Zavrieť

Porady

Dedicstvo

Moj problem je fakt zlozity.Netyka sa mna, ale mojho otca.Jeho dedko vlastnil nehnutelny majetok a zomrel v r.1951. Tento majetok vsak uzivalo druzstvo az do roku 2008, kedy sa rozpadlo. Pri vyrovnani podielov hladali vlastnikov po porucitelovi,teda dedkovi mojho otca. Doma sa nasiel nieco ako zavet, kde dedko odkazuje majetok svojim trom detom,jednym z nich je aj matka mojho otca. Ani jedno z tychto deti uz nezije a teda nemaju vlastnicky list. Iba tu notarsku zmluvu, ktoru maju ich deti. Dnes ziju uz len styria z nich. Bolo ich spolu aspon osemnast, z toho zomreli aj malolete a niektore aj pred smrtou svojho dedka. No co ma ale zaujima je,ze ci dedia tito zijuci vnuci alebo aj po zomrelych pravnuci a dokonca prapravnuci spolu s tymito vnukmi rovnakym dielom. Ved je to nezmysel uz to ma asi 100 zijucich aj nezijucich potomkov.Ja si totiz myslim,ze po svojom dedkovi by mali dedit zijuci vnuci rovnym dielom,ved maju preboha 90-100 rokov a nie deti zomrelych vnukov a dokonca pravnukov.Tak co vy na to. Pardon za diakritiku.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    arimadub Pozri príspevok
    JA sa chcem spytat na dedenie po liniach:
    zomrelý otec dve deti, jedno zije, 1/2 žijúce dieťa druhú polovicu dediči po ňom
    po druhom su tri deti, dve ziju 1/6 živé dieťa, 1/6 živé dieťa , 1/6 dedia dediči po zomrelom
    a po tretom zomretom ostali dve deti... 1/12 jedno dieťa , 1/12 druhé dieťa
    Cize: deli sa to na polovicu pre zijuce dieta a druhu polovicu na tretiny a z toho jedna tretina na polovice? Neviem ci som sa uz nezamotala ale tak mi to vychadza....Mozno nie nie som odbornik tak prosim o vysvetlenie...)Dakujem
    tak nejako to je .. modrým v texte.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    No tak to si myslis zle, ak by sa otvorilo dedicske konanie, dedili by deti (a pripadne manzelka, ak zila v tom case) rovnakym podielom. Kedze uz neziju, podiel kazdeho z nich by dedili ich potomkovia atd.
    Takze zijuci potomkovia by dedili, kazdy nejakym inym podielom, v zavislosti od toho v akej linii by sa k nemu aky podiel dostal.
    Otazka je ale aj to, o aky pozemok ide, lebo nie kazdy pozemok je mozne drobit.

    arimadub je offline (nepripojený) arimadub

    arimadub
    JA sa chcem spytat na dedenie po liniach:
    zomrelý otec dve deti, jedno zije,
    po druhom su tri deti, dve ziju
    a po tretom zomretom ostali dve deti...
    Cize: deli sa to na polovicu pre zijuce dieta a druhu polovicu na tretiny a z toho jedna tretina na polovice? Neviem ci som sa uz nezamotala ale tak mi to vychadza....Mozno nie nie som odbornik tak prosim o vysvetlenie...)Dakujem
    marjankaj Netuším ako závažná je táto pripomienka.
    marjankaj Iba na Slovensku je dosť veľa manželiek.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    arimadub Pozri príspevok
    asi som nechapava....
    pozemok cca 500 m2 sa rozdeli:
    prosim o priklad
    Vdaka
    Nevieš zlomky?
    1 dedič ... 1/2 ... tj. 250m2
    2 a 3 dedič ... 1/6 .. tj. každý po cca 83m2
    4 a 5 dedič ... 1/12.. tj. každý po 41m2

    Dokopy 250+83+83+41+41 = 498 m2

    arimadub je offline (nepripojený) arimadub

    arimadub
    Vdaka presne tak som to vypočítala aj ja...Ale cheli to vedie svokrovci...tak som to chcela preverit...(v mmodrých čislach som nebola doma)
    Velka vdaka...

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    arimadub Pozri príspevok
    Este som mozno zabudla napisat: manzelka uz nezije
    Manželka koho?
    Zomrela skôr ako manžel?
    Veď nie sme jasnovidci.

    arimadub je offline (nepripojený) arimadub

    arimadub
    ...zmiatla ma veta 1/2 žijúce dieťa druhú polovicu dediči po ňom...
    a to som uz nevedela co budu dedit ostatní.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Xanti Pozri príspevok
    Nevieš zlomky?
    1 dedič ... 1/2 ... tj. 250m2
    2 a 3 dedič ... 1/6 .. tj. každý po cca 83m2
    4 a 5 dedič ... 1/12.. tj. každý po 41m2

    Dokopy 250+83+83+41+41 = 498 m2
    No dedičia sa môžu aj dohodnúť, že to zdedí jeden a ostatných vyplatí.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    marjankaj Pozri príspevok
    No dedičia sa môžu aj dohodnúť, že to zdedí jeden a ostatných vyplatí.
    Veru Janko pravdu máš, môžu sa dohodnúť.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    arimadub Pozri príspevok
    ...zmiatla ma veta 1/2 žijúce dieťa druhú polovicu dediči po ňom...(boli)Samozrejme po tom druhom zomretom. Ak nejakí sú.
    a to som uz nevedela co budu dedit ostatní.
    Nás zase mätú tvoje nepresné otázky. My nepoznáme váš rodostrom.

    arimadub je offline (nepripojený) arimadub

    arimadub
    No nebolo mi to jasne v tom texte....ale uz mi je jasne vsetko....ja som to aj tak chapala ale chcela som si to overit, kedze som mala podat inf. dalej..tak nech nesirim bludy,......
    Dakujem za radu

    arimadub je offline (nepripojený) arimadub

    arimadub
    Nie ja som vdacna..ja tu dost casto hladam rady...a vzdy ste mi poradili...alebo sa mi potvrdilo co som si myslela

    arimadub je offline (nepripojený) arimadub

    arimadub
    Nie ja som vdacna..ja tu dost casto hladam rady...a vzdy ste mi poradili...alebo sa mi potvrdilo co som si myslela
    Naozaj dakujem.....nechcem aby tovyznelo tak...ja som nepochopila na prvý krat

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.