Zavrieť

Porady

zamestnavateľ mi udelil neplatené voľno

ahojte poradaci,
potreboval by som poradit v suvislosti s neplatenym volnom. od 1.4.2012 mi zamestnavatel zmenil pracovnu napln,, s tym ze 80% som zdavotna sestra a 20% asistent a to trvao do 1.8.2012. po odpracovanych rokoch mam narok na 25 dni dovolenky. v juli so cerpal dovolenku 9 dni a zamestnavatel mi dal neplatene volno, lebo som precerpal dovolenku ako asistent, pricom mi este ostalo 11 dni dovolenky a 45 hodin nahradneho volna. moze mi vobec uelit neplatene volno ak o to nepoziadam? a ako je to s odvodami? dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Nárok na dovolenku predsa nesúvisí s pracovnou náplňou ale s pracovným pomerom.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Mne to tak pripada, ze zamestnavatel skratil PP na zdravotnu sestru na 80% a uzavreli ste dalsi, novy PP, na 20% na asisstenta.
    Z toho noveho by potom narok na dovolenku v juli este taky vysoky nevznikol.
    Je to tak? Mas 2 PP u zamestnavatela?

    Lebo inak mi to riesenie dovolenky tiez nedava logiku.

    Llívia je offline (nepripojený) Llívia

    Llívia
    miges Pozri príspevok
    mam ten isty nazor, ale ako sa proti tomu branit??
    Upozorni zamestnávateľa, že proušil Zákonník práce - nevyplatil ti časť mzdy (za neplatené voľno nie je žiadna náhrada) a nech ti ju vyplatí, inak:
    - sa obrátiš na píslušný išpektorát práce,
    - podáš na neho trestné oznámenie pre nevyplateni časti mzdy,
    - skončíš okamžite pracovný pomer podľa § 69 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce.

    Máš na výplatnej páske skutočne napísané "neplatené voľno"? Nie je to náhodou "náhradné voľno" za nadčasy?

    Llívia je offline (nepripojený) Llívia

    Llívia
    ivka70 Pozri príspevok
    Mne to tak pripada, ze zamestnavatel skratil PP na zdravotnu sestru na 80% a uzavreli ste dalsi, novy PP, na 20% na asisstenta.
    Z toho noveho by potom narok na dovolenku v juli este taky vysoky nevznikol.
    Je to tak? Mas 2 PP u zamestnavatela?

    Lebo inak mi to riesenie dovolenky tiez nedava logiku.
    Dovolenku možno čerpať aj predtým, ako vznikne na ňu nárok:

    Zákonník práce
    § 113
    (1) Zamestnávateľ môže určiť zamestnancovi čerpanie dovolenky, aj keď dosiaľ nesplnil podmienky na vznik nároku na dovolenku, ak možno predpokladať, že zamestnanec tieto podmienky splní do konca kalendárneho roka, v ktorom dovolenku čerpá, alebo do skončenia pracovného pomeru.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Llívia Pozri príspevok
    Dovolenku možno čerpať aj predtým, ako vznikne na ňu nárok:

    Zákonník práce
    § 113
    (1) Zamestnávateľ môže určiť zamestnancovi čerpanie dovolenky, aj keď dosiaľ nesplnil podmienky na vznik nároku na dovolenku, ak možno predpokladať, že zamestnanec tieto podmienky splní do konca kalendárneho roka, v ktorom dovolenku čerpá, alebo do skončenia pracovného pomeru.
    píše - že to trvalo od 1.4. do 1.8. ... takže nárok na alikvotnu časť za 4 mesiace - asi 8 dní to vychádza.
    doplním - že za celý takýto PP
    Naposledy upravil Katy a R : 01.10.12 at 09:20

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Llívia Pozri príspevok
    Dovolenku možno čerpať aj predtým, ako vznikne na ňu nárok:

    Zákonník práce
    § 113
    (1) Zamestnávateľ môže určiť zamestnancovi čerpanie dovolenky, aj keď dosiaľ nesplnil podmienky na vznik nároku na dovolenku, ak možno predpokladať, že zamestnanec tieto podmienky splní do konca kalendárneho roka, v ktorom dovolenku čerpá, alebo do skončenia pracovného pomeru.
    Kedze cerpal v juli, narok do konca juna mu vznikol mozno na 5 dni (ak ma rocny 20 dni) a zamestnavatel mu moze, ale nemusi povolit cerpanie dopredu.
    A este nevieme, ci necerpal dovolenk uaj medzi 1.4. a julom.

    Llívia je offline (nepripojený) Llívia

    Llívia
    ivka70 Pozri príspevok
    Kedze cerpal v juli, narok do konca juna mu vznikol mozno na 5 dni (ak ma rocny 20 dni) a zamestnavatel mu moze, ale nemusi povolit cerpanie dopredu.
    A este nevieme, ci necerpal dovolenk uaj medzi 1.4. a julom.
    Nie, nemusí mu zamestnávateľ povoliť čerpanie RD prv, ako na ňu vznikne nárok, ale asi si tú dovolenku Miges sám od seba nenariadil ani sa na nej nedohodol sám so sebou. Takisto sa sám so sebou nedohodol na čerpaní neplateného voľna. Keď už tak, mal byť zamestnávateľ charakter a povedať mu, že to bude riešiť cez neplatené voľno, alebo mu mohol povoliť čerpanie dovolenky vopred - preto som tu dala ten §, že sa to dá.

    Doplním: Miges, môžeš napísať, či to máš 2 pracovné pomery alebo ako? Lebo ak by to boli 2 pracovné pomery, tak z PP asistenta ti vznikne nárok len na 8 dní dovolenky, tam by si mal 1 deň neplatené voľno (ak PP ako asistenta trval od 1.4.2012 do 1.8.2012).
    Naposledy upravil Llívia : 01.10.12 at 09:36

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Llívia Pozri príspevok
    Nie, nemusí mu zamestnávateľ povoliť čerpanie RD prv, ako na ňu vznikne nárok, ale asi si tú dovolenku Miges sám od seba nenariadil ani sa na nej nedohodol sám so sebou. Takisto sa sám so sebou nedohodol na čerpaní neplateného voľna. Keď už tak, mal byť zamestnávateľ charakter a povedať mu, že to bude riešiť cez neplatené voľno, alebo mu mohol povoliť čerpanie dovolenky vopred - preto som tu dala ten §, že sa to dá.
    liv - ja som pochopila, že ona si požiadala o 9 dní dovolenky ... a zamestnávateľ súhlasil. a z prvého PP má normálne 9 dní RD a z druhého PP má 8 dní RD + neplatené voľno. možno vlastne len pri spracovaní výplaty prišli na to, že nárok na 9 dní nemá - aj keď by ako chcel "dopredu" vyplácať .... ale to chce v prvom rade upresniť od zadávateľky - či sú dva PP
    - oprava - od zadávateľa !!!!
    Naposledy upravil Katy a R : 01.10.12 at 09:52

    Llívia je offline (nepripojený) Llívia

    Llívia
    Zadávateľ bol po pridaní našich príspevkov na Porade, ale doplňujúce informácie neposkytol, tak môžeme akurát tak hádať, ako to bolo/nebolo.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.