Zavrieť

Porady

rodičovská dovolenka a praca na dohodu 2013

Dobrý deň. Hľadala som info už aj inde ale asi nie som dostatočne chápavá, preto prosím niekoho, kto mi to vysvetlí polopate. Poberám rodičovský príspevok pre nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa do 6 rokov. Zároveň pracujem na dohodu /cca 32 hod mesačne/. Dostala som ponuku na prácu na dohodu ešte u iného zamestnávateľa. Túto možnosť zvažujem vzhľadom na zdravotný stav ale taktiež pre zmenu zákonov v roku 2013. Ako to bude po novom roku v mojom prípade? Neprídem o rodičovský príspevok? Ďakujem každému ochotnému za aj mne zrozumiteľnú odpoveď :-) .
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    Ami1, PREČÍTAJ SI TOTO :
    brčko Pozri príspevok
    Nesledujem velmi podrobne zmeny, čo sa chystajú, no nedá sa prehliadnuť, že od 1.1.2013 sa stávajú pracovníci na dohodu platitelmi povinného dôchodkového, nemocenského poistenia a poistenia v nezam. (zamestnanca)do SP, čo doteraz nebolo.

    Vela mamičiek na rodičovskej dovolenke si na dohodu prilepšuje k rodičovskému príspevku. Tieto mamičky môžu byť podla teraz účinného zákona dôch.poistené štátom ako osoby riadne sa starajúce o dieťa do 6rokov, ak im netrvá žiadne "povinné" dôch./nemocenské poistenie, vid myslím § 15 Zákon o sociálnom poistení. Od 1.1.2013 im predpokladám vzniká poistenie zamestnanca, ak budú na dohodu pracovať nadalej. Musia podať do 8dní po vzniku poistenia (a nesplnení podmienok na možnosť byť poistené štátom), teda do 8.1.2013 odhlášku z dôch.poistenia štátom?????? Počuli ste o tom? Alebo som niečo prehliadla a netreba?

    Jana Motyčková Pozri príspevok
    Je to tak- pre účely dôchodkového poistenia - poistencom štátu pri starostlivosti o dieťa môže byť len ten, kto nie je povinne dôchodkovo poistený z iného dôvodu. Keďže dohody budú dôchodkovo poistené, počas celej doby trvania dohody dôchodkové poistenie za nich štát platiť nebude. Lehota na odhlásenie je 8 dní.
    V prípade, že Tvoj príjem na dohodu bude nízky, aj odvody budú nízke a preto si pokazíš POMB - je to pre Teba nevýhodné.
    Calinka je možné si platiť dobrovolné poistenie?

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    či prídeš o RP netuším, ale ti prestane štát platiť na dôchodkové poistenie.....teraz ti platí vo výške 60% z priemerného zárobku v NH, .t.j. 471.60 €, z tejto sumy ti prispieva.....

    ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

    ewita888
    O RP neprídeš, zatiaľ žiadna zmena v tomto..

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    alfaekon Pozri príspevok
    Prosím ťa a nevieš ako to je v prípade že muž je normálne zamestnaný na TPP a popri tom poberá rodičovský príspevok? Aj vtedy musí hlásiť zmeny?
    teraz nie, ak už pracuje po MD, či RP takúto zmenu si mal/ mala nahlásiť do 8. dní od nástupu do zamestnania po RD.......

    alfaekon je offline (nepripojený) alfaekon

    alfaekon
    Prosím ťa a nevieš ako to je v prípade že muž je normálne zamestnaný na TPP a popri tom poberá rodičovský príspevok? Aj vtedy musí hlásiť zmeny?

    alfaekon je offline (nepripojený) alfaekon

    alfaekon
    ono je to takto, ja som bola na MD, potom na RD do 1.12.2012. Od 1.12.2012 poberá rodičovský príspevok muž, ktorý je zamestnaný popri tom. Tam dúfam na sociálke nič nehlási.

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    alfaekon Pozri príspevok
    ono je to takto, ja som bola na MD, potom na RD do 1.12.2012. Od 1.12.2012 poberá rodičovský príspevok muž, ktorý je zamestnaný popri tom. Tam dúfam na sociálke nič nehlási.
    k 30 11 2012 si si mala ísť odlásiť DP a manžel nič neprihlasuje, on si platí cez svoje zamestnanie.......

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.