Zavrieť

Porady

Predaj bytu zaťaženého hypotékou a následná kúpa inej nehnutelnosti

Dobry den,chcela by som predat byt na ktorom je hypoteka a kupit iny byt.Hypoteku by som chcela preniesť na kupovany byt.Dočítala som sa že pre predajcu je tam nejaké riziko takže to predávajúci neradi robia.Nerozumiem ale v čom je prenos hypotéky iný ako ked by sa brala na druhý byt nová hypotéka.Vie mi niekto poradiť prosím?Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    lml je offline (nepripojený) lml

    lml
    Dobrý deň,
    mňa tiež zaujíma presne táto istá vec. Chcem predať byt A zaťažený hypotékou a túto hypotéku chcem preniesť na iný byt B, ktorý chcem kúpiť. Banka s tým súhlasí, no jedine za podmienky, že majiteľ bytu B, musí dať najprv súhlas mojej banke s prevodom záložného práva z môjho bytu A na jeho byt B. Týmto spôsobom by ten môj byt nebol zaťažený hypotékou a dal sa bezproblémovo predať. Z ceny ktorú dostanem za môj byt, by som vyplatila byt B, ktorý chcem kúpiť. Prosím neviete mi poradiť, ako by sa to dalo zmluvne ošetriť, aby som bola chránená ja ako kupujúca bytu B a aj predávajúci bytu B? Totižto tento predávajúci sa bojí dať mojej banke ten súhlas s prenesením záložného práva na jeho byt, keďže ja mu budem môcť vyplatiť peniaze až o dosť neskôr, teda po predaji môjho bytu A.
    Mám v tom dôsť zmätok prosím poradte mi. Ďakujem.

    Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

    Ferdosondo
    No nedivím sa predávajúcemu bytu B. Zriadiť si záložné právo na byt v propech banky kupujúceho A, by bola pekná blbosť od neho.Kde má záruku, že ho nepodvedieš? Ale možno nájdeš niekoho kto si nevie dať dokopy 2 a 2.
    Máš možnosť predať svoj byt za účasti banky a následne na to kúpiť byt od predávajúceho B.

    lml je offline (nepripojený) lml

    lml
    Ja viem úplne predávajucu bytu B chápem, tiež by som bola veľmi opatrná. Ona je síce ochotná mi ten súhlas dať, no chce to aj nejako zmluvne ošetriť. Napadá ma len zmluva o budúcej zmluve,len neviem presne, čo by sme do nej mali dať.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    toto sme robili - ale v rámci rodiny, takže nejakého rizika som sa nebála. Ja som bola tá, ktorá dala súhlas s prenesením hypotéky. Zabezpečené to bolo zmluvou, ale priznám sa, že cudziemu by som to neurobila - nedala by som súhlas.
    Nedodržanie zmluvy síce má za následok jej neplatnosť, ale často len v určitom rozsahu, potom to treba naprávať - ale záložné právo trčí na druhom byte a ten voľný "šikovník" predá, kto mu zabráni? a bude z toho prípad pre lampáreň.
    Dobrý večer, mňa by zaujímalo, ako by to bolo, zvažujem rozvod, ale máme 2izbový byt na hypotéku a ja by som chcela kúpiť 1izbový na hypotéku. Avšak neviem ako by to bolo, predsa len, tá hodnota je nižšia ako pôvodná hypotéka na byt. Ako sa postupuje? Dá sa to? Ak áno, poradíte?

    Peter S. je offline (nepripojený) Peter S.

    Večný študent práva :), tvorca komentárov k zákonom a školiteľ. ...viac Peter S.
    lml Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    mňa tiež zaujíma presne táto istá vec. Chcem predať byt A zaťažený hypotékou a túto hypotéku chcem preniesť na iný byt B, ktorý chcem kúpiť. Banka s tým súhlasí, no jedine za podmienky, že majiteľ bytu B, musí dať najprv súhlas mojej banke s prevodom záložného práva z môjho bytu A na jeho byt B. Týmto spôsobom by ten môj byt nebol zaťažený hypotékou a dal sa bezproblémovo predať. Z ceny ktorú dostanem za môj byt, by som vyplatila byt B, ktorý chcem kúpiť. Prosím neviete mi poradiť, ako by sa to dalo zmluvne ošetriť, aby som bola chránená ja ako kupujúca bytu B a aj predávajúci bytu B? Totižto tento predávajúci sa bojí dať mojej banke ten súhlas s prenesením záložného práva na jeho byt, keďže ja mu budem môcť vyplatiť peniaze až o dosť neskôr, teda po predaji môjho bytu A.
    Mám v tom dôsť zmätok prosím poradte mi. Ďakujem.
    Všetko sa dá elegantne právne vyriešiť, tak aby to bolo ku spokojnosti oboch strán. Dotyčnej rodine môžte napríklad navrhnúť, že váš byt má vyššiu hodnotu a zriadite záložné práva k svojmu bytu pre nich a určíte si všetky podstatné záležitosti ohľadne predaja vášho bytu a spôsob vyplatenia ceny za predaj vášho bytu.

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    alena7780 Pozri príspevok
    Dobrý večer, mňa by zaujímalo, ako by to bolo, zvažujem rozvod, ale máme 2izbový byt na hypotéku a ja by som chcela kúpiť 1izbový na hypotéku. Avšak neviem ako by to bolo, predsa len, tá hodnota je nižšia ako pôvodná hypotéka na byt. Ako sa postupuje? Dá sa to? Ak áno, poradíte?
    Záložné právo je možné preniesť na inú nehnuteľnosť, ale jej hodnota musí zodpovedať požadovanému zabezpečniu zo strany banky. Ak chcete predať byt založený hypotékou/preniesť hypotéku, tak potrebujete súhlas banky. Voči banke zostávate zaviazaní obaja aj v prípade rozvodu.

    Predaj bytu zaťaženého hypotékou a následná kúpa inej nehnutelnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.