Zavrieť

Porady

sposobenie dopravnej nehody, neuznanie skody

Stala sa mi neprijemnost. Vrazil som do stojaceho auta (okolnosti su diskutabilne, kedze som brzdil viac menej kvoli inemu autu), ale v podstate je chyba neodskriepitelne moja a tak som sa k tomu od zaciatku postavil. Poskodeny bol dost neustretovy a aj ked cena jeho auta viditelne nepresahuje 4000 eur, respektive minimalnu sumu pre policajtov (moje auto ani nic ine je poskodene), navrhol som uznanie mojej viny, spisanie spravy o nehode a kedze som bol vystresovany (som mlady, aj ked jazdim vela, zatial mam vodicak len 6 rokov), navrhol som mu, ze sa mozeme dohodnut, ak to vybavime mimo poistovne (je to takmer sused, o 5 domov, poznam ho z videnia).

Na moje velke stastie trval na svojom, najprv sme spisali spravu o nehode, na to zavolal policajta, ten mi dal pokutu, dal mi fuknut (0.0 promile) a zhodnotil, ze to bude riesene ako skodova udalost a tak dalej. Cize zbytocni policajti a dokazovanie si jeho prava, ja som zaplatil 60 eur. Nehodu som nahlasil na treti den mojej poistovni, v ktorej mam PZP.

A dnes mi od neho prisla SMS, v ktorej tvrdi, ze skodu vobec neuznali (prva verzia), potom, ze to zobrali ako totalku (ci ekonomicku alebo technicku, netusim), a ze ak mu zaplatim 350 (prva verzia), respektive 200 (druha verzia) eur, bude to ok.

Vedeli by ste mi poradit, ako postupovat? Napisal som mu, ze zakonne som urobil vsetko potrebne a ze nech sa odvola na rozhodnutie, to je jeho pravna moznost. Bola to moja prva nehoda, bol som nervozny, on mal presilovku (dalsi sused, jeho rodicia atd.), ja som vsak bol maximalne ustretovy a skodu od zaciatku akceptoval. Jeho auto je bohuzial stare a akekolvek vacsie poskodenie (on tvrdil, ze som mu posunul napravu, pricom ale dokazat to podla mna nevedel) bude znamenat totalnu skodu. Jeho auto je vsak pojazdne, normalne s nim funguje, preto si myslim, ze neslo o technicku totalnu skodu.

Vopred dakujem za akekolvek rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    carver11 Pozri príspevok
    no ja som si toho vedomy, ale on sa chytil mojich prvych slov, ked som mu povedal, ze mu zaplatim skodu. akurat ze to bolo predtym, nez povedal, ze to neberie, ale pekne vsetko podla papiera (ako som pisal, moje jedine stastie).
    Tak mu povedz, ze to by platilo, keby sa to neriesilo cez poistovnu.
    Ale kedze volal policiu a tym padom si to musel nahlasit v poistovni, teraz je uz riesenie iba na poistovni.
    Takze akekolvek otazky nech kladie priamo tam.
    A viac s nim nediskutuj. Keby bolo potrebne dojasnit okolnosti nehody, oslovi aj teba poistovna.
    Ty si si povinnost splnil, viac poriesit nevies (a nechces).

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    totálnou škodou pre poisťovňu je, aj keď oprava v autorizovanom servise vyššia ako aktuálna hodnota auta...
    v takomto prípade určí poisťovňa cenu auta pred nehodou, od tejto odpočíta cenu vraku (ktorý zostáva majiteľovi) doplatí rozdiel...

    keďže sa šlo cez poisťovňu poškodenému by sa nemalo nič platiť, ak si vozidlo dal opraviť nad rámec poškodenia je to jeho technické zhodnotenie...

    tvrdenie, že má posunutú nápravu je hlúposť, nakoľko ak si brzdil na nabúral do stojaceho auta... tak si mohol mať v momente nárazu tak 30-40 km... ak si ho nabúral v 100 km/h tak by teoreticky náprava mohla byť posunutá, avšak v tom prípade, by si ho posunul minimálne do ďalšieho auta resp. škoda by presiahla 4000 €...

    expeeert je offline (nepripojený) expeeert

    expeeert
    Pre poisťovnu totálka znamená len jedno - keď oprava by vyšla drahšie, ako je tabuľková hodnota uvedeného auta so zohľadnením amortizácie. Im je jedno, či je auto pojazdné, alebo nie.

    carver11 je offline (nepripojený) carver11

    carver11
    no a co potom poistovna robi v takom pripade? dohodnu sa na vyplateni zostatkovej ceny, alebo mu zaplatia cenu vraku? auto si moze nechat, alebo ho musi dat zosrotovat?

    Heleč je offline (nepripojený) Heleč

    Heleč
    poisťovňa si s ním poradí....
    Ty si dávaj pozor, vyzerá to na špekulanta :

    A dnes mi od neho prisla SMS, v ktorej tvrdi, ze skodu vobec neuznali (prva verzia), potom, ze to zobrali ako totalku (ci ekonomicku alebo technicku, netusim), a ze ak mu zaplatim 350 (prva verzia), respektive 200 (druha verzia) eur, bude to ok.

    carver11 je offline (nepripojený) carver11

    carver11
    no ja som si toho vedomy, ale on sa chytil mojich prvych slov, ked som mu povedal, ze mu zaplatim skodu. akurat ze to bolo predtym, nez povedal, ze to neberie, ale pekne vsetko podla papiera (ako som pisal, moje jedine stastie).

    bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

    bubkoch
    urobil si vsetko co ti kaže zakon, takze pre teba je cela vec uzavreta ... nemas najmensi dovod sa s nim o comkolvek bavit a on nema pravny narok od teba cokolvek ziadat

    carver11 je offline (nepripojený) carver11

    carver11
    dakujem vam zatial za vsetky odpovede. hanbim sa, ze sa to stalo, ale na druhej strane, ja som vystupoval absolutne najlepsie, ako som v tej chvili vedel, nerobil obstrukcie, snazil sa vsetko vyriesit co najlepsie a odmenou mi je toto.

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    carver11 Pozri príspevok
    dakujem vam zatial za vsetky odpovede. hanbim sa, ze sa to stalo, ale na druhej strane, ja som vystupoval absolutne najlepsie, ako som v tej chvili vedel, nerobil obstrukcie, snazil sa vsetko vyriesit co najlepsie a odmenou mi je toto.

    ešte by ma zaujímalo, čo ťa viedlo k tomu, vôbec niekomu navrhovať, že škodu mu zaplatíš a vynecháš z toho poisťovňu, i keď si musíš PZP platiť...
    Veď akákoľvek oprava na aute vychádza vždy viac ako nejakých 70 - 150 € za poistku...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.