Zavrieť

Porady

Prekročenie rýchlosti v obci - správne konanie - zadržanie vodičského preukazu ?

Zdravím všetkých,

ešte v júni 2012 mi policajti namerali v obci 71 kmh (po odčítaní tolerancie teda 68 kmh). Išiel som do správneho konania.
Moja otázka: má správny orgán právo za tento priestupok rozhodnúť o zadržaní vodičského preukazu, alebo je za tento priestupok iba pokuta (nejde mi teraz o to v akej výške) ?

Nikde som odpoveď na túto otázku nenašiel...

Ďakujem.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

buchač Pozri príspevok
...ja to vidím inak ...celkovo ...

Mladá sorta najprv položí otázku , či bude pokuta - alebo nie ....
Následne začína vyťahovať všeliaké múdre kľučky medzi §§§§ a nie aby sa zodpovedne postavil svojmu priestupku ...

... môžem povedať , že poznám jednu možnosť , ktorú by som obhájil aj pred súdom ...no zatiaľ som nepoužil - nevyužil ...
Šiel som rýchlo ???...nuž cvaknem , nerobím zo seba neviniatko a z polišov debilov ....tie časy už dávno skončili a aj vybavenie je na inej úrovni ...
nic nie je ciernobiele, zalezi na okolnostiach ...
preto v niektorych pripadoch prekrocenie rychlosti nemusi byt priestupok ... a v niektorych za to iste prekrocenie moze dostat maximum ...

v kazdom pripade, na prvotnu otazku zadavatela je nasledujuca odpoved:
ak nepreukaze ze jeho prekrocenie rychlosti nebolo priestupkom, plati prispevok #5 (teda minimalne 150€ bez odobratia vodicaku, maximalne 800€+odobratie vodicaku na 3 roky, zalezi prave na tych okolnostiach )
Naposledy upravil bubkoch : 26.09.12 at 10:56
0 0
draik draik

draik je offline (nepripojený) draik

bubkoch: čisto z teoretického pohľadu nemusí byť ani pokuta, keďže dikcia je "možno uložiť" a nie "uloží". V tomto prípade je však prekročenie MPR tak výrazné, že iba na pokarhanie to zrejme nebude.
1 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

bubkoch
v kazdom pripade, na prvotnu otazku zadavatela je nasledujuca odpoved:
ak nepreukaze ze jeho prekrocenie rychlosti nebolo priestupkom, plati prispevok #5 (teda minimalne 150€ bez odobratia vodicaku, maximalne 800€+odobratie vodicaku na 3 roky, zalezi prave na tych okolnostiach )
V každom prípade - bubkoch - policajti sa pri prejednávaní nebudú zaoberať priestupkovým zákonom, nakoľko toto spadá pod cestnú dopravu, teda sa budú riadiť zákonom 8/2009, ďalej budú prihliadať na to, ako sa k tomu postavil vinník (a ten spochybňuje dopravný priestupok zistený dopravnou hliadkou) - takže to bude pre "cigaretu" vyzerať dosť nepriaznivo.
On (MildeSorte4) hodil "problém" do pľacu, aby si zistil, ako z toho vykľučkovať - teda vyhnúť sa sankcii.
Tým, že aj ty sa priklánaš k priestupkovému zákonu a hľadaniu nejakého "rozporu" vo vyjadreniach, poukazuješ, že mu držíš palce a de facto i ty sa asi (možno nie - odhadujem) radíš k porušovateľom predpisov na ceste.
A takých ja nemusím tolerovať.
0 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

misoft Pozri príspevok
V každom prípade - bubkoch - policajti sa pri prejednávaní nebudú zaoberať priestupkovým zákonom, nakoľko toto spadá pod cestnú dopravu, teda sa budú riadiť zákonom 8/2009, ďalej budú prihliadať na to, ako sa k tomu postavil vinník (a ten spochybňuje dopravný priestupok zistený dopravnou hliadkou) - takže to bude pre "cigaretu" vyzerať dosť nepriaznivo.
On (MildeSorte4) hodil "problém" do pľacu, aby si zistil, ako z toho vykľučkovať - teda vyhnúť sa sankcii.
Tým, že aj ty sa priklánaš k priestupkovému zákonu a hľadaniu nejakého "rozporu" vo vyjadreniach, poukazuješ, že mu držíš palce a de facto i ty sa asi (možno nie - odhadujem) radíš k porušovateľom predpisov na ceste.
A takých ja nemusím tolerovať.
bozemoj, ty to fakt myslis vazne ? neuveritelne ...

1. kde v 8/2009 mas uvedene pokuty ? porusenie 8/2009 je priestupok, ktory policajti riesia podla zakona o priestupkoch, ved si precitaj §58 ods. 4 pism. c) priestupkovho zakona
2. ako si prisiel na to ze mildesorte sa pyta ako z toho vykluckovat ? ved sa uplne jasne pyta ci ho caka len financna pokuta alebo mu hrozi aj odobratie VP
3. a uz fakt nechapem ako si prisiel na to ze obhajujem jeho kluckovanie vyplyvajuce z jeho dalsich prispevkov, ked v #20 v poslednom odseku jasne pisem nieco uplne ine
preco sa musis vyjadrovat ku vsetkemu aj k tomu o com nemas sajnu ?
1 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

1)
OK! Pripúšťam pochybenie.
1. kde v 8/2009 mas uvedene pokuty ? porusenie 8/2009 je priestupok, ktory policajti riesia podla zakona o priestupkoch, ved si precitaj §58 ods. 4 pism. c) priestupkovho zakona
CHYBA!
Nepostupujú podľa toho!
http://www.minv.sk/?zakonny-postih-v...pravnej-nehody
Podľa ustanovenia § 22 zákona SNR č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v platnom znení možno za porušenie pravidiel cestnej premávky, v ktorých dôsledku dôjde k dopravnej nehode (priestupok podľa § 22 ods. 1 písm. g) cit. zákona) uložiť pokutu minimálne 150 eur a maximálne 800 eur a zákaz činnosti do troch rokov.
§ 22
Priestupky proti bezpečnosti
a plynulosti cestnej premávky


(1) Priestupku proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky sa dopustí ten, kto
a) ako vodič vozidla sa odmietne podrobiť vyšetreniu na zistenie požitia alkoholu alebo inej návykovej látky spôsobom ustanoveným osobitným predpisom, 3a) hoci by také vyšetrenie nebolo spojené s nebezpečenstvom pre jeho zdravie,
b) ako vodič vozidla, ktorý sa zúčastnil na dopravnej nehode, bezodkladne nezastavil vozidlo, nezdržal sa požitia alkoholu alebo inej návykovej látky po nehode v čase, keď by to bolo na ujmu zistenia, či pred jazdou alebo počas jazdy požil alkohol alebo inú návykovú látku, alebo nezotrval na mieste dopravnej nehody až do príchodu policajta alebo sa na toto miesto bezodkladne nevrátil po poskytnutí alebo privolaní pomoci, alebo po ohlásení dopravnej nehody, 3b)
c) vedie motorové vozidlo bez príslušného vodičského oprávnenia, bez osoby spolujazdca3ba) alebo počas zadržania vodičského preukazu okrem prípadu, ak sa učí viesť motorové vozidlo v autoškole, podrobuje sa skúške z vedenia motorového vozidla alebo má v čase zadržania vodičského preukazu povolenú jazdu,
d) vedie motorové vozidlo v stave vylučujúcom spôsobilosť viesť motorové vozidlo, ktorý si privodil požitím alkoholu,
e) ako vodič počas vedenia vozidla požije alkohol alebo vedie vozidlo v takom čase po jeho požití, keď sa na základe vykonaného vyšetrenia podľa osobitného predpisu3a) alkohol ešte nachádza v jeho organizme,
f) ako vodič počas vedenia vozidla požije inú návykovú látku alebo vedie vozidlo v takom čase po jej požití, keď sa na základe vykonaného vyšetrenia podľa osobitného predpisu3a) návyková látka ešte nachádza v jeho organizme,
g) poruší všeobecne záväzný právny predpis o bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky, v ktorého dôsledku vznikne dopravná nehoda,
h) ako vodič motorového vozidla prekročí rýchlosť ustanovenú v osobitnom predpise3c) alebo prekročí rýchlosť ustanovenú dopravnou značkou alebo dopravným zariadením v obci o 20 km.h-1 a viac alebo mimo obce o 30 km.h-1 a viac ,
i) použije vozidlo, ktorého najväčšia prípustná celková hmotnosť vozidla, najväčšia prípustná hmotnosť jazdnej súpravy, najväčšia prípustná celková hmotnosť prípojného vozidla alebo najväčšia prípustná hmotnosť pripadajúca na nápravy vozidla je prekročená,
j) iným spôsobom ako uvedeným v písmenách a) až i) sa dopustí porušenia pravidiel cestnej premávky závažným spôsobom podľa osobitného predpisu, 3d)
k) iným konaním, ako sa uvádza v písmenách a) až j), poruší všeobecne záväzný právny predpis o bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky.

(2) Za priestupok podľa odseku 1
a) písm. a) až c) sa uloží pokuta od 300 eur do 1 300 eur a zákaz činnosti od jedného roku do piatich rokov,
b) písm. d) a f) možno uložiť pokutu od 200 eur do 1 000 eur a zákaz činnosti do piatich rokov,
c) písm. e), g) až i) možno uložiť pokutu od 150 eur do 800 eur a zákaz činnosti do troch rokov,
d) písm. j) možno uložiť pokutu od 60 eur do 300 eur a zákaz činnosti do dvoch rokov,
e) písm. k) možno uložiť pokutu do 100 eur.

(3) V blokovom konaní možno uložiť za priestupok podľa odseku 1 písm. a) až i) pokutu do 650 eur, podľa odseku 1 písm. j) do 150 eur a podľa odseku 1 písm. k) do 60 eur. V rozkaznom konaní možno uložiť za priestupok podľa odseku 1 písm. a) až i) pokutu do 650 eur.

(4) Ak sú splnené podmienky podľa § 84 ods. 1, priestupky podľa odseku 1 písm. i) a k) sa prejednajú vždy v blokovom konaní, ak osobitný zákon neustanovuje inak.
http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/...-priestupkoch/
Takže aj ty nie si neomylný.

2) MildeSorte4 hneď v úvode napísal
má správny orgán právo za tento priestupok rozhodnúť o zadržaní vodičského preukazu, alebo je za tento priestupok iba pokuta (nejde mi teraz o to v akej výške)
Teda o výšku sa neobáva, obáva sa o zadržanie VP a hľadá "protiopatrenia".

3)
tym netvrdim ze mildesorte bude s tym "materialnym aspektom" uspesny, len tvrdim ze ten pojem EXISTUJE a keby ti v sobotu o polnoci na prazdnej dialnici namerali 136km/h, myslim ze celkom uspesne by si sa tym materialnym aspektom ubranil (ale v piatok poobede na preplnenej uz nie)
No já ti teba ani nevím, Karle
0 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

misoft:
1. §22 hovori o tom, ktore su priestupky proti plynulosti a bezpecnosti premavky, ja som uvadzal §58, ktory hovori v koho kompetencii je riesenie tychto priestupkov (teda na zaklade coho to riesia policajti)
3. co nevis, Karle ? nepozname okolnosti priestupku, t.j. neviem ci s tym bude mildesorte uspesny ... ale tvrdenie ze ten "materialny aspekt" existuje (plus priklad) nie je obhajoba mildesorte ale fakt ktory potvrdil aj cesky sud
1 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

1. §22 hovori o tom, ktore su priestupky proti plynulosti a bezpecnosti premavky, ja som uvadzal §58, ktory hovori v koho kompetencii je riesenie tychto priestupkov (teda na zaklade coho to riesia policajti)
Ale to je predsa logické - veď predsa dopravný priestupok nebudú v správnom konaní riešiť železničiari, alebo Väzenská a justičná stráž.
Kompetencia je jasne daná. Policajti vedia. aké majú kompetencie, podľa zákona 8/2009 bol zistený dopravný priestupok, a podľa §22 zákona 372/1990 mu vysolia "odmenu" - ale akú - to už rozhodujú oni.
Naposledy upravil misoft : 26.09.12 at 19:31
0 0
MildeSorte4 MildeSorte4

MildeSorte4 je offline (nepripojený) MildeSorte4

Týmto považujem tému za vyčerpanú a ďakujem všetkým zúčastneným diskutérom za ich príspevky - všetky mi niečo priniesli, či už v pozitívnom alebo negatívnom slova zmysle.
Po ukončení správneho konania, príp. po rozhodnutí súdu dám na tomto mieste vedieť, ako to dopadlo - hlavne pre poučenie ostatných, ktorí si nemyslia, že spáchaním "priestupku" uvedeného v hlavičke témy som sa dopustili niečoho, za čo by som sa mal hambiť.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať