Zavrieť

Porady

Výpoveď počas rodičovskej dovolenky - firma v konkurze

Ahojte prosím Vás chcela by som sa Vás opýtať či mi môže dať správca ( firma je v konkurze) výpoveď počas rodičovskej dovolenky, takú že mi dá výpoveď s výpovednou lehotou a nedostanem žiadne odstupné?
Ďakujem veľmi pekne za pomoc.
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Tweety
Muca1212 Pozri príspevok
Ahojte prosím Vás chcela by som sa Vás opýtať či mi môže dať správca ( firma je v konkurze) výpoveď počas rodičovskej dovolenky, takú že mi dá výpoveď s výpovednou lehotou a nedostanem žiadne odstupné?
Ďakujem veľmi pekne za pomoc.
Výpoveď môžeš dostať aj počas RD. Výpoveď má byť podľa §63 ZP odst. 1.a,, je to výpoveď, pri ktorej vzniká nárok na odstupné. Ale len v prípade, že pred začiatkom plynutia VD požiadaš o skončenie PP dohodou.(stav do 31.12.2012.)
Naposledy upravil Tweety : 05.11.12 at 08:04 Dôvod: a,

Muca1212 je offline (nepripojený) Muca1212

som úplne normálna, teda aspoň myslím :-) ...viac Muca1212
Ešte som ju nedostala, ale chcem byť pripravená lebo dnes sa budú pravdepodobne rozdávať , aby som vedela čo je pre mňa najlepšie. a či mám zobrať dohodu ak ju ponúknu.

Muca1212 je offline (nepripojený) Muca1212

som úplne normálna, teda aspoň myslím :-) ...viac Muca1212
Nemôžem požiadať o skončenie RD lebo ide na druhú materskú začiatkom decembra. Len sa bojím že mi nedajú žiadne odstupné a nechajú mi proste plynúť výpovednú lehotu, to môžu?

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

veronikasad
Muca1212 Pozri príspevok
Ešte som ju nedostala, ale chcem byť pripravená lebo dnes sa budú pravdepodobne rozdávať , aby som vedela čo je pre mňa najlepšie. a či mám zobrať dohodu ak ju ponúknu.
Ak dostaneš výpoveď v zmysle § 63 odst. 1 písm. a), napíš na jej kopiu, že žiadaš o skončenia prac.pomeru dohodou pred začiatkom plynutia výpovednej doby. Pracovný pomer musíš skončiť do 30.11.2012, len vtedy ti vznikne nárok na odstupné.

Muca1212 je offline (nepripojený) Muca1212

som úplne normálna, teda aspoň myslím :-) ...viac Muca1212
a na čo sa mám odvolať, na aký paragraf? oni to musia prijať? potom zmenia typ výpoveď? Moc ´dakujem za pomoc.

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

veronikasad
Muca1212 Pozri príspevok
a na čo sa mám odvolať, na aký paragraf? oni to musia prijať? potom zmenia typ výpoveď? Moc ´dakujem za pomoc.
Napíš to presne tak, ako som uviedla v predch.príspevku. Na základe toho s tebou spíšu dohodu o skončení prac.pomeru v zmysle § 60 Zák.práce, v ktorej musí byť uvedený dôvod skončenia prac.pomeru.

Muca1212 je offline (nepripojený) Muca1212

som úplne normálna, teda aspoň myslím :-) ...viac Muca1212
a čo keď nedajú do dohody ale odstupné?

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

ivka70
Muca1212 Pozri príspevok
a čo keď nedajú do dohody ale odstupné?

Ta dohoda musi byt z rovnakeho dovodu ako bola povodna vypoved, tym padom je podla zakona narok na odstupne.

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Tweety
Muca1212 Pozri príspevok
a čo keď nedajú do dohody ale odstupné?
O dohodu musíš požiadať, tak ako je napísané vyššie. Len vtedy vznikne nárok na odstupné. Inak musí plynúť VD bez odstupného.

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

veronikasad
Muca1212 Pozri príspevok
a čo keď nedajú do dohody ale odstupné?
Ak tam bude uvedený výpovedný dôvod, nie je nutné uviesť odstupné. Vznikne ti naň nárok zo zákona. Len pracovný pomer musíš skončiť do 30.11.2012 (pred začiatkom plynutia výpovednej doby).

Pri preberaní výpovede daj pozor, či nebude náhodou so spätným dátumom 31.10.2012. Vtedy dopíš dátum skutočného prevzatia výpovede.

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

veronikasad
Muca1212 Pozri príspevok
a čo keď nedajú do dohody ale odstupné?
Nepodpisuj žiadnu dohody v ktorej nie je uvedený dôvod skončenia prac.pomeru, najmä ak ti predtým nedoručia výpoveď.

Muca1212 je offline (nepripojený) Muca1212

som úplne normálna, teda aspoň myslím :-) ...viac Muca1212
Otázka je že ktorý § ju k tomu núti, nič také som v zákonníku nenašla, a neviem na čo sa mám odvolať aby som sa dostala ku odstupnému. prosím help.

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

veronikasad
Muca1212 Pozri príspevok
Otázka je že ktorý § ju k tomu núti, nič také som v zákonníku nenašla, a neviem na čo sa mám odvolať aby som sa dostala ku odstupnému. prosím help.
§ 76
Odstupné
Na začiatok(1) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odstupné, ak sa pracovný pomer skončí dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu. Zamestnancovi podľa prvej vety patrí odstupné najmenej v sume, ktorá je násobkom jeho priemerného mesačného zárobku a počtu mesiacov, počas ktorých by trvala výpovedná doba podľa § 62.

(2) Ak bola zamestnancovi daná výpoveď z dôvodov uvedených v odseku 1, zamestnanec má právo pred začatím plynutia výpovednej doby požiadať zamestnávateľa, aby sa pracovný pomer skončil dohodou. Tejto žiadosti je zamestnávateľ povinný vyhovieť. Zamestnancovi patrí odstupné najmenej v sume, ktorá je násobkom jeho priemerného mesačného zárobku a počtu mesiacov, počas ktorých by trvala výpovedná doba podľa § 62.

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Tweety
Muca1212 Pozri príspevok
Otázka je že ktorý § ju k tomu núti, nič také som v zákonníku nenašla, a neviem na čo sa mám odvolať aby som sa dostala ku odstupnému. prosím help.
Ale k čomu núti? Veď sme ti pekne popísali, čo a ako keď obdržíš výpoveď. Výpoveď §63 odst. 1. písm. a, vzápätí požiadaš o skončenie PP dohodou podľa §60 ZP z organiz. dôvodov(na základe ten výpovede), skončíš pp s nárokom na odstupné. Čo tu ti nie je jasné?

Muca1212 je offline (nepripojený) Muca1212

som úplne normálna, teda aspoň myslím :-) ...viac Muca1212
Mooc ďakujem, ja nebudem nič osobne preberať , asi mi ju pošlú poštou. Takže potom uvidím čo tam je. Potom sem hneď napíšem o pomoc, bože ešte že existujeteee :-) . Ale aby som to mala zhrnúť, tak proste preberiem výpoveď a potom im pošlem obratom poštou kópiu výpovede, kde budem žiadať o zrušenie pracovného pomeru pred začatím výpovednej lehoty. Následne sú na ťahu oni, áno? a čo keď sa mi neozvú? potom čo mám robiť?

Muca1212 je offline (nepripojený) Muca1212

som úplne normálna, teda aspoň myslím :-) ...viac Muca1212
sa mi nejako neobjavovali všetky príspevky, už to vidím. Veľmi pekne Vám ďakujem za pomoc. Moc ste mi pomohli.

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Tweety
Muca1212 Pozri príspevok
Mooc ďakujem, ja nebudem nič osobne preberať , asi mi ju pošlú poštou. Takže potom uvidím čo tam je. Potom sem hneď napíšem o pomoc, bože ešte že existujeteee :-) . Ale aby som to mala zhrnúť, tak proste preberiem výpoveď a potom im pošlem obratom poštou kópiu výpovede, kde budem žiadať o zrušenie pracovného pomeru pred začatím výpovednej lehoty. Následne sú na ťahu oni, áno? a čo keď sa mi neozvú? potom čo mám robiť?
Ak dostaneš výpoveď, pred začiatkom VD požiadaš o skončenie PP dohodou , musia ti vyhovieť.

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

veronikasad
Muca1212 Pozri príspevok
Mooc ďakujem, ja nebudem nič osobne preberať , asi mi ju pošlú poštou. Takže potom uvidím čo tam je. Potom sem hneď napíšem o pomoc, bože ešte že existujeteee :-) . Ale aby som to mala zhrnúť, tak proste preberiem výpoveď a potom im pošlem obratom poštou kópiu výpovede, kde budem žiadať o zrušenie pracovného pomeru pred začatím výpovednej lehoty. Následne sú na ťahu oni, áno? a čo keď sa mi neozvú? potom čo mám robiť?
Ak ti výpoveď pošlú poštou (nebudeš ju preberať osobne), obratom pošli doporučeným listom s doručenkou žiadosť o skončenie prac.pomeru dohodou pred začiatkom plynutia výpovednej doby ku dňu 30.11.2012. Lepšie by bolo, keby si tento list doručila osobne do podatelne firmy a dala si potvrdiť kopiu.

Daj tiež pozor, ak by ti výpoveď prišla pred koncom mesiaca, nechaj ju na pošte a choď si ju zobrať až po 1.12.-inak lehotu nestihneš, lebo zamestnávatel nemusí do konca mesiaca zásielku prevziať.
miramax1 tiez mam taky isty problem,len s tym ze mi zasielku prevzala svorku 31.10. Dnes som poslala naspat vypoved ze mi nebola dorucena v zmysle zakona par.38. Mala som tam paragr. 63 , dovod zrusenie prevadzky -cize odstupne by som asi nedostala ci

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.