Zavrieť

Porady

Zástupca vlastníkov bytov, daň z príjmu a RZZP

Dobrý večer,
prosím o radu v oblasti dane z príjmu a ZP. Dôchodkyňa vykonáva funkciu zástupca vlastníkov bytov na základe zmluvy o občianskej výpomoci (z roku pána). SBD jej vypláca odmenu, ktorá jej bola schválená ale bez zrazenia dane. Bola som na školení a tam ma priam vysmiali vraj čo je to za zmluvu? Ja však na SBD nepracujem a zmluvy nepodpisujem . Dozvedela som sa nasledovné: nemám inú možnosť, iba to dať ako iný príjem do par.8. Dala som, odviedli sme daň... a teraz prišlo spomínanej pani dôchodkyni vyrozumenie zo zdravotnej poisťovni, že je dlžná na RZZP za rok 2011. Na školení DzPFO mi povedali, že máme žiadať, aby príjmy dali do par.5 a odvádzali z neho daň, to sa však nestalo a SBD tvrdí, že nemusia. Mala by povinnosť odviesť pani na dôchodku za zastupovanie vlastníkov zdravotnej poisťovni poistné, ak by bol príjem v par.5? Dá sa to dodatočne "vymôcť" od SBD, aby si opravili chybu vo vydávaní potvrdení a zdaňovaní príjmu zástupcu vlastníkov?
Srdečná vďaka vopred za odpovede.
Pekný večer.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Misela19 je offline (nepripojený) Misela19

    Misela19
    Dobrý večer,
    prosím , ak by sa našiel niekto, kto by vyjadril názor na moju otázku a návrh riešenia, bola by som veľmi vďačná . Mám v pláne podať na daňový úrad podnet na preskúmanie týchto príjmov a jeho zdaňovania u SBD. Poistné vyrubené z RZZP zaplatí. Myslíte, že sa dá podať takýto podnet a dožadovať sa nápravy touto cestou? Vopred ďakujem za usmernenie.
    Pekný večer

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    nech má už táto zmluva akýkoľvek názov na posúdenie toho, či má SBD povinnosť zrážať daň, resp. preddavky na daň je dôležité v zmysle ktorého zákona je uzavretá. Podľa toho názvu určite nebude uzavretá v zmysle Zákonníka práce a preto tento príjem nie je možné považovať za príjem zo závislej činnosti. Pravdepodobne bude uzavretá v zmysle Občianskeho alebo obchodného zákonníka medzi SBD a FO, ktorá nie je SZČO. V tomto prípade sa jedná o príjmy podľa § 8 a vstupujú aj do VZ na RZZP (od roku 2011).
    Riešením by bolo ukončiť pôvodný zmluvný vzťah a uzavrieť dohodu o pracovnej činnosti. V tomto prípade sa síce dôchodkyňa (predpokladám, že poberateľka SD) vyhne plateniu ZP, avšak náklady na jej odmenu sa pre bytový dom navýšia od 1.1.2013 o 19,80% (odvody do SP).
    Neviem, či celé tie roky, čo vykonáva túto činnosť, príjem z nej aj zdaňovala, takže v konečnom dôsledku podaním na DÚ na prešetrenie tohto prípadu môžeš ublížiť tej dôchodkyni. SBD má zmluvu (síce divnú, ale má) - čo sa týka DÚ pre nich je to v poriadku. Vy, ako vlastníci bytov ste si už dávno mali "riešiť" túto zmluvu, či je v súlade so zákonom - sú to vaše peniaze...

    Misela19 je offline (nepripojený) Misela19

    Misela19
    Ďakujem za odpoveď. Zistím, čo sa týka zmluvy, lebo ju nemám u seba a nepamätám si. Daň samozrejme každý rok odvádzala . A my ako vlastníci, sme sa k zmluve medzi SBD a zástupcom nemali čo vyjadrovať. My sme odsúhlasili dotyčného človeka a sumu za mesiac/byt. Ešte raz vďaka, určite sa ozvem podľa akého zákona je podpísaná, ale marí sa mi, že Občianskeho zákona.

    Zástupca vlastníkov bytov, daň z príjmu a RZZP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.