Zavrieť

Porady

Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jurmiro je offline (nepripojený) jurmiro

    jurmiro
    Nuž ak by to skutočne bolo tak, že správca nemôže predať štandardný byt, inak by musel hľadať náhradné ubytovanie, tak by skoro žiadny konkurz na fyzickú osobu neskončil, ba možno ani nezačal. Konkurzu (a oddlženiu musí predchádzať konkurz ukončený rozvrhom) nepodlieha len majetok, ktorý je uvedený v § 72 ZKR a vo väzbe naň v § 115 Exekučného poriadku :

    § 72 ZKR
    Majetok nepodliehajúci konkurzu
    (1) Konkurzu nepodlieha majetok, ktorý nemožno postihnúť súdnym výkonom rozhodnutia
    alebo exekúciou, colná zábezpeka do výšky colného dlhu, zábezpeka na daň podľa osobitného
    predpisu,13) ani majetok nepodliehajúci konkurzu podľa osobitných predpisov.14)
    (2) Príjmy úpadcu podliehajú konkurzu v rozsahu, v akom môžu byť postihnuté výkonom
    rozhodnutia alebo exekúciou.

    § 115 EP
    (1) Z vecí, ktoré sú vo vlastníctve povinného, sa nemôže exekúcia týkať tých, ktoré povinný
    nevyhnutne potrebuje na uspokojovanie hmotných potrieb svojich a svojej rodiny alebo na
    plnenie svojich pracovných úloh alebo na svoje podnikanie, ani iných vecí, ktorých predaj
    by bol v rozpore s morálnymi zásadami.
    (2) Z exekúcie sú vylúčené
    a) bežné súčasti odevov, bielizeň a obuv,
    b) nevyhnutné vybavenie domácnosti, a to posteľ povinného a členov jeho rodiny,
    stôl, stoličky podľa počtu členov jeho rodiny, chladnička, sporák, varič, vykurovacie
    teleso, palivo, práčka, periny a posteľná bielizeň, bežný kuchynský riad, rádioprijímač,
    c) domáce zvieratá s výnimkou tých, ktoré slúžia na podnikanie,
    d) veci povinného slúžiace na plnenie jeho pracovných úloh alebo na podnikanie do
    výšky 331,94 eura,
    e) zdravotnícke potreby a iné veci, ktoré povinný potrebuje vzhľadom na svoju
    chorobu alebo telesnú chybu,
    f) veci, na ktoré sa poskytli dávky sociálnej pomoci alebo peňažné príspevky na
    kompenzáciu sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia11aa),
    g) snubný prsteň a obrúčka,
    h) hotové peniaze do sumy 99,58 eura,
    i) študijná literatúra a hračky.
    (3) Z exekúcie sú vylúčené aj veci podnikateľa hospodáriaceho na pôde,11ba) ak by ich
    zexekvovaním bolo ohrozené riadne obhospodarovanie poľnohospodárskej pôdy alebo
    zachovanie plynulej prevádzky rastlinnej a živočíšnej výroby podľa osobitných
    predpisov,11bb) a chovné zvieratá, t. j. dojnice, vysokoteľné jalovice, plemenné býky,
    plemenné prasnice, plemenné kance, bahnice a plemenné barany.
    (4) Z exekúcie je vylúčený podiel sporiteľa na majetku v dôchodkovom fonde.11bc)

    O "štandardnom" ani "neštandardnom" byte tam niet ani slovo....

    jurmiro je offline (nepripojený) jurmiro

    jurmiro
    "Osobný bankrot" sa nevyhlasuje, osobný bankrot po zrušení konkurzu povoľuje súd.
    Aj keď manželia majú majetkové spoločenstvo, čiže bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (toto nie je bezvýnimočné), každý z nich má svoju vlastnú právnu subjektivitu. Konkurzné konanie je súdnym konaním a úpadcom môže byť v jednom konaní len jedna osoba (fyzická alebo právnická).
    Jedným z účinkov vyhlásenia konkurzu je, že ním zaniká BSM - bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (rovnako ako napr. v prípade rozvodu manželstva). Zaniknuté BSM treba v konkurze vyporiadať, pričom za úpadcu koná v tomto smere správca. Vyporiadaním sa určí, čo z majetku v BSM patrí úpadcovi (teda do podstaty na speňaženie v konkurze) a čo patrí druhému manželovi - zjednodušene povedané. Tak ako majetku (aktívach), to platí aj o dlhoch (pasívach).
    Pokiaľ majú manželia spoločné dlhy (a sú v úpadku), je vhodné, aby návrh na konkurz podali obaja manželia súčasne, ale každý sám za seba. Budú sa viesť dve konania, každý bude mať svojho správcu. Samozrejme to obnáša aj dvojnásobné poplatky.

    Žiadna novela zákona č. 7/2005 Z.z. o konkurze a reštrukturalizácii (ZKR) účinná od 1.1.2013 zatiaľ neexistuje a ani neviem, že by sa pripravovala. Od 1.1.2012 je platná novela ZKR, ktorej niektoré ustanovenia budú účinné od 1.1.2013. Tie sa však netýkajú osobného bankrotu. Vôbec táto novela sa dotkla osobného bankrotu len v jedinom ustanovení a to ohľadne ustanovovania správcu (výberu osoby správcu). Ministerstvo spravodlivosti hovorí o zásadnej novele ZKR v časti oddlženia, ale až v horizonte rokov 2014, 2015.

    Niečo ako "spoločný rodinný bankrot", neexistuje a podľa mňa ani nebude existovať, to je procesne nerealizovateľné.

    jurmiro je offline (nepripojený) jurmiro

    jurmiro
    Vyhlásenie konkurzu má rôzne účinky, ktoré sú upravené v §§ 44 až 56 zákona o konkurze a reštrukturalizácii č. 7/2005 Z.z..
    Jedným z nich je aj to, že sa ním zastavujú exekúcie na majetok úpadcu podliehajúci konkurzu. Pokiaľ sa exekúcia viedla zrážkami zo mzdy, v podstate rovnaké zrážky budú pokračovať aj po vyhlásení konkurzu, s tým, že zamestnávateľ bude zrážku posielať správcovi a nie exekútorovi. To, čo Vám bolo zrazené pred vyhlásením konkurzu, exekútor vydá buď správcovi ak to ešte nepoukázal oprávnenému alebo oprávnenému, ak ide o veriteľa zabezpečenej pohľadávky.
    Ďalším z účinkov vyhlásenia konkurzu je, že zaniká úpadcovo bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (ako keby došlo k rozvodu manželstva). Správca je oprávnený ho vyporiadať a tá časť, ktorá pripadne úpadcovi bude podliehať konkurzu, a bude sa teda speňažovať ža účelom uspokojenia veriteľov.
    Správca bude speňažovať v zásade všetok majetok podliehajúci konkurzu :
    Majetok podliehajúci konkurzu
    § 67
    (1) Konkurzu podlieha
    a) majetok, ktorý patril úpadcovi v čase vyhlásenia konkurzu,
    b) majetok, ktorý úpadca nadobudol počas konkurzu,
    c) majetok, ktorý zabezpečuje úpadcové záväzky,
    d) iný majetok, ak to ustanovuje tento zákon.

    V každom prípade je potrebné spolupracovať so správcom a pýtať sa na všetko čo Vám nie je jasné (aj keď to bolo treba urobiť už pred podaním návrhu....). Ak ustanovený správca Vám neodpovie, prípadne budete mať za to, že nie je v poriadku čo tvrdí, treba si overiť informácie u iných odborníkov znalých konkurzného práva (iní správcovia, advokáti).
    Čím plynulejšie sa podarí konkurzom prejsť, tým skôr sa zbavíte obmedzení, ktoré pre Vás z konkurzu na Váš majetok vyplývajú.
    Naposledy upravil jurmiro : 07.01.13 at 21:10

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    http://www.pravnecentrum.sk/konkurzne-pravo/89
    Nestrašte ho - radšej si prečítajte, čo osobný bankrot zahŕňa!
    Postup je nasledovný: Návrh na oddlženie sa podáva spolu s návrhom na vyhlásenie konkurzu, alebo počas konkurzného konania. Návrh musí okrem všeobecným náležitostí obsahovať odôvodnenie, ktoré vyjadruje Váš poctivý zámer vynaložiť primerané úsilie na uspokojenie Vašich veriteľov. Podaním návrhu sa Vaša aktívna činnosť nekončí. Ak súd oddlženie povolí, právoplatnosťou uznesenia sa začína 3-ročná skúšobná doba, počas ktorej ste povinný spolupracovať so správcom a zároveň vynaložiť primerané úsilie na získanie zamestnania ako zdroja príjmu alebo začať podnikať. Vždy na konci skúšobného roka poskytujete správcovi peňažné prostriedky v sume určenej súdom, najviac však 70 % svojho celkového čistého príjmu za uplynulý skúšobný rok. Tieto potom správca po odpočítaní odmeny pomerne rozdelí podľa konečného rozvrhu výťažku medzi veriteľov. Správca však nemôže predať osobné veci, nevyhnutné vybavenie domácnosti či zdravotné pomôcky. Nemal by pritom siahnuť ani na štandardný byt, inak musí nájsť náhradné ubytovanie. Počas celého skúšobné obdobia ste povinný poskytnúť správcovi súčinnosť, poskytovať mu informácie o prijme a výdavkoch, zmene bydliska, zamestnania alebo miesta podnikania. Vaše právne úkony podliehajú jeho písomnému súhlasu, ktorý je oprávnený právny úkon schváliť len ak sa hodnota Vášho majetku v dôsledku tohto úkonu zvýši. V zmysle zákona č. 7/2005 Z.z. o konkurze a reštrukturalizácii je dlžník počas skúšobného obdobia chránený, pretože pohľadávky, ktoré ostali po zrušení konkurzu neuspokojené, sa môžu počas tohto obdobia uspokojovať iba spôsobom a v rozsahu ustanovenom zákonom a nemožno pre ne začať výkon rozhodnutia alebo exekučné konanie.
    Súd skúšobné obdobie zruší, ak opakovane alebo závažne porušíte povinnosti ustanovené zákonom o konkurze a reštrukturalizácii alebo Váš príjem nepostačuje ani na úhradu odmeny správcu. V takomto prípade budú môcť Vaši veritelia požadovať úhradu všetkých dlhov v celej výške.
    Po uplynutí troch rokov skúšobného obdobia súd aj bez Vášho návrhu rozhodne o oddlžení. Znamená to, že dlhy, ktoré zostali neuhradené po zrušení konkurzu a neboli uhradené ani počas skúšobného obdobia (vrátane pohľadávok, ktoré do konkurzu neboli prihlásené), už nemožno voči Vám vymáhať, tieto dlhy Vám súd odpustí a už ich potom nesmie požadovať žiaden veriteľ. Znamená to, že sa zverejnením uznesenia o oddlžení v Obchodnom vestníku stávajú voči Vám nevymáhateľné!
    O byt prísť nemusí, ale visí nad nim Damoklov meč!

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    Mám známeho, ktorý robí poradenstvo pri osobnom bankrote - zadarmo, ale ak sa dohodnete na ďalšej spolupráci tá už je spoplatnená. Ja neviem ako, to už nie je moja starosť. Ak bude súhlasiť, dám Ti jeho kontakt do ss.

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    Samozrejme, ze o byt prides. Osobny bankrot je formou konkurzneho konania. Tj. Vsetok majetok co teraz mas sa rozpreda a pouzije na uhradu tvojich zavazkov.

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Keby to bolo také jednoduché (ešte šťastie, že nie je), tak je u nás násobne viac osobných bankrotov. Konkurz a oddlženie sú dve rozdielne veci. Nehovoriac o tom, že ak má veriteľ exekučný titul, tak do konkurzu FO nepôjde, počká si a bude vymáhať pohľadávku až následne.

    maslen19 je offline (nepripojený) maslen19

    maslen19
    Z predchadzajucej zivnosti mam dlhy. Rozviedol som sa a medzitym si zalozil s.r.o.cku aby som vo svojich aktivitach mohol pokracovat. Dlhy podla moznosti splacam ale po rozvode sa moja situacia dost skomplikovala. Mozem svoje dlhy riesit osobnym bankrotom ak som jedinym konatelom vo svojej firme? Takto sa casom dostanem do situacie ked nebudem moct platit bud alimenty alebo dlhy. Co je lepsie? Firma sice zaraba ale kedze funguje len rok nie je "bohvieco" skor na prezite firmy. A v dnesnej dobe nejaku nadej na zlepsenie ani nevidim.

    jurmiro je offline (nepripojený) jurmiro

    jurmiro
    "Osobnému bankrotu" čiže oddlženiu musí predchádazť konkurz na fyzickú osobu - nie sro. Z toho vyplýva, že najskôr je potrebné skúmať, či sú splnené predpoklady na vyhlásenie konkurzu, teda či ste v úpadku ako fyzická osoba a máte dostatočný majetok na to, aby postačoval na úhradu pohľadávok proti podstate, čiže najmenej 1.659,70 €. Pred podaním návrhu je potrebné na súd zložiť preddavok na odmenu predbežného správcu vo výške 663,88 €. Celkovo skúmanie podmienok na vyhlásenie konkurzu a podanie návrhu a jeho náležitosti odporúčam zveriť alebo aspoň konzultovať s odborníkom, najlepšie správcom alebo advokátom vo vašom okolí. Nie je to formálne úplne jednoduché.
    Ak ste v súčasnosti spoločníkom v sro, ako Vaše aktívum (majetok) v konkurze sa bude brať (a teda aj speňažovať) aj Váš obchodný podiel v tejto Sro (Nie majetok Sro, ale Váš obchodný podiel v nej - to je rozdiel !). S touto skutočnosťou treba počítať.

    norik78 je offline (nepripojený) norik78

    norik78
    Chcem sa opytat ci nahodou niekto nevie ako je to s vyhlasenim osobneho bankrotu u manzelov kedze , kazdy ma na svoje meno urcite dlhy teda ci staci ak navrh poda jeden z manzelov alebo sa musia podat nezavisle oba navrhy na konkurz a s tym aj spojene naklady na konkurz 2x krat , viem ale nemozem sa dogoooglit ze existuje nejaka novela zakona od roku 2013 kde sa bude dat podat spolocny rodinny bankrot podat za obe osoby naraz za vsetky prispevky dakujem vopred . a kazdu radu kde by som si mohol o tomto teda tejto novelizacii zakona o restruktualizacii precitat dakujem .

    norik78 je offline (nepripojený) norik78

    norik78
    Dobry den mam otazku : Na sud som dorucil navrh na osobny bankrot 4.12.2012 kde v obchodnom vestniku vyslo ze dna 27.12 2012 sud vyuhlasil konkurz kedze som splnil podmienky zaplatil som preddavok na sud 664 eur + uviedol som osobny majetok 1600 eur , k3edze to vyslo 27 decembra konkurzne konanie moze mi nadalej zamestnavatel strhavat zo mzdy za december kedze to nadobudlo pravoplatnost27.12. kde je pisane ze vsetky exekucie sa zastavuju a prerusuju dnes som dostal aj spravcu ktoreho somm si vyhladal na internete a ten mi povedal ze za december nech si este stiahnu je to spravne?
    Dalsia otazka kedze som uviedol moj majetok hotovost 1600 eur + prijem bude mi brane iba to kedze som zenaty alebo mi zoberu aj to co mam v domacnosti spolu s detmi a manzelkou? nechaju mi aspon zivotne minimum na seba a deti , spravca mi povedal ze od januara pojdu penize jemu vsade citam o rocnych splatkach ako to vlastne je dakujem moj prijem je 630 e v cistom co bude nasledovat? dakujem Vam za odpovede

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Všetko Vám povie správca, aj to, že vyhlásením konkurzu zaniká bezpodielové spoluvlastníctvo manželov.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.