Zavrieť

Porady

MATERSKÁ 2013

Potrebujem info, plánujem bábo v čo najkatšom čase..potrebujem získať max materskú, moja situácia je taká, že 26.10.2012 mi skončilo DNP, ktoré som si platila alikvotne, pretože som ešte zamestnaná na HPP už cca 3 roky (takže som si platila DNP len rozdiel sumy do max VZ ešte podľa starého zákona 1.153,50 eur). Bohužial sa mi doteraz nepodarilo otehotnieť a potrebujem vedieť čo mám robiť aby som získala max materskú???? Mám sa znovu prihlásiť na DNP ( platiť rozdiel,podľa nového zákona to nie je žiadna sranda z maxima????), podmienku 270 dní za posled. 2 roky mám splnenú...ale čo robiť teraz fakt neviem....VIE MI PROSIM NIEKTO PORADIT??? a ešte jeden dotaz, ak otehotniem, pojdem hned na rizikové tehotenstvo... viem ze z HPP by som mala narok na PN , ale co potom s tym DNP???
dakujem
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Aký je tvoj príjem zo zamestnania ? Z akého VZ si platila DNP ?
0 0
matusisko matusisko

matusisko je offline (nepripojený) matusisko

veronikasad Pozri príspevok
Aký je tvoj príjem zo zamestnania ? Z akého VZ si platila DNP ?
Príjem zo zamestnania je 550 v hrubom čiže to je VZ. No a teraz som zistila, že ja som si z DNP platila 50,75 eur - čiže vlastne maximum ( a nie rozdiel - "takýto rozdiel mi poradili na sociálke, ale ako pozerám na internete je to maximum" - čo už). Takže odpoveď na tvoju otázku je, že som si platila z max. VZ z DNP 50,75 EUR od 31.1.2012 do 26.10.2012
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

matusisko Pozri príspevok
Príjem zo zamestnania je 550 v hrubom čiže to je VZ. No a teraz som zistila, že ja som si z DNP platila 50,75 eur - čiže vlastne maximum ( a nie rozdiel - "takýto rozdiel mi poradili na sociálke, ale ako pozerám na internete je to maximum" - čo už). Takže odpoveď na tvoju otázku je, že som si platila z max. VZ z DNP 50,75 EUR od 31.1.2012 do 26.10.2012
1. Požiadaj o vrátenie preplatku nem.poistenia v SP.

2. Získať max.materskú pri tvojom príjme z celého balíka poistenia bude drahý špás. Nové DNP musí trvať min.26 týždňov.
Ak sa uspokojíš s materskou zo zamestnania + materská z DNP z minima, stačí ke´d sa na celý balík poistenia prihlásiš pár dní pred PN-kou (ak budeš mať rizikové tehotenstvo), alebo pred nástupom na materskú.
0 0
matusisko matusisko

matusisko je offline (nepripojený) matusisko

1. ďakujem za radu, určite o to požiadam....

2. no nič iné mi nezostáva.... keď som si to prerátala 65% z HPP 357,50 + 65% z DNP 220,93 = 578,43 EUR aj tato suma ma poteší viac ako 357,50 eur....takže hneď ako zistím že som tehotná prihlásim sa nanovo na DNP z minima na pár dní ( čiže za tých pár dní zaplatím DPN len pár šupov), až potom ma doktor vypíše na rizikové tehotenstvo a následne na matersku. Nevadi aj keby som nebola DNP čo ja viem aj 7 mesiacov, môžem to takto urobiť??? nie je to nejak obmedzené? Lebo fakt neviem kedy sa mi podari otehotniet pri mojom dlhodobom "snažilkovaní".
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

matusisko Pozri príspevok
1. ďakujem za radu, určite o to požiadam....

2. no nič iné mi nezostáva.... keď som si to prerátala 65% z HPP 357,50 + 65% z DNP 220,93 = 578,43 EUR aj tato suma ma poteší viac ako 357,50 eur....takže hneď ako zistím že som tehotná prihlásim sa nanovo na DNP z minima na pár dní ( čiže za tých pár dní zaplatím DPN len pár šupov), až potom ma doktor vypíše na rizikové tehotenstvo a následne na matersku. Nevadi aj keby som nebola DNP čo ja viem aj 7 mesiacov, môžem to takto urobiť??? nie je to nejak obmedzené? Lebo fakt neviem kedy sa mi podari otehotniet pri mojom dlhodobom "snažilkovaní".
Pre nárok na dávku z DNP musíš mať splnenú podmienku 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch. Aj po 7 mesiacoch stíhaš (ak sa dovtedy nezmení zákon o soc.poistení).
0 0
Stanika Stanika

Stanika je offline (nepripojený) Stanika

Zdravím poraďákov, potrebovala by som poradiť či má pre mňa význam DNP na zvýšenie materskej, viem že nastali určité zmeny, alebo resp. aký postup zvoliť v mojom prípade.Momentálne som na začiatku tehotenstva t.j. 2 mesiac, mzdu mám minimálnu..
Ďakujem
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Stanika Pozri príspevok
Zdravím poraďákov, potrebovala by som poradiť či má pre mňa význam DNP na zvýšenie materskej, viem že nastali určité zmeny, alebo resp. aký postup zvoliť v mojom prípade.Momentálne som na začiatku tehotenstva t.j. 2 mesiac, mzdu mám minimálnu..
Ďakujem
nenapísala si či si bola dobrovoľne nemocensky poistená, alebo od kedy si v prac. pomere a či máš pred týmto zamestnaním nejaké iné zamestnanie.....
0 0
Stanika Stanika

Stanika je offline (nepripojený) Stanika

Prepáč, nejak už mi to nemyslí,v pracovnom pomere som od 2006, a doteraz som si neplatila žiadne pripoistenie
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

tak teda dobrovoľné poistenie nemá zmysle, nestihla by si to.....
0 0
Stanika Stanika

Stanika je offline (nepripojený) Stanika

ďakujem za rýchlu odpoveď, v poslednej dobe som tie zmeny nesledovala, tak mi to pomohlo
0 0
MilanLacza MilanLacza

MilanLacza je offline (nepripojený) MilanLacza

Kedze si este len v 2-hom mesiaci mohla by si dat vypoved v terajsom zamestnani a treba sa znovu zamestnat na min. 90 dni pred odchodom na matersku u nejakeho noveho zamestnavatela s platom 1180 v hrubom a potom dostanes max. matersku (len z tohto noveho prac. pomeru ktory trval aspon 90 dni). Ked si vies takto najst nejakeho noveho zamsetnavatela vo svojom kruhu, mohlo by ti to takto pomoct.
V tomto pripade by bolo tvoje predchadzajuce zamestnanie nepodstatne pre matersku. Podstatne by bolo iba to nove v min. dlzke 90 dni.
Naposledy upravil MilanLacza : 06.12.12 at 07:47
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

MilanLacza Pozri príspevok
Kedze si este len v 2-hom mesiaci mohla by si dat vypoved v terajsom zamestnani a treba sa znovu zamestnat na min. 90 dni pred odchodom na matersku u nejakeho noveho zamestnavatela s platom 1180 v hrubom a potom dostanes max. matersku (len z tohto noveho prac. pomeru ktory trval aspon 90 dni). Ked si vies takto najst nejakeho noveho zamsetnavatela vo svojom kruhu, mohlo by ti to takto pomoct.
V tomto pripade by bolo tvoje predchadzajuce zamestnanie nepodstatne pre matersku. Podstatne by bolo iba to nove v min. dlzke 90 dni.
od 01 01 2013 je podstatné , že z poistenia bolo platené 90 dní (nestačí trvanie zamestnania)
1 0
MilanLacza MilanLacza

MilanLacza je offline (nepripojený) MilanLacza

Ano, je podstatne aby novy zamestnavatel platil odvody za aspon 90 dni, resp. aby si nebola pocas tych 90 dni na PN. Na matersku pojdes 6 tyzdnov pred planovanym terminom porodu. Do tohto datumu musis mat aspod 90 dni u noveho zamestnavatela, ktory za teba aj aspon 90 dni platil odvody.
Ked mas taku moznost, mozno by si aj mohla najst zamestnavatela, ktory by ti platil odvody zo zakladu 1180 hrubeho a tieto by si mu potom z "kralovskej" materskej aj pripadne mohla refundovat. Ale to uz tu nechcem prilis takto rozoberat.
0 0
Stanika Stanika

Stanika je offline (nepripojený) Stanika

Ďakujem za vaše reakcie, chcem sa spýtať či je možné pracovný pomer ukončiť a nový začať u toho istého zamestnávateľa s novým vymeriavacím základom..
0 0
aglv aglv

aglv je offline (nepripojený) aglv

Prosím vás dobre rozumiem? Ak mi skončilo DNP v 10/2012 a v roku 2013 by som otehotnela mala by som nárok na materskú aj z DNP ak by som sa prihlásila aspoň na nejaký čas na balík podľa nového?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

aglv Pozri príspevok
Prosím vás dobre rozumiem? Ak mi skončilo DNP v 10/2012 a v roku 2013 by som otehotnela mala by som nárok na materskú aj z DNP ak by som sa prihlásila aspoň na nejaký čas na balík podľa nového?
do 15. mesiacov po ukončení poistenia je to možné......ale ak chceš vyšší VZ ako minimálny 393€ musíš byť 26 týždňov poistená dobrovoľne......
0 0
Nagy Eva Nagy Eva

Nagy Eva je offline (nepripojený) Nagy Eva

Dobry den, ja by som potrebovala tiez poradit...som szco, platim z min. VZ odvody. Od roku 2006 mam aj DNP, ktore som platila z max. vym. zakladu a od 02/2012 som zmenila vym. zaklad na 340 EUR. Planovany termin porodu mam 22.3.2013. Chcela by som vediet, kolko budem mat materske....po pripade ci by som este stihla sa zamestnat a tak dosiahnut max. vymeriavaci zaklad...dakujem.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Nagy Eva Pozri príspevok
Dobry den, ja by som potrebovala tiez poradit...som szco, platim z min. VZ odvody. Od roku 2006 mam aj DNP, ktore som platila z max. vym. zakladu a od 02/2012 som zmenila vym. zaklad na 340 EUR. Planovany termin porodu mam 22.3.2013. Chcela by som vediet, kolko budem mat materske....po pripade ci by som este stihla sa zamestnat a tak dosiahnut max. vymeriavaci zaklad...dakujem.
zamestnať sa? termín nástupu na MD je cca 10 02 2013?
dobrovoľné poistenie trvá?
0 0
Nagy Eva Nagy Eva

Nagy Eva je offline (nepripojený) Nagy Eva

DNP trva...
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Nagy Eva Pozri príspevok
DNP trva...
stačilo k 31 01 2012 si dať nové DNP, platby boli podľa starého zákona, bez iných poistení.....

ak splňaš pre szčo i pre DNP( splňaš) a pre zamestnanie podmienku 270 dní poistenia za posledné 2 roky
od kedy si povinne poistená v SP?
a máš už nejaké iné poistenie, ktoré bolo ukončené?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať