Zavrieť

Porady

Dražba - ako predísť manipulácii

Mili poradaci,

V prvom rade sa Vam chcem podakovat, pretoze ste nam uz poradili a my sme pokrocili o krok dalej.

V skratke: Moji rodicia sa pred x-rokmi rozviedli a doteraz sa nedohodli na spolocnom uzivani domu. Byval tam iba otec, matka z toho nemala nic. Podla Vasej rady dala na sud ziadost o vyplatenie z podielu, pricom kedze otec peniaze nema, tak sud rozhodol, ze sa dom preda, a ak nie pojde na drazbu -takze svojim sposobom bravo.

Ale. Je tu niekolko ale. Moj otec podozrivo rychlo prisiel na pojednavanie (hned na prve, hoci predtym sa 20 rokov branil vyplateniu matky), hned na 1. pojednavani sa dohodli. Suhlasil, ze dom sa preda co najskor - do 3 mesiacov, a ak nie pojde na drazbu. Otec ma brata, ktory ten dom chce stoj, co stoj (byvaly policajt). Matka ma pravnicku, ktorej slepo veri. Predaj domu maju vraj dohodnut pravnici (jeho a jej)? To sa tak robi? Myslim si, ze sa kupec nenajde a dom na drazbe sa bude snazit kupit otcov brat za babku.

Moje otazky:
1. Je mozne ist s vykricnou sumou na drazbe aj dolu, alebo sa ide len hore? Kto urcuje vykricnu sumu?
2. Musi sa dom na drazbe predat stoj co stoj, alebo ak nebude ponuknuta zakladna vyvolavacia cena tak sa nepreda?
3. Ktory zakon upravuje drazbu? Kde musi byt oznam o drazbe zverejneny, resp. ako sa o tom dozviem?
4. Chcela by som byt na drazbe a v pripade, ze by doslo k situacii, ze dom chcu predat za smiesnu cenu ho kupit, alebo aspon dvihnut cenu do vysky, ako mi dovoli banka zobrat si uver (mozno na drazbe platit HU?)
5. Kolko je bezna odmena pre pravnicku v takomto pripade? Chcela dost vysoke % zo sumy, ktoru ziska matka za dom.

Prepacte, ak sa hlupo pytam, ale je to to jedine, co mame, a nechcem, aby sme o to vlastnou hlupostou prisli. Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    ostrozubok Pozri príspevok
    Moje otazky:
    1. Je mozne ist s vykricnou sumou na drazbe aj dolu, alebo sa ide len hore? Kto urcuje vykricnu sumu? Cenu do dražby určí súdny znalec, podľa vyhlášky - čo znalec to iná cena ale + - rovnaká treba si pozrieť za koľko sa predávajú domy v okolí, kt. sú podobné tomu vášmu.
    2. Musi sa dom na drazbe predat stoj co stoj, alebo ak nebude ponuknuta zakladna vyvolavacia cena tak sa nepreda? Nie nepredá sa , potom sa robí opakovaná dražba kde ide cena vyvolávacia dole o 25% to je najmenšia cena za ktorú sa smie predať dom, takže zo znaleckého posudku 75% je minimálna predajná cena.
    3. Ktory zakon upravuje drazbu? Kde musi byt oznam o drazbe zverejneny, resp. ako sa o tom dozviem? Ano dražba musí byť zverejnená, v médiach na internete a tiež aj na vývesnej tabuli v obci kde sa nehnuteľnosť nachádza. Ak sa chce dražba zašiť tak sa ťažko hľadá na nete .. takže treba potom sem tam googliť štýlom ... dražba Košice .. dražba Levice ... proste googliť s obcou kde je nehnuteľnosť.
    4. Chcela by som byt na drazbe a v pripade, ze by doslo k situacii, ze dom chcu predat za smiesnu cenu ho kupit, alebo aspon dvihnut cenu do vysky, ako mi dovoli banka zobrat si uver (mozno na drazbe platit HU?) Na dražbe sa nesmie platiť hypotékou, lebo vydražiteľ musí uhradiť sumu za nehnuteľnosť do 15 dní od dražby, ak to neurobí prepadne mu dražobná zábezpeka a dražba je neplatná.
    5. Kolko je bezna odmena pre pravnicku v takomto pripade? Chcela dost vysoke % zo sumy, ktoru ziska matka za dom. Tak na toto odpovedať neviem, ale odmena je o dohode medzi právnikom a matkou. Navštívte iného právnika a opýtajte sa za koľko bude zastupovať on matku.

    Prepacte, ak sa hlupo pytam, ale je to to jedine, co mame, a nechcem, aby sme o to vlastnou hlupostou prisli. Dakujem.
    No odpovede sú v texte modrou. Mimochodom ak tak veľmi chce dom otcov brat, tak je pre neho lacnejšie ho kúpiť od matky a otca ako cez dražbu, lebo Vám ostane menej kvôli dražobným poplatkom tie sú tiež vysoké.

    ostrozubok je offline (nepripojený) ostrozubok

    ostrozubok
    Ďakujem Xanti za fakt podrobnu odpoved! Veľmi si ma upokojil tým, že sumu určuje súdny znalec a faktom, že max. o aké sa dá ísť dolu je 25%. Z toho vyplýva, že by nemalo dôjsť k úplnému podfuku, ale budem na to aj tak dávať pozor.

    Čo sa tyka otcovho brata - no comment. Hoci ho moji rodičia vyplatili v čase, keď na pozemku stavali zrazu sa tvári, ako by to bolo jeho milované rodinné sídlo a najradšej by nás odtiaľ vykopol s 5 EUR-ami :-). Čo už, aj taký sú ľudia :-)

    Ďakujem ešte raz!

    Dražba - ako predísť manipulácii

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.