Zavrieť

Porady

Firemné auto na súkromné účely

Poraďáci ahojte,

nakoľko nie som v zadanej otázke veľmi zdatná, tak som si najskôr pričítala info na Porade k uvedenej problematike a následne som otvorila aj zákon o DPH a už mám z toho chaos, a preto by som Vám bola veľmi vďačná za Vaše usmernenie:

So zamestnancom sme podpísali dohodu o používaní firemného auta na súkromné účely na jeden mesiac (dovolenka do Talianska + súkromné cesty do/z práce).
Pri kúpe auta, ktoré bolo poskytnuté zamestnancovi sme si neuplatnili DPH na vstupe.

1. Zamestnancovi zdaním 1% zo vstupnej ceny auta (zúčtujem cez mzdu).

2. Ovplyvňuje použitie firemného auta na súkromné účely výšku odvodov na sociálne, resp. zdravotné poistenie?

3. Od zamestnanca si budeme žiadať úhradu PHM za súkromné kilometre. Ako počítate túto náhradu, t.j. vychádzate zo spotreby uvedenej v technickom preukaze a následne túto sumu prepočítate priemernou cenou (napr. zo stránky Štatistického úradu)?

4. Keď si vypočítate koľko PHM v EUR minul na súkromné jazdy, z tejto ceny následne vypočítate DPH a o to si ponížite daň na vstupe?

5. V zákone o DPH § 9 ods. 2 a 3 sa píše o využívaní hmotného majetku na osobnú spotrebu, aký je medzi týmito dvoma odsekmi rozdiel - v komentári k uvedeným odstavom som si našla, že by som si mala vypočítať základ dane z odpisov a ostatných nákladov súvisiacich s dopravnou a z takto určeného základu dane odviesť DPH. Uplatňujú sa tieto paragrafy aj pri použití firemného auta na súkromné účely?

Dúfam, že sa niekto podujme a aspoň trocha ma uvedie do problematiky. Veľmi ďakujem.
Naposledy upravil Tinaho : 03.10.12 at 08:56
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Dano_za Pozri príspevok
    Ja by som sa chcel opytat, co v pripade ak auto ktore si zamestnavatel prenajima (nie je to financny renajom) od inej spoločnosti vyuziva zamestnanec aj na sukromne ucely, z akej sumy sa vypocitava 1%, ktore zdanujeme u zamestnanca?
    Z OC u prenajímateľa. Pozri tu: §5
    3) Príjmom zamestnanca je aj

    a) suma vo výške 1 % zo vstupnej ceny vozidla podľa § 25 za každý aj začatý kalendárny mesiac poskytnutia motorového vozidla zamestnávateľa na používanie na služobné a súkromné účely. Ak ide o prenajaté vozidlo, vychádza sa z obstarávacej ceny vozidla u pôvodného vlastníka, a to aj v prípade, ak dôjde k následnej kúpe prenajatého vozidla. Ak v obstarávacej cene vozidla nie je zahrnutá daň z pridanej hodnoty, 6) na účely tohto ustanovenia sa o túto daň cena zvýši,

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    1. áno
    2. áno, vstupuje do VZ
    3. áno, spotreba podľa TP * cena (napr. aj zo stránky ŠÚ)
    4. k vypočítanej cene z bodu 3 vyrátaj DPH (resp. z nej vyrátaj základ a DPH - nakoľko ceny zvyknú byť uvedené s DPH) a do DPH daj ako daň na výstupe - máš to jednoduchšie a cistejšie
    5. nerieš - píšeš, že ste si DPH neuplatnili....

    Tinaho je offline (nepripojený) Tinaho

    Tinaho
    Ďakujem za promptné info.

    Je pravda, že ten bod 5 je bezpredmetný, keďže sme si neuplatnili DPH na vstupe pri kúpe auta.

    Ešte sa chcem opýtať k bodu 4: Ak vypočítam cenu spotrebovanej PHM na súkromné účely (použijem cenu zo stránky Štatistického úradu), napr. výsledná čiastka bude 120 € - je to čiastka s DPH, t.j. základ bude 100 € a odvod DPH bude 20 €?

    Pochopila som to správne?

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    Tinaho Pozri príspevok
    Ďakujem za promptné info.

    Je pravda, že ten bod 5 je bezpredmetný, keďže sme si neuplatnili DPH na vstupe pri kúpe auta.

    Ešte sa chcem opýtať k bodu 4: Ak vypočítam cenu spotrebovanej PHM na súkromné účely (použijem cenu zo stránky Štatistického úradu), napr. výsledná čiastka bude 120 € - je to čiastka s DPH, t.j. základ bude 100 € a odvod DPH bude 20 €?

    Pochopila som to správne?

    Ano
    Zdravim,
    ako je to, ked konatel, ktory nema ziadnu odmenu za konatelstvo, ma auto na sukromne ucely? Z coho sa mu strhava to 1%, ako to je keby chcel toto auto vyuzivat aj vo svojej druhej praci (pre inu firmu) a preplacat si sluzobne kilometre od tej druhej firmy? Moze to urobit?
    Cize firma A kupi auto (odpocita si DPH), poskytne ho konatelovi na sukromne ucely a on na nom robi sluzobne cesty pre firmu B. Moze si u firmu B uplatnit nahradu za km?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    eugen.lengyel Pozri príspevok
    Zdravim,
    ako je to, ked konatel, ktory nema ziadnu odmenu za konatelstvo, ma auto na sukromne ucely? Z coho sa mu strhava to 1%, ako to je keby chcel toto auto vyuzivat aj vo svojej druhej praci (pre inu firmu) a preplacat si sluzobne kilometre od tej druhej firmy? Moze to urobit?
    Cize firma A kupi auto (odpocita si DPH), nemôže si odpočítať dph. poskytne ho konatelovi na sukromne ucely a on na nom robi sluzobne cesty pre firmu B. Musí tu byť zmluva o poskytnutí MV (firma A-B) Potom sa počíta skutočná spotreba PHM. Moze si u firmu B uplatnit nahradu za km?
    V texte.

    zienka je offline (nepripojený) zienka

    zienka
    Dobrý deň všetkým,
    chcela by som trošku oprášiť túto tému. V §5 odst. 3 Zákona 595/2003 sa píše :
    (3) Príjmom zamestnanca je aj

    a) suma vo výške 1 % zo vstupnej ceny vozidla podľa § 25 za každý aj začatý kalendárny mesiac poskytnutia motorového vozidla zamestnávateľa na používanie na služobné a súkromné účely. Ak ide o prenajaté vozidlo, vychádza sa z obstarávacej ceny vozidla u pôvodného vlastníka, a to aj v prípade, ak dôjde k následnej kúpe prenajatého vozidla. Ak v obstarávacej cene vozidla nie je zahrnutá daň z pridanej hodnoty, 6) na účely tohto ustanovenia sa o túto daň cena zvýši,

    Mám to brať tak, že ak vyčíslujem 1% pre vstup do ZD a uplatnila som si pri kúpe vozidla DPH na vstupe, túto mám zahrnúť do sumy pre výpočet? Čiže budem brať cenu automobilu s DPH? Mám vtom chaos a prosím o radu

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    zienka Pozri príspevok
    ...a) suma vo výške 1 % zo vstupnej ceny vozidla podľa § 25 za každý aj začatý kalendárny mesiac poskytnutia motorového vozidla zamestnávateľa na používanie na služobné a súkromné účely. Ak ide o prenajaté vozidlo, vychádza sa z obstarávacej ceny vozidla u pôvodného vlastníka, a to aj v prípade, ak dôjde k následnej kúpe prenajatého vozidla. Ak v obstarávacej cene vozidla nie je zahrnutá daň z pridanej hodnoty, 6) na účely tohto ustanovenia sa o túto daň cena zvýši,

    Mám to brať tak, že ak vyčíslujem 1% pre vstup do ZD a uplatnila som si pri kúpe vozidla DPH na vstupe, túto mám zahrnúť do sumy pre výpočet? Čiže budem brať cenu automobilu s DPH?
    áno.

    zienka je offline (nepripojený) zienka

    zienka
    Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Mám ešte jednu otázku, ak mi viete niekto poradiť. Čo v prípade, že máme automobil na leasing, vstupujú do obstarávacej ceny aj úroky?
    Alebo zoberiem len cenu automobilu s DPH + predajnú cenu automobilu s DPH pri ukončení leasingu?
    Začínam sa vtom akosi strácať...

    Dano_za je offline (nepripojený) Dano_za

    Dano_za
    Ja by som sa chcel opytat, co v pripade ak auto ktore si zamestnavatel prenajima (nie je to financny renajom) od inej spoločnosti vyuziva zamestnanec aj na sukromne ucely, z akej sumy sa vypocitava 1%, ktore zdanujeme u zamestnanca?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.