Zavrieť

Porady

Termostaticke ventily, vyregulovanie sustavy, pomerovy merac nedomontovane vo vsetkyc

Ahojte poradaci,
pred 4 rokmi sa u nas v bytovke montovali termostaticke ventily, spiatočkove šrúbenia a pomerove rozdeľovače. Celu srandu sme si hradili mimo FO - to dohadoval byvaly predseda. Pred nejakym casom som ale zistil, ze 3 byty sa nemontovali jeden nebol zastihnutelny, druhy vyhodil monterov z bytu ze on to nechce a treti je prazdny byt v dlhodom sudnom dedicskom konani.
Rozhodol som sa dat domontovat vsetky nalezitosti do bytov, ale tusim ze bude problem, preto sa pytam ako je to zakonne podchytene, pokial sa rozhodlo davno ze budu mat vsetci ( o com neexistuje ziadna zapisnica zo zhromazdenia) ako mam postupovat aby som donutil tychto 2 vlastnikov aby sa im potrebne nalezitosti domontovali, ten prazdny byt dame z FO a prihodime to ako nedoplatok k bytu.
naklady na teplo rozpocitavame 30:70, vyuctovanie nam robi externe spravca a ten mi tvrdi ze je zo zakona aby bolo aspon 80% bytov namontovanych ze tie 3 dorobia odhadom. Nepaci sami to lebo takto odhadovali aj vodu v byte kde nebol merac a po montazi meraca sa ukazalo ze mame noveho vitaza v spotrebe a 1izbovy byt s 2ludmi minie rocne 125m3 teplej a 130m3 studenej vody a ako vidim v zime, teplotu v byte znizuju otvorenim okna, lebo tie povodne ventily sa uz urcite nedaju zatvorit a maju 2funkcie otvorene a zatvorene.
Ponuka na domotaz 1bytu vychadza cca 500€ a poprosim o radu o co sa mam opriet v sprievodnom liste ktory budem posielat s cenami aby sme ich donutili potrebne veci domontovat. nejaky zakon pripadne paragrafy ....
dik
brani
Usporiadat
brani brani

brani je offline (nepripojený) brani

nepacia sa mi nahradne vypocty, vid odsek s vodou a nahradnym vypoctom. ako je nahradny vypocet zadefinovany v zakone ???
nechcem demontovat, chcem domontovat a viem co s peniazmi, a pride mi zvlastne ze ja som dal tieto peniaze pred 4 rokmi a iny z dovodu ze nezostane na chlast nemusi. poprosim rady opierajuce sa o zakonne moznosti nepotrebujem rady ako to neurobit, chcem poradit ako to urobit aby to bolo koser a nech si kazdy plati za to co spotrebuje ked uz si to tak vlastnici rozhodli.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

A tvoj názor je aký? Je vykurovací systém domu spoločný?
1 0
Tibor889 Tibor889

Tibor889 je offline (nepripojený) Tibor889

Tibor Mičo
Bez ohľadu na zákony ale logikou:
Vykurovací systém je spoločným zariadením až po termostatický ventil, ktorý zabezpečuje hydraulické vyváženie. PRVN sú tiež spoločným zariadením.
Dôvod: Hydraulické vyváženie až po odberné miesto je možné zabezpečiť jedine vyvážením po termostatický ventil, taktiež reguláciu teploty na odbernom mieste pomocou termostatickej hlavice. Ak Vlastník svojvoľne systém naruší, poškodzuje ostatných vlastníkov bytov. PRVN sú súčasťou systému rozpočítania nákladov na teplo. Ak je porušená časť systému (aj keď na to výpočet pamätá) má vplyv aj na platbu ostatných vlastníkov v dome. Ak sú používané pomery ZZ a SZ 50:50 a menej ZZ , je vysoká pravdepodobnosť že pri nepetržitom odbere poškodzuje iných vlastníkov bytov. Preto je dôležité mať inštalované TRV a PRVN zo spoločných prostriedkov. Ak sa jedná o dodatočnú montáž, treba zohľadniť rozdiel v cene ak by boli montovaný v riadnom termíne a dodatočnom termíne a dať mu preplatiť napr. prepravné náklady, vypúšťanie a napúšťanie systému a pod. Samotný materiál a montáž (v pôvodnej cene) by mal znášať dom ako celok. Samozrejme ak Váš dodávateľ HV a PRVN bol korektný a vyfakturoval len zrealizované práce a dodaný materiál.
0 0
brani brani

brani je offline (nepripojený) brani

SITO: ano vykurovaci system je spolocny, a preto je mojou snahou domontovat chybajuce casti v tychto bytoch
Tibor89: vdaka za vysvetlenie, logiku to urcite ma. Pytal som sa preto na zakonne moznosti pripadne vyhlasky, lebo pri tychto vlastnikoch mi logika nepomoze a ako som pisal vsetci si to hradili mimo FO zo sukromnych prostriedkov v com vidim asi najvacsi problem, pretoze to budeme musiet zatiahnut z FO a nasledne vymahat od vlastnikov a ak dojde k najhorsiemu - sud tam ide logika uplne nabok, a chcel som mat potvrdene slova spravcu ze staci 80% a riesi sa to nahradnym vypoctom ... .
0 0
Tibor889 Tibor889

Tibor889 je offline (nepripojený) Tibor889

Tibor Mičo
80% nie je nikde v zákone ani norme. A týka sa to len PRVN , nie ventilov. Ventily musia byť všade, inak nie je systém vyvážený. 80% osadených PRVN je všeobecná požiadavka vyplývajúca z toho, že ak je nenamontovaných viac ako 20% rozúčtovanie je už veľmi deformované. Bez ohľadu na to ako boli práce financované je hydraulika resp. vykurovací systém spoločný. Zák. 182 par. 11..
Naposledy upravil Tibor889 : 18.10.12 at 16:46
4 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

brani Pozri príspevok
SITO: ano vykurovaci system je spolocny, a preto je mojou snahou domontovat chybajuce casti v tychto bytoch
Tibor89: vdaka za vysvetlenie, logiku to urcite ma. Pytal som sa preto na zakonne moznosti pripadne vyhlasky, lebo pri tychto vlastnikoch mi logika nepomoze a ako som pisal vsetci si to hradili mimo FO zo sukromnych prostriedkov v com vidim asi najvacsi problem, pretoze to budeme musiet zatiahnut z FO a nasledne vymahat od vlastnikov a ak dojde k najhorsiemu - sud tam ide logika uplne nabok, a chcel som mat potvrdene slova spravcu ze staci 80% a riesi sa to nahradnym vypoctom ... .
Môžete sa na schôdzi dohodnúť, že všetkým sa z FO tie vynaložené prostriedky vrátia, ovšem, ak na to máte. Dočasne si zdvihnite platby do fondu, ak by bolo málo. Aj tak je to v prípade rozúčtovania nákladov na osadenie PRVN skoro jedno, lebo náklady sú približne úmerné veľkosti bytu (počtu PRVN).
0 0
PASKOV PASKOV

PASKOV je offline (nepripojený) PASKOV

Rozdělit náklady za ÚT tak, že 30% rozdělím rovnoměrně na m2 považuji za chybu, neboť na radiátorech máte namontované PRVN.


Údaje na displejích PRVN jsou často až +- 40% od reality.

PRVN po montáži na radiátory nelze kalibrovat a tím
nevíme, co vlastně zobrazují.


Vyhláška 630/2005 Zz je na vaši straně , neboť dotyčný byt bez namontovaného PRVN platí více než ostatní.

Náhradním určením platí 150% spotřební složky.
1 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

MilKa!
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

brani Pozri príspevok
SITO: ano vykurovaci system je spolocny, a preto je mojou snahou domontovat chybajuce casti v tychto bytoch
Tibor89: vdaka za vysvetlenie, logiku to urcite ma. Pytal som sa preto na zakonne moznosti pripadne vyhlasky, lebo pri tychto vlastnikoch mi logika nepomoze a ako som pisal vsetci si to hradili mimo FO zo sukromnych prostriedkov v com vidim asi najvacsi problem, pretoze to budeme musiet zatiahnut z FO a nasledne vymahat od vlastnikov a ak dojde k najhorsiemu - sud tam ide logika uplne nabok, a chcel som mat potvrdene slova spravcu ze staci 80% a riesi sa to nahradnym vypoctom ... .
Tak spoločný?! A nepripadá ti to hlúpe, aby si každý vlastník riešil spoločné veci po svojom a za svoje?!

Tibor889 Pozri príspevok
Bez ohľadu na zákony ale logikou:
Vykurovací systém je spoločným zariadením až po termostatický ventil, ktorý zabezpečuje hydraulické vyváženie. PRVN sú tiež spoločným zariadením.
Dôvod: Hydraulické vyváženie až po odberné miesto je možné zabezpečiť jedine vyvážením po termostatický ventil, taktiež reguláciu teploty na odbernom mieste pomocou termostatickej hlavice. Ak Vlastník svojvoľne systém naruší, poškodzuje ostatných vlastníkov bytov. PRVN sú súčasťou systému rozpočítania nákladov na teplo. Ak je porušená časť systému (aj keď na to výpočet pamätá) má vplyv aj na platbu ostatných vlastníkov v dome. Ak sú používané pomery ZZ a SZ 50:50 a menej ZZ , je vysoká pravdepodobnosť že pri nepetržitom odbere poškodzuje iných vlastníkov bytov. Preto je dôležité mať inštalované TRV a PRVN zo spoločných prostriedkov. Ak sa jedná o dodatočnú montáž, treba zohľadniť rozdiel v cene ak by boli montovaný v riadnom termíne a dodatočnom termíne a dať mu preplatiť napr. prepravné náklady, vypúšťanie a napúšťanie systému a pod. Samotný materiál a montáž (v pôvodnej cene) by mal znášať dom ako celok. Samozrejme ak Váš dodávateľ HV a PRVN bol korektný a vyfakturoval len zrealizované práce a dodaný materiál.
Nie len to hrubo, všetko od päty domu, rozvody, stúpačky, odbočky zo stúpačiek ventily, hlavice, radiátory, PRT na nich, dodané teplo, ba aj náklady za to dodané teplo sú spoločné, a aj vlastníci o nich môžu spoločne rozhodovať ich rozpočítaní, ale môžu sa na to aj spoločne vy... ako na trabanta. Vtedy podľa URSO sa rozpočítajú.

A nás som mal takého kámoša, Keď správca zabezpečil montáž H. vyregulovania, tak presvedčil 9, že nie, nech si nedajú. A nedali. Správca im každému poslal písmo, že z akého zákona je to povinnosť. A potom si už dali. Ale zo spoločného fondu dostali presne toľko, čo ostatní pri hromadnej výmene. Rozdiel si museli uhradiť, doplatiť sami, tak rozhodli vlastníci, a tak som to aj ustrážil. Za hlúposť sa platí. Nie všetci, tí hlúpi. Ale niekedy a niekde je hlúpa väčšina vlastníkov.

Pri PRT súhlasil, že dá namontovať, a to mal správca požiadavku 90 % bytov, ale potom prišiel, že v televízii dávali, že tie merače sú na ..ču, že ich nechce, až sedem ich zasa prehovoril, aj si nedali. Správca mal v smernici, navrhol, že kto nemá, tak 1,2 násobok priemeru. Hovado!!! Mal som známeho a ten mi dal rozsudok, jasné bez mena, dodnes neviem kto tak dopadol. Ale v dome mali dohodnuté, že ten kto nemá PRT uhradí nie 1,5 násobok priemeru, ale 1, násobok najvyššej úhrady bytu o rovnakej podlahovej ploche. V jednote je sila. Ostatní tak tiež u nás schválili a po dvoch ročných vyúčtovaniach mali všetci, nikto ich nenútil. Sami bežali za správcom, prosím vás namontujte mi tie PRT. Samozrejme tiež dostali zo spoločného FO len toľko, čo ostatní, rozdiel zo svojej peňaženky.

Ak pomôže? Spoľahni sa na silu kolektívu, teda väčšiny, Ak nie, vyser sa na to, keď ostatným to nevadí.
1 0
PASKOV PASKOV

PASKOV je offline (nepripojený) PASKOV

Velmi hodně experimentální práce provedl Doc. Patočka s PRVN.

Nejprve jako profesor na TÚ Libereci od r 1980.

V současnosti je majitelem velmi úspěšné firmy VIPA a s jeho vlastní, originální variantou systému PRVN.

Je kritikem trubičkové lobby a jejich PRVN namontovaných na radiátorech.

Odchylky až +- 40% od reality PRVN jsou výsledkem objektivního měření Doc. Patočky v klimatizovaných komorách a s pomocí kalibrovaných měřidel.

Tyto neradostné výsledky publikoval na konferencích v Liberci, v odborných časopisech a
stránce www.vipa.cz

Na druhé straně je sám terčem kritiky např. ARTAV.

VIPA je přece konkurence na trhu s PRVN.

Navíc narušuje klišé hry čísly PRVN

- tzv. rozpočítávání EUR z teplo ÚT.

PS
Dobrý trik je, když 70 až 80% rozdělím podle m2 a zbytek podle čísel na PRVN.
Zajímavá hra pro dospělé.
0 0
brani brani

brani je offline (nepripojený) brani

Kvaka Pozri príspevok
Môžete sa na schôdzi dohodnúť, že všetkým sa z FO tie vynaložené prostriedky vrátia, ovšem, ak na to máte. Dočasne si zdvihnite platby do fondu, ak by bolo málo. Aj tak je to v prípade rozúčtovania nákladov na osadenie PRVN skoro jedno, lebo náklady sú približne úmerné veľkosti bytu (počtu PRVN).
Prostriedky z FO potrebujeme urcite na ine veci ako vratenie penazi, islo by o sumu cca 11.000€, cesta je jasna donutit dotycnych o domontovanie potrebnych veci.
0 0
brani brani

brani je offline (nepripojený) brani

[QUOTE=sito;2165229]Tak spoločný?! A nepripadá ti to hlúpe, aby si každý vlastník riešil spoločné veci po svojom a za svoje?!
/QUOTE]

ano vela veci sa tu robilo 16 rokov ako v divočine, k nicomu nic neexistuje, ja uz druhy rok patram a napravam co sa da a toto je posledna vec ktoru treba doriesit.
0 0
brani brani

brani je offline (nepripojený) brani

PASKOV Pozri príspevok
Rozdělit náklady za ÚT tak, že 30% rozdělím rovnoměrně na m2 považuji za chybu, neboť na radiátorech máte namontované PRVN.
pri rozhodovani na schodzi bol navrh ze vacsiu cast treba dat na m2 este ze je v tej vyhlaske max 50% na m2, teda som sa tych co to navrhli pytal naco sme si dali namontovat PRVN, odpovede som sa nedockal, teraz je to tych 30:70
0 0
brani brani

brani je offline (nepripojený) brani

[QUOTE=rotoped390;2165313]
brani Pozri príspevok

To si dobrý
vies co neviem ci som dobry, ale uz mi to po roku co tu byvam liezlo tak na nervy, ze inac sa nedalo, nechapem ludi ktory si myslia ze ich byt zacina a konci za dverami jeho bytu. Tiekla nam strecha, tieklo mi okolo dazdoveho zvodu- zamokla dalsia stena, zamakala mi stena v obyvacke samozrejme vsetko po rekonstrukcii, koeficient na SV 1,49, chodbove okna rozbite, nedaju sa zavriet, minulu zimu upratovacke zmrzla voda pri umyvani schodov, nefukcne hydranty, v pivnici 40cm vody, kvapkajuce rozvody vody..... nechce sa mi ani pokracovat, ako minule poznamenal sused ze konecne sa tu da byvat.

Tou poslednou vecou som mal na mysli ze som zahasil to co bolo uz totalne akutne.
pikoska bola ked som bol zaregistrovat SVB na danovy urad po 16 rokoch fungovania, teta na mna pozerala ako keby som pristal z marsu, este ze to bola tak dlha doba ze nam nemohli dat ani pokutu.
1 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

Niečo o tom hovorí § 11, odsek 3), Zákona 182/1993 Z.z. v znení neskorších predpisov:

(3) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečí sám alebo ak ide o opravu spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho bytu alebo montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt; ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru neumožní na požiadanie vstup do bytu, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním.
0 0
brani brani

brani je offline (nepripojený) brani

Julian Pozri príspevok
Niečo o tom hovorí § 11, odsek 3), Zákona 182/1993 Z.z. v znení neskorších predpisov:

(3) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečí sám alebo ak ide o opravu spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho bytu alebo montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt; ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru neumožní na požiadanie vstup do bytu, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním.
Ano tento zakon poznam, ale pri rozmeneni na drobne ide v tomto odseku o to aby spristupnil byt, nedonuti ho to aby to zaplatil z vlastnych prostriedkov tak ako aj ostatny pred tymi 4 rokmi pretoze rozhodnutie vlastnikov o tejto investicii a sposobe platby nieje nikde zapisane . No nejako to podla vasich rad skusim pospajat, v predchadzajucom bola spomenuta aj vyhlaska, skombinujem to do listu s ponukou firmy na domontaz a snad to bude bez problemov, ked nie pojde to prikazom a ked ani tak nie ..... pridem sa radit opat.

vdaka vsetkym
brani
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

Ale ak to bolo odsúhlasené na schôdzi, tak sa ho ani nemusíte doprosovať.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

brani Pozri príspevok
Prostriedky z FO potrebujeme urcite na ine veci ako vratenie penazi, islo by o sumu cca 11.000€, cesta je jasna donutit dotycnych o domontovanie potrebnych veci.
Asi si ma nepochopil, napíšem polopate. Z fondu si vrátite, čo ste zaplatili zo svojho za PRVN. Potom tam opäť dáte tie isté peniaze, ktoré si odsúhlasíte na schôdzi ako jednorazový príspevok na PRVN, tento príspevok upravíte podľa m2, čím napravíte chybu, čo ste urobili. Tentokrát budú musieť prispieť aj tí, čo PRVN nemajú. Hoci aj na splátky. A bude po probléme. Predpokladám, že väčší byt má aj viac meračov, malo by to zhruba sedieť.
0 0
brani brani

brani je offline (nepripojený) brani

Kvaka Pozri príspevok
Asi si ma nepochopil, napíšem polopate. Z fondu si vrátite, čo ste zaplatili zo svojho za PRVN. Potom tam opäť dáte tie isté peniaze, ktoré si odsúhlasíte na schôdzi ako jednorazový príspevok na PRVN, tento príspevok upravíte podľa m2, čím napravíte chybu, čo ste urobili. Tentokrát budú musieť prispieť aj tí, čo PRVN nemajú. Hoci aj na splátky. A bude po probléme. Predpokladám, že väčší byt má aj viac meračov, malo by to zhruba sedieť.
No jasne lopata tomu chybala, uz tomu rozumiem, ale ked toto vyklopim na schodzi aj s lopatou, myslim ze kazdy bude kukat jak puk a hlavne sa to zas nebude tykat tych co treba, ty tam samozrejme nechodia a dodatocne to vysvetlovat nabudem. co bolo bolo, dam im to oznamom s cenovou ponukou a dufam ze to prejde.
0 0
brani brani

brani je offline (nepripojený) brani

Julian Pozri príspevok
Ale ak to bolo odsúhlasené na schôdzi, tak sa ho ani nemusíte doprosovať.
neviem ci to bolo odsuhlasene, kym, kolkymi za a proti a ci vobec na schodzi a aj ked ano neexistuje k tomu zapisnica, prave preto tu domontaz musim vyriesit tak aby sa to domontovalo a zaplatilo rovnako ako sa to realizovalo v minulosti.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať