Zavrieť

Porady

Mám nárok na dovolenku, ak som neodpracovala 60 dní?

Dobrý večer, po rodičovskej dovolenke som sa vrátila do zamestnania a potrebovala som dovolenku. Môj zamestnávateľ mi povedal, že na dovolenku nemám nárok, nakoľko som ešte neodpracovala 60 dní a že nemám nárok ani na dovolenku, ktorá mi mala vzniknúť počas materskej. Kým som nastúpila na materskú mala som dovolenku vyčerpanú, potom som bola na materskej s prvým dieťaťom, medzitým sa nám narodilo druhé dieťa, na ktoré mi zamestnávateľ povedal, že počas druhej materskej mi nárok na dovolenku nevzniká, a tým, že som bola ešte 16 mesiacov na rodičovskej dovolenke s druhým dieťaťom sa mi údajne vykrátil nárok na dovolenku v celej miere. Rada by som preto vedela, ako je to v praxi a či mám na danú dovolenku nárok alebo nie. Teraz musím akože najprv odpracovať 60 dní a potom môžem brať dovolenku? Dovtedy môžem požiadať len o neplatené voľno?Za skorú odpoveď vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Napíš presné dátumy, nástupu na 1 materskú, na 2 materskú a tiež aj svoj vek. Ale nárok na dovolenku za 2 materskú máš určite, len bez dátumov sa to nedá presne zistiť.

    NinaG je offline (nepripojený) NinaG

    NinaG
    na prvu matersku som nastupila 22.7.2009, skoncila mi 2.2.2010, potom som ostala na rodičovskej dovolenke a na druhu matersku som nastupila 18.9.2010 a skoncila mi 13.5.2011, od vtedy do 1.9.2012 som bola na rodičovskej dovolenke a 11.9. som nastupila do prace. mam 23 rokov.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    NinaG Pozri príspevok
    na prvu matersku som nastupila 22.7.2009, skoncila mi 2.2.2010, potom som ostala na rodičovskej dovolenke a na druhu matersku som nastupila 18.9.2010 a skoncila mi 13.5.2011, od vtedy do 1.9.2012 som bola na rodičovskej dovolenke a 11.9. som nastupila do prace. mam 23 rokov.
    Za rok 2009 si si vyčerpala celú dovolenku pred nástupom na MD ? Nebola si v roku 2009 na PN-ke ?

    NinaG je offline (nepripojený) NinaG

    NinaG
    vyčerpanú dovolenku som mala za rok 2009 myslím že nejakých 13,5 dňa a na PN-ke som nebola

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    NinaG Pozri príspevok
    na prvu matersku som nastupila 22.7.2009, skoncila mi 2.2.2010, potom som ostala na rodičovskej dovolenke a na druhu matersku som nastupila 18.9.2010 a skoncila mi 13.5.2011, od vtedy do 1.9.2012 som bola na rodičovskej dovolenke a 11.9. som nastupila do prace. mam 23 rokov.
    rok 2009 - nárok na celú dovolenku za kal. rok = 4 kal.týždne (materská dovolenka sa považuje za odpracovanú dobu)

    rok 2010 - spočítaj si pracovné dni materskej dovolenky pri obidvoch deťoch. Ak trvala viac ako 60 dní, vznikol ti nárok na dovolenku za kal.rok, ktorý sa bude krátiť z titulu rod.dovolenky (tiež si spočítaj prac.dni vrátane sviatkov) - za prvých 100 prac.dní o 1/12 ročného nároku, za každých celých 21 prac.dní o ďalšiu 1/12 ročného nároku.

    rok 2011 - rovnaký postup ako v roku 2011 - MD trvala viac ako 60 dní, vznikol ti nárok na dovolenku za kal.rok, ktorá bude krátená z titulu rod.dovolenky ako v roku 2010.

    rok 2012 - ak do konca roku 2012 odpracuješ 60 dní (za odpracovaný deň sa považuje aj čerpanie dovolenky), vznikne ti nárok na dovolenku za kal.rok, ktorú budeš krátiť z titulu RD rovnako ako v roku 2010 a 2011.

    Skús si to sama vyrátať - skontrolujeme ---

    NinaG je offline (nepripojený) NinaG

    NinaG
    dobry den, tak som si to skusila preratat a vyslo mi, ze v roku 2009 som mala narok 20 dni, vycerpala som asi tych 13,5, takze mi malo ostat 6,5 dna.

    v roku 2010 som bola na MD 97 dni, takze mam tiez narok na 20 dni, kratených o RD, na ktorej som bola 168 dni, z toho vypliva, ze 1/12 rocneho naroku na dovolenku je 1,67 dna priblizne, takze ak za prvych 100 dni sa krati o 1/12 a potom za kazdych CELYCH 21 dni takisto, tak mi vyslo, ze by sa mi mala kratit dovolenka o 6,68, teda o 7 dni a tak za rok 2010 by som mala mat narok na dalsich 13 dni dovolenky.

    V roku 2011 mi vysiel presne ten isty pocet dni, lebo v tom roku sa predlzovala materska dovolenka, takze mi vznikol narok na 20 dni, kratenych o 7, teda takisto som mala mat priznanu dovolenku 13 dni.

    V tomto roku som bola na RD 175 dni, zatial som poziadala v praci o 1/2 dna dovolenky, na co mi moj nadriadeny povedal, ze na nu este nemam narok , aj ked som mala narok z predchadzajucich rokov a v tomto roku som uz odpracovala viac ako 21 dni, cize minimalne 1,67 dna som aj tak uz narok na dovolenku mala, ale dal mi neplatene volno. Do konca roka mi vychadza, ze by som mala odpracovat 81 dni, takze by som mala mat takisto narok na 20 dni-7 dni, pokial sa rata len kratenie za celych 21 dni, teda narok by som mala mat taktiez 13 dni.

    Spolu za celu dobu, kym som bola na materskej mi teda vznikol narok na dovolenku : za rok 2009 - 6,5 dna, 2010 - 13 dni, 2011 - 13 dni a do konca roka 2012 dalsich 13 dni, teda ku koncu tohto roka by som mala mat nevycerpanu dovolenku 45,5 dna, ak mi to spravne vychadza a ak som to teda spravne pocitala. Prosim prekontrolovali by ste mi, ci som si to vypocitala spravne, aby som sa vedela branit v praci. Dakujem velmi pekne.

    NinaG je offline (nepripojený) NinaG

    NinaG
    veronikasad Pozri príspevok
    rok 2009 - nárok na celú dovolenku za kal. rok = 4 kal.týždne (materská dovolenka sa považuje za odpracovanú dobu)

    rok 2010 - spočítaj si pracovné dni materskej dovolenky pri obidvoch deťoch. Ak trvala viac ako 60 dní, vznikol ti nárok na dovolenku za kal.rok, ktorý sa bude krátiť z titulu rod.dovolenky (tiež si spočítaj prac.dni vrátane sviatkov) - za prvých 100 prac.dní o 1/12 ročného nároku, za každých celých 21 prac.dní o ďalšiu 1/12 ročného nároku.

    rok 2011 - rovnaký postup ako v roku 2011 - MD trvala viac ako 60 dní, vznikol ti nárok na dovolenku za kal.rok, ktorá bude krátená z titulu rod.dovolenky ako v roku 2010.

    rok 2012 - ak do konca roku 2012 odpracuješ 60 dní (za odpracovaný deň sa považuje aj čerpanie dovolenky), vznikne ti nárok na dovolenku za kal.rok, ktorú budeš krátiť z titulu RD rovnako ako v roku 2010 a 2011.

    Skús si to sama vyrátať - skontrolujeme ---
    dobry den, tak som si to skusila preratat a vyslo mi, ze v roku 2009 som mala narok 20 dni, vycerpala som asi tych 13,5, takze mi malo ostat 6,5 dna.

    v roku 2010 som bola na MD 97 dni, takze mam tiez narok na 20 dni, kratených o RD, na ktorej som bola 168 dni, z toho vypliva, ze 1/12 rocneho naroku na dovolenku je 1,67 dna priblizne, takze ak za prvych 100 dni sa krati o 1/12 a potom za kazdych CELYCH 21 dni takisto, tak mi vyslo, ze by sa mi mala kratit dovolenka o 6,68, teda o 7 dni a tak za rok 2010 by som mala mat narok na dalsich 13 dni dovolenky.

    V roku 2011 mi vysiel presne ten isty pocet dni, lebo v tom roku sa predlzovala materska dovolenka, takze mi vznikol narok na 20 dni, kratenych o 7, teda takisto som mala mat priznanu dovolenku 13 dni.

    V tomto roku som bola na RD 175 dni, zatial som poziadala v praci o 1/2 dna dovolenky, na co mi moj nadriadeny povedal, ze na nu este nemam narok , aj ked som mala narok z predchadzajucich rokov a v tomto roku som uz odpracovala viac ako 21 dni, cize minimalne 1,67 dna som aj tak uz narok na dovolenku mala, ale dal mi neplatene volno. Do konca roka mi vychadza, ze by som mala odpracovat 81 dni, takze by som mala mat takisto narok na 20 dni-7 dni, pokial sa rata len kratenie za celych 21 dni, teda narok by som mala mat taktiez 13 dni.

    Spolu za celu dobu, kym som bola na materskej mi teda vznikol narok na dovolenku : za rok 2009 - 6,5 dna, 2010 - 13 dni, 2011 - 13 dni a do konca roka 2012 dalsich 13 dni, teda ku koncu tohto roka by som mala mat nevycerpanu dovolenku 45,5 dna, ak mi to spravne vychadza a ak som to teda spravne pocitala. Prosim prekontrolovali by ste mi, ci som si to vypocitala spravne, aby som sa vedela branit v praci. Dakujem velmi pekne.

    mi75 je offline (nepripojený) mi75

    mi75
    Ja som sa chcela spýtať , či by mi vznikol nárok na dovolenku v roku 2012, ak by som nastúpila do práce po RD 1.12.2012. Ďakujem

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    mi75 Pozri príspevok
    Ja som sa chcela spýtať , či by mi vznikol nárok na dovolenku v roku 2012, ak by som nastúpila do práce po RD 1.12.2012. Ďakujem
    § 105 ZP
    § 105
    Dovolenka za odpracované dni


    Zamestnancovi, ktorému nevznikol nárok na dovolenku za kalendárny rok ani na jej pomernú časť, pretože nevykonával v kalendárnom roku u toho istého zamestnávateľa prácu aspoň 60 dní, patrí dovolenka za odpracované dni v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok za každých 21 odpracovaných dní v príslušnom kalendárnom roku.

    mi75 je offline (nepripojený) mi75

    mi75
    Počítajú sa do odpracovaných dní aj št. sviatky a víkendy?Či len skutočne odpracované dni?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    mi75 Pozri príspevok
    Počítajú sa do odpracovaných dní aj št. sviatky a víkendy?Či len skutočne odpracované dni?
    pracovné dni vrátane sviatkov, ak pripadnú na pracovný deň

    mi75 je offline (nepripojený) mi75

    mi75
    dakujem
    Takze ak je do 25.12. len 15 prac. dni +3 vianoč. sviatky, narok na dovolenku mi v decembri nevznikne.Tak?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    mi75 Pozri príspevok
    dakujem
    Takze ak je do 25.12. len 15 prac. dni +3 vianoč. sviatky, narok na dovolenku mi v decembri nevznikne.Tak?
    V decembri je 21 prac.dní, vrátane sviatkov. Ak všetky pracovné dni odpracuješ, vznikne ti nárok na 1/12 ročného nároku dovolenky. Dovolenku môžeš (so súhlasom zamestnávatela) čerpať už v decembri, čerpanie dovolenky sa považuje za odpracovanú dobu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.