Zavrieť

Porady

Darovanie nehnutelnosti s tarchou detom.

Som vlastnikom nehnutelnosti z casti financovanej hypouverom z banky. Rad by som ju previedol darovacou zmluvou na svoje dve deti. S manzelkou som sa ozenil az po kupe bytu. Je mozne takyto prevod vobec uskutocnit? Ak ano, ako treba postupovat. Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    danushka je offline (nepripojený) danushka

    danushka
    Darovanie nehnuteľnosti maloletému jednoznačne patrí medzi tzv. podstatné veci, t. j. veci, vo vzťahu ku ktorým nepostačuje aby za dieťa rozhodol jeden z rodičov. Súhlasiť s nadobudnutím nehnuteľnosti maloletým na podklade darovacej zmluvy musia teda obaja rodičia. V prípade, ak nehnuteľnosť daruje maloletému dieťaťu tretia osoba (starý rodič, teta, ujo atď.), je k uzavretiu zmluvy, v prospech dieťaťa ako obdarovaného, potrebný súhlas oboch rodičov, ktorý je evidentný vtedy, keď darovaciu zmluvu za dieťa z pozície zákonných zástupcov uzavrú obaja rodičia. Ak by ju uzavrel len jeden z nich, mala by byť súčasťou zmluvy i klauzula o súhlase druhého rodiča s jej uzavretím. Pokiaľ dieťaťu darujú nehnuteľnosť samotní rodičia, jeden z nich vystupuje ako darca a druhý rodič zmluvu podpíše ako zákonný zástupca dieťaťa. I v takomto prípade by bolo namieste zapracovanie klauzuly o súhlase oboch rodičov s obdarovaním dieťaťa priamo do textu zmluvy.Pozor!!! Čo sa však na práve rodičov uzavrieť darovaciu zmluvu za maloleté dieťa (maloleté deti) zmení, ak bude súčasťou zmluvy i zriadenie vecného bremena, z ktorého oprávnenými by mali byť rodičia a povinným dieťa (deti)?Jedna veľmi podstatná vec, a to nemožnosť zastupovania dieťaťa rodičmi pri uzavieraní darovacej zmluvy a zmluvy o zriadení vecného bremena. A prečo? Z dôvodu možného rozporu záujmov medzi rodičmi a maloletým dieťaťom.§ 31 ods. 2 ZR:Žiadny z rodičov nemôže zastupovať svoje maloleté dieťa, ak ide o právne úkony, pri ktorých by mohlo dôjsť k rozporu záujmov medzi rodičmi a maloletým dieťaťom alebo medzi maloletými deťmi zastúpenými tým istým rodičom navzájom; v takom prípade súd ustanoví maloletému dieťaťu opatrovníka, ktorý ho bude v konaní alebo pri určitom právnom úkone zastupovať (ďalej len „kolízny opatrovník").§ 31 ods. 3 ZR:Kolízneho opatrovníka súd ustanoví aj v prípadoch, ak maloleté dieťa nemá zákonného zástupcu alebo ak zákonný zástupca nemôže z vážneho dôvodu maloleté dieťa v konaní alebo pri určitom právnom úkone zastupovať.

    viac tu:
    http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/...u-dietatu.html

    danushka je offline (nepripojený) danushka

    danushka
    Vypracovávala som už darovaciu zmluvu so záložným právom banky. Darca túto skutočnosť konzultoval s poskytovateľom hypoúveru a banka dala súhlas na prevod nehnuteľnosti. Obdarovaný v ustanoveniach DZ vyjadril svojim podpisom vedomosť o záložnom práve banky na LV.

    vratnik je offline (nepripojený) vratnik

    vratnik
    Dobrá chlapská rada. Z okolia poznám veľa prípadov, keď manželka tlačila na manžela na prevod majetku, nie v prospech jej, ale na deti. Zakrátko došlo k rozvodu, deti pripadli manželke a exmanžel prišiel o rodičovský dom a začínal znova od nuly s dlhmi. Ak by sa vám niečo stalo a manželka chce byť istená, tak je lepšie mať závet. V súčasnosti sa rozpadá 50% manželstiev, máte 50% istotu že prídede o nehnuteľnosť, pričom zisk v tomto prípade pre vás nie je žiadny.

    danushka je offline (nepripojený) danushka

    danushka
    Nechcela som to tu písať, aby som pete76 nenabúrala ideálne ilúzie o živote, ale bola som svedkom v rodine presne takej situácie, o ktorej píše vratnik.

    Dom sa prepísal na jedno z detí, ktoré bolo v tom čase plnoleté a dohoda bola, že po dosiahnutí plnoletosti druhého dieťaťa, aj toto bude figurovať v LV ako polovičný podielnik na LV prevodom darovaním.
    Manželia v tom čase dlhodobo dobre nežili, ale manžel tvrdil, že v prípade rozvodu nechce nič a celý svoj podiel nechá deťom.
    Nakoniec sa aj manželia rozviedli a po troch rokoch dotyčný pán ostal veľmi prekvapený, nielenže druhé dieťa dovŕšilo plnoletosť a nebolo polovičným vlastníkom, ale dcéra prepísala na matku celý dom.

    Tak a toto sú už iné kšefty vybitých manželiek! Dotyčný to nechal tak, ale povedal:,, keby som si tam nechal aspoň vecné bremeno, exka by s mojim bremenom ťažšie manipulovala, teraz môže z našich detí kľudne spraviť aj bezdomcov, vlastní nehnuteľnosť sama..."

    Pre pete76 ešte pripomienka k tomuto
    Pride mi to trochu v rozpore so sedliackym rozumom, aby manzelia-rodicia nemohli darovat svojmu neplnoletemu dietatu nehnutelnost?!?
    V príspevku č.7 som Ti napísala znenie zákona a keď sa nad tým lepšie zamyslíš, je to len a len v záujme neplnoletého dieťaťa, kde jeden rodič daruje a druhý vystupuje ako jeho zákonný zástupca.
    Predstav si, že máš rôzne dlžoby v nebankovkách a tušíš, že prestávaš vládať splácať.
    Môžeš tieto dlhy narobiť aj mimo vedomia svojej manželky a tá má pocit, že žijete ideálny partnerský život. Ty to tak vlastne aj cítiš, ale niečo visí vo vzduchu a zachraňuješ v predstihu. Ako vieme, prepis majetku je možný aj s plombou od exekútora na LV, pričom nový majiteľ preberá tento záväzok, do času kým dlh nebude vyplatený, exe nevidá kvitanciu na očistenie LV. Ľudia sa dnes zamotávajú v rôznych dlžobách a špekulujú, ako zachrániť strechy nad hlavou v predstihu, kým nehorí...A možno takéto zistenie manželky nabudí k úplne inému riešeniu, hrozba, že prevod na deti by mohol byť právne napadnutý ju dovedie k inému, menej riskantnému riešeniu.
    Prečo to píšem tak zoširoka. Mne keby manžel navrhol prepísať majetok na deti, šípila by som za tým širší zámer. Už len z toho dôvodu, že NEVIEM a NETUŠÍM, ako sa moje deti zachovajú v dospelosti a či ich nerozvážnosťou neprídeme všetci o nehnuteľnosť.
    Dala by som si veľmi záležať na tom, aby som zistila, čo má manžel za ušami a ako by to mohol prepis nehnuteľnosti na deti ohroziť ich fnancie a aj moje. Tak by konal rozumný rodič v záujme svojich detí. A práve preto na toto myslí aj zákon.
    Nebudem tu vypisovať rôzne špekulácie, ktorých svedkom som už v živote bola práve pri prepisoch nehnuteľností, ale takéto rozhodnutie si treba naozaj veľmi dobre premyslieť a zvážiť.

    A tieto riadky som písala čisto hypoteticky, všeobecne, Božechráň, že Ťa z niečoho pete76 obviňujem. Vyber si pre seba to navhodnejšie.
    Naposledy upravil danushka : 09.10.12 at 08:11
    Advokát pôsobiaci od roku 1991 najmä v oblasti obchodného, občianskeho, pracovného, medicínskeho a farmaceutického práva ako aj v iných oblastiach práva v SR. ...viac JUDr. Pavol Kollár
    Ak ste sám vlastník, môžete s nehnuteľnosťou sám nakladať, teda aj ju darovať svojim deťom. Právny problém môže nastať, keď splácate hypotéku zo spoločných peňazí manželov - tie sú v BSM so súčasnou manželkou. Druhý problém môže nastať s bankou, ktorá poskytla úver, pretože pravdepodobne máte v úverovej zmluve zákaz prevodu vlastníctva bez súhlasu banky, čo je nutné si overiť buď v úverovej zmluve alebo v banke.

    pete76 je offline (nepripojený) pete76

    pete76
    Zabudol som specifikovat - deti su malolete, takze sposobile k pravnym ukonom zatial nie su.

    pete76 je offline (nepripojený) pete76

    pete76
    S manzelkou sme nadalej stastne manzelia, jedna sa o nase deti. Pride mi to trochu v rozpore so sedliackym rozumom, aby manzelia-rodicia nemohli darovat svojmu neplnoletemu dietatu nehnutelnost?!?
    Zakon a spravodlivost je potom akysi krivy, nespomina sa nieco aj v ustave o rodine, rodicoch a detoch.

    Existuju aj "ine" dovody preco by chcel rodic manzel so suhlasom svojej manzelky darovat ich spolocnemu dietatu byt a nadalej na byt splacat hypoteku s tarchou na tu istu banku.

    Ak by aj analytici nejakej nepruznej banky mali nejaky problem, tato operacia sa da uskutocnit v ramci prechodu k pruznejsej banke, kde s tym analytici nemaju problem.

    Darovanie nehnutelnosti s tarchou detom.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.