Zavrieť

Porady

Moze predseda SVB pytat urok y omeskania aj spatne za roky ked nim nebol?

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, či može predseda SVB vymáhať aj úroky resp. "poplatok z omeškania" za omeškane dni aj spätne za rok 2009, 2010, 2011 ak bol zvolený až v roku 2011 v máji ? Pred ním som bol predsedom ja. Bývalá manželka totiž platila jak prišlo, raz zaplatila o mesiac neskôr dve platby naraz , inokedy zaplatila, menej ako mala,alebo zaplatila o dva týždne neskôr, potom zaplatila aj viac, ako mala,napr mala platit 140,64 eur a zaplatila 140,alebo 100, potom zaplatila 200 ale na konci roka sme doplatili všetko a po vyučtovaní sme mali preplatok. To meškanie bolo pár dňove, čiže 10 dní , 14 dní max mesiac a pol ,potom sa to dorovnalo. V zmluve o spoločenstve nemáme uvedené žiadne sankcie, ale v Stanovách SVB máme "poplatok z omeškania" vo výške 0,5% za každý deň omeškania, čo je možné len pri nájomnom vzťahu a aj to je veľmi vysoká cifra.Zmluva o SVB pritom nepoukazuje na Stanovy SVB v tomto bode, a ani všeobecne. Viem , že všetky sankcie musia byť uvedené v zmluve o SVB. Další problém je ten , že predseda SVB si nepreberá poštu a smeje sa mi do očí. Neplní si riadne svoje povinnosti. Nekoná v zmysle zákona, ale riadi sa podľa vlastného uváženia. Nerešpektuje zákony a paragrafy, ide mu o akúsi pomstu,nakoľko som bol pred ním predsedom ja. nikdy som od nikoho úrok nežiadal, ani spätne, a bolo takých dosť , čo platili neskôr. Chcel dať byt do dražby, aj sa mu to skoro podarilo,ale sme vyrovnali dlžobu na úhradách za preddavky, lenže až na druhý deň po podpise zmluvy s Dražobkou. Nenahlasil jej to. Dražobka si za 1 deň naučtovala okolo 184 eur. Zaplatil som ich. A žiadal ho nech mi dokladuje za čo chcel 240 eur ako uvadzal že išlo o prilušenstvo. Pred tým žiadal zaplatiť iba istinu, pisal som mu list, že to bude mať do konca augusta uhradené, čo aj bolo 22.08. Zaplatil som aj august, no zrzu sa dozviem v septembri, že on chce 0,5% poplatok z omeškania, čiže zas mám nedoplatok za august, a koncom septembra dal zas Dražobke byt na dražbu hoci nemal hlasovanie zhromaždenia. Vraj zmluva s Dražobkou platí na dobu neurčitú, a možu to urobiť kedy chcu. Nedal mi ani 18 dňovú lehotu na vybratie listu z pošty,kde my oznamoval,že mám nedoplatok za august.Ako sa mám proti nemu brániť? Za 12 dní si naúčtoval penále 8 Eur zo sumy 134,20 Eur. K tomu vraj nejaké poštovné 10 eur , kolky,výpisy z katastra a veci v hodnote okolo 50 eur. Má na to právo? Možem požiadať súd aby vydal predbežné opatrenie zakázať mu výkon funkcie, pritom neobmedziť funkčnosť SVb čiže podpisovanie platieb za energie a podobne? Alebo dať potom poveriť na rade výkonom funkcie člena rady? Prosím neriešte ma prečo, a podobne, ak mi viete poradiť budem rád. Preštudoval som tu pár vecí na porade aj zákony o SVB a o Dobrovoľných dražbách , ale práva sa nejako neviem dovolať resp. dopátrať. Nechcem isť do súdu ak nemám istotu , že ho neprehrám. ďakujem vopred všetkým. PS píšem tu 1x, ak je už podobná téma dakujem vopred za upozornenie.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    V zmluve o spoločenstve alebo stanovách by ste mali mať určené, za akých podmienok môže dať predseda byt do dražby. Zvyčajne to býva pri dlhu za 3 mesiace, alebo 700 eur a pod. Ak sa dražba raz zastaví, znovupodanie je iný návrh na dražbu - tu nejde o platnosť zmluvy s dražobnou spoločnosťou.

    Poplatok z omeškania je pri nájomnom, pri vlastníkoch sú to úroky z omeškania alebo zmluvná pokuta. Ak nemáte dohodnutú výšku úroku z omeškania, platí nariadenie vlády 87/1995, kde je stanovená maximálna výška úroku z omeškania. Taká vysoká nemôže byť ani zmluvná pokuta - pozri § 545a občianskeho zákonníka.
    Úroky z omeškania sú príslušenstvom pohľadávky, majú vlastnú premlčaciu dobu 3 roky. Predseda môže pýtať aj za obdobie predhádzajúceho predsedu.

    mackoivan je offline (nepripojený) mackoivan

    mackoivan
    Predseda nemôže ak mu to SVB nedovolí. Čo nemávate zhromaždenia SVB. Byt možno dať do dražby len keď za to zahlasuje nadpolovíčná väčšina všetkých majiteľpv bytov (v tomto prípade neplati nadpolovičná väčšina po hodine zhromaždenia). Zhromaždenie SVB ti kľudne môže odpustiť penále aj keby boli oprávnene.

    hisoft je offline (nepripojený) hisoft

    hisoft
    Dakujem, to viem, oni to urobili raz, ako som pisal, hlasy mali, ale ja som medzi tym zaplatil, peniaze mali na ucte na druhy den po scitani hlasov, ale vraj uz bola zmluva uzavreta este v ten vecer, ked sa scitavali hlasy.bolo pisomne hlasovanie. na zhromazdenie prislo malo ludi. nasledne na to drazobka upustila od drazby a bolo to OK, lenze teraz v septembri mi oznamil ze mam zas nedoplatok za august, vymyslel si sumu, a dal to zas drazobke, ale uz bez hlasovania, vraj nemusi,lebo ze zmluva je na dobu neurcitu. aj ked ten dlh ,ako tvrdi vznikol az po prvom hlasovani a po uzavreti zmluvy. Zhromazdenia mavame raz za rok resp.bolo aj pred tym, aj som mu pisal ze mu to zaplatim za par dni, ale vobec to nebral v uvahu.

    hisoft je offline (nepripojený) hisoft

    hisoft
    Dakujem Maria27 za odpoved, potvrdilo sa mi to co som sa na porade docital, ale:
    1, V stanovach ani v zmluve o SVB nemame urcene za aky cas moze dat predseda navrh na drazbu,podla toho co urobil, tak aj za 20 dni omeskania, a aj bez znovuhlasovania.
    2, V zmluve o SVB nie je ani zmienka o zml.pokute, alebo poplatku z omeskania, alebo urokoch z omeskania.
    3, V stanovach je iba poplatok z omeskania 0,5% za kazdy den, co je podla mna nezmysel.
    4,Moze si zaratat aj ine vydaky napr. nejake kolky postovne a pripadne ine, ak to nikde nie je uvedene? ani v zmluve ani v stanovach?
    5, co pravne obstoji pred sudom, ? Zmluva o SVB, alebo Stanovy SVB, zmluva odkazuje na Stanovy iba pri bode o prenájme bytu tretej osobe. Inak nie. Su Stanovy pravny doklad, ako zmluva o SVB? V zakone o SVB sa skoro vobec Stanovy nespominaju. dakujem za odpovede.

    hisoft je offline (nepripojený) hisoft

    hisoft
    Sito, dakujem za pripevok, ale keby si tu zil, tak by si odtial to zutekal , tak ako ja. Predseda mi buchol z dverami, ze on so mnou skoncil, a pod. Po urgencii u clena rady, ze mam pravo nahliadaťt do dokumentov, sa na mna vyzjapali ako na male decko, teraz mi prisiel mail o tom, ze oni chudacikovia sa vraj pomylili a zle vyratali poplatok z omeskania, lenze oni nie ze zle vyratali, oni ho nemali ani pravo ziadat. a to je ten problem. Skrz toho mam este vacsie problemy, ktore by neboli, ak by niekto dodrziaval zakony, ako ma.

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Neviem koľko bytov má ten dom, teda vlastníkov. Ale nemal som na mysli len vás dvoch predsedu a predsedu.
    Naposledy upravil sito : 09.10.12 at 11:32

    Moze predseda SVB pytat urok y omeskania aj spatne za roky ked nim nebol?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.