Zavrieť

Porady

Povinnosti vyzivovaneho plnoleteho dietata

Dobry den,

Mam taku otazku. Zakony chrania dieta tym ze urcuje rodicom vyzivovaciu povinnost dokial dieta studuje (v tomto pripade vo veku 20r). V pripade rozvodu tomu do ktoreho je zverena starostlivost a aj tomu co zije mimo. Otazka ale znie ze ako je chraneny rodic ? Co musi dieta dodrziavat ? Co ked "neposlucha" ? Od beznych domacich prac az po zobratie auta bez vedomia rodica alebo nepridenia vecer domov. Chapem ze je dospele ale ako moze byt chranane dieta a rodic nie ? Ved nikto nikomu zadarmo nic nedava ? Moze rodic vyhodit dieta z domu ? Nech sa teda stara samo o seba ked dokaze vsetky ostatne veci ako "kradez" zvladat samo ? Kto ochrani rodica ? Bude musiet rodic platit najomne takemuto nepodarenemu decku dospelemu ked este studuje ? Na koho sa obratit v pripade ze si jeho matka nevie sama rady ?

Vdaka za radu.
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Xanti
Zákon o rodine http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakon-o-rodine/

§ 43

(2) Dieťa je povinné svojim rodičom prejavovať primeranú úctu a rešpektovať ich. Ak dieťa žije v domácnosti s rodičmi, je povinné podieľať sa osobnou pomocou na spoločných potrebách rodiny a prispievať na úhradu potrieb rodiny podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov.

Hlasovalo 7 pouzivatelov

Užitočné (7)
arizona, fredy27, pietro2009, tictac7, danushka, Mila123, Tweety
7

danushka je offline (nepripojený) danushka

danushka
Veľmi účinná je dočasná ignorácia potrieb dospelého ,,dieťaťa", prípadné vymknutie, prázdna chladnička, prázdna skriňa bez čistých a ožehlených vecí.
Na otázku čo máme jesť, odpoveď hrianky s cesnakom, čo máme piť - čistú vodičku.
Skús sa aj Ty vytratiť niekedy na víkend z domu a nenechaj doma okrem ovsených vločiek a fľaše džemíku nič, posledné čisté slipy/nohavičky vlož do skrinky natvrdo vyškrobené, nenechaj doma ani zubnú pastu, ani sprcháč a ani šampón.
Garantujem Ti, že dlho to nevydrží.
Zrátaj si koľko bežne míňaš peňazí na víkendovú stravu a tieto mrhni len na seba, určite máš niekoho, pri kom vieš stráviť víkend. A nezabudni vypnúť svoj mobil a odpojiť doma wifi.
Ak chceš ísť do totálneho extrému, v stupačke odstav vodu s plynom a pred dverami bytu odstav elektrinu. Taký chaos bude mať mláďa z nefunkčnej domácnosti, až sa mu v hlave zatočí.
KEď toto prežije bez ujmy na psychickom zdraví, oznám mu, že nabudúce sa ani do bytu nedostane, lebo zámok bude vymenený.
Ak bude mudrovať o Tvojej povinnosti živiť ho/ju, odkáž ho/ju na slovenské súdy, nech si žiada výživné od oboch rodičov, ale že to trošku potrvá, že dovtedy sa nejako bude musieť zariadiť.

Hlasovalo 6 pouzivatelov

Užitočné (6)
arizona, fredy27, pietro2009, pepsikova, tictac7, Mila123
6

danushka je offline (nepripojený) danushka

danushka
pietro2009 Pozri príspevok
Pokusme sa vynechat moralizovanie... Ide mi o pravnu normu ktora chrani rodica. Tvrde pravidla a nastojenie nezaberaju kedze povinnosti ma zo zakona iba rodic a dieta nie. Zda sa mi nesporavodlive ked 20r dieta moze ignorovat vsetky pravidla ktore rodic pozaduje a napriek tomu moze ziadat a vysudit vyzivne aj ked je dospele. Je nieco co chrani mna pred jeho vydieranim ? A znovu opakujem. Idem mi o pravy nazor alebo radu na aku instituciu sa obratit. Co sa da v tomto smere robit.
Tak ak chceš literu zákona, tak si treba preštudovať
Zákon o rodine
http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakon-o-rodine/

Možno potrebuješ počuť niečo takéto:
§ 43


(1) Maloleté dieťa, ktoré je schopné s ohľadom na svoj vek a rozumovú vyspelosť vyjadriť samostatne svoj názor, má právo vyjadrovať ho slobodne vo všetkých veciach, ktoré sa ho týkajú. V konaniach, v ktorých sa rozhoduje o veciach týkajúcich sa maloletého dieťaťa, má maloleté dieťa právo byť vypočuté. Názoru maloletého dieťaťa musí byť venovaná náležitá pozornosť zodpovedajúca jeho veku a rozumovej vyspelosti.

(2) Dieťa je povinné svojim rodičom prejavovať primeranú úctu a rešpektovať ich. Ak dieťa žije v domácnosti s rodičmi, je povinné podieľať sa osobnou pomocou na spoločných potrebách rodiny a prispievať na úhradu potrieb rodiny podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov.

(3) Dieťa je ďalej povinné

a) spolupracovať so svojimi rodičmi v záujme starostlivosti o neho a jeho výchovu,
b) plniť si svoje vzdelávacie povinnosti primerane svojim schopnostiam a
c) vyvarovať sa spôsobu života, ktorý by mohol byť preň ohrozujúci, najmä užívania látok, ktoré poškodzujú jeho telesné a duševné zdravie.


Toto sa však týka maloletého dieťaťa, tak neviem, či Ti to akokoľvek pomôže. Zákon počíta pravdepodobne s tým, že dospelé dieťa je natoľko duševne a morálne vyvinuté, že sa naň nehľadí ako na maloleté.

Upravujem, Xanti správne upozornila v komentároch, že len odstavec 1 sa týka maloletého. Viac hláv, viac rozumu .
Naposledy upravil danushka : 12.10.12 at 18:19
6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
Xanti Dani, mám pocit že len ods. 1 sa týka maloletého dieťaťa, inde to spojenie už nie je.
Xanti Hm... no ja som len zákon priložila nevypisovala som litánie
danushka Gabika, ja som to tu rýchlo skopírovala, ale taká si rýchla, že až!
danushka nevypisovala si litánie, ale j som to s pani prežívala chvíľku, bo doma mám jedného 20r mudrlanta, chvalabohu, už k čiastočnej stabilizácii došlo
Xanti To je cítiť z tvojho príspevku , že to prežívaš, teda niečo podobné ... a takým mudrlantom občas by nezaškodilo na riť načapať .. dospelý nedospelý xi
danushka Gabika, doma máme ešte vyššiu moc a to je manžel
  zbaliť

danushka je offline (nepripojený) danushka

danushka
pietro2009 Pozri príspevok
Presne nieco take som hladal Vdaka....
A ja že máti si tu nevie rady dať...

No tak pošepnem ešte jednu radu, taká láskavá otcovská, čo tak dobre sadne...hmmmm, to Ti je zázrak

arizona je offline (nepripojený) arizona

arizona
Deti su nasim zrkadlom. Ako sme si ich vychovali, tak nam to vracaju...

Na koho sa obratit? Ak ti dieta kradne z domu veci, mozes sa obratit na policiu.

Dieta studuje snad aj za tvoje peniaze, nie? Treba mu urcit tvrde pravidla a nastojit na ich dodrziavani.
Ak nic nepomoze,nik ta nemoze donutit,aby si dospelemu,nepodarenemu decku robila servis do smrti...Je dospely,mal by sa vediet postarat sam o seba. Ak bude chciet dalej studovat, moze od rodicov pozadovat vyzivne, na zbytok si moze zarobit

pietro2009 je offline (nepripojený) pietro2009

pietro2009
Pokusme sa vynechat moralizovanie... Ide mi o pravnu normu ktora chrani rodica. Tvrde pravidla a nastojenie nezaberaju kedze povinnosti ma zo zakona iba rodic a dieta nie. Zda sa mi nesporavodlive ked 20r dieta moze ignorovat vsetky pravidla ktore rodic pozaduje a napriek tomu moze ziadat a vysudit vyzivne aj ked je dospele. Je nieco co chrani mna pred jeho vydieranim ? A znovu opakujem. Idem mi o pravy nazor alebo radu na aku instituciu sa obratit. Co sa da v tomto smere robit.

pietro2009 je offline (nepripojený) pietro2009

pietro2009
Bohuzial by som povedal ze to nezabera. Inac by tie mlatene tyrane deti boli hotovi anjelici....
Radu hlada naozaj mati... ja som len tlmocnik co vie prispievat na forum

Povinnosti vyzivovaneho plnoleteho dietata

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.