a minútu doručenia návrhu na vklad.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.