Zavrieť

Porady

MATERSKÁ 2013

Potrebujem info, plánujem bábo v čo najkatšom čase..potrebujem získať max materskú, moja situácia je taká, že 26.10.2012 mi skončilo DNP, ktoré som si platila alikvotne, pretože som ešte zamestnaná na HPP už cca 3 roky (takže som si platila DNP len rozdiel sumy do max VZ ešte podľa starého zákona 1.153,50 eur). Bohužial sa mi doteraz nepodarilo otehotnieť a potrebujem vedieť čo mám robiť aby som získala max materskú???? Mám sa znovu prihlásiť na DNP ( platiť rozdiel,podľa nového zákona to nie je žiadna sranda z maxima????), podmienku 270 dní za posled. 2 roky mám splnenú...ale čo robiť teraz fakt neviem....VIE MI PROSIM NIEKTO PORADIT??? a ešte jeden dotaz, ak otehotniem, pojdem hned na rizikové tehotenstvo... viem ze z HPP by som mala narok na PN , ale co potom s tym DNP???
dakujem
Usporiadat
Enyma Enyma

Enyma je offline (nepripojený) Enyma

Zamestnankyňa bola na rodičovskej dovolenke od 10.10.2010 - 16.01.2013, druhá materská začiatok 17.01.2013 - pre potvrdenie o príjme na výpočet materskej musím vypočítať pravdepodobný zárobok. Zamestnankyňa keby nastúpila do zamestnania mala by hodinovú mzdu 2,70 €. Ako v tomto prípade vypočítam pravdepodobný zárobok pre výpočet MD?
0 0
Janiela Janiela

Janiela je offline (nepripojený) Janiela

jednoduchý človek, ako ostatní ...viac
Poprosím o radu. Zamestnankyňa je na PN viac než 52 týždňov. Od 13.10 do 31.12.jej PN ďalej poklačovala, ale bez príjmu, pretože kvôli prekročenej dobe 52 týždňov, soc poisťovňa jej pozastavila výplatu nemocenského.
Bude mať nárok na materské, ak na materskú nastúpi k 15. 2. 2013?
Mohla by sa prípadne zamestnať u nového zamestnávateľa, napr na dohodu o pracovnej činnosti s pravidelným príjmom, alebo na nový pracovný pomer a na materskú nastúpiť až k 1.3, kedy by namiesto materskej poberala nemocenské? Tam asi neplatí lehota odpracovaných 90 dní bez PN. A potom by požiadala o rodičovský príspevok.
Je to taký nepríjemný prípad, dlhá PN, niekoľko potratov..., súčastný zamestnávateľ jej pozmenil počas PN zmluvu na 40 hod za mesiac/100 EUR mesačne. Také divé. zamestnankyňa je dosť nervózna.
Veľmi ďakujem za každú radu.
Naposledy upravil Janiela : 31.01.13 at 15:23 Dôvod: pravopisné chyby
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Ale ona má nárok na materské zo zamestnania. Jej dlhodobá PN s tým nemá nič spoločné.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Prečo si myslíš, že nárok nevznikol ?
0 0
Janiela Janiela

Janiela je offline (nepripojený) Janiela

jednoduchý človek, ako ostatní ...viac
Andyke, ďakujem za trpezlivosť a čas, svoju otázku musím stiahnúť, zamestnankyňa - moja známa - nevie, čo chce. Najavo vychádzajú stále a stále nové skutočnosti, áno, nárok má, ale minimálny. Chcela si materské vylepšiť, no ťažko je radiť, ak ...
Pred chvíľoiu mi totiž povedala, že PNnebola dokonca roka.
Prosím o prepáčenie za tvoju stratu času s čítaním príspevku a odpoveďou. :-(
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Enyma Pozri príspevok
Zamestnankyňa bola na rodičovskej dovolenke od 10.10.2010 - 16.01.2013, druhá materská začiatok 17.01.2013 - pre potvrdenie o príjme na výpočet materskej musím vypočítať pravdepodobný zárobok. Zamestnankyňa keby nastúpila do zamestnania mala by hodinovú mzdu 2,70 €. Ako v tomto prípade vypočítam pravdepodobný zárobok pre výpočet MD?
21,74 * 8 (alebo denny prac. cas) * 2,7
0 0
slavok1 slavok1

slavok1 je offline (nepripojený) slavok1

Poprosím o radu.
Manželka je na rodičovskej dovolenke - tá končí 18.mája 2013. Pred nástupom na materskú v roku 2010 bola SZČO ale bolo to len prvý rok, takze si pred materskou platila DNP a tým pádom mala materské okolo 680 Eur.

Momentálne je manželka tehotná, predpokladaný deň pôrodu je okolo 1.6.2013 tzn. na materskú nastúpi okolo 10. aplríla.

Moja otázka je, aké bude mať materské a či je možné si to ešte nejako vylepšiť ak sa dá a čo je vtedy potrebné urobiť.

Dúfam, že mi niekto fundovane poradí, pretože v tom mori informácií sa strácam. Ďakujem.
0 0
slavok1 slavok1

slavok1 je offline (nepripojený) slavok1

Ešte doplním k predchádzajúcemu príspevku, že manželka má momentálne prerušenú živnosť a počas materskej a rodičovskej nijako nepracovala tzn. nemala žiaden ďalší príjem.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

slavok1 Pozri príspevok
Ešte doplním k predchádzajúcemu príspevku, že manželka má momentálne prerušenú živnosť a počas materskej a rodičovskej nijako nepracovala tzn. nemala žiaden ďalší príjem.
a má teraz poistenie ? alebo kedy skončila? Toto je údaj najdôležitejší!
Pretože materská je dávkou nemocenského poistenia!
0 0
slavok1 slavok1

slavok1 je offline (nepripojený) slavok1

momentalne je na rodicovskej, takze poistenie plati za nu stat
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

slavok1 Pozri príspevok
momentalne je na rodicovskej, takze poistenie plati za nu stat
nemocenské poistenie za ňu štát neplatí. A ak nemá poistenie - tak žiadna materská nebude! (kedy skončila - možno sa ešte dá????)
0 0
slavok1 slavok1

slavok1 je offline (nepripojený) slavok1

Mozno niektorym veciam nerozumiem, ale DNP si naposledy platila niekedy koncom roku 2010 alebo začiatkom 2011, kedze sa po nastupe na matersku zabudla odhlasit z DNP. Odvtedy si neplatila nic.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

slavok1 Pozri príspevok
Mozno niektorym veciam nerozumiem, ale DNP si naposledy platila niekedy koncom roku 2010 alebo začiatkom 2011, kedze sa po nastupe na matersku zabudla odhlasit z DNP. Odvtedy si neplatila nic.
ak skončila začiatkom 2011 - tak už materská nebude
0 0
slavok1 slavok1

slavok1 je offline (nepripojený) slavok1

Katy a R Pozri príspevok
ak skončila začiatkom 2011 - tak už materská nebude
Cize to zhrniem:
Ak je zivnostnicka s prerusenou zivnostou na rodicovskej a ak ku koncu rodicovskej nastupuje na matersku, tak potom hoci si pred nastupom na prvu matersku platila DNP takou sumou, aby mala v danom case maximalnu moznu matersku (splnila vsetky podmienky 270 dni atd.), tak matersku s 2. dietatom nebude mat.

Ak by bola pred nastupom na 1. matersku zamestnankyna, potom by matersku mala (ak som to spravne pochopil) v priblizne tej istej vyske ako na 1. materskej.

Pochopil som to spravne, alebo nie.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

slavok1 Pozri príspevok
Cize to zhrniem:
Ak je zivnostnicka s prerusenou zivnostou na rodicovskej a ak ku koncu rodicovskej nastupuje na matersku, tak potom hoci si pred nastupom na prvu matersku platila DNP takou sumou, aby mala v danom case maximalnu moznu matersku (splnila vsetky podmienky 270 dni atd.), tak matersku s 2. dietatom nebude mat.

Ak by bola pred nastupom na 1. matersku zamestnankyna, potom by matersku mala (ak som to spravne pochopil) v priblizne tej istej vyske ako na 1. materskej.

Pochopil som to spravne, alebo nie.
tú prvú časť si pochopil.....
ael nestačí manželke (szčo) nastúpiť teraz do zamestnania, pretože nesplňa podmienku 2 roky a 270 dní.....
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

ja by som to zhrnula takto:
na materskú by mala nárok, ak by bola poistená (či už ako zamestnanec, ako szčo, ako DPO), alebo by bola v OL - a samozrejme podmienka 270tich dní poistenia za posl 2 roky.
No a ona nie je ani poistená - a jediné poistenie, ktoré mala si zrušila zač 2011 - takže smola. Už tých 270 dní nezíska!

Keby si bola nechala to DNP napríklad do konca roka 2011 - bola by iná situácia. Nemusela ho rušiť, stačilo znížiť na minimum. Alebo sa vlani v januári mohla prihlásiť na DNP ešte za starých podmienok.
Škoda, že si si nedal poradiť skôr - tak ako pri prvom dieťatku
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

alebo stačilo zamestnanie si ponechať cez RD.....
0 0
zumi zumi

zumi je offline (nepripojený) zumi

T.č. som zamestnaná, na RD od 15.2.2011. 26.8.2013 mám ďalší termín pôrodu. Mám v pláne dohodnúť sa v najbližšom mesiaci so svojim zamestnávateľom o ukončení PP dohodou. Vyzerá to byť výhodné. Akonáhle ukončím PP trebárs k 31.3.2013 viem, že som v ochrannej lehote 8 mesiacov kvôli tehotenstvu, ktoré začne plynúť dňom po ukončení PP-ukončení poistenia. Ak by som sa však odhlásila k 1.4.2013 z rodičovského príspevku, lebo dávka v nezamestnanosti by bola zrejme výhodnejšia-vyššia ako rodičovský príspevok, a teda zostala by som od 1.4.2013 do nástupu na MD cca 15.7.2013 nezamestnaná - ako by status nezamestnanej poberajúcej dávku v nezamestnanosti ovplyvnil posudzovanie nároku na materskú? Ďakujem za odpovede.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Zumi,
nie je skončenie PP ako skončenie, a mohlo by sa stať že nárok na MD by ti ani nevznikol. Ved to o čom píšeš môžeš využiť po skončení MD.
2 0
zumi zumi

zumi je offline (nepripojený) zumi

Zial neda sa cakat na skoncenie MD. Inak neuvidim od firmy vobec nic. Xanti, mozes povedat konkretne. Tym, ze som v ochrannej lehote, splnim podla vsetkeho poziadavky na materske. Jedine, ze by to ovplyvnilo moje prihlasenie sa na urade prace ako nezamestnana. Dik
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať