Zavrieť

Porady

Nájomná zmluva pre najomníkov, ktorí sa vzájomne nepoznajú

Dobrý deň,
chcela by som sa poradiť, chceli by sme dať byt do prenájmu viacerým ľuďom, ktorí sa ale vzájomne nemusia všetci poznať - každý bude bývať v samostatnej izbe.
Viete mi poradiť ako spraviť nájomnú zmluvu tak - aby sme s tým nemali veľa starostí ani administrácie, ale zase na druhej strane nájomníci chcú aby každý niesol zodpovednosť a v prípade problémov, aby sa na nákladoch podieľali rovnakým dielom.
Chcela by som to ale spraviť tak, že ak jeden z nich dá výpoveď - zmluva pre ostatných ostane platná a budú si musieť nájsť sami nového spolubývajúceho - s tým, že následne by sme ho dodatkom doplnili do zmluvy. Do času, kým si ho nájdu by sa celková platba za nájomné delila medzi ostávajúcich spolubývajúcich.
Tiež je otázne ako to potom spraviť s vyúčtovaním, ak sa časom budú niektorí nájomníci v byte meniť.
Dá sa vôbec niečo také naformulovať do zmluvy, máte s tým niekto skúsenosti, či už zo strany ako nájomníci alebo ako prenajímatelia?

Ďakujem za pomoc
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Spoločný nájom bytu je upravený v občianskom zákonníku najmä v § 700-702, aj 706, 707 ods.3 a i. Najskôr si naštuduj to, aké sú práva a povinnosti stanovené zákonom.
    Rozúčtovanie energií môžete robiť napr. priemerom na mesiace.

    trevize je offline (nepripojený) trevize

    trevize
    Osobne si myslim, ze lepsie je mat jednu zodpovednu osobu. Do zmluvy by sa uviedlo, ze spolu s nou moze v byte byvat max.....tolko a tolko osob.

    Samozrejme daju sa uviest ako zmluvna strana vsetci najomnici. Tak ako ste pisali, v jednom bode uviest, ze v pripade ak niekto z nich odide zmluva sa aj nadalej bude riadit ustanoveniami tejto zmluvy. Pricom najomnici maju moznost si najst nahradu.

    Co sa tyka platobnych podmienok, vyzadoval by som aby sa davala suma v celku. Nie aby kazdy platil zvlast.

    S vyuctovanim bude problem ak sa budu menit najomnici. Sice sa daju odpisat stavy energii, ale tie vypocty kto a kolko minul Vas bavit nebudu. Nedoplatky bude bohuzial musiet uhradit momentalna zostava. Na 99% sa od byvaleho najmcu nedoplatku nedomozete...obzvlast ak nejde urcit ci nedoplatok sposobil on.

    Emka Roman je offline (nepripojený) Emka Roman

    Emka Roman
    Mária27 Pozri príspevok
    Spoločný nájom bytu je upravený v občianskom zákonníku najmä v § 700-702, aj 706, 707 ods.3 a i. Najskôr si naštuduj to, aké sú práva a povinnosti stanovené zákonom.
    Rozúčtovanie energií môžete robiť napr. priemerom na mesiace.
    osobomesiace
    podlahová plocha

    Zmluvu uzavri s každým zvlášť

    Ja som teraz ako správca prenajal dvom vlastníkom spoločný priestor v pivnici / platia symbolické nájomné podľa plochy
    - jeden dostal, že vybudovať ľahkú priečku, aby sa vchádalo cez pôvodné dvere a k nemu cez druhé
    - druhý , že dokončí tú ľahkú priečku svojimi dverami
    tak by vznikla akási predsieň

    ako si to realizujú mi je jedno, právne a zmluvne som to podchytil
    Mária27 Mne odpovedať nemusíš

    zmurka je offline (nepripojený) zmurka

    zmurka
    Ked spravim so 4 ludmi s kazdym zmluvu zvlast ako budem osetrovat veci, ktore uzivaju spolocne, bude to narocne dokladovat aj voci danovemu uradu a pod. Radsej by som mala zmluvu jednu a tam to mala riadne osetrene.

    zmurka je offline (nepripojený) zmurka

    zmurka
    Dobry den, precitala som si vsetko v obcianskom zakonniku a trochu ma prekvapilo - ze ak mi niekto neplati najomne, tak mu mozem dat vypoved az ked nezaplatil 3 mesiace - a dalsie 3 mesiace musim cakat kym uplynie ochranna lehota? To je aka ochrana prenajimatela... ja budem musiet za byt platit energie aj vsetko a 6 mesiacov nemusim vidiet ani cent?
    A este ak sa dany clovek dostal do hmotnej nudze tak mu musim zabezpecit nahradne ubytovanie? Ake mam v tomto vlastne prava ja?
    Neviete ako je to s tym nahradnym ubytovanim alebo nahradnym bytom - staci ked najdem inzerat, ze niekto ponuka prenajom za podobnu cenu ako mal u nas - a to sa povazuje, ze som mu nasla nahradny byt? Moze to najomca z nejakeho dovodu odmietnut? Mam mu to dat pisomne, alebo aky je postup.
    Dakujem za odpovede

    trevize je offline (nepripojený) trevize

    trevize
    Ak by sa ludia riadili obcianskym zakonnikom, potom by tu asi nik neprenajimal. Aj bez neho sa prenajimat nehnutelnost takmer nevyplati. V praxi funguje vypoved (pri neplaticoch) uplne inak. Vymena zamku je jedine riesenie...nech sa domaha svojho prava najomnik.

    Neviem si predstavit, ze by som mal kvoli prenajmu bytu za 500€/mesacne robit z kazdym najomnikom samostatnu zmluvu.

    zmurka je offline (nepripojený) zmurka

    zmurka
    OK, asi teda uzavriem zmluvu na dobu urcitu. Len sa chcem spytat, bude zmluva neplatna (resp. aspon dane ustanovenie) ak si tam vsuniem cast, ze pri hrubom poruseni zmluvy som oprvanena okamzite zmluvu vypovedat - resp. od zmluvy odstupit (neviem, ci je medzi tym rozdiel) bez vypovednej lehoty. A za hrube porusenie sa povazuje neplatenie najomneho za viac ako 1 mesiac, alebo hrube poskodzovanie mojho majetku.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    zmurka Pozri príspevok
    Dobry den, precitala som si vsetko v obcianskom zakonniku a trochu ma prekvapilo - ze ak mi niekto neplati najomne, tak mu mozem dat vypoved az ked nezaplatil 3 mesiace - a dalsie 3 mesiace musim cakat kym uplynie ochranna lehota?
    Nemusíš ...veď uzavrieš ( môžeš ) zmluvu na tri mesiace - t.j. na dobu určitú ...
    Bežne sa robí aj tak , že platba sa berie vopred - nejaká záloha..aj na tie tri mesiace ...

    To je aka ochrana prenajimatela...
    ...tzv. na slovenský spôsob ....
    ja budem musiet za byt platit energie aj vsetko a 6 mesiacov nemusim vidiet ani cent?
    A este ak sa dany clovek dostal do hmotnej nudze tak mu musim zabezpecit nahradne ubytovanie? Ake mam v tomto vlastne prava ja?
    Inde ( vo svete ) neplatíš - nemáš ...vydrbú na ulicu ...
    Neviete ako je to s tym nahradnym ubytovanim alebo nahradnym bytom - staci ked najdem inzerat, ze niekto ponuka prenajom za podobnu cenu ako mal u nas - a to sa povazuje, ze som mu nasla nahradny byt? Moze to najomca z nejakeho dovodu odmietnut? Mam mu to dat pisomne, alebo aky je postup.
    VŠETKO písomne ..." istota je guľomet " sa vraví ....
    Dakujem za odpovede
    .

    Nájomná zmluva pre najomníkov, ktorí sa vzájomne nepoznajú

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.