Zavrieť

Porady

Dedičské konanie-chyba notára

Dobrý deň.Prosím o radu.V dedičskom konaní po nebohom bratovi notár neuviedol bratove cenné papiere z kupónovej privatizácie na SK a v CZ (majú trhovú cenu cca 400€) ani jeho úspory z 2.piliera dôchodkového sporenia,hoci pri spisovaní majetku bol upovedomený,že nebohý vlastnil cenné papiere aj že bol poistený v 2.pilieri a na otázku,či nemáme túto skutočnosť listinne doložiť odpovedal,že to nie je potrebné.pretože on ako notár má prepojenie na všetky inštitúcie a potrebné informácie si sám dohľadá.Osvedčenie o dedičstve si preberala moja mama,ktorá je jedinou dedičkou, pretože brat bol slobodný a to,že všetko nie je v poriadku si neuvedomila(má už vyšší vek).Od prebrania osvedčenia už prešli 2 mesiace,15 dňová lehota už pominula. Môžeme ešte nejakým spôsobom dosiahnuť nápravu,keď išlo o diletanstvo notára?Je možné notára alebo súd donútiť opraviť uznesenie na vlastné náklady?Je možné podať na postup notára sťažnosť?Ak by to nebolo možné,aký spôsob by bol najlepší zvoliť na danie vecí do poriadku návrh na náhradné dedičské konanie,novoobjavený majetok etc.Ďakujem.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

  právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac doktor23
  Navrhoval by som ísť za notárom, povedať mu čo sa stalo (navrhujem vynechať slová ako diletanstvo a pod.). Ak spravil chybu, na 90 % si ju uzná, zadarmo Vám napíše návrh na dodatočné prejednanie dedičstva, prípadne zaplatí kolok 6,50 EUR. Uvidíte, ku ktorému notárovi sa dedičské konanie dostane, ak máte systém prideľovania vecí podľa dňa úmrtia, tak pravdepodobne k tomu istému notárovi. Vyžiada si všetky doklady, dedičské konanie sa skončí a ak by som mal byť na jeho mieste, tak si od Vás vypýtam len svoje náklady (poplatky Centrálnemu depozitáru, prípadne správcovskej spoločnosti), pretože notári nemajú ako inak konkurovať, len svojím prístupom.
  V prípade, ak by bol arogantný alebo nespolupracoval, je možné podať sťažnosť - či už na Notársko komoru alebo Ministerstvo spravodlivosti. Či to bude mať nejaký efekt ..... neviem. Je všek možné, že notár dostal negatívnu odpoveď ohľadom Vami uvedeného majetku ..... to teraz neviete. Môžete sa prípadne ísť pozrieť na súd do spisu, či pri spisovaní zápisnice o predbežnom vyšetrení to vôbec uvedené bolo a či to notár žiadal.

  draik je offline (nepripojený) draik

  draik
  Keďže ste prepásli lehotu na odvolanie, pôjdete na nový majetok odznova. Tým pádom si to aj sami zaplatíte. V tomto prípade je to na údajné "diletantstvo" 1:1. Okrem toho je otázne, či by ste mali ako preukázať, že ste o tom majetku hovorili.

  Dedičské konanie-chyba notára

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.