Zavrieť

Porady

invalidná SZČO a daň z príjmu

Ahojte poraďaci! Zase mám problém so svojou invaliditou. Nevedeli by ste mi, prosím, poradiť? Som SZČO a od 20.12.05 som bola uznaná za invalidnú
s poklesom zárobkovej činnosti viac ako 70% a bol mi vypočítaný invalidný
dôchodok. Od 9.9.2005 do konca tohto mesiaca /t.j.28.2.06/ som PN. Budem robiť teraz svoje daň.priznanie za rok 2005 a neviem, ako je to s mojím odpočtom nezdaniteľnej čiastky ZD, či sa znižuje o alikvotnu čiastku 11 dni, keď som už bola invalidnou. Vychádzam z toho, že čo mám zamestnancov dôchodcov, týmto počas roka neznižujem základ dane o nedzanitel.časť na daňovníka a v ročnom zúčtovaní dane uplatňujem iba
rozdiel medzi touto čiastkou a vyplateným dôchodkom za príslušný rok.
Platí to takto aj u SZČO, keďže nám sa všetko počíta akosi inak /pre mňa
komplikovanejšie a nepochopiteľnejšie -asi nie som z účtariny moc bystrá/?
A ako je to s "načatým" mesiacom, keďže tú invaliditu mi uznali od 20.12. min.roka? Ďakujem za poradenie.
Naposledy upravil sokrateska : 23.02.06 at 18:41
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    sokrateska je offline (nepripojený) sokrateska

    zasnívaný idealista... sokrateska
    Ľudia, to som tu jediný invalid z poraďákov? Fakt mi nikto nevie pomôct? Prosííííííím!

    malina je offline (nepripojený) malina

    malina
    Poberatelia invalidného dôchodku si odpočítavajú zo základu dane celú nezdaniteľnú časť (87 936 Sk za rok 2005). Zákon o dani z príjmov to neumožňuje iba poberateľom starobných a výsluhových dôchodkov (§ 11, ods. 2).

    petovsan je offline (nepripojený) petovsan

    petovsan
    malina
    Poberatelia invalidného dôchodku si odpočítavajú zo základu dane celú nezdaniteľnú časť (87 936 Sk za rok 2005). Zákon o dani z príjmov to neumožňuje iba poberateľom starobných a výsluhových dôchodkov (§ 11, ods. 2).
    Súhlasím s malinou, len doplním, že ak by bol daňovník uznaný za invalidného pred 01/2004 a jeho vek bol minimálne 60 r., u žien tuším 57 r., tak sa od 01.01.2005 pre účely dane z PFO považuje za starobného dôchodcu, a vtedy by nemal nárok na nezdaniteľnú časť, resp. iba na jej rozdiel. Ale to sa Ťa netýka, to iba pre rozšírenie obzorov.

    Gulik je offline (nepripojený) Gulik

    Gulik
    Chcem sa opýtať, ako je to pri uplatnení nezdaniteľnej časti u invalidného dôchodcu ktorý prerušil živnosť od 30.6.05.
    Za odpoveď vďaka.

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    Gulik
    Chcem sa opýtať, ako je to pri uplatnení nezdaniteľnej časti u invalidného dôchodcu ktorý prerušil živnosť od 30.6.05.
    Za odpoveď vďaka.
    Poberateľ invalidného dôchodku /pokiaľ nie je považovaný za starobného - viď príspevok vyššie/ má nárok na celú nezdaniteľnú časť t.j. 87936,-.je jedno koľko mesiacov podnikal.

    Pebulinka je offline (nepripojený) Pebulinka

    sme super tím:ja a moji 4 synovia,vediem doma účto podnikateľom,hľadám si daľších klientov ...viac Pebulinka
    Sokrateska,
    mám na Teba otázku:,,Inv.dôchodca môže podnikať,mať neohraničené príjmy,
    a poberá zároveň inv.dôchodok?Alebo ak prekročí určitú fin.hranicu,príde o inv.dôchodok?
    Ďakujem.

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    "Sociálna poisťovňa postupne preskúma zdravotný stav všetkých poberateľov invalidných a čiastočne invalidných dôchodkov priznaných podľa predpisov účinných do 31. decembra 2003, s výnimkou poistencov, ktorí pred 1. januárom 2004 dovŕšili vek najmenej 60 rokov, ak ide o muža a vek najmenej 57 rokov, ak ide o ženu. Po premene invalidity a čiastočnej invalidity podľa predpisov účinných pred 1. januárom 2004 na invaliditu podľa zákona o sociálnom poistení sa podmienka vyplácania dôchodkov riadi výlučne zákonom o sociálnom poistení, teda výplata invalidného dôchodku nebude už podmienená poklesom zárobku. Invaliditu už neovplyvní či a na akú dlhú dobu má poistenec uzavretý pracovnoprávny vzťah a rovnako ani výška príjmu nemá vplyv na nárok a výplatu invalidného dôchodku. Platí to aj pre prípad, že poberateľ invalidného dôchodku bude zárobkovo činný ako živnostník."

    Pebulinka je offline (nepripojený) Pebulinka

    sme super tím:ja a moji 4 synovia,vediem doma účto podnikateľom,hľadám si daľších klientov ...viac Pebulinka
    Ďakujem za odpoveď!!!

    sokrateska je offline (nepripojený) sokrateska

    zasnívaný idealista... sokrateska
    Pebulinka
    Sokrateska,
    mám na Teba otázku:,,Inv.dôchodca môže podnikať,mať neohraničené príjmy,
    a poberá zároveň inv.dôchodok?Alebo ak prekročí určitú fin.hranicu,príde o inv.dôchodok?
    Ďakujem.
    Milá Pebulinka, Tvoju otázku som našla až dnes a vidím, že si už mala aj fundovane poradené. Ale aspoň zo slušnosti sa Ti ozývam aj ja. Ako mi to
    bolo laicky vysvetlené, tak teraz poberanie inv.dôchodku nie je ovplyvnené
    zárobkom, teda môžeš zarobiť koľko dokážeš a vládzeš a nemala by si o dôchodok prísť . Ovšem dokedy bude zákon platiť v takomto znení, to je vo hviezdach , veď sa všetko novelizuje a mení niekoľkokrát do roka.... . Srdečne zdravím!

    boitana je offline (nepripojený) boitana

    boitana
    sokrateska
    Milá Pebulinka, Tvoju otázku som našla až dnes a vidím, že si už mala aj fundovane poradené. Ale aspoň zo slušnosti sa Ti ozývam aj ja. Ako mi to
    bolo laicky vysvetlené, tak teraz poberanie inv.dôchodku nie je ovplyvnené
    zárobkom, teda môžeš zarobiť koľko dokážeš a vládzeš a nemala by si o dôchodok prísť . Ovšem dokedy bude zákon platiť v takomto znení, to je vo hviezdach , veď sa všetko novelizuje a mení niekoľkokrát do roka.... . Srdečne zdravím!
    ahojte chcem sa poradit prijem /suma/z invalidneho dochodku sa tiez uvadza do danoveho priznia,ako oslobodeny prijem? dakujem

    ayya je offline (nepripojený) ayya

    ayya
    sokrateska
    ... tak teraz poberanie inv.dôchodku nie je ovplyvnené zárobkom, teda môžeš zarobiť koľko dokážeš a vládzeš a nemala by si o dôchodok prísť . Ovšem dokedy bude zákon platiť v takomto znení, to je vo hviezdach , veď sa všetko novelizuje a mení niekoľkokrát do roka.... . Srdečne zdravím!
    Volakedy boli invalidné dôchodky poskytovane iba na "vyrovnanie" primu znizeneho kvolu postihnutiu. Preto - ked si inv. dôchodca nieco privyrobil, tak mu ten "prebytok" strhavali zo mzdy ... ved sme si mali byt vsetci rovni. Imho - bol to krasny priklad demotivujuceho predpisu zo strany statu
    Ale to uz dnes neplati - mozno aj preto sa invalidne dochodky dnes posudzuju prisnejsie ako predtym. Dnes stat uznava postihnutie priznanim dochodku a hotovo - a je na kazdom invalidnom dochodcovi, kolko si chce a dokaze privyrobit k tomu. Priala by som vsetkym inv. dochodcom aby si dokazali hodne privyrobit. Zdravie je velikanska hodnota
    Naposledy upravil ayya : 18.04.06 at 15:10

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.