Zavrieť

Porady

Nárok na dovolenku po MD/RD a krátenie dovolenky

Dobrý deň, viete mi niekto prosím poradiť, resp. skontrolovať môj výpočet - na koľko dní dovolenky mám nárok?
Nástup na MD 17.11.2010 koniec MD 13.7.2011
RD trvala 14.7.2011 až do 14.9.2012
Nástup späť do práce 15.9.2012

V roku 2010 mi bola zvyšná dovolenka vyplatená, počas celého obdobia (2010-2012) som nebola PN ani nebrala dovolenku, či OČR... Mám vým.dovolenky 4týždne. Zaujíma ma nárok na dovolenku v r.2011 a 2012, po nástupe do práce 15.9.2012 za predpokladu ze vsetky dni do konca r.2012 odpracujem.
Podľa mojich výpočtov mám nárok na 16,7 (2011) a 11,7 dní (2012) -- Obidva roky som odpracovala resp ešte odpracujem 60dní, t.zn.počítala som s 20d dovolenky a s krátením dovolenky o dni na RD - v r.2011 o 2/12 a v r.2012 o 5/12. Je to správne? DAKUJEM VELMI PEKNE ZA ODPOVEDE
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

andrad Pozri príspevok
Dobrý deň, viete mi niekto prosím poradiť, resp. skontrolovať môj výpočet - na koľko dní dovolenky mám nárok?
Nástup na MD 17.11.2010 koniec MD 13.7.2011
RD trvala 14.7.2011 až do 14.9.2012
Nástup späť do práce 15.9.2012

V roku 2010 mi bola zvyšná dovolenka vyplatená, počas celého obdobia (2010-2012) som nebola PN ani nebrala dovolenku, či OČR... Mám vým.dovolenky 4týždne. Zaujíma ma nárok na dovolenku v r.2011 a 2012, po nástupe do práce 15.9.2012 za predpokladu ze vsetky dni do konca r.2012 odpracujem.
Podľa mojich výpočtov mám nárok na 16,7 (2011) a 11,7 dní (2012) -- Obidva roky som odpracovala resp ešte odpracujem 60dní, t.zn.počítala som s 20d dovolenky a s krátením dovolenky o dni na RD - v r.2011 o 2/12 a v r.2012 o 5/12. Je to správne? DAKUJEM VELMI PEKNE ZA ODPOVEDE
Máš to správne.
0 0
andrad andrad

andrad je offline (nepripojený) andrad

Dakujem za odpoved, krátenie je za pracovne dni, ktore som neodpracovala - t.j. na sviatky pocas prac.tyzdna sa krátenie nevztahuje? Som v klasickom TPP na 8h sukr.sfera..
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

andrad Pozri príspevok
Dakujem za odpoved, krátenie je za pracovne dni, ktore som neodpracovala - t.j. na sviatky pocas prac.tyzdna sa krátenie nevztahuje? Som v klasickom TPP na 8h sukr.sfera..
Do pracovných dní sa počítajú aj sviatky.
0 0
andrad andrad

andrad je offline (nepripojený) andrad

Ďakujem, viete mi ešte prosím poradiť, kedy vzniká nárok na dovolenku za kal.rok (s krátením) a kedy na jej pomernú časť? Ide o to, že v roku 2012 odpracujem 76dní, t.j. som si myslela že mám nárok na dovolenku za kal.rok a budem krátiť o neodprac.dni na rodičovskej 1/12... Alebo mám nárok iba na jej pomernú časť?- tak mi tvrdi zamestnávateľ. Rozdiel medzi týmito 2 výpočtami dovol. je až 7 dní dovolenky...
RD trvala od 1.1.-14.9.2012
Nástup do TPP od 15.9.2012
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

andrad Pozri príspevok
Ďakujem, viete mi ešte prosím poradiť, kedy vzniká nárok na dovolenku za kal.rok (s krátením) a kedy na jej pomernú časť? Ide o to, že v roku 2012 odpracujem 76dní, t.j. som si myslela že mám nárok na dovolenku za kal.rok a budem krátiť o neodprac.dni na rodičovskej 1/12... Alebo mám nárok iba na jej pomernú časť?- tak mi tvrdi zamestnávateľ. Rozdiel medzi týmito 2 výpočtami dovol. je až 7 dní dovolenky...
RD trvala od 1.1.-14.9.2012
Nástup do TPP od 15.9.2012
Tento rok vznikne nárok na dovolenku za KR krátenú o dni RD. Za prvých 100 dní bude krátenie o 1/12 za ďalších 21 rovnako o jednu dvanástinu.... Takže si ešte raz spočítaj dni na RD a z nároku odpočítaj krátenie.
Naposledy upravil Tweety : 22.10.12 at 17:28
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

andrad Pozri príspevok
Ďakujem, viete mi ešte prosím poradiť, kedy vzniká nárok na dovolenku za kal.rok (s krátením) a kedy na jej pomernú časť? Ide o to, že v roku 2012 odpracujem 76dní, t.j. som si myslela že mám nárok na dovolenku za kal.rok a budem krátiť o neodprac.dni na rodičovskej 1/12... Alebo mám nárok iba na jej pomernú časť?- tak mi tvrdi zamestnávateľ. Rozdiel medzi týmito 2 výpočtami dovol. je až 7 dní dovolenky...
RD trvala od 1.1.-14.9.2012
Nástup do TPP od 15.9.2012
Nárok na pomernú časť dovolenky vzniká v prípade, ak zamestnanec odpracuje 60 dní, ale pracovný pomer netrval celý kal.rok - čo nie je tvoj prípad.
0 0
andrad andrad

andrad je offline (nepripojený) andrad

Ďakujem vám, ako ale presvedčiť zamestnávateľa? Dnes ma to stálo veľa síl a tvrdí, že mám nárok iba na pomernú časť, 6,6dní...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

andrad Pozri príspevok
Ďakujem vám, ako ale presvedčiť zamestnávateľa? Dnes ma to stálo veľa síl a tvrdí, že mám nárok iba na pomernú časť, 6,6dní...
Doporuč personalistke alebo mzdárke zamestnávatela dôsledne si naštudovať Zákonník práce

§ 102
Na začiatok

Pomerná časť dovolenky je za každý celý kalendárny mesiac nepretržitého trvania toho istého pracovného pomeru jedna dvanástina dovolenky za kalendárny rok.


§ 109
Krátenie dovolenky

Na začiatok

(1) Zamestnancovi, ktorý splnil podmienku odpracovania aspoň 60 dní v kalendárnom roku, za ktorý sa dovolenka poskytuje, môže zamestnávateľ krátiť dovolenku za prvých 100 zameškaných pracovných dní o jednu dvanástinu a za každých ďalších 21 zameškaných pracovných dní rovnako o jednu dvanástinu, ak v tomto kalendárnom roku nepracoval z dôvodu
a) výkonu mimoriadnej služby v období krízovej situácie alebo alternatívnej služby v čase vojny a vojnového stavu,
b) čerpania rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 2,
c) dlhodobého uvoľnenia na výkon verejnej funkcie a na výkon odborovej funkcie podľa § 136 ods. 2,
d) dôležitých osobných prekážok v práci podľa § 141 ods. 1 a ods. 3 písm. c).
0 0
andrad andrad

andrad je offline (nepripojený) andrad

Presne toto som jej čítala zo zákona, odbila ma s tvrdením že ak by som odrobila prvé tri mesiace roka, potom by to platilo, ale že nárok na dovolenku v 2012 zatiaľ nemám, keďže tých 60dní som ešte zatiaľ neodpracovala... ten 60.ty deň bude 8.decembra 2012.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

andrad Pozri príspevok
Presne toto som jej čítala zo zákona, odbila ma s tvrdením že ak by som odrobila prvé tri mesiace roka, potom by to platilo, ale že nárok na dovolenku v 2012 zatiaľ nemám, keďže tých 60dní som ešte zatiaľ neodpracovala... ten 60.ty deň bude 8.decembra 2012.
No teraz ešte nemáš, ale ak tých 60 dní odpracuješ, budeš mať nárok tak, ako sme písali. Teoreticky aj prakticky k dnešnému dňu máš len nárok na D za odpracovcané dni, za každých 21 1/12 z ročného nároku.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

andrad Pozri príspevok
Presne toto som jej čítala zo zákona, odbila ma s tvrdením že ak by som odrobila prvé tri mesiace roka, potom by to platilo, ale že nárok na dovolenku v 2012 zatiaľ nemám, keďže tých 60dní som ešte zatiaľ neodpracovala... ten 60.ty deň bude 8.decembra 2012.
V akej súvislosti si prišla do konfliktu so zamestnávatelom ? Chcela si si čerpať dovolenku za rok 2012 ? Ak ano, zamestnávatel má čiastočne pravdu, nárok na dovolenku za rok 2012 ti ešte nevznikol (čerpať ju ale so súhlasom zamestnávatela môžeš už skôr).
0 0
andrad andrad

andrad je offline (nepripojený) andrad

Nie, nechcela som ju ete cerpat Iba som sa chcela informovat, aku dovolenku mi v decembri priznaju na vypl.paske... Mam este totiz vela starej dovolenky, 7dni z roku 2010 - to musim teraz vycerpat, a priznanu za 2011 mi presunu do roku 2013. (najprv mi bolo povedane ze mi dovolenka prepadne...) Momentalne mam na paske dovolenku za 2010+2011 v spravnej vyske a pytala som sa zamestnavatela, ci a v akej vyske mi tam pribudne dov.za 2012. Napr v decembri po odprac tych 60dni by som na paske cakala plus dovolenku 2012 za kal.rok s kratenim, a nie za pomernu cast (3,5mesiaca).
1 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

andrad Pozri príspevok
Nie, nechcela som ju ete cerpat Iba som sa chcela informovat, aku dovolenku mi v decembri priznaju na vypl.paske... Mam este totiz vela starej dovolenky, 7dni z roku 2010 - to musim teraz vycerpat, a priznanu za 2011 mi presunu do roku 2013. (najprv mi bolo povedane ze mi dovolenka prepadne...) Momentalne mam na paske dovolenku za 2010+2011 v spravnej vyske a pytala som sa zamestnavatela, ci a v akej vyske mi tam pribudne dov.za 2012. Napr v decembri po odprac tych 60dni by som na paske cakala plus dovolenku 2012 za kal.rok s kratenim, a nie za pomernu cast (3,5mesiaca).
Dovolenku za rok 2011 je tiež potrebné vyčerpať do konca roku 2012 (nepresúva sa do roku 2013). Čerpanie dovolenky sa považuje za odpracovanú dobu (zahrňa sa do 60 dní potrebných pre vznik nárok na dovolenku za kal.rok)
0 0
andrad andrad

andrad je offline (nepripojený) andrad

Ano, viem ze by som mala vycerpat aj tuto dovolenku, ale nakolko ma manazer nechce pustit na taku dlhu dobu z prace, na HR mi bolo povedane ze mi ju presunu do roku 2013 - toto budem asi tiez pozadovat od nich pisomne, aby sa nestalo ze v januari mi prepadne a nebudem mat pisomne potvrdenie ze mi to mali presunut...

Viete mi poradit, ci je niekde v Zakonniku prace, resp jeho novele, ci smerniciach definovane co je "neptrzity" prac.pomer? Ide o to, ze na HR mi bolo oznamene, ze ked som od zaciatku roka 2012 bola na rodicovskej, a teraz v septembri som nastupila - nie je to neptrzity prac.pomer, zevraj rodicovska sa nepovazuje za nepretrzity prac.pomer. . .
Ja som si myslela ze pokial mi nedali vypovec, som stale v nepretrzitom prac.pomere, ci na materskej , ci na rodicovskej, - podla mojho HR sa za neptrz.praco pomer povazuje iba materska dovolenka.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

andrad Pozri príspevok
Ano, viem ze by som mala vycerpat aj tuto dovolenku, ale nakolko ma manazer nechce pustit na taku dlhu dobu z prace, na HR mi bolo povedane ze mi ju presunu do roku 2013 - toto budem asi tiez pozadovat od nich pisomne, aby sa nestalo ze v januari mi prepadne a nebudem mat pisomne potvrdenie ze mi to mali presunut...

Viete mi poradit, ci je niekde v Zakonniku prace, resp jeho novele, ci smerniciach definovane co je "neptrzity" prac.pomer? Ide o to, ze na HR mi bolo oznamene, ze ked som od zaciatku roka 2012 bola na rodicovskej, a teraz v septembri som nastupila - nie je to neptrzity prac.pomer, zevraj rodicovska sa nepovazuje za nepretrzity prac.pomer. . .
Ja som si myslela ze pokial mi nedali vypovec, som stale v nepretrzitom prac.pomere, ci na materskej , ci na rodicovskej, - podla mojho HR sa za neptrz.praco pomer povazuje iba materska dovolenka.
Ak pracovný pomer počas RD trvá, ide o nepretržitý pracovný pomer. Počas RD máš len prerušené nem.poistenie v soc.poisťovni.

Spôsob krátenia dovolenky z titulu rod.dovolenky máš uvedený v prísp. č. 9
0 0
andrad andrad

andrad je offline (nepripojený) andrad

Dakujem za rady a odpovede, uvidime ako sa moj zamestnavatel nakoniec zachova...
0 0
ALBINA ALBINA

ALBINA je offline (nepripojený) ALBINA

Dobrý deň, máme pracovníčku, ktorá má dovolenku za r.2011 2 dni, celý január bola PN a 29.2.2012 išla na MD. Čiže v r. 2012 nemá odpracovaných 60 dní. Má nárok na dovolenku počas
čerpania MD? Treba jej počítať 7/12 dovolenky? 13.10. začala RD.
Ďakujem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ALBINA Pozri príspevok
Dobrý deň, máme pracovníčku, ktorá má dovolenku za r.2011 2 dni, celý január bola PN a 29.2.2012 išla na MD. Čiže v r. 2012 nemá odpracovaných 60 dní. Má nárok na dovolenku počas
čerpania MD? Treba jej počítať 7/12 dovolenky? 13.10. začala RD.
Ďakujem.
Obdobie MD sa považuje pre účely čerpania dovolenky za odpracovanú dobu - "odpracovala" 60 dní, vznikol jej nárok na dovolenku za kal. rok. Ak PN + RD trvala aspoň 100 prac.dní (vrátane sviatkov) - uplatníš krátenie nároku o 1/12 ročného nároku.
0 0
miamoja miamoja

miamoja je offline (nepripojený) miamoja

Ahojte, v tejto suvislosti by som rada poprosila o vysvetlenie mojej situacie. Som tehotna, predpokladany termin porodu mam 6.5.2013, nastup na matersku mam asi 18.5.2013. Nesplnim podmienku odpracovania 60 dní v r.2013 na vznik nároku na 25 dní dovolenky. Vypocitala som si ze budem mat narok na 1/12, teda 2 dni za každych 21 odprac.dní, teda spolu len 4 dni.???
Pritom 1.januarový týzden mame nariadenu dovolenku, teda si 3 dni hned musim vycerpat.

Pocula som ze od januara 2013 sa zakonnik prace tak zmeni, ze dovolenka sa nebude ktarit koli materskej ani rodicovskej dovolenke a budem mat narok na celu dovolenku? Ale nikde som to nenasla čierne na bielom.
Ked to bude takto, znamena to ze 25 dni dovolenky si budem moct vybrat pred nastupom na matersku dovolenku????
Dik.
A by som poprosila ak viete link na navrh novely ZP.
0 0
andrad andrad

andrad je offline (nepripojený) andrad

Dobry den, tak dnes mi moj ZMV uznal narok na dovolenku za 2012 za kal.rok bez kratenia - dal mi plnych 20dni . (Mal mi byt narok na 20d dovolenky krateny o dni na rodicovskej dovolenke - t.j. mala som mat 13,5d dovolenky.)

Podla Zakonnika:
§ 109
Krátenie dovolenky

(1) Zamestnancovi, ktorý splnil podmienku odpracovania aspoň 60 dní v kalendárnom roku, za ktorý sa dovolenka poskytuje, môže zamestnávateľ krátiť dovolenku za prvých 100 zameškaných pracovných dní o jednu dvanástinu a za každých ďalších 21 zameškaných pracovných dní rovnako o jednu dvanástinu, ak v tomto kalendárnom roku nepracoval z dôvodu
a) výkonu mimoriadnej služby v období krízovej situácie alebo alternatívnej služby v čase vojny a vojnového stavu,
b) čerpania rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 2,
c) dlhodobého uvoľnenia na výkon verejnej funkcie a na výkon odborovej funkcie podľa § 136 ods. 2,
d) dôležitých osobných prekážok v práci podľa § 141 ods. 1 a ods. 3 písm. c)."

Znamená to teda, že môj ZMV mi nemusí krátiť dovolenku o tie dni na RD,a že mi môže dať aj plný nárok t.j. 20 dní? Bojím sa aby som potom vyčerpanú dovolenku nemusela vrátiť - (teda tých 6,5dňa dovolenky navyše oproti tomu keby bolo uplatnené krátenie..).

DAKUJEM :-)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať