Zavrieť

Porady

narok na prispevok v hmotnej nudzi

Mam urcene vyzive od rodicov 25eur a 40eur. Trvaly pobyt mam u matky. Mam narok na prispevok v hmotnej nudzi? Je sposob akym mozem ziskat tento prispevok?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    majo789 je offline (nepripojený) majo789

    majo789
    Zabudol som napisat, ze som studentom 2. rocnika magisterskeho studia. Mam 23 rokov. Cital som prispevky a zakon, celkom som to nepochopil. Ked mam urcene vyzivne od oboch rodicov tak sa posudzujem sam. Vyzivne je spolu 65 eur a davka v hmotnej nudzi 60,50 eur. Mozem si teda poziadat o prispevok?

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    majo789 Pozri príspevok
    Zabudol som napisat, ze som studentom 2. rocnika magisterskeho studia. Mam 23 rokov. Cital som prispevky a zakon, celkom som to nepochopil. Ked mam urcene vyzivne od oboch rodicov tak sa posudzujem sam. Vyzivne je spolu 65 eur a davka v hmotnej nudzi 60,50 eur. Mozem si teda poziadat o prispevok?
    Zbytočne budeš žiadať o príspevok, výživné máš vyššie ako je dávka v hmotnej núdzi. Takže Ti nemajú čo doplácať. Ak by si mal výživné určené na 50eur dokopy tak dávka v hmotnej núdzi pre teba by bola 12,50 eur.

    majo789 je offline (nepripojený) majo789

    majo789
    Tak teraz musim ist na sud, ten musi znizit vyzivne od matky (napr. zo 40eur na 30eur). Potom si mozem poziadat o davku v hmotnej nudzi. Nevadi, ze mam rovnaky trvali pobyt ako matka?

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    majo789 Pozri príspevok
    Tak teraz musim ist na sud, ten musi znizit vyzivne od matky (napr. zo 40eur na 30eur). Potom si mozem poziadat o davku v hmotnej nudzi. Nevadi, ze mam rovnaky trvali pobyt ako matka?
    Nie vôbec to nevadí, že máš rovnaký TP ako matka, ale akurát čo ti pomôže ak budeš mať výživné 55 eur a štát ti doplatí každý mesiac 7,50 eura dávku v hmotnej núdzi. Oplatí sa Ti pre tých pár eur takto šaškovať?

    majo789 je offline (nepripojený) majo789

    majo789
    Ano oplati. Ked som v hmotej nudzi tak sa posudzujem sam pri urcovani socialneho stipendia.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Kým zase nezmenia zákony ... ale potom spôsob , kt. si napísal je dobrý. Znížiť na súde, požiadať na UP o dávku a potom no sociálne štipko

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    majo789 Pozri príspevok
    Ano oplati. Ked som v hmotej nudzi tak sa posudzujem sam pri urcovani socialneho stipendia.
    sú Tvoji rodičia rozvedení? ak nie, na soc. štipendium Ťa budú posudzovať spolu s rodičmi a ich príjmom.....bola zmena v posudzovaní........

    majo789 je offline (nepripojený) majo789

    majo789
    Ano su rozvedeni, ale vyska vyzivneho pre mamu bola urcena uz ked som bol na skole. Podla starej novely som sa posudzoval sam, ale podla novej sa posudzujem s mamou i ked s nou nezijem. Ta nova novela toho nic nezmeila.

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    zmenila iba takých, ktorí využívali systém, tým, že obaja rodičia majú súdom určenú vyživovaciu povinnosť voči študentovi......

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    Mila123 Pozri príspevok
    sú Tvoji rodičia rozvedení? ak nie, na soc. štipendium Ťa budú posudzovať spolu s rodičmi a ich príjmom.....bola zmena v posudzovaní........
    Na sociálne štipendium sa posudzuje aj starý rodič? Moja vnučka je u mňa prihlásená na trvalý pobyt, býva u otca a študuje v BA(VŠ), samozrejme po splnení podmienok, že bude dostávať dávku v hmotnej núdzi.Výživné ešte nebolo určené.

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    wagner Pozri príspevok
    Na sociálne štipendium sa posudzuje aj starý rodič? Moja vnučka je u mňa prihlásená na trvalý pobyt, býva u otca a študuje v BA(VŠ), samozrejme po splnení podmienok, že bude dostávať dávku v hmotnej núdzi.Výživné ešte nebolo určené.
    nie, starý rodič sa neposudzuje, aj keby býval v spoločnej domácnosti so študentom.....
    skús si preštudovať, pozrieť www.studentskefinancie.sk
    aj s kalkulačkou na výpočet sociálneho štipendia spolu s poradňou.....

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    Mila123 Pozri príspevok
    nie, starý rodič sa neposudzuje, aj keby býval v spoločnej domácnosti so študentom.....
    skús si preštudovať, pozrieť www.studentskefinancie.sk
    aj s kalkulačkou na výpočet sociálneho štipendia spolu s poradňou.....
    Ďakujem, to iba sondujem. Lebo návrh na súd ešte len včera podala( tiež sa tvári že má peňazí dosť a má na všetko čas)

    majo789 je offline (nepripojený) majo789

    majo789
    Dnes som bol na UPSVaR a pracovnicka mi povedala, ze musim mat iny trvaly pobyt ako matka, pretoze to je upravene nejakou iternou normou. Ked som jej povedal co sa pise v zakone o hmotnej nudzi tak sa odvolala na tu internu normu. Zostal som zarazeny a nevedela mi ani povedat kde najdem tu normu. Ako to je teda s tym trvalym pobytom?

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Ved interná norma nemôže byť v žiadnom prípade nadradená zákonu. To by sme si všetci urobili interné normy a nerešpektovali zákon.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.