Zavrieť

Porady

Vdovský dôchodok

Ospravedlňujem sa, že opätovne otváram otázku vdovského dôchodku, ale...
obrátila sa na mňa príbuzná, ktorá sa stala v júli 2012 vdovou, s otázkou:
"som dôchodkyňa, mám 63 rokov, poberám normálny starobný dôchodok vo výške 360€ mesačne.
Manžel, tiež starobný dôchodca, zomrel v júli 2012 vo veku 69 rokov. Poberal starobný dôchodok vo výške 750€ mesačne.
Vychovala som dve deti.
Prvé s prvým manželom, s ktorým som sa dávno rozviedla. Druhé s druhým manželom, ktorý mi teraz zomrel.
Obidve deti sú už dospelé a samostatné".
Rada by vedela, v akej výške jej bude priznaný vdovský dôchodok, nakoľko sa dopočula niekoľko rôznych výkladov výšky vdovského.
Vraj k svojmu dôchodku 360€ dostane 60% z manželovho dôchodku? T.j. 360 + 450(60% po manželovi) =810€?
Je tento názor správny?
Ďakujem za vysvetlenie.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    milan46 Pozri príspevok
    Vraj k svojmu dôchodku 360€ dostane 60% z manželovho dôchodku? T.j. 360 + 450(60% po manželovi) =810€?
    Je tento názor správny?
    Ďakujem za vysvetlenie.
    Dôchodok po manželovi 60% z jeho dôchodku tj. 750x0,6 = 450 eur.
    Po manželovi je dôchodok vyšší ako jej vlastný, tak jej budú vyplácať polovicu jej dôchodku tj. 180 eur.

    Spolu bude mať dôchodok 630 eur mesačne, nakoľko plný sa vypláca vždy vyšší dôchodok a z druhého jej patrí polovica.

    luja5 je offline (nepripojený) luja5

    luja5
    Skutočne by mala dostať 630 € (vyšší vdovský dôchodok v plnej výške 450 € + polovicu zo svojho nižšieho starobného dôchodku, čo je 180 €).

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    §81
    (2) Ak sú súčasne splnené podmienky nároku na výplatu starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku a podmienky nároku na výplatu vdovského dôchodku alebo vdoveckého dôchodku, alebo sirotského dôchodku alebo ak sú súčasne splnené podmienky nároku na výplatu vdovského dôchodku a sirotského dôchodku alebo vdoveckého dôchodku a sirotského dôchodku, vypláca sa v plnej sume z týchto dôchodkových dávok tá dávka, ktorá je vyššia, a z dôchodkovej dávky, ktorej suma je nižšia, sa vypláca jedna polovica. Pri rovnakej sume dôchodkových dávok sa vypláca v sume jednej polovice vdovský dôchodok, vdovecký dôchodok alebo sirotský dôchodok. Pri rovnakej sume vdovského dôchodku a sirotského dôchodku alebo vdoveckého dôchodku a sirotského dôchodku sa vypláca v sume jednej polovice dôchodok, ktorý si poistenec zvolil.

    milan46 je offline (nepripojený) milan46

    milan46
    Milá 1Dara, ďakujem za odpoveď a záujem.

    Všetko, čo uvádzaš (§81 (2)) je suchý výklad zákona.
    Starší ľudia si to prečítajú aj 3x a výsledok je, že tomu dobre nerozumejú.
    Preto sme sa sem obrátili.
    Otázka znela ináč.
    Koľko € vdova v skutočnosti dostane?

    milan46 je offline (nepripojený) milan46

    milan46
    luja5, Xanti,
    ďakujeme za jasné odpovede,
    je to náhoda(?), že vdova je práve u nás (bola zvedavá) a mohla si Vaše odpovede prečítať.
    Obom Vám ďakuje(me) a želá(me) pekný deň.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.