Zavrieť

Porady

Vymáhanie dluhu ručiteľom

Dobrý deň!
Chcel by som sa opýtať, či z právneho hľadiska existuje možnosť vymáhať dlh ručiteľom, ak ten vyplatil zostatok úveru bez vedomia dlžníka. K dátumu vyplatenia zostatku úver nebol v omeškaní so splácaním a ani banka nepožadovala o predčasné splatenie dlhu.
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

    Oliwa
    sonic99 Pozri príspevok
    Prečo to urobil, tak to by zaujímalo aj mňa. Proste normálne som poslal splátku na účet, ta sa mi vrátila s tým, že (úverový) účet neexistuje. Hneď som sa snažil skontaktovať s ručiteľom, či o tom niečo nevie, no ten mi nedvíha telefón. Tak som hneď na druhý deň šiel osobne do banky vložiť peniaze a odpoveď bola rovnaká = účet neexistuje. Keďže to bolo už v popoludňajších hodinách nevedeli mi nič viac povedať, len že, možno ten úver prebrala mandátna spoločnosť, tak mam kontaktovať ju. Tam mi povedali, že mam normálne splácať na ten istý účet ako doteraz (proste hokej). Nakoniec som bol v banke dnes, pani pri okienku to všetko obtelefónovala a prišli sme na to, že úver je už splatený. Tak jediné čo ma napadá je, že úver mohol splatiť jedine ručiteľ. Tak sa chcem pripraviť na to, že aké mam ďalšie možnosti.
    Pani pri okienku mohla zistiť viac... Banka predsa klienta identifikuje:
    - pri hotovostnom vklade podľa OP /čo sa mi v tomto prípade zdá nepravdepodobné/
    - pri bezhotovostnom prevode podľa kódu banky, z ktorej platba prišla /za predpokladu, že obaja nie ste klientom totožnej banky/ a môže ju oficiálne požiadať o identifikáciu platiteľa.
    Možno to máš predčasného Ježiška ... a možno budúce problémy...
    Jedna z možností je aj tá, že jednoducho prišlo k omylu /zle zadané číslo účtu/ a peniaze boli určené inému človeku. Banka nevysporiadané platby na konci dňa hodí do tzv. "kýbla" a hľadajú sa k nim protiúčty - platby sa jednoducho povedané párujú...
    Silno sa zamysli - kto všetko mal prístup k číslu Tvojho úverového účtu...?
    A ešte niečo - po splatení úveru Ti musí prísť domov z banky oznámenie /doporučene/, v ktorom Ti túto skutočnosť oznámia. Ak si nič také neobdržal, nemáš oficiálny doklad o tom, že úver je splatený. Alebo máš?

    A to s tou mandátnou spoločnosť sa mi nezdá. Z akého dôvodu by jej banka Tvoj záväzok postúpila? A ak aj áno, mala by mať o tom doklady a Teba mali informovať, že Tvoj záväzok voči nim prebral niekto iný...
    Naposledy upravil Oliwa : 31.10.12 at 12:03

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    A preco to rucitel vlastne urobil?

    V podstate ma pravo na peniaze od dlznika, kedze by v pripade dlznika islo o neopravnene obohatenie.
    Ale asi aj sud by zaujimala odpoved na horeuvedenu otazku.

    sonic99 je offline (nepripojený) sonic99

    sonic99
    Prečo to urobil, tak to by zaujímalo aj mňa. Proste normálne som poslal splátku na účet, ta sa mi vrátila s tým, že (úverový) účet neexistuje. Hneď som sa snažil skontaktovať s ručiteľom, či o tom niečo nevie, no ten mi nedvíha telefón. Tak som hneď na druhý deň šiel osobne do banky vložiť peniaze a odpoveď bola rovnaká = účet neexistuje. Keďže to bolo už v popoludňajších hodinách nevedeli mi nič viac povedať, len že, možno ten úver prebrala mandátna spoločnosť, tak mam kontaktovať ju. Tam mi povedali, že mam normálne splácať na ten istý účet ako doteraz (proste hokej). Nakoniec som bol v banke dnes, pani pri okienku to všetko obtelefónovala a prišli sme na to, že úver je už splatený. Tak jediné čo ma napadá je, že úver mohol splatiť jedine ručiteľ. Tak sa chcem pripraviť na to, že aké mam ďalšie možnosti.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    A nemohlo sa stat, ze si uz uver dosplacal?
    Inak, uver mohol zaplatit ktokolvek, nemusel to byt vyslovene rucitel

    Ak toho kohokolvek najdes, mam este hodny kus hypoteky na zaplatenie

    sonic99 je offline (nepripojený) sonic99

    sonic99
    Práve že nie, splatnosť je niekedy v roku 2014. Nejde mi o to mu to nesplatiť, ale či môže odo mňa nejakým právnym nárokom vyžadovať rovnako vysokú splátku, keď nás už nijaká zmluva neviaže. Ak nie tak tým pádom by sa o*ral, kedže mu to môžem splácať v rámci svojich finančných možností aj ďalších 5 namiesto necelých dvoch rokov, či?

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    sonic99 Pozri príspevok
    Práve že nie, splatnosť je niekedy v roku 2014. Nejde mi o to mu to nesplatiť, ale či môže odo mňa nejakým právnym nárokom vyžadovať rovnako vysokú splátku, keď nás už nijaká zmluva neviaže. Ak nie tak tým pádom by sa o*ral, kedže mu to môžem splácať v rámci svojich finančných možností aj ďalších 5 namiesto necelých dvoch rokov, či?
    Asi tak.
    Kazdopadne ty si ho o splatenie neziadal, nemate na to ziadnu zmluvu, nepozical si si tie peniaze od neho,
    ak sa s tebou nedohodne na splatkach, tak to bude musiet dat na sud .... a dostane peniaze ...v roku pana ....

    sonic99 je offline (nepripojený) sonic99

    sonic99
    Oliwa Pozri príspevok
    Pani pri okienku mohla zistiť viac... Banka predsa klienta identifikuje:
    - pri hotovostnom vklade podľa OP /čo sa mi v tomto prípade zdá nepravdepodobné/
    - pri bezhotovostnom prevode podľa kódu banky, z ktorej platba prišla /za predpokladu, že obaja nie ste klientom totožnej banky/ a môže ju oficiálne požiadať o identifikáciu platiteľa.
    Možno to máš predčasného Ježiška ... a možno budúce problémy...
    Jedna z možností je aj tá, že jednoducho prišlo k omylu /zle zadané číslo účtu/ a peniaze boli určené inému človeku. Banka nevysporiadané platby na konci dňa hodí do tzv. "kýbla" a hľadajú sa k nim protiúčty - platby sa jednoducho povedané párujú...
    Silno sa zamysli - kto všetko mal prístup k číslu Tvojho úverového účtu...?
    Tak číslo úverového účtu viem len ja manželka a ručiteľ, to že mi banka nevedela povedať kto to vyplatil sa mi tiež zdá čudné. Inak to celé sa ťahá už asi 2 tyždne, tak ak by došlo k omylu už by sa to niekde ukázalo. A keď som sa pýtal na potvrdenie o vyplatení tak mi povedali ze mi príde poštou. Tak neviem.

    Vymáhanie dluhu ručiteľom

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.