Zavrieť

Porady

predaj domu po rozvode do 3 rokov BSM

Dobry den PORADACI,

Prosim Vas o radu. Chcem kupit dom od znameho, ktory je rozvedeny 3 mesiace a nie je este s byvalou manzelkou majetkovo vysporiadany. Od manzelky ma pisomny suhlas na predaj neobmedzeny, avsak v dobe spisania suhlasu boli este manzelia (chceli predat nehnutelnost este pocas manzelstva). V sucasnosti byvala manzelka zije v anglicku. Plati este povodny suhlas, alebo je potrebne zaobstarat novy suhlas. Este uvadzam ze v katastri je dom zapisany ako v BSM, na ktory je tarcha ( bral uver v 4 bankach)aj spolu s pozemkom (aj na pozemku je tarcha)na ktorom stoji. Dom predava len za zostatkovy uver)-abv mu banka nevzala dom.

Uz som pozerala vase pravne rady, nasla som nieco podobne, pri byte, len nie som pravnik, tak neviem ci som to dobre pochopila. Prosim prepacte mi. Ak byvala manzelka nebude do 3 rokov od rozvodu protestovat na sude, bude to v poriadku. ale co ak bude protestovat. Byvaly manzel ten dom predsa vlastne ,,predal" len za zostatkovy uver, ktory by som musela prevzat na seba (riesila by som to cez banku ak by sa to dalo, ze by som jeho uver vyplatila dalsim uverom a tak prepisala podlznost na seba a dom vlastne tiez zalozila). Ak musi byt novy suhlas, ako ho ziskat, ked byvala manzelka byva v anglicku a je mozne ze poprie, ze ustny suhlas dala a pisomy neda. Dakujem velmi pekne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Na základe splnomocnenia môže konať ktokoľvek. Splnomocnenie zanikne, ako ho odvolá ten, kto ho vydal (bývalá manželka). Ak mu také odvolanie nie je známe, môže na základe splnomocnenia konať a právny úkon je platný.

    Ako manžel by mohol konať čo sa týka vecí v BSM zmysle ustanovení § 145 obč. zákona, kde stačí súhlas druhého z manželov (nemusí byť ani písomný) s následkom relatívnej neplatnosti právneho úkonu bez súhlasu.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Vzťahy bývalých manželov k veciam, ktoré patria do BSM, v období, keď toto spoluvlastníctvo zaniklo, ale ešte nie je vyporiadané, sa v zmysle § 853 OZ riadia najbližšie upravenými ustanoveniami, čo sú ustanovenia o BSM. V BSM na predaj potrebuješ súhlas manželky.

    V zastúpení pri prevode nehnuteľmosti kataster neuznáva všeobecné splnomocnenie. V splnomocnení na predaj nehnuteľnosti musí byť táto nehnuteľnosť presne špecifikovaná. Ak také splnomocnenie máš, môžeš predávať, vyporiadate sa so získanými peniazmi.

    Maželka by ti mohla poslať splnomocnenie na predaj nehnuteľnosti, pričom by si dala podpis overiť notárom v cudzine.

    sisa71 je offline (nepripojený) sisa71

    sisa71
    Ďakujem za radu. Splnomocnenie na predaj konkrétnej nehnuteľnosti má, len toto splnomocnenie bolo písané ešte počas manželstva (1 rok nazad) . Je možné použiť toto splnomocnenie aj po rozvode (nadobudnutá pravoplatnosť)? Rozvod bol pred 4 mesiacmi. Splnomocnenie je overené notárom. Alebo vlastne ked došlo k zmene právneho stavu medzi manželmi je potrebné nové splnomocnenie, resp. overený písomný súhlas k predaju? Zisk z predaja nebude žiadny, lebo dom je založeny v banke a ten dotyčný vlastne potrebuje,aby bol prevzatý uver. Žiadnu hotovosť nežiada, lebo dom založil minulý rok v niekoľkych bankách a nemá na jeho splácanie a už dlhšiu dobu úver nespláca a uveru je tam ešte veľa. Ďakujem.
    Naposledy upravil sisa71 : 06.11.12 at 17:42 Dôvod: doplnenie

    predaj domu po rozvode do 3 rokov BSM

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.