Zavrieť

Porady

Pozemok s veľa vlastníkmi z nich niektorí zomrelí - ako vysporiadať na dedičov?

Dobrý deň,

chcem sa informovať. Chcem kúpiť pozemok, kde je veľa vlastníkov povedzme 12 a 6 z nich už nežje? Ako treba postupovať? Je potrebné k danej parcele otvoriť niekoľko dedičských konaní, konkrétne na každého jedného zomrelého vlastníka? Alebo sa to dá riešiť nejako spoločne jednou žiadosťou a súd vykoná niekoľko konaní v rámci vysporiadania konkrétnej parcely? Je nejaký inštitút ktorý rieši takéto prípady, keď je niekoľko zomrelých vlastníkov? Ďakujem za informáciu.

Ronald
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  vratnik je offline (nepripojený) vratnik

  vratnik
  Musíte zistiť, obehať a presvedčiť všetkých dedičov, spísať za nich návrh na dodatočné dedičské konanie, zaplatiť za nich poplatok, predsa "vy to chcete", stále naháňať aby to netrvalo roky, povoziť ich na konanie, naháňať kataster, aby ste nemuseli čakať pol roka a keď si to dovtedy náhodou nik nerozmyslí, tak vám x dedičov navrhne férovú max ponukovú cenu za m2 odkukanú z realitky. Ak sa budete veľa, veľa snažiť, tak máte šancu to stihnúť do roka. Pri 6 ded. konaniach a viac ako 10 spoluvlastníkoch mám pochyby, či sa vám to podarí vykúpiť celé, počítajte s tým, že cena bude vyššia ako zrovnateľný pozemok, vždy sa nájde "vydierač-i" s najnižším podielom, ktorý vás bude blokovať a bude žiadať špeciálnu cenu.

  Ronald1 je offline (nepripojený) Ronald1

  Ronald1
  Dobrý večer,

  ďakujem za odpoveď, chápem to dobre, že na kačdého zomretého a ešte ďalšieho zomretého dediča po už zomretom potrebujem podať žiadosť o náhradné dedičské konanie. No sranda.

  Ešte otázka, keď niektorý zomretí vlastníci sú v Čechách, je potrebné žiadať o dedičské konanie v mieste posledného trvalého bydliska zomretého vlastníka? alebo môžem podať žiadosť na súde tu v SR kde sa parcela nachádza?

  Aké údaje musí žiadosť obsahovať? Meno, dátum narodenia, úmrtia a adresa trvalého bydliska a parcela, o kotrú sa jedná? Chcem tiež priložiť mená a kontaktý dedičov, o ktorých viem, že sú dediči zo zákona, samozrejme závety ak sú nemám k dispozícii.

  Ďakujem za informáciu.

  S pozdravom

  Ronald
  lubko6394 Ak si to nepochopil tak rada je nekupovať. Je to príliš komplikované a výsledok nemusí byť pre Teba dobrý - nestaneš sa 100%-tným vlastníkom nikdy.

  Ronald1 je offline (nepripojený) Ronald1

  Ronald1
  Mám jednu ďalšiu súvisiacu otázku. Po jednom dedičovi bola dcéra (už zomrela) a tá mala dcéru, ktorá žije ale sa chce vzdať dedičstva, kôli veľkým dlhom. Kto získa vlastníctvo k tejto parcele ak sa dedička vzdá dedičstva kôli veľkým dlhom? Je možné, že sa parcela stane súčasťou majtku, ktorý sa predá,aby sa pokryli dlhy voči veriteľom? Alebo, parcela prejde na štát,alebo bude rozdelenámedzi zostávajúcich dedičov.

  Ďakujem,

  Ronald

  vratnik je offline (nepripojený) vratnik

  vratnik
  Ronald1
  Je ešte jedna možnosť - vydržanie dedičmi, ak by si mal dvoch susedov čo vydržanie potvrdia a každý z dedičov podpíše zápisnicu, tak by sa takto dali obísť dedičské konania. Musel by si obehnúť všetkých a dohodnúť sa na cene. Dokonca sa dá pri vydržaní geom. plánom vysporiadať len časť. Chcelo by to dobrého právnika, ktorý sa špecializuje na pozemkové právo, všetko odsúhlasiť dopredu, aj to že notár vydržanie odobrý (nie každý je ochotný a majú vlastné podmienky)

  Pozemok s veľa vlastníkmi z nich niektorí zomrelí - ako vysporiadať na dedičov?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.