Zavrieť

Porady

Prenájom bytu popri zamestnaní, vlastné DIČ, ovplyvňuje to odvody zamestnávateľa ?

Dobrý deň,

som zamestnaný na plný úväzok a popri zamestnaní prenajímam byt. Som zaregistrovaný na daňovom úrade a teda mám DIČ (len pre účely prenájmu bytu).
Neviem aký bude mať táto registrácia vplyv na odvody ktoré za mňa platí zamestnávateľ.
Prosím poraďte, neviem sa nikde dopátrať k odpovediam na tieto otázky:

- od daňového úradu som dostal kartičku a vlastné číslo účtu v Štátnej pokladnici, kde budem odvádzať všetky dane ako daňový subjekt. Otázka je, či na ten "svoj" účet mám odvádzať len daň z prenájmu, alebo tam treba odvádzať aj daň z príjmu ? Totiž môj zamestnávateľ za mňa platí preddavky na daň z príjmu FO na iný účet a tak neviem či nebude neskôr problém.

- je potrebné sa registrovať kvôli prenájmu aj v Sociálnej alebo Zdravotnej poisťovni ? Ak áno, treba im odvádzať niečo ? Ovplyvňuje prenájom odvody od môjho zamestnávateľa?

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    daň z prenájmu neexistuje... je to príjem ako každý iný t.j. platí sa daň z príjmu...

    okrem daňového úradu sa nemusíš nikde registrovať t.j. táto registrácia nemá žiaden vplyv na tvoje odvody..... príjem z prenájmu je tzv. pasívny príjem t.j. keďže si zamestnaný neplatíš žiadne odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne... len daňové priznanie si budeš musieť robiť na konci roka sám... v daňovom priznaní za tento rok si môžeš posledný krát uplatniť 40 % paušálne výdavky, od budúceho roka už len skutočné, alebo celý príjem zdaňovať 19% daňou z príjmu...

    roja2 je offline (nepripojený) roja2

    roja2
    Je mozne si odpocitat yo yakladu dane danove zvyhodnenie na danovnika? tj. 500 EUR na osobu... Myslim tym.

    Cena rocneho najmu 3000 EUR...
    Naklady 1200 EUR...
    Prenajima sa byt ktory vlastnia 2 vlastnici
    Danove zvyhodnenie 500 + 500 EUR,
    Zaklad dane 800 EUR?

    Chcem sa spytat, ak prenajimaju 2 osoby, jedna je zamestnana a druha nie, musi ta druha davat odovdy do socialnej a zdravotnej poictovne?

    Diki

    katka s. je offline (nepripojený) katka s.

    katka s.
    500 EUR si môžeš uplatniť jedenkrát, a druhykrát si uplatní 500 EUR druhý vlastník pri podaní DP. V tom prípade náklady 1200 EUR sa musia alikvotne ponížiť, keďže ponižuješ aj príjem.
    K druhej otázke: ak je osoba nezamestnaná príjem z prenájmu nezakladá povinnosť platiť odvody. Prikladám časť odpovede na moju otázku ohľadne príjmov z prenájmu zo social. pois.. Pracovník DÚ moju klientku okamžite poslal do SP s tým, že si musí doplatiť odvody z prenájmu aj spätne. Nie je to pravda.
    "...ak ste registrovaná na daňovom úrade výlučne len podľa § 6 ods. 3 zákonao daní z príjmu t. j. z dôvodu príjmov z prenájmu nehnuteľností, potom tieto príjmy a táto registrácia na daňovom úrade Vám nezakladajú právne postavenie SZČO. Fyzickej osobe, ktorá nemá právne postavenie SZČO, nemôže vzniknúť resp. trvať povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie SZČO."
    S pozdravom Mgr. Adriana J á r o š i o v á, v. r. vedúca oddelenia metodiky výberu poistného

    ivustek je offline (nepripojený) ivustek

    Iveta ivustek
    roja2 Pozri príspevok
    Je mozne si odpocitat yo yakladu dane danove zvyhodnenie na danovnika? tj. 500 EUR na osobu... Myslim tym.

    Cena rocneho najmu 3000 EUR...
    Naklady 1200 EUR...
    Prenajima sa byt ktory vlastnia 2 vlastnici
    Danove zvyhodnenie 500 + 500 EUR,
    Zaklad dane 800 EUR?

    Chcem sa spytat, ak prenajimaju 2 osoby, jedna je zamestnana a druha nie, musi ta druha davat odovdy do socialnej a zdravotnej poictovne?

    Diki
    Predpokladám, že chceš využiť paušálne výdavky 40%. Teda ak by ste si chceli tie prijmy obidvaja rozdeliť napríklad na polovicu/môžte aj ináč/ - každý postupuje nasledovným spôsobom:
    Príjem: 1500€ - 500€ je 1000€
    Výdavky 40% musia byť tiež krátené pomerom: - teda budú 400€ /1000:1500 x 600/
    Základ dane: 600€

    O krátení výdavkov poštuduj sem:
    http://www.123peniaze.sk/dane/ako-zdanit-prenajom-bytu/
    Naposledy upravil ivustek : 12.10.12 at 05:36

    roja2 je offline (nepripojený) roja2

    roja2
    ivustek Pozri príspevok
    Predpokladám, že chceš využiť paušálne výdavky 40%. Teda ak by ste si chceli tie prijmy obidvaja rozdeliť napríklad na polovicu/môžte aj ináč/ - každý postupuje nasledovným spôsobom:
    Príjem: 1500€ - 500€ je 1000€
    Výdavky 40% musia byť tiež krátené pomerom: - teda budú 400€ /1000:1500 x 600/
    Základ dane: 600€

    O krátení výdavkov poštuduj sem:
    http://www.123peniaze.sk/dane/ako-zdanit-prenajom-bytu/
    Diki za radu, chcem sa spytat, ako to bude buduci rok. Ked uz nebudu pausalne vydavky mozne odpocitat. Ako sa potom realne vydavky daju do nakladov (respektive z vypisov z uctu sa da ziskat informacia o najme, o elektrine, plyne, vodnomstocnom... tieto vydavky sa len spocitaju a mame realne vydavky?).

    Je mozne ak bude v najomnej zmluve klauzula ze byt je v rekonstrukcii si dat do vydavkod aj realne vydavky na rekonstrukciu? - vymane okien, vymena podlahy, rekonstrukcia jadra...

    AKo je to z vydavkami? Mozem si do vydavkom dat vymenu okna za plastove, ked to prenajimam bez zivnosti?

    Dakujem
    Naposledy upravil roja2 : 18.10.12 at 09:42
    Prajem pekný deň,
    poprosím o informáciu ohľadom prenájmu bytu, daňoveho priznania, ukončenia najmu.
    Prenajimam byt a na budu rok chcem ukončit prenajom, lebo tam bude bývat rodinny prislušnik a ten si bude platiť všetko sám. Uvažujem správne: - po ukončeni najomnej zmluvy oznámim daňovému úrade písomne ukončenie nájmu a vrátim identifikačnú kartičku? Alebo ako mám postupovať?
    V tomto roku som bol PN, od marca prenajímam byt (chcem si uplatniť paušalné výdavky, od juna som dôchodca, od októbra brigadnik. Čo všetko treba zahrnuť do daňoveho priznania v tomto roku? Koľko si môžem uplatniť odpočet alebo ako mám postupovať aby som sa dopracoval k správnemu výpočtu dane.
    Vďaka za informáciu.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Jessica255 Pozri príspevok
    Prajem pekný deň,
    poprosím o informáciu ohľadom prenájmu bytu, daňoveho priznania, ukončenia najmu.
    Prenajimam byt a na budu rok chcem ukončit prenajom, lebo tam bude bývat rodinny prislušnik a ten si bude platiť všetko sám. Uvažujem správne: - po ukončeni najomnej zmluvy oznámim daňovému úrade písomne ukončenie nájmu a vrátim identifikačnú kartičku? Alebo ako mám postupovať?
    V tomto roku som bol PN, od marca prenajímam byt (chcem si uplatniť paušalné výdavky, od juna som dôchodca, od októbra brigadnik. Čo všetko treba zahrnuť do daňoveho priznania v tomto roku? Koľko si môžem uplatniť odpočet alebo ako mám postupovať aby som sa dopracoval k správnemu výpočtu dane.
    Vďaka za informáciu.
    Spravíš si normálne daňové prizbnanie - ako každý iný daňovník - zo všetkých príjmov .
    NČZD môžeš uplatniť len z aktívnych príjmov. Oslobodený príjem (z prenájmu) = 500 eur, pre výpočet výdavkov použiť koeficient ... ale to určite vieš (podľa údaja v profile)
    A v budúcom roku to isté - a možno ani nebudeš musieť robiť - to už záleží od príjmu ..
    ešte doplním - áno - po ukončení prenajímania treba vrátiť DIČ - môžeš aj poštou poslať.
    Naposledy upravil Katy a R : 21.10.12 at 18:50
    Ďakujem. Do aktívnych príjmov sa započitáva aj dôchodok a PN? Nie som zbehlý v tejto problematike, tak preto sa informujem. To zrátam príjem z prenájmu - 500 €ur - 40%, príjem z brigády, dôchodok a tak sa dopracujem k dani?
    Vďaka za usmernenie.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Jessica255 Pozri príspevok
    Ďakujem. Do aktívnych príjmov sa započitáva aj dôchodok a PN? Nie som zbehlý v tejto problematike, tak preto sa informujem. To zrátam príjem z prenájmu - 500 €ur - 40%, príjem z brigády, dôchodok a tak sa dopracujem k dani?
    Vďaka za usmernenie.
    Dôchodok ani nemocenské nie sú zdaniteľnými príjmami. Do DP ich nedávame.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.