Zavrieť

Porady

nesplatenie pôžičky

Dobrý deň.
Mám takýto problém...uzavrel som zmluvu s kolegom z práce o pôžičke s konkrétnou sumou (mám o tom aj písomný doklad zmluva o pôžičke). V zmluve sme uviedli aj dátum splatnosti ktorý nedodržal a mešká s vyplatením už 2 mesiace.
Chcel by som sa Vás spýtať aký je ďalej postup pri vymáhaní lebo mám taký pocit že mi to už nevráti aj keď som počkal 2 mesiace navyše.
Alebo konkrétne kroky čo s tým ďalej robiť...


Ďakujem za odpoveď
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

    bubkoch
    pisomne ho vyzvy na splatenie, daj mu termin 2 tyzdne, ked nezaplati, daj na sud navrh na vydanie platobneho rozkazu ...
    sud vyda PR, on voci nemu podat odpor nemoze (teda moze, ale nebude prijaty lebo nema na odpor dovod), a po nadobudnuti pravoplatnosti mozes ist za exekutorom ktory sa uz o splatenie postara ... zvlast ked je to kolega, teda ma prácu

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Keby to bolo také jednoduché...
    Ak podá odôvodnený odpor včas, PR súd zruší a nariadi pojednávanie. Pokojne v ňom môže napísať, že nič nedlží. Na zrušenie PR a nariadenie pojednávania však stačí, aby si ho odporca neprevzal.
    Preto je potrebné sa vždy istiť zmenkou.
    bubkoch no ano, moze neprevziat a PR tak bude zruseny ... :-(

    adino23 je offline (nepripojený) adino23

    adino23
    s tou písomnou výzvou je to nejak nutné? či to potom potrebujem na sude nejak preukazovat...alebo stačí ist s tou požičkou na sud a je vyriešené..

    ďakujem za odpoveď

    bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

    bubkoch
    adino23 Pozri príspevok
    s tou písomnou výzvou je to nejak nutné? či to potom potrebujem na sude nejak preukazovat...alebo stačí ist s tou požičkou na sud a je vyriešené..

    ďakujem za odpoveď
    od dna uplynutia lehoty ktoru mu das vo vyzve si tusim mozes pytat uroky z omeskania ak ste si ich nedohodli v zmluve ... je dobre ked mas doklad ze si ho vyzval na splatenie, aby sa nevyhovaral ze zabudol na termin ...

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    draik Pozri príspevok
    Keby to bolo také jednoduché...
    Ak podá odôvodnený odpor včas, PR súd zruší a nariadi pojednávanie. Pokojne v ňom môže napísať, že nič nedlží. Na zrušenie PR a nariadenie pojednávania však stačí, aby si ho odporca neprevzal.
    Preto je potrebné sa vždy istiť zmenkou.
    Aj vtedy ak mám od dlžnika uznanie dlhu s overeným podpisom je to také "zložité"? Predlžený termín vrátenia je 31.10.2012 - ak sa tak nestane, ako postupovať ďalej ... Zmluva o pôžičke bola spísaná pri odovzdaní peňazí ...

    adino23 je offline (nepripojený) adino23

    adino23
    v zmluve sme si ich nedohodli...kedže som ho bral za solídneho kolegu...takže si možem uplatniť aj nejaké úroky v tej výzve?
    ináč dobre vedieť aby sa nevyhováral tak mu to asi pošlem

    ďíki za oodpoveď

    bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

    bubkoch
    adino23 Pozri príspevok
    takže si možem uplatniť aj nejaké úroky v tej výzve?

    nie vo vyzve kolegovi, ale v navrhu na vydanie PR ktory posles na sud ...

    vo vyzve ho len upozornis, ze ked nezaplati, uplatnis si svoje pravo na sude

    adino23 je offline (nepripojený) adino23

    adino23
    a ha...super
    ešte keby ste mi pomohli s tou výzvou alebo je na nete nejaký vzor? tej výzvy?
    to by som vám bol vďačný...nesmierne ste mi pomohli

    bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

    bubkoch
    adino23 Pozri príspevok
    a ha...super
    ešte keby ste mi pomohli s tou výzvou alebo je na nete nejaký vzor? tej výzvy?
    to by som vám bol vďačný...nesmierne ste mi pomohli
    hm, nic specialne, napis mu DOPORUCENE len nieco v zmysle ze sluchaj ďuri, asi ši už zabul ze som ci požičil peňeži a termin splatnosci uz davno za nami, ta čekam esči 2 tyzňe a idzem za sudcom, to ľem žeby ši znal ...


    a na platobny rozkaz najdes na nete vela vzorov, pouzi google

    adino23 je offline (nepripojený) adino23

    adino23
    ta písomná výzva može byt podaná priamo osobe? mám na mysli že mu dám podpísať papier že bol upozornený že do určitého dátumu to má splatiť...aby som to neposielal poštou zbytočne lebo sa stahuje z miesta trvaleho pobytu

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    No práve doporučená zásielka = dôkaz, že si mu niečo posielal = a aj keď neprevezme, je to uložené na pošte a je fikcia doručenia (to len keby sa chcel vyhýbať a zatajovať a s tebou vyd*ať).
    Na súde iba potom ukážeš "aha, vtedy som mu posielal list, on sa na to vy**bal, peniaze nevrátil - a súd vydá P"R - štempeľ a už to frčí.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.