Zavrieť

Porady

ukončenie pracovného pomeru s tehotnou

Dobrý deň, prosím o radu, lebo nikde v zákone to presne neviem nájsť špecifikované. Tým, že som tehotná a zamestnávateľ bol riadne a písomne informovaný o tejto skutočnosti, som v ochrannej lehote. Nástup na materskú mám 28.2.2013 avšak práve som sa dozvedela, že k 1.1.2013 sa zamestnávateľ rozhodol zatvoriť prevádzku, t.j. so všetkými zamestnancami bude ukončený pracovný pomer z organizačných dôvodov. Nemajú ma na aké iné vhodné miesto preradiť. Neviem však, aké práva a povinnosti platia pre mňa, kedže sa toto všetko udeje počas mojej ochrannej doby. Tiež mi jednoducho má právo zamestnávateľ ukončiť pracovný pomer k 1.1.2013 bez akejkoľvek náhrady? Ja si predsa do nástupu na materskú inú prácu nenájdem. Aké sú jeho povinnosti voči mne? Pretože v zákone je všade uvádzané iba to, že zamestnávateľ nesmie ukončiť pracovný pomer s tehotnou zamestnankyňou, ale nikde sa nepíše, čo ak nastane takáto situácia
Za odpoveď vopred ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    ludmila7 je offline (nepripojený) ludmila7

    ludmila7
    nie,ani jedno. zamestnávateľ nezaniká, ruší sa len pracovisko v našom meste a nie, chvala bohu nemám rizikové tehotenstvo.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    ludmila7 Pozri príspevok
    nie,ani jedno. zamestnávateľ nezaniká, ruší sa len pracovisko v našom meste a nie, chvala bohu nemám rizikové tehotenstvo.
    Pokial zaniká prevádzka, nevzťahuje sa na teba zákaz výpovede v zmysle § 63 odst. písm. a ZP.

    Doporučujem však využiť § 64 odst. 2 Zákonníka práce. Tvoj pracovný pomer skončí až po skončení rodičovskej dovolenky. (PN-ka pred uplynutím výpovednej doby + plynulý prechod na materskú. Prídeš ale o odstupné).

    Zákaz výpovede
    § 64

    Na začiatok


    (2) Ak je zamestnancovi daná výpoveď pred začiatkom ochrannej doby tak, že by výpovedná doba mala uplynúť v ochrannej dobe, pracovný pomer sa skončí uplynutím posledného dňa ochrannej doby okrem prípadov, keď zamestnanec oznámi, že na predĺžení pracovného pomeru netrvá.

    (3) Zákaz výpovede sa nevzťahuje na výpoveď danú zamestnancovi

    a) z dôvodov ustanovených v § 63 ods. 1 písm. a),

    ludmila7 je offline (nepripojený) ludmila7

    ludmila7
    Ja som ešte výpoved nedostala, takže výpoveď, ktorú dostanem, dostanem už počas ochrannej lehoty nie pred ňou. Ale chápem ten §64, ods. 2 ZP správne, že aj keď mi dajú výpoveď (mám pracovnú zmluvu na dobu určitú do 28.2.2013) a som v ochrannej lehote, môj pracovný pomer sa skončí až dňom skončenia zmluvy a nie skôr? Takže tam budem až do 28.2.2013 zamestnaná a bude mi riadne vyplácaná mzda aj ked prevádzka už od 1.1.2013 nebude existovať a ja teda ostanem doma? Alebo ma môžu prepustiť tak, ako všetkých ostatných?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    ludmila7 Pozri príspevok
    Ja som ešte výpoved nedostala, takže výpoveď, ktorú dostanem, dostanem už počas ochrannej lehoty nie pred ňou. Ale chápem ten §64, ods. 2 ZP správne, že aj keď mi dajú výpoveď (mám pracovnú zmluvu na dobu určitú do 28.2.2013) a som v ochrannej lehote, môj pracovný pomer sa skončí až dňom skončenia zmluvy a nie skôr? Takže tam budem až do 28.2.2013 zamestnaná a bude mi riadne vyplácaná mzda aj ked prevádzka už od 1.1.2013 nebude existovať a ja teda ostanem doma? Alebo ma môžu prepustiť tak, ako všetkých ostatných?
    Že máš pracovný pomer na dobu určitú si v prvom príspevku nenapísala. V tom prípade tvoj pracovný pomer skončí uplynutím doby určitej, t.j. 28.2.2013.

    Aj keď si oznámila zamestnávatelovi tehotenstvo, na výpoveď v zmysle § 63 odst. 1 písm. a) sa zákaz výpovede nevzťahuje.
    Ale ak začneš PN-ku pred 31.12.2012, tvoj pracovný pomer skončí až 28.2.2013. Využi PN-ku do nástupu na materskú. Zrejme s tým zamestnávatel aj počíta, aby ti nemusel vyplatiť odstupné.

    ludmila7 je offline (nepripojený) ludmila7

    ludmila7
    Veľmi pekne ďakujem za odpovede a za radu. V konečnom dôsledku z toho vyplýva len to, že buď budem na PNke a bude mi ju platiť do 28.2.2013 alebo mi skončí PP spolu s ostatnými k 31.12.2013, dostanem tak 1 mesiac odstupného ale nebude mi musieť platiť náhradu mzdy až do skončenia pracovného pomeru

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    ludmila7 Pozri príspevok
    Veľmi pekne ďakujem za odpovede a za radu. V konečnom dôsledku z toho vyplýva len to, že buď budem na PNke a bude mi ju platiť do 28.2.2013 alebo mi skončí PP spolu s ostatnými k 31.12.2013, dostanem tak 1 mesiac odstupného ale nebude mi musieť platiť náhradu mzdy až do skončenia pracovného pomeru
    Práve že odstupné nedostaneš, lebo nárok na odstupné máš len v prípade, ak pracovný pomer skončíš pred začiatkom plynutia výpovednej doby. Ak ti ju nedoručili dnes, a dostaneš ju po 1.10., tvoja výpovedná doba začína plynúť od 1.11.2012. Pracovný pomer by si musela skončiť dohodou (po doručení výpovede) do 31.10.2012.
    V tom prípade by si mohla nastúpiť na PN-ku v ochrannej dobe (do 7 kal.dní od skončenia prac.pomeru-nemocenské vypláca SP) a z ochrannej doby by ti vznikol aj nárok na materské (ak máš splnenú podmienku 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch)

    ukončenie pracovného pomeru s tehotnou

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.