Zavrieť

Porady

nevyčerpaná podpora v nezamestnanosti - vyklad zakona

Poprosil by som vyklad Zákon o soc. poistení § 105, odstavec 3, 4:
(3) Poistencovi, ktorý bol vyradený z evidencie nezamestnaných občanov počas poberania dávky v nezamestnanosti z dôvodu začatia výkonu činnosti zamestnanca a v období kratšom ako tri roky od začatia výkonu činnosti zamestnanca bol opätovne zaradený do evidencie nezamestnaných občanov, vznikne nárok na výplatu dávky v nezamestnanosti odo dňa opätovného zaradenia do tejto evidencie, a to v sume, v akej mu bola vyplácaná predchádzajúca dávka v nezamestnanosti. Nárok na dávku v nezamestnanosti zaniká uplynutím zostávajúcej časti podporného obdobia v nezamestnanosti.
(4) Poistenec, ktorý bol vyradený z evidencie uchádzačov o zamestnanie počas poberania dávky v nezamestnanosti z dôvodu začatia výkonu činností zamestnanca, a obdobie poberania dávky v nezamestnanosti trvalo najmenej tri mesiace, má nárok na jednorazové vyplatenie 50 % dávky v nezamestnanosti za zostávajúcu časť podporného obdobia, ak o jej vyplatenie písomne požiada. Jednorazovým vyplatením dávky v nezamestnanosti poistencovi zaniká nárok na výplatu dávky v nezamestnanosti podľa odseku 3.


Musi byt uvedene 3-mesacne obdobie suvisle?
(Moja situacia: Bol dva mesiace na podpore v nezamestnanosti pricom moja posledna zmluva bola na dobu urcitu. Potom som pracoval 5 mesiacov (na dobu urcitu) a dalsie zamestnanie som si nasiel opat az po 2 mesiacoch. Mam narok na vyplatenie nevycerpanej podpory?)


Novy narok na podporu nezamestnanosti vznika az 3 roky po poziadani vyplatenia nevycerpanej podpory alebo 3 roky od zacatia zamestnania?
(Znamy bol viac ako 3 mesiace nezamestnany a potom si nasiel pracu. Kedze vyplatenim nevycerpanej podpory zanika narok na vyplatu davky, nepoziadal o vyplatenie nevycerpanej podpory. Kedze pokial viem o tuto nevycerpanu podporu mozno poziadat este do troch rokov, je to teda ku koncu tohto trojrocneho obdobia uz pomerne "bezpecne"?)
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

  ivka70
  To obdobie nemusi byt suvisle, podstatne je, ze budu vycerpane aspon 3 mesiace, potom sa da poziadat o vyplatenie zvysku. na stranke Socialnej poistovne najdes tlacivo, ktore staci vypisat a dorucit na pobocku.

  co sa tyka dalsieho naroku na podporu, ten v podstate vznika po aspon 2 rokoch (730 dnoch) poistenia v nezamestnanosti. musia to byt nove dni poistenia, teda nie tie, z ktorych sa ratala povodna podpora.
  Cize po cerpani podpory staci byt 2 roky zamestnany a po opatovnej evidencii je uz narok na novu podporu 6 mesiacov.
  3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  Luboso Poziadat o vyplatenie 50 % zvysku podpory je mozne do kedy ,je to ohranicene ? napr.do 1 roka ako sa zamestnam.
  Mila123 http://www.socpoist.sk/davka-v-nezamestnanosti/1361s

  preklikaj sa na Jednorázové vyplatenie 50% dávky v nezamestnanosti, máš tam aj žiadosť
  ivka70 Myslim, ze poziadat sa da az do naroku na novu podporu. Ja som ziadala tesne pred uplynutim 2 rokov od opatovneho zamestnania sa.
    zbaliť

  Luboso je offline (nepripojený) Luboso

  Luboso
  Zdravim,chcel by som sa spytat,ci stale plati ako je tu hore uvedene.Ked si vycerpam najmenej 3 mesiace podpory v nezamestnanosti a potom sa zamestnam,mam narok si poziadat o vyplatenie polovice z tych dalsich 3 mesiacov co mi este zostalo vycerpat.

  nevyčerpaná podpora v nezamestnanosti - vyklad zakona

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.