Zavrieť

Porady

Ako na účtovnícke PC

Účtovnícke PC alebo čo robiť, aby sme sa mohli naplno venovať účtovným problémom .


Tu je zopár rád vycucnutých z mojich skúseností:

1. Kúpa klasického PC alebo notebooku
do 5000 Sk: počítače tejto kategórie by mali byť zo značiek Dell, HP, Toshiba, IBM, Compaq-uvedené počítače by mali zvládnuť aspoň Windows 98, prípadne Windows XP, tj operačná pamäť aspoň 128 MB, disková pamäť aspoň 5GB. Tieto počítače boli elitou počas svojej existencie, bežne vydržia viac ako súčasné nové počítače iných značiek alebo neznačkové. Životnosť majú do 10 rokov. Hodia sa najmä na účtovníctvo, internet(nie so systémom windows 98, kde je vysoké riziko napadnutia rôznym škodlivým softvérom)
do 12000 Sk: počítače skladačky, ktoré robia známi za dobrú cenu.
Porovnateľné počítače sú napr. tie, ktoré predáva Metro, Tesco a
podobné hypermarkety. Tieto počítače sú poskladané z
nekvalitných komponentov, aj keď vyzerajú niektoré pekne,
obyčajne nevydržia viac ako 2-3 roky. Bývajú tu na predaj aj
značkové počítače t.j. Libra, ktoré bohužial už až také značkové nie
sú, vzhľadom na to, že Libra je v konkurze. Na účtovnícvo sú
absolútne nevhodné, pretože nie sú spoľahlivé a to je asi jediné, čo
účtovník potrebuje-spoľahlivosť.


Nad 10000 Sk do 40000 Sk: ak si chcete zabezpečiť relatívne
bezporuchový chod, treba si kúpiť buď horeuvedené značkové
počítače(tie sú však dosť drahé), alebo od dobrého známeho kúpiť
„skladačku“ z kvalitnejších komponentov, najmä však treba použiť
kvalitnejší disk, z osobných skúseností zatiaľ najmenej poruchové sa
mi javia disky zn. MAXTOR, zo 70 počítačov, kde som
dával maxtory, mi odišiel iba jeden, aj to bola chyba užívateľa

2. Monitor: pre účtovníka iba LCD, tj. Ploché monitory, aj keď dobre poslúžia aj kvalitnejšie CRT(klasické monitory). Pri CRT monitoroch si treba dávať pozor najmä na to, aby ste mali nastavenú čo najväčšiu obnovovaciu frekvenciu. Dosť časťo chodím do firiem, kde monitory blikajú, ľudia na nich neustále pracujú a sťažujú sa na bolenia hlavy. Je to spôsobené hlavne touto obnovovacou frekvenciou. Túto frekvenciu si štandardne zistite stlačením menu na monitore a vyhľadaním informačného panela. Pritom by tam malo byť také niečo ako napr. 64Khz a 85Hz pri rozlíšení 1024x768. Dôležité je to číslo 85. Ak tam máte napríklad 60(najčastejší prípad), môže to byť hlavná príčina neustáleho bolenia hlavy. Týmto neduhom trpia iba klasické monitory, pri LCD monitoroch je to jedno. Obnovovaciu frekvenciu nastavíte ak pravým tlačidlom myši kliknete hocikde na ploche a vyberiete vlastnosti, potom v ponuke vyberiete nastavenie, potom spresniť, potom adaptér a potom zoznam všetkých režimov(platí pre windows XP, pre windows 98, NT je to zhruba analogické) Vyberiete režim napr. 1024x768 pri 85 Hz, pozor však, nie všetky monitory to zvládnu, najmä staršie majú problémy.


3. Starostlivosť o Váš účtovnícky počítač:
- počítače, najmä tie nové sú zapínané tlačítkom, je to síce pohodlnejšie, ale aj rizikovejšie. Počítač, ktorý sa tvári byť vypnutý, v skutočnosti vypnutý vôbec nie je, a to býva príčinou väčšiny chýb(okrem zavírenia), ktoré riešim dosť často. Keď je počítač akože vypnutý je mnohokrát zraniteľnejší, ako keď na ňom robíte. V najhoršom prípade môžete aj úplne vyhorieť, čo som už riešil, našťastie to však nebol môj počítač. Na ochranu slúžia 3 riešenia: 1-kúpiť záložný zdroj, ktorý chráni počítač aj počas práce, ako aj počas jeho spánku. Tu zase platí – neznačkový záložný zdroj = žiadny záložný zdroj. Takže treba radšej investovať a kúpiť značku napr. APC. Ceny sa pohybujú od 2000 Sk, čo sa mi zdá primeraná ochrana Vašich dát. Rovnako tento zdroj chráni pred stratou údajov v prípade náhodného výpadku elektriny. 2-kúpiť prepeťovú ochranu cca od 600 Sk, tá síce nechráni pred výpadkom elektriny ale chráni pred výkyvmi v elektrickej sieti, najmä počas spánku počítača. 3-najlacnejšia a minimálna ochrana je kúpiť predlžovačku s vypínačom cca 100-200 Sk, pričom keď počítač vypnete, poistite sa ešte vypnutím vypínača na predlžovačke. Toto je efektívne riešenie za najmenej peňazí.


4. Starostlivosť o Vaše dáta: Platí zálohovať, zálohovať, zálohovať. Ako optimálne riešenie sa mi javí 128-512MB USB kľúč, ktorý si ráno zapojíte do počítača a ak máte dobrý program (napr. MRP, alebo KROS), tieto programy pri vypnutí automaticky zálohujú dáta na USB kľúč, čo si však musíte správne nastaviť. Cena takéhoto kľúča sa pohybuje od 800 Sk a je to optimálna ochrana Vašich dát, pričom sa nemusíte ani veľmi namáhať. Po práci si iba kľúč odpojíte a zoberiete so sebou. Samozrejme -v počítači máte rôzne dokumenty, ale to vyrieši pravidelná napr. Mesačná záloha dát na DVD, prípadne CD. Na klasické DVD sa zmestí cca 4500MB dát, čo je dosť na celé účtovníctvo, dokumenty a ešte aj niečo iné, pričom cena DVD napaľovačky je od 2000 Sk, a cena kvalitného DVD média je od 15 Sk.

5. Vírusy: Ideálny prípad je, keď máte 2 počítače, na 1. robíte účtovníctvo a dokumenty a na 2. pracujete s internetom. Nie vždy je však taká možnosť, z dôvodu priestoru alebo financií. Preto, ak máte na jednom počítači internet a účtovníctvo, treba ho patrične zabezpečiť. Ak máte Windows 98, neodporúčam internet na takomto počítači, pretože podpora tohto produktu so strany Microsoftu skončila dávno a tento systém je dosť deravý. Zo skúseností pol hodina s WIN98 na internete = 1 vírus, strávite tam 3 hodiny, nachytáte 6 vírusov. Lepšie je už na tom Windows XP, pričom kroky na zabezpečenie sú nasledovné: 1-Windows update je príkaz, ktorý vám pomôže aktualizovať a zabezpečiť windows, 2-Brána firewal, ak ju nemáte nastavenú, nastavíte ju štart-nastavenie-brána firewall systému Windows. 3-Antivírus, dobré sú napr. Avast-pre domácnosti zadarmo, NOD, Norton Antivírus. Ceny sú okolo 4000 Sk. Existujú aj viaceré iné alternatívy napr. AVG, ktorého cena je 1000 Sk, ale neodporúčam, nie je dobrý. 4-neklikať na neznáme maily, na ich prílohy a pri surfovaní internetom si netreba všímať a neklikať na reklamy tipu „klikni a dostaneš zadarmo.....“ Rovnako ak už chcete kliknúť na nejaký odkaz v internet exploreri, predtým ako kliknete na odkaz na stránke po presunutí na odkaz si pozrite vľavo dole, kde budete klikať. Je tam odkaz typu http://www.stranka.sk/php. V prípade, že sa tam nachádza odkaz typu http://klikni.sem.rychlo, neklikať. Zo skúseností odporúčam klikať iba na stránky s príponou .sk alebo .cz


Dúfam, že táto moja štúdia trochu niekomu pomôže minimalizovať riziká a sústrediť sa na prácu. Je toho ešte viac, na čo si treba dávať pozor, ale podstatné je hore.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kukučka je offline (nepripojený) kukučka

    kukučka
    Vďaka že si si našiel čas. Poprosím ešte o radu, ako chrániť počítač pred bleskom.

    Peterf je offline (nepripojený) Peterf

    Peterf
    kukučka
    Vďaka že si si našiel čas. Poprosím ešte o radu, ako chrániť počítač pred bleskom.
    Pred bleskom?
    klasickou dobrou APCckou- zaloznym zdrojom, ma prepetovu ochranu.. a v pripade blesku ide hlavne o silne magneticke zierenie a prepetie v sieti.
    Inak este som nevide usera ktoremu by poskodil pc vdaka blesku aj ked som videl uz vela kurioznych LAMeROV ako vysitych co sa radi hraju s HW ako s legom a tak to potom dopadne.. :p

    M3G je offline (nepripojený) M3G

    M3G
    kukučka
    Vďaka že si si našiel čas. Poprosím ešte o radu, ako chrániť počítač pred bleskom.
    Pred bleskom je nutné chrániť počítač z dvoch strán:

    1. Zo strany elektrickej siete, ktorá sa môže preťažiť úderom blesku, treba oddeliť od PC(ako som hore spomínal) prepäťovou ochranou alebo záložným zdrojom. Je vysoká pravdepodobnosť, že úderom blesku pri takejto ochrane zostane počítač celý(pre mňa 99%). Môže to však odniesť záložný zdroj alebo prepeťová ochrana.


    2. Z ostatných strán, napr. máte v počítači starší typ modemu a blesk udrie v blízkosti telekomunikačnej siete. Môže zhorieť modem ale i celý PC.
    Ďalšie možnosti sú napr. Televízna karta, ktorá je spojená s domácim rozvodom televízie, mikrovlnné pripojenie, ktoré je vysoko na streche.
    Čo sa týka ochrany, tak napr. modem môžeme chrániť tak, že kábel vedúci do modemu vložíme do záložného zdroja(všetky novšie zdroje majú takúto ochranu) a záložný zdroj spojíme s modemom. Na mikrovlnu existujú bleskoistky, pokiaľ však máte anténu dostatočne nízko, nie je potrebná.
    Pokiaľ ide o ochranu televíznej karty, nepomôže nič iné, len vytiahnuť kábel z karty v prípade búrky.

    Ako som spomínal je 99% pravdepodobnosť, že počítač prežije blízky i vzdialenejší zásah blesku, ale je tu riziko, že každý stý počítač si to odnesie aj napriek ochrane. Preto najistejšie pred búrkou je všetko vytiahnuť zo zásuvky(resp. použiť predlžovačku s vypínačom) a poodpájať modem, televíziu i mikrovlnu.

    Ešte jedna informácia: pokiaľ Vám počítač vyhorí v dôsledku prepätia, úderu blesku a pod., nie je možné vyreklamovať takýto druh poškodenia.

    kukučka je offline (nepripojený) kukučka

    kukučka
    ešte raz vďaka, no dúfam, že nový počítač také útoky prežije. V starom mi 2x odišiel modem na internet. Teraz mám nejaký? modem od ST.

    M3G je offline (nepripojený) M3G

    M3G
    Peterf
    Pred bleskom?
    klasickou dobrou APCckou- zaloznym zdrojom, ma prepetovu ochranu.. a v pripade blesku ide hlavne o silne magneticke zierenie a prepetie v sieti.
    Inak este som nevide usera ktoremu by poskodil pc vdaka blesku aj ked som videl uz vela kurioznych LAMeROV ako vysitych co sa radi hraju s HW ako s legom a tak to potom dopadne.. :p
    Ja si spomínam na 3 prípady za 7 rokov:
    - po búrke ma zavolal klient a sťažoval sa, že mu nejde internet a počítač mu mrzne. Po otvorení som našiel čierny modem a po otestovaní ostatných častí som došiel na to, že je niečo s doskou a procesorom. Zhorené síce neboli, ale boli pošahané. Dal si to reklamovať - ale neuznali mu to.

    - druhý prípad si odniesol našťastie iba zdroj, tiež po búrke. Asi bol už načatý, chudák.

    - posledný, na ktorý si spomínam bol nedávno, ale nebolo to počas búrky:
    v Partizánskom robili pokusy na elektrickej sieti, bolo tam zopár výpadkov a v jednej lekárni, čo robím servis odišli 2 počítače aj zo záložným zdrojom a diskom a dátami na ňom. Chyba bolo, že ten záložný zdroj si zoznali pod rukou zn. nejaký HYUANG, takže tak.
    Naposledy upravil M3G : 23.02.06 at 21:11

    M3G je offline (nepripojený) M3G

    M3G
    kukučka
    ešte raz vďaka, no dúfam, že nový počítač také útoky prežije. V starom mi 2x odišiel modem na internet. Teraz mám nejaký? modem od ST.
    Možno by sa dalo cez ST aj niečo vyreklamovať, keby ten blesk prišiel cez ich sieť

    Maya1 je offline (nepripojený) Maya1

    Maya1
    Po istej udalosti som to urobila presne tak. Ucto mám v jednom PC a internet v notebooku. Dosť je to nepraktické, hlavne pri hľadaní kurzov, ale hlavne hlavne bezpečné. Mám však problém v tom, že v účtovníckom PC bol niekedy internet a ostali mi tam 4 vírusy - trojske kone. Čo mám robiť?? Dopredu vďaka.

    Ako na účtovnícke PC

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.