Zavrieť

Porady

Závet

Chcem sa opytat, sme tri sestry. Jedna sestra sa stara o choru 93 rocnu matku. Matka je vlastnikom bytu v ktorom teraz nebyva, nakolko uz nemoze zostat sama bez dozoru. Pod vplyvom mojej sestry dala matka v zavete byt jej. Vlastnikom je nadalej matka nakoko este zije. Da sa uz teraz ten zavet napadnut? Matka je chora, ma zaznamy v zdravotnej karte i o psychickych problemoch. Ak ano akou formou by sa to malo spravit? Vopred dakujem za radu.
Stina Keď sa stará o staručkú a chorú mamu, dajakú odmenu si predsa zaslúži
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Závet teraz nemôžeš napadnúť. Až po dedičskon konaní, alebo na ňom. Ako dcéra máš nárok na polovicu tvojho zákonného podielu. Ak ťa teda nevydedila.

    Niran je offline (nepripojený) Niran

    Niran
    marjankaj Pozri príspevok
    Závet teraz nemôžeš napadnúť. Až po dedičskon konaní, alebo na ňom. Ako dcéra máš nárok na polovicu tvojho zákonného podielu. Ak ťa teda nevydedila.
    Ak by ma mna aj moju sestru (lebo sme tri) vydedila tak to musi byt tiez predmetom zavetu? Musi to byt vyslovne uvedene v zavete? Ak nie je, mam potom narok na svoju zakonnu cast aj v pripade ze matka v zavete dala byt mojej tretej sestre? A este by som sa opytal akou formou by sa to dalo riesit co najvyhodnejsie(so sestrou dohodu vylucujem), nebolo by predsa len vyhodnejsie riesit to teraz kym matka zije predsa by sa skor dal lepsie posudit jej zdravotny stav teraz ako potom ked umrie. Nehovoriac o tom ze sestra do matkinho bytu uz nastahovala svojho syna a to bez nasho vedomia resp. dohody...vopred dakujem za radu.

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    no záleží akú formu má daná listina... ak je to závet tak už teraz vieš, že tento je neplatný nakoľko deti sú neopomenuteľný dedičia... t.j. dediť budete musieť všetky tri... vydedenie tiež nie je jednoduché a musí mať svoje náležitosti...

    Ďalšia vec je, že ak matka nie je psychicky v poriadku tak je divné, že byt je ešte na jej meno, však sestra mohla dať mame kľudne podpísať darovaciu resp. kúpnopredajnú zmluvu a to by ste si potom nepomohli... takže divné je, že by sestra dávala spisovať závet a spoliehala sa na jeho "nepriestreľnosť" keď je všeobecne známe, že ak je byt jediným majetkom, tak sa deliť so súrodencami bude musieť...

    vopred by sa to dalo riešiť tak, že by matka svoj byt darovala všetkým sestrám každej v 1/3 a nechala si doživotné užívacie právo... prípadne by ste sa na výške podielov mohli dohodnúť, že sestra ktorá sa stará dostane viac a pod...

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Niran Pozri príspevok
    Ak by ma mna aj moju sestru (lebo sme tri) vydedila tak to musi byt tiez predmetom zavetu? Musi to byt vyslovne uvedene v zavete? Ak nie je, mam potom narok na svoju zakonnu cast aj v pripade ze matka v zavete dala byt mojej tretej sestre? A este by som sa opytal akou formou by sa to dalo riesit co najvyhodnejsie(so sestrou dohodu vylucujem), nebolo by predsa len vyhodnejsie riesit to teraz kym matka zije predsa by sa skor dal lepsie posudit jej zdravotny stav teraz ako potom ked umrie. Nehovoriac o tom ze sestra do matkinho bytu uz nastahovala svojho syna a to bez nasho vedomia resp. dohody...vopred dakujem za radu.
    Veď to skús. Možno matka svoj celý majetok daruje tej sestre a nebudete mať čo dediť.

    A ako môžeš vedieť, čo je v záveti? Notár je viazaný mlčanlivosťou. A ostatné je typu JPP(jedna pani povedala). Platný závet sa otvorí až na dedičskom konaní. A dovtedy ho môže poručiteľ aj zmeniť, a to viackrát.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    § 469a

    (1) Poručiteľ môže vydediť potomka, ak

    a) v rozpore s dobrými mravmi neposkytol poručiteľovi potrebnú pomoc v chorobe, v starobe alebo v iných závažných prípadoch,
    b) o poručiteľa trvalo neprejavuje opravdivý záujem, ktorý by ako potomok mal prejavovať,
    c) bol odsúdený pre úmyselný trestný čin na trest odňatia slobody v trvaní najmenej jedného roka,
    d) trvalo vedie neusporiadaný život.

    (2) Pokiaľ to poručiteľ v listine o vydedení výslovne určí, vzťahujú sa dôsledky vydedenia aj na osoby uvedené v § 473 ods. 2.

    (3) O náležitostiach listiny o vydedení a o jej zrušení platia obdobne ustanovenia § 476 a 480; v listine však musí byť uvedený dôvod vydedenia.

    doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

    právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac doktor23
    Ice dive Pozri príspevok
    no záleží akú formu má daná listina... ak je to závet tak už teraz vieš, že tento je neplatný nakoľko deti sú neopomenuteľný dedičia... t.j. dediť budete musieť všetky tri... vydedenie tiež nie je jednoduché a musí mať svoje náležitosti...
    závet je nepaltný len v časti a aj to len vtedy, ak sa ostatní neopomenuteľní dedičia tejto neplatnosti dovolajú. Mama môže napísať závet, ktorým odkáže byt len na jedno z detí, a tie ostatné majú dve možnosti ... uznajú závet za paltný alebo sa dovolajú svojho dedičského podielu, t.j. ak sú plnoleté, majú nárok na polovicu zákonného podiel, v konkrétnom prípade na 1/6 a 1/6 bytu. 4/6 by patrili závetnej dedičke.

    Niran je offline (nepripojený) Niran

    Niran
    Ice dive Pozri príspevok
    Ďalšia vec je, že ak matka nie je psychicky v poriadku tak je divné, že byt je ešte na jej meno, však sestra mohla dať mame kľudne podpísať darovaciu resp. kúpnopredajnú zmluvu a to by ste si potom nepomohli
    Byt je este na meno matky aspon teda na katastralnom portali, je mozne ze jej dala podpisat aj darovaciu listinu. Je to tazke nakolko nam nechcu nic v tejto veci povedat, preto by sme chceli jednat cim skor a najst co najvhodnejsi sposob ako to vyriesit. A darovacia listina resp. kupno - predajna zmluva sa napadnut neda? Pokial je zname a matka ma vo svojej karte zaznamy od osetrujuceho psychiatra o svojom zdravotnom stave?
    Naposledy upravil Niran : 19.09.12 at 11:57

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Niran Pozri príspevok
    Byt je este na meno matky aspon teda na katastralnom portali, je mozne ze jej dala podpisat aj darovaciu listinu. Je to tazke nakolko nam nechcu nic v tejto veci povedat, preto by sme chceli jednat cim skor a najst co najvhodnejsi sposob ako to vyriesit. A darovacia listina resp. kupno - predajna zmluva sa napadnut neda? Pokial je zname a matka ma vo svojej karte zaznamy od osetrujuceho psychiatra o svojom zdravotnom stave?
    Dá. Ak si účastníkom konania. Teda darca alebo obdarovaný. Kupec alebo predávajúci. Prípadne majiteľ veci, to iba v prípade, že by predávali niečo z tvojho majetku.

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Neviem, či to ešte tak stále funguje, ale na katasterportály, pokiaľ je daný návrh na vklad či už na základe darovacej, alebo inej zmluvy, až do skončenia konania býva červeným vyznačená plomba v LV a po zmene vlastníka sa tam už zobrazí nový údaj. Keď si pozriete tento LV, nie je tam takáto plomba náhodou vyznačená?Ak si teda myslíte, že mama podpísala darovaciu zmluvu a táto bola naozaj aj daná k návrhu na vklad.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    GabiZ Pozri príspevok
    Neviem, či to ešte tak stále funguje, ale na katasterportály, pokiaľ je daný návrh na vklad či už na základe darovacej, alebo inej zmluvy, až do skončenia konania býva červeným vyznačená plomba v LV a po zmene vlastníka sa tam už zobrazí nový údaj. Keď si pozriete tento LV, nie je tam takáto plomba náhodou vyznačená?Ak si teda myslíte, že mama podpísala darovaciu zmluvu a táto bola naozaj aj daná k návrhu na vklad.
    Ale nič nemôžu zmeniť. Iba ak urýchliť dedičské konanie. Že by jej kúpili ten český alkohol?

    VANUSKA je offline (nepripojený) VANUSKA

    Som VANUSKA
    Pokiaľ ste presvedčení, že Vaša matka je v takom zlom psychickom stave, že nie je schopná relevantných právnych úkonov, iniciujte vyšetrenie u psychiatra. Je možné, že v zlom psychickom stave nie je schopná rozoznať čo podpisuje. Je možné, že podpísala závet vo Váš neprospech v takom prípade, pokiaľ by nedošlo k vydedeniu, by po jej smrti bol v tej časti závet neplatný, kde by ste boli ako neopomenuteľní dedičia v závete nespomenutá a v takom prípade budete mať nárok na polovicu dedičského podielu, teda s toho čo by ste mali dediť v prípade, že by závet neexistoval. Je dosť možné, že so strany matky došlo i k vydedeniu a nemusí to ale môže to byť na lednej listine so závetom. Potom to bude už len na ás, že či toto napadnete. V pr´pade žaloby znáčate dôkazné bremeno VY. No pokiaľ sa z matkou normálne strtetávate a neodmietate je pomôcť, tak to vydedenie by bolo problematické. Je tu ale aj tá možnosť, že došlo k darovaniu, darovacou zmluvou, predajom a to by bolo už po smrti matky ťažšie Vám dokazovať, že sa tam stálo niečo nekalé voči Vám. Pokiaľ ale matka napíše závet a nepreukáže sa že konala v stave duševnej poruch&y alebo pod nátlakom, máte smolu....polovica Vášho podielu je v čude....matka môže so svojim majetkom nakladať slobodne a závetom ho prenechať fakticky komu chce, je to jej slobodná vôľa. Navrhujem si sadUt všetci zainteresovaní a o veci sa pokojne pozhovárať...ale ten psychiater by určite pomohol v pr´pade, že matka je skutočne psychicky nemocná. Ak nie máte smolu a môže to viesť k rôznym situáciám. Ako Vás pripraviť o dedičstvo je dosť možností a úplne legálnych. Píšem o dedičstvo ale de facto to ešte nei je dedičstvgo je to výlučne majetok Vašej matky. Dedičstvo bude až po jej smrti.

    Niran je offline (nepripojený) Niran

    Niran
    GabiZ Pozri príspevok
    Neviem, či to ešte tak stále funguje, ale na katasterportály, pokiaľ je daný návrh na vklad či už na základe darovacej, alebo inej zmluvy, až do skončenia konania býva červeným vyznačená plomba v LV a po zmene vlastníka sa tam už zobrazí nový údaj. Keď si pozriete tento LV, nie je tam takáto plomba náhodou vyznačená?Ak si teda myslíte, že mama podpísala darovaciu zmluvu a táto bola naozaj aj daná k návrhu na vklad.
    Na katasterportaly v LV matky ktora tam je este stale uvedena ako vlastnik je vyznacena cervena plomba, takze predpokladam ze uz tam prebieha konanie vo veci noveho vlastnika t.j. mojej sestry. V tejto veci uz bude asi kazda snaha nieco spravit marna, nakolko sestra so mnou nekomunikuje a matku navstevujem len vtedy pokial nie je sestra doma. Dakujem vsetkym za nazory a rady.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.