Zavrieť

Porady

Faktúra zo zahraničia a potrebné údaje na nej

Ahojte,
Budem vďačná za každú radu.
Od zahraničnej firmy som objednala tovar - tovar mi prišiel aj s faktúrou, ktorá obsahuje iba tie informácie ako je vidno na fa. v prílohe. Osobné údaje a meno firmy som vymazala. Z tej faktúry neviem, či je tovar s DPH a nie sú tam uvedené ani údaje na firmu - iba email. (Komunikovala som s tou firmou ohľadom DPH a povedali mi, že DPH oni vôbec neriešia a že ak chcem, mám im povedať výšku DPH, ktorú potrebujem a oni mi to prirátajú k cene. Je vôbec niečo takéto možné?)

Čo sa týka informácií na fa - je takáto faktúra v rámci EU poriadku a je dostačujúca?
Ďakujem za rady.
Naposledy upravil maria.podhradska : 03.11.12 at 22:44
faktura.jpg  
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Dakujem, za odpovede. Platim kartou - oni si peniaze strhnú. Skúsim ich teda požiadať aby tam dopisovali potrebné informácie.

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    maria.podhradska Pozri príspevok
    Mam dodávateľov v EU a vždy pri predaji mi vystavujú faktúry s cenou kde buď nie je DPH - teda zaplatím menej za tovar ale nemôžem odrátať nič na vstupe zo svojej DPH. Alebo mi predajú tovar s DPH a potom si zo svojej DPH môžem odrátať DPH na vstupe. V podstate je to finančne to isté. Takto fungujem už nejakú dobu ale s takýmto prípadom som sa ešte nestretla a preto by ma zaujímal názor skúsených poraďákov. Ďakujem.
    Z faktúry zo zahraničia si v žiadnom prípade nemôžeš uplatniť DPH, ktorá je na faktúre vyčíslená; odpočítať môžeš len tú DPH (ak nepoužívaš koeficient alebo tovar nebol použitý na oslobodené dodania), ktorú si "samozdaníš".

    K tejto faktúre: je na nej uvedené tvoje IČ DPH?
    vzhľadom k tomu, že na faktúre chýba veta o prenose daňovej povinnosti, usudzujem, že dodávateľ nie je platiteľom DPH.
    Ďakujem za odpoveď. Na faktúre nie je uvedené moje IČ DPH - firme som poslala všetky údaje ale na faktúru to nedávajú. Je to problém? Ďakujem.
    Ešte teda otázka - je teda lepšie ak som platca DPH a kupujem tovar od dodávateľa zo zahraničia bez DPH alebvo s DPH?

    danushka je offline (nepripojený) danushka

    danushka
    Mala by si si vyselektovať dodávateľov na serióznych, ktorí nemajú v DPH a ich domovskej legislatíve hokej. Ak niekto z dodávateľov v EÚ tvrdí, že je registrovaný pre DPH, zakaždým si to over a takýto tovar samozrejme platíš bez DPH, u nás samozdaňuješ.
    Takáto FA od dodávateľa ako píše Rozálka, má mať upozornenie o prenose daňovej povinnosti.
    Ak je problém s neúplnými údajmi na faktúre, neplať dovtedy, kým faktúra neobsahuje potrebné údaje, trvaj na jej oprave.
    Ak platíš za tovar vopred, žiadaj vystaviť proforma faktúru na odkontrolovanie údajov.

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    maria.podhradska Pozri príspevok
    Ďakujem danushka - mne práveže tento dodávateľ hovorí, že DPH neriešia vôbec ako som napísala v prvom príspevku. Tiež som sa pýtala, či je v poriadku ak mi povedali, že ak chcem, mám im povedať výšku DPH, ktorú potrebujem a oni mi to prirátajú k cene. Zaujímalo ma či je takéto niečo vôbec možné alebo je to nejaký podfuk. Ďakujem.
    Prirátajú k cene, zaplatíš, ale odpočítať si ju nemôžeš!!!
    Ak si to tak robila doteraz, je načase nájsť si účtovníka.

    blavaciko je offline (nepripojený) blavaciko

    blavaciko
    skusim...
    minimalne nejake identifikacne znaky tej spolocnosti by na fakture byt mali, IČO, názov, sídlo
    dph riesit nemusia, to si preluskaj na porade ako funguje dph pri obchodovani so zahranicim, je tu toho kvantum a ani ja sa v tom uplne nevyznam, takze by som len zavadzal

    lstulajter je offline (nepripojený) lstulajter

    lstulajter
    Ak sa nemylim, pri cezhranicnych dodavkach sa DPH standardne nefakturuje, DPH musite riesit podla slovenskych pravnych predpisov. Blizsie to nepoznam, neviem, ci su tam nejake limity, ci zalezi na tom, ci ide o tovar alebo sluzby, ci zalezi na tom, ci ide o podnikatela alebo nepodnikatela (k tomu nech sa vyjadria skusenejsi), ale napriklad pri sluzbach prijatych zo zahranicia musi neplatitel DPH tu DPH-cku doplatit na Slovensku.
    Mam dodávateľov v EU a vždy pri predaji mi vystavujú faktúry s cenou kde buď nie je DPH - teda zaplatím menej za tovar ale nemôžem odrátať nič na vstupe zo svojej DPH. Alebo mi predajú tovar s DPH a potom si zo svojej DPH môžem odrátať DPH na vstupe. V podstate je to finančne to isté. Takto fungujem už nejakú dobu ale s takýmto prípadom som sa ešte nestretla a preto by ma zaujímal názor skúsených poraďákov. Ďakujem.

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    maria.podhradska Pozri príspevok
    Mam dodávateľov v EU a vždy pri predaji mi vystavujú faktúry s cenou kde buď nie je DPH - teda zaplatím menej za tovar ale nemôžem odrátať nič na vstupe zo svojej DPH. Alebo mi predajú tovar s DPH a potom si zo svojej DPH môžem odrátať DPH na vstupe. V podstate je to finančne to isté. Takto fungujem už nejakú dobu ale s takýmto prípadom som sa ešte nestretla a preto by ma zaujímal názor skúsených poraďákov. Ďakujem.
    zle, zle, zle.....keď nevieš o čom točím, zaplať si láskavo školenie k DPH, alebo spracovanie DP + DP k DPH - a potom, že veľký podnikatelia e-shopmi....
    Ďakujem danushka - mne práveže tento dodávateľ hovorí, že DPH neriešia vôbec ako som napísala v prvom príspevku. Tiež som sa pýtala, či je v poriadku ak mi povedali, že ak chcem, mám im povedať výšku DPH, ktorú potrebujem a oni mi to prirátajú k cene. Zaujímalo ma či je takéto niečo vôbec možné alebo je to nejaký podfuk. Ďakujem.

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    Určite nič také nie je možné. Zistite si, či sú platiteľmi DPH. Ak áno, tak faktúru by Vám mali poslať bez DPH a vy tú DPH na SK samozdaníte, ako Vám bolo vyššie napísané.

    krason je offline (nepripojený) krason

    krason
    Ja Dovazam z ciny. A poziaddal som ich tam aby vsetky nalezitosti tam dali. PS: Platis kartou alebo paypalom?
    inak si nepovedala ci si platca dph alebo nie v otazke. Ak niesi vec vyriesena pretoze DPH dava dodavatel, ak si tak samozdanenie. Samozrejme zalezi od dodavatela ci je registrovany pre DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.