Zavrieť

Porady

Evidencia na úrade práce po skončení dohody o pracovnej činnosti

Zdravím. Potrebovala by som poradiť s jednou vecou. Hľadala som v zákonoch, ale v tej spleti rôznych predpisov som veľa nezistila, preto dúfam, že mi niekto fundovaný poradí.

Môj priateľ pracoval na dohodu o pracovnej činnosti pre jednu základnú školu - spravoval im web. Zmluva mu skončila k 31.8.2012 a už mu ju neobnovili, tak sa 7.9.2012 registroval na úrade práce. Skôr to nešlo, pretože bol odcestovaný. Dnes, t.j. 3.10.2012, sa mal 1. krát hlásiť na úrade práce. Poctivo prišiel a tam mu úradníčka odovzdala rozhodnutie o zaradení do evidencie od 7.9.2012. A tu je kameň úrazu. Keď sa čudoval, prečo až od 7.9., keď je jasne uvedené, že ak sa uchádzač príde registrovať do 7 dní od ukončenia zamestnania, je evidovaný od 1. dňa kalendárneho mesiaca (a teda nemusí vôbec za daný mesiac platiť odvody - ani za jeden deň), úradníčka mu oznámila, vraj bol dobrovoľne nezamestnaný, lebo dohoda nie je zamestnanie. Presvedčila ho, že má podpísať rozhodnutie, lebo síce sa môže odvolať, ale odvolanie bude aj tak zamietnuté, iba sa to zbytočne bude naťahovať. Ukázala mu aj poučenie, v ktorom je v bode 11 uvedené, za akých podmienok a v ktorý deň sa uchádzač zaradí do evidencie. V bode a) je, že od skončenia zamestnania ho zaradia do evidencie od 1. dňa kalendárneho mesiaca. Dohoda samostatne uvedená nie je a ani nespadá pod iné body.
A mňa by zaujímalo. Pod čo spadá dohoda, keď v dokumentoch ÚP nie je uvedená? Je dohoda o pracovnej činnosti zamestnaním alebo tie desaťtisíce dohodárov, ktorí nepracujú popri riadnom pracovnom pomere alebo dôchodku, sú vlastne dobrovoľne nezamestnaní? A keď sú nezamestnaní, tak by sa mali mať možnosť registrovať na úrade práce, aby za seba nemuseli platiť odvody do zdravotnej poisťovne. Pochybila úradníčka alebo je chyba (úmysel) v zákone? Ako to teda skutočne je?
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

tictac7
yayulka99 Pozri príspevok
Zdravím. Potrebovala by som poradiť s jednou vecou. Hľadala som v zákonoch, ale v tej spleti rôznych predpisov som veľa nezistila, preto dúfam, že mi niekto fundovaný poradí.

Môj priateľ pracoval na dohodu o pracovnej činnosti pre jednu základnú školu - spravoval im web. Zmluva mu skončila k 31.8.2012 a už mu ju neobnovili, tak sa 7.9.2012 registroval na úrade práce. Skôr to nešlo, pretože bol odcestovaný. Dnes, t.j. 3.10.2012, sa mal 1. krát hlásiť na úrade práce. Poctivo prišiel a tam mu úradníčka odovzdala rozhodnutie o zaradení do evidencie od 7.9.2012. A tu je kameň úrazu. Keď sa čudoval, prečo až od 7.9., keď je jasne uvedené, že ak sa uchádzač príde registrovať do 7 dní od ukončenia zamestnania, je evidovaný od 1. dňa kalendárneho mesiaca (a teda nemusí vôbec za daný mesiac platiť odvody - ani za jeden deň), úradníčka mu oznámila, vraj bol dobrovoľne nezamestnaný, lebo dohoda nie je zamestnanie. Presvedčila ho, že má podpísať rozhodnutie, lebo síce sa môže odvolať, ale odvolanie bude aj tak zamietnuté, iba sa to zbytočne bude naťahovať. Ukázala mu aj poučenie, v ktorom je v bode 11 uvedené, za akých podmienok a v ktorý deň sa uchádzač zaradí do evidencie. V bode a) je, že od skončenia zamestnania ho zaradia do evidencie od 1. dňa kalendárneho mesiaca. Dohoda samostatne uvedená nie je a ani nespadá pod iné body.
A mňa by zaujímalo. Pod čo spadá dohoda, keď v dokumentoch ÚP nie je uvedená? Je dohoda o pracovnej činnosti zamestnaním alebo tie desaťtisíce dohodárov, ktorí nepracujú popri riadnom pracovnom pomere alebo dôchodku, sú vlastne dobrovoľne nezamestnaní? A keď sú nezamestnaní, tak by sa mali mať možnosť registrovať na úrade práce, aby za seba nemuseli platiť odvody do zdravotnej poisťovne. Pochybila úradníčka alebo je chyba (úmysel) v zákone? Ako to teda skutočne je?
Úradníčeka nepochybila. Dohoda o pracovnej činnosti, ani dohoda o vykonaní práce, nezakladajú účasť na poistení v nezamestnanosti, na starobnom, invalidnom, nemocenskom a zdravotnom poistení - teda ak niekto vykonáva činnosť na takúto dohodu a nie je SZČO, resp. poistený na vyššie uvedené poistné z iného dôvodu, resp. ak nie je poistencom štátu, považuje sa za dobrovoľne nezamestnaného - doba sa mu nezapočítava do odpracovaných rokov a samozrejme aj pre ZP vystupuje ako samoplatiteľ a je povinný si platiť ZP....
zamestanie a pracovný pomer nie je to isté. Zamestnanie môže byť vykonávané aj na základe dohody mimo pracovného pomeru....

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Xanti
Kto za priateľa platil odvody do ZP do 31.8.2012?
Bol študent?
Mal zamestnanie na TPP?
Od kedy pracoval na DoPČ?

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Tweety
yayulka99 Pozri príspevok
Zdravím. Potrebovala by som poradiť s jednou vecou. Hľadala som v zákonoch, ale v tej spleti rôznych predpisov som veľa nezistila, preto dúfam, že mi niekto fundovaný poradí.

Môj priateľ pracoval na dohodu o pracovnej činnosti pre jednu základnú školu - spravoval im web. Zmluva mu skončila k 31.8.2012 a už mu ju neobnovili, tak sa 7.9.2012 registroval na úrade práce. Skôr to nešlo, pretože bol odcestovaný. Dnes, t.j. 3.10.2012, sa mal 1. krát hlásiť na úrade práce. Poctivo prišiel a tam mu úradníčka odovzdala rozhodnutie o zaradení do evidencie od 7.9.2012. A tu je kameň úrazu. Keď sa čudoval, prečo až od 7.9., keď je jasne uvedené, že ak sa uchádzač príde registrovať do 7 dní od ukončenia zamestnania, je evidovaný od 1. dňa kalendárneho mesiaca (a teda nemusí vôbec za daný mesiac platiť odvody - ani za jeden deň), úradníčka mu oznámila, vraj bol dobrovoľne nezamestnaný, lebo dohoda nie je zamestnanie. Presvedčila ho, že má podpísať rozhodnutie, lebo síce sa môže odvolať, ale odvolanie bude aj tak zamietnuté, iba sa to zbytočne bude naťahovať. Ukázala mu aj poučenie, v ktorom je v bode 11 uvedené, za akých podmienok a v ktorý deň sa uchádzač zaradí do evidencie. V bode a) je, že od skončenia zamestnania ho zaradia do evidencie od 1. dňa kalendárneho mesiaca. Dohoda samostatne uvedená nie je a ani nespadá pod iné body.
A mňa by zaujímalo. Pod čo spadá dohoda, keď v dokumentoch ÚP nie je uvedená? Je dohoda o pracovnej činnosti zamestnaním alebo tie desaťtisíce dohodárov, ktorí nepracujú popri riadnom pracovnom pomere alebo dôchodku, sú vlastne dobrovoľne nezamestnaní? A keď sú nezamestnaní, tak by sa mali mať možnosť registrovať na úrade práce, aby za seba nemuseli platiť odvody do zdravotnej poisťovne. Pochybila úradníčka alebo je chyba (úmysel) v zákone? Ako to teda skutočne je?
Práca na dohodu nie je zamestnanie na PZ. AK niekto popri svojom PP pracuje ešte aj na dohodu, nie je nezamestnaný pretože si odvody plaíi z príjmu zo zamestnania. Takže ak PP skončí, aj dohoda skončí, na ÚP ho zaevidujú od prvého dňa v mesiaci.
Z dohôd nie je poistený.

yayulka99 je offline (nepripojený) yayulka99

yayulka99
Na dohodu pracoval cca 2 roky, odvody do ZP si platil sám, samozrejme platil aj dane. Popri tom nepracoval na TPP a ani neštudoval, toto bola v tom čase jeho jediná zárobková činnosť. Problémom nie sú odvody do soc. poisťovne, dávky v nezamestnanosti a podobne. Problémom je dátum, od ktorého ho zaevidovali. Ak dohoda nie je zamestnaním, mala by byť uvedená medzi možnosťami, od ktorého dňa bude uchádzač evidovaný na úrade práce. Nič také tam nie je. Ak dohoda nie je zamestnanie, čo to potom je? Dobrovoľne nezamestnaný nebol, pretože pracoval (aj keď na dohodu, ale pracoval). Mimochodom, ako dohodára ho zamestnávateľ nahlásil aj na soc. poisťovňu. Bežných nezamestnaných (aj dobrovoľne) tam nenahlasujú.
Predtým, ako začal pracovať na dohodu, bol tiež evidovaný na ÚP, len škoda, že sa k rozhodnutiu o vyradení z evidencie dostane až zajtra. Zaujímalo by, na základe akého paragrafu ho vyradili. Zajtra to pozrieme.

Podľa všetkého mi to príde ako ďalšia z vecí ako skresľovať výsledky o skutočnom stave ekonomiky na Slovensku.

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Xanti
Tak dátum evidencie bol správny,
nakoľko naozaj tým že si platil dva roky sám odvody do ZP, tak bol dobrovolne nezamestnaný. A táto dobrovolná nezamestnanosť mu skončila toho 7.9.2012 kedy sa šiel evidovať na UP.

A to ho stihli už aj vyradiť z evidencie? Fíha.

Dobrovolná nezamestnanosť je taká, že nikto za neho neplatí odvody ani štát , ani zamestnávateľ ani on ako szčo. On bol preto dobrovolne nezamestnaný aj ked pracoval. Lebo nikto za neho neplatil odvody do ZP platil si ich sám.

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Tweety
To, že bol prihlásený na SP ešte neznamená, že platil aj odvody. Odvody odvádzal zamestnávateľ aj to len na Garančné a ÚP.
AK pracoval len na dohodu, mal si sám platiť ZP, pretože cez zamestnávateľa nebol poistený. Bol v pozícii dobrovoľne nezamestnaného.
Naposledy upravil Tweety : 03.10.12 at 11:05

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

ewita888
Dohodári sa prihlasujú na SP, pretože sa zaňho platia odvody úrazové a do garančného fondu.. a aj preto, lebo sa tým kontroluje čierna práca.. A aj napriek tomu, bol dobrovoľne nezamestnaný.. Táto doba sa mu nezarátava do odpracovaných rokov..

yayulka99 je offline (nepripojený) yayulka99

yayulka99
Xanti, tictac7, ewita888, vďaka za odpoveď.

Tweety, ak si si prečítal/a môj príspevok, tam je uvedené, že všetko si poctivo uhradil sám.

edit: Xanti: Z evidencie ho vyradili pred 2 rokmi, keď začal pracovať na dohodu. Normálne im to oznámil a predložil zmluvu. Teraz, po skončení dohody, sa nanovo evidoval na úrade práce, stále je tam.
Naposledy upravil yayulka99 : 03.10.12 at 11:14

Evidencia na úrade práce po skončení dohody o pracovnej činnosti

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.