Zavrieť

Porady

MATERSKÁ 2013

Potrebujem info, plánujem bábo v čo najkatšom čase..potrebujem získať max materskú, moja situácia je taká, že 26.10.2012 mi skončilo DNP, ktoré som si platila alikvotne, pretože som ešte zamestnaná na HPP už cca 3 roky (takže som si platila DNP len rozdiel sumy do max VZ ešte podľa starého zákona 1.153,50 eur). Bohužial sa mi doteraz nepodarilo otehotnieť a potrebujem vedieť čo mám robiť aby som získala max materskú???? Mám sa znovu prihlásiť na DNP ( platiť rozdiel,podľa nového zákona to nie je žiadna sranda z maxima????), podmienku 270 dní za posled. 2 roky mám splnenú...ale čo robiť teraz fakt neviem....VIE MI PROSIM NIEKTO PORADIT??? a ešte jeden dotaz, ak otehotniem, pojdem hned na rizikové tehotenstvo... viem ze z HPP by som mala narok na PN , ale co potom s tym DNP???
dakujem
Usporiadat
Nagy Eva Nagy Eva

Nagy Eva je offline (nepripojený) Nagy Eva

ako SZCO som od roku 2005 povinne poistena.nemam ine ukoncene poistenie, som len SZCO. Zamestnana som bola naposledy v roku 2002. Keby som teraz ukoncila DNP, z akeho vym. zakladu by ratali? za rok 2011 alebo za rok 2012?
0 0
jalumeka jalumeka

jalumeka je offline (nepripojený) jalumeka

...takze napr. v piatom mesiaci tehotenstva sa zamestna u noveho zamestnavatela s vyssim prijmom, o 100 dni nastupi na matersku a bude sa posudzovat posledny prijem z posledneho zamestnania, ak podmienka 270 dni poistenia je splnena samozrejme... ? dobre tomu rozumiem? a kto zamestna tehotnu zenu?
0 0
tomas_123 tomas_123

tomas_123 je offline (nepripojený) tomas_123

Dobry den,

manzelka ma datum zaciatku materskej dovolenky stanoveny na 2.2.2013. Momentalne je na rodicovskej dovolenke od 03/2012 (predtym materska od 08/2011). A teraz otazky ...

1) Za 02/2013 bude mat narok aj na rodicovsky prispevok? aj ked je to len jeden den za februar
2) Co som cital tu na porade aj inde tak (ak to spravne chapem) materska sa jej bude pocitat z PDVZ. Aby mala maximalnu matersku mala by teda mat napisany pravdepodobny zarobok za mesiac zhruba 1200€ (predpokladam ze je to v hrubom). Podla pracovnej zmluvy by taky zarobok nedosiahla, avsak so vsetkymi bonusmi (nezmluvnymi) a nadcasmi by sa k danej sume blizila. Teraz otazka ... ak by mzdovy uctovnik zapisal tych cca 1200€, tak dostane max matersku a nikto nebude riesit co je uvedene v zmluve?
Naposledy upravil tomas_123 : 16.01.13 at 08:49
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

tomas_123 Pozri príspevok
Dobry den,

manzelka ma datum zaciatku materskej dovolenky stanoveny na 2.2.2013. Momentalne je na rodicovskej dovolenke od 03/2012 (predtym materska od 08/2011). A teraz otazky ...

1) Za 02/2013 bude mat narok aj na rodicovsky prispevok? aj ked je to len jeden den za februar ANO
2) Co som cital tu na porade aj inde tak (ak to spravne chapem) materska sa jej bude pocitat z PDVZ. Aby mala maximalnu matersku mala by teda mat napisany pravdepodobny zarobok za mesiac zhruba 1200€ (predpokladam ze je to v hrubom). Podla pracovnej zmluvy by taky zarobok nedosiahla, avsak so vsetkymi bonusmi (nezmluvnymi) a nadcasmi by sa k danej sume blizila. Teraz otazka ... ak by mzdovy uctovnik zapisal tych cca 1200€, tak dostane max matersku a nikto nebude riesit co je uvedene v zmluve? ANO
v texte modrým 2x ano.
1 0
tomas_123 tomas_123

tomas_123 je offline (nepripojený) tomas_123

Xanti Pozri príspevok
v texte modrým 2x ano.
Dakujem velmi pekne za odpoved.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Xanti Pozri príspevok
v texte modrým 2x ano.
k tomu druhému áno .... SP môže u zamestnávateľa robiť kontrolu ...
0 0
nikky1 nikky1

nikky1 je offline (nepripojený) nikky1

Dobry den, chcela by som sa opytat: planujeme v blizkej buducnosti otehotniet. Do 07/2012 som bola na rodicovskej dovolenke. Odvtedy som zamestnana s minimalnou mzdou. Ak by som chcela dosiahnut maximalnu matersku, staci ak tri mesiace pred odchodom na matersku dam vypoved a zamestnam sa s prijmom cca 1200 €?
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

Moja budúca švagriná má termín pôrodu na začiatok augusta 2013. V roku 2012 bola študentka. Od septembra je evidovaná na UP a robí na dohodu... Žiadne DNP si neplatila. Bude mať rizikové tehotenstvo. Viete jej poradiť načo bude mať nárok? Alebo má ešte možnosť sa pripoistiť? Bude mať nárok na materskú? asi nie... A keď robí na dohodu a lekár ju vypíše , tak načo ju má vypísať na PN? A na RP po narodení dieťaťa bude mať nárok však? Ďakujem

práve som sa dozvedela, že od pondelka končí dohodu o pracovnej činnosti na 2 hod. denne a idem tam na 3 mesiace na absolvenskú prax
Naposledy upravil Zdenka175 : 17.01.13 at 07:44 Dôvod: doplnenie
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

na rodičovský príspevok - od narodenia dieťatka.
1 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

ak do otehotnenia nebola nem.poistená v posledných cca 15mesiacoch, tak nárok na materské nestíha. Nárok na RP bude mať od mesiaca narodenia, ako je písané. Ak je od nového roku nem.poistená a zanikne jej nem.poistenie počas tehotenstva a nevznikne jej iné nem.poistenie (dobrovolné), tak je v ochrannej lehote pre prípadnú pn. Tj. bude mať nárok na nemocneské (ale samozrejme len za predpokladu, že bola nem.poistená, tj. nech si to overí u mzdárky príp. na soc.poistovni). Pri uplatnení nároku na nemocnské neskôr ako 7dní po ukončení nem.poistenia bude treba potvrdenie od lekára o tom, že je tehotná a aj bola v čase ukončenia nem.poistenia. Zatial takýto prípad nepoznám z praxe soc.poistovne, no nevidím v tom nejaké prekážky. Pre nárok na nemocnské zo zamestnania nie je potrebné mať 270dní nem.poistenia, ako je to pri materskom alebo nároku na nemocneskké z dobrov.poistenia.
1 0
rommy rommy

rommy je offline (nepripojený) rommy

Stanika Pozri príspevok
Ďakujem za vaše reakcie, chcem sa spýtať či je možné pracovný pomer ukončiť a nový začať u toho istého zamestnávateľa s novým vymeriavacím základom..
Toto by aj mňa zaujímalo, máme zamestnankyňu ktorá nastupuje na MD v 6/13 tak ak by sa dalo pomohli by sme jej takto. Dá sa to teda aj tak že teraz jej ukončíme PP k 28.2.13 a 1.3.13 uzatvoríme nový s max. VZ? Bude to takto stačiť? Alebo to nemôže byť u toho istého zamestnávateľa?
Ďakujem.
0 0
lucynka7 lucynka7

lucynka7 je offline (nepripojený) lucynka7

Dobry den, ak od juna 2009 poberam minimalnu mzdu aka bude vyska mojho materskeho? Termin porodu mam 12. maja 2013. Mozem si zvysit vysku materskeho?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

lucynka7 Pozri príspevok
Dobry den, ak od juna 2009 poberam minimalnu mzdu aka bude vyska mojho materskeho? Termin porodu mam 12. maja 2013. Mozem si zvysit vysku materskeho?
Ak si pozrieš výplatné pásky za minulý rok - tam nájdeš aj VZ, z ktorého sa platilo nemocenské poistenie. Ak si nemla žiadnu PNku, nič si nezameškala - tak súčet týchto VZ vydelíš 366.
Ak máš nejaké obdobie zameškané - tak znížiš o tie dni (kalendárne).
Takto získaš DVZ - no a materská dávka na deň je 65% z DVZ
1 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

lucynka7 Pozri príspevok
Dobry den, ak od juna 2009 poberam minimalnu mzdu aka bude vyska mojho materskeho? Termin porodu mam 12. maja 2013. Mozem si zvysit vysku materskeho?
65% z priemernej hrubej mzdy za minulý rok. Ak si zarábala minimum tj. 327,20 eur tak MD bude 212 eur bajočko.
0 0
smatralaka smatralaka

smatralaka je offline (nepripojený) smatralaka

Dobry den,

chcela by som sa opytat ako to je s materskou ak zena porodila prve dieta v auguste 2006. Stale je na "predlzenej" rodicovskej. Rozmysla o druhom dietati.

bude mat narok na matersku? odporucate DNP alebo zamestnat sa na polovicny prac. uvazok?


Dakujem
0 0
zuzumojko zuzumojko

zuzumojko je offline (nepripojený) zuzumojko

Dobrý deň, aké sú prosím povinnosti zamestnávateľa pri nástupe zamestnankyne na MD teraz vo februári? (Robím účto vo firme)

SP - RLFO s dňom nástupu na MD
ZP - Oznámenie zam-eľa 1O Z s dňom nástupu na MD

plus Potvrdenie zamestnávateľa...uplat. nároku na nemoc. dávku

A povinnosti zamestnankyne, ktorá nastupuje? (Ide o mňa:-)
SP - Žiadosť o materské potvrdená zamestnávateľom
0 0
tinkas tinkas

tinkas je offline (nepripojený) tinkas

mesačný max. VZ pre rok 2013 je 1179eur?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

tinkas Pozri príspevok
mesačný max. VZ pre rok 2013 je 1179eur?
http://www.socpoist.sk/tabulka-plate...uara-2013/924s
0 0
tinkas tinkas

tinkas je offline (nepripojený) tinkas

áno to viem ale jedná sa mi o tento výklad

"DVZ = podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia; DVZ sa zaokrúhľuje na 4 desatinné miesta nahor
  • obmedzenie DVZ - DVZ nesmie byť vyšší ako DVZ určený z 1,5 násobku jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu platného v kalendárom roku, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky (od 1. 1. do 31. 12. 2013 = 38,7617 EUR)"


tz, že aj keby bola moja hrubá mzda vyššia ako 1179e...tak materská by sa mi istotne nepočítala napr. z max. 3930e, keďže strop je 1179? chápem to dobre?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

tinkas Pozri príspevok
áno to viem ale jedná sa mi o tento výklad

"DVZ = podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia; DVZ sa zaokrúhľuje na 4 desatinné miesta nahor
  • obmedzenie DVZ - DVZ nesmie byť vyšší ako DVZ určený z 1,5 násobku jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu platného v kalendárom roku, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky (od 1. 1. do 31. 12. 2013 = 38,7617 EUR)"


tz, že aj keby bola moja hrubá mzda vyššia ako 1179e...tak materská by sa mi istotne nepočítala napr. z max. 3930e, keďže strop je 1179? chápem to dobre?
Pýtala si sa na max.vymer.základ. Ten je uvedený v priloženej tabulke. Výška materského je obmedzená sumou a spôsobom výpočtu, ktorý si uviedla.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať