Zavrieť

Porady

nezdaniteľná časť na manželku - doloženie sobášneho listu

Teraz tu čítam, že ak si manžel uplatní na manželku nez.časť.základu dane, tak musím priložiť aj sobášny list k žiadosti? Ja som to do teraz nepraktizovala a mala som aj kontrólu z DÚ a nikto to nepýtal.Aké máte skúsenosti? Mám si to dodatočne vypýtať?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    vema
    Teraz tu čítam, že ak si manžel uplatní na manželku nez.časť.základu dane, tak musím priložiť aj sobášny list k žiadosti? Ja som to do teraz nepraktizovala a mala som aj kontrólu z DÚ a nikto to nepýtal.Aké máte skúsenosti? Mám si to dodatočne vypýtať?
    Ty samozrejme vieš ako mzdárka a personalistka, či je ten človek ženatý alebo nie. Ak sa oženil v priebehu zdaňovacieho obdobia, treba dať pozor na výpočet odpočítateľnej položky (87936-príjmy/12*počet celých mesiacov trvania manželstva). V tomto prípade potrebuješ sobášny list mať založený v osobnom spise zamestnanca.
    Ak sa ale rozvedie a tebe to nedá vedieť, uplatní si odp. položku na manželku v žiadosti o RZD, zodpovedá si za to sám.

    Arava je offline (nepripojený) Arava

    Arava
    Prosím poraďákov o radu.
    Manžel si uplatnil na manželku odpočitateľnú nezdaniteľnú položku s tým že v roku 2005 nemala žiaden príjem. V januári 2006 prišlo manželke rozhodnutie o priznaní starobného dôchodku spätne od 4.10. 2005 a výšku dôchoku jej od 4.10.2005 do 10.1.2006 jej doplatili vo februári 2006.
    Započítať vyplatený dôchodok do príjmu manželky za rok 2005? alebo je to príjem ktorý sa započíta v roku 2006?
    (Ja si myslím že peniažky dostala v roku 2006 tak sa započítajú do príjmu v roku 2006. )

    Barbara je offline (nepripojený) Barbara

    no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac Barbara
    (Ja si myslím že peniažky dostala v roku 2006 tak sa započítajú do príjmu v roku 2006. )[/QUOTE]
    --------------------------------------------------------------

    súhlasím, presne tak, to bude príjem v r. 2006:p

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    Arava
    Prosím poraďákov o radu.
    Manžel si uplatnil na manželku odpočitateľnú nezdaniteľnú položku s tým že v roku 2005 nemala žiaden príjem. V januári 2006 prišlo manželke rozhodnutie o priznaní starobného dôchodku spätne od 4.10. 2005 a výšku dôchoku jej od 4.10.2005 do 10.1.2006 jej doplatili vo februári 2006.
    Započítať vyplatený dôchodok do príjmu manželky za rok 2005? alebo je to príjem ktorý sa započíta v roku 2006?
    (Ja si myslím že peniažky dostala v roku 2006 tak sa započítajú do príjmu v roku 2006. )
    V roku 2005 nemala vlastné príjmy. Vlastné príjmy mala až v roku 2006.

    vema je offline (nepripojený) vema

    vema
    Áno,takého, čo sa oženil v priebehu roka som mala vlani, urobila som tak ako píšeš, teraz som sa len vyplašila, lebo som to pochopila tak, že všetci aj tí starí zamestnanci musia mať priložený sobášny list,hoci viem, že sú ženatí a nič sa u nich nezmenilo...veľmi ďakujem

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    Arava
    Prosím poraďákov o radu.
    Manžel si uplatnil na manželku odpočitateľnú nezdaniteľnú položku s tým že v roku 2005 nemala žiaden príjem. V januári 2006 prišlo manželke rozhodnutie o priznaní starobného dôchodku spätne od 4.10. 2005 a výšku dôchoku jej od 4.10.2005 do 10.1.2006 jej doplatili vo februári 2006.
    Započítať vyplatený dôchodok do príjmu manželky za rok 2005? alebo je to príjem ktorý sa započíta v roku 2006?
    (Ja si myslím že peniažky dostala v roku 2006 tak sa započítajú do príjmu v roku 2006. )
    Keďže dôchodok jej priznali až od 4.10.2005, má nárok na uplatnenie celej čiastky 87.936 Sk v rok 2005. V roku 2006 bude mať nárok už iba na rozdiel 90.816 Sk a vyplateného dôchodku, ak je tento nižší ako NZČ.

    nezdaniteľná časť na manželku - doloženie sobášneho listu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.