Zavrieť

Porady

odpisovanie nehnuteľnosti FO - nepodnikateľ

Ahojte,
Ja ako FO nepodnikateľ prenajímam rekreačnú chatu s.r.o. (v ktorej som jediným vlastníkom) od 01.03.2012, preto musím viesť ako FO nepodnikateľ zaregistrovaná na DÚ daňovú evidenciu.
1. do príjmov si zahrniem nájom, preplatenie energií od s.r.o.?
2. do výdavkov zaplatené energie a odpisy?
3. nehnuteľnosť bola kolaudovaná v roku 2011, odpisujem ju 20 rokov. Ocenená je znaleckým posudkom na hodnotu 150000. Za rok 2012 uplatním odpis vo výške 150000/20 rokov=7500/12 mesiacov=625*10 mesiacov=6250. Je to správne?
Usporiadat
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
marjankaj Pozri príspevok
Mňa nezaujíma ako dlho to stavali. Ide o to, kto bol všetko napísaný do listu vlastníctva a kedy. Veď časť by mohla oceniť vlastnými nákladmi a časť reprodukčnou cenou. Prípadne kúpnou. Nedá sa len tak od oka radiť. Podstatné informácie zatiaľ nedala.
Ale zadávateľka chce preukázať cenu znaleckým posudkom .Ty súhlasíš so znaleckým posudkom pri tomto stave , aký je uvedený tu v téme ?
Ja nesúhlasím, že môže k preukázaniu ceny použiť znalecký posudok. A to je celý kameň úrazu .

Nikto tu od oka neradí, prečítaj si tému komplexne .Ja si stojím za týmto mojim príspevkom pokiaľ zadávateľka zasa niečo nové nedopíše na vysvetlenie . http://www.porada.sk/t203794-odpisov...ml#post2179675
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Zita5 Pozri príspevok
Tak čo radíš ?
No ja by som bol názoru, že reprodukčná cena by mohla byť vstupnou cenou.
Teda ak niekto nenájde paragraf, ktorý tomu bráni.
Je to na diskusiu.
V §25 nie je určené, kedy sa má ktorá cena použiť a ani zo zákona o účtovníctva to nevyplýva.
Zámer možno bol taký, ale podľa paragrafov to akosi nevidieť.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Zita5 Pozri príspevok
Ale zadávateľka chce preukázať cenu znaleckým posudkom .Ty súhlasíš so znaleckým posudkom pri tomto stave , aký je uvedený tu v téme ?
Ja nesúhlasím, že môže k preukázaniu ceny použiť znalecký posudok. A to je celý kameň úrazu .

Nikto tu od oka neradí, prečítaj si tému komplexne .Ja si stojím za týmto mojim príspevkom pokiaľ zadávateľka zasa niečo nové nedopíše na vysvetlenie . http://www.porada.sk/t203794-odpisov...ml#post2179675
Ten môj príspevok bol reakciou na ten neopravený.

Ty nesúhlasíš. Ale to nie je relevantné. Tak isto ako môj názor. Dôležité je, či je to proti zákonu.
podľa §25 ods.1
si môže vybrať medzi možnosťami a) b) a c). Nie je určené kedy sa má ktorý použiť.
0 0
sana12 sana12

sana12 je offline (nepripojený) sana12

Pozemky som postupne kupovala od neznámych ľudí postupne 3 roky od roku 2006. V roku 2009 som začala s výstavbou. Po celú dobu od roku 2006 som výlučným vlastníkom ja, či už pri nakúpených pozemkoch, tak aj po zápise skolaudovanej stavby v roku 2011.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
sana12 Pozri príspevok
Pozemky som postupne kupovala od neznámych ľudí postupne 3 roky od roku 2006. V roku 2009 som začala s výstavbou. Po celú dobu od roku 2006 som výlučným vlastníkom ja, či už pri nakúpených pozemkoch, tak aj po zápise skolaudovanej stavby v roku 2011.
Takže moja odpoveď zostáva nezmenená.http://www.porada.sk/t203794-odpisov...ml#post2179675
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Mária.K. Pozri príspevok
Ešte pre upresnenie doplním. Odpisovať nehnuteľnosť na základe reprodukčnej obstarávacej ceny, (za ktorú sa môže považovať aj znalecký posudok), umožňuje zákon o dani z príjmov len pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním a v prípade darovania len v obmedzenom množstve prípadov. Je potrebné dôsledne čítať § 25 ods. 1 písm. a) až c).
No ja som to čítal dosť pozorne a toto sa v mojom zákone nepíše.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
marjankaj Pozri príspevok
No ja som to čítal dosť pozorne a toto sa v mojom zákone nepíše.
Ešte na záver, rada by som si prečítala čo Ťa vedie k tomu, že zadávateľka môže použiť jej znalecký posudok , ktorý môže byť aj nadhodnotený a v ktorom je ohodnotená aj práca na čierno možno, resp. aj svojpomocná práca . Veľmi rada sa poučím
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Zita5 Pozri príspevok
Ešte na záver, rada by som si prečítala čo Ťa vedie k tomu, že zadávateľka môže použiť jej znalecký posudok , ktorý môže byť aj nadhodnotený a v ktorom je ohodnotená aj práca na čierno možno, resp. aj svojpomocná práca . Veľmi rada sa poučím
No keby to predala(aj s tou svojpomocnou prácou a prácou načierno), za cenu odhadnutú znalcom, tak to by už išlo?
Mňa k tomu nič nevedie, mne je to jedno. Ale nanašiel som žiadny paragraf, kde je to výslovne zakázané.
A rád by som videl stanovisko DU, ako by sa k tomu postavili. Aj s odvolávkou na paragrafy.
0 0
sana12 sana12

sana12 je offline (nepripojený) sana12

Zita5 Pozri príspevok
Ešte na záver, rada by som si prečítala čo Ťa vedie k tomu, že zadávateľka môže použiť jej znalecký posudok , ktorý môže byť aj nadhodnotený a v ktorom je ohodnotená aj práca na čierno možno, resp. aj svojpomocná práca . Veľmi rada sa poučím
Znalecký vyhotovuje znalec odborník a nepredpokladám, že by si mohol len tak larom-fárom strieľať ceny a nadhodnocovať, má na to presne určené tabuľky.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
marjankaj Pozri príspevok
No keby to predala(aj s tou svojpomocnou prácou a prácou načierno), za cenu odhadnutú znalcom, tak to by už išlo?
Mňa k tomu nič nevedie, mne je to jedno. Ale nanašiel som žiadny paragraf, kde je to výslovne zakázané.
A rád by som videl stanovisko DU, ako by sa k tomu postavili. Aj s odvolávkou na paragrafy.
Vieš aj mne je to jedno.Je na zadávateľke ako sa rozhodne. Má nad čím rozmýšľať .Potom už jedine dať dopyt na DU (ale si myslím, že z toho nebude múdrejšia), alebo sa obrátiť na daňového poradcu.
Keby sa malo jednať o mňa, ja ten znalecký založím len tak bokom a vychádzam zo skutočných výdavkov.A to je moja bodka v tejto téme.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
sana12 Pozri príspevok
Znalecký vyhotovuje znalec odborník a nepredpokladám, že by si mohol len tak larom-fárom strieľať ceny a nadhodnocovať, má na to presne určené tabuľky.
Ale o to tu nejde.
Znalec tiež potrebuje zarobiť a nepýta sa na čo ti ten posudok bude. To už je otázka pre iného znalca. Daňového poradcu.

Ako ti radí Zitka, podaj dopyt na DU, alebo si zaplať poradcu.
Naposledy upravil marjankaj : 09.11.12 at 12:29
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Zita5 Pozri príspevok
Vieš aj mne je to jedno.Je na zadávateľke ako sa rozhodne. Má nad čím rozmýšľať .Potom už jedine dať dopyt na DU (ale si myslím, že z toho nebude múdrejšia), alebo sa obrátiť na daňového poradcu.
Keby sa malo jednať o mňa, ja ten znalecký založím len tak bokom a vychádzam zo skutočných výdavkov.A to je moja bodka v tejto téme.
Zitka súhlasím.
Ja sa snažím postupovať podľa platných zákonov. V rôznych publikáciách môžeme nájsť rôzne stanoviská na jeden prípad. A môžu byť všetky správne alebo iba niektoré. Ale mali by mať oporu v zákone.
Vieš, môže sa stať, že doklady sa poškodia(povodeň, požiar), ukradnú a vtedy by sa ako malo postupovať?
Ak by niekto priložil §, kde to zákon zakazuje, tak budem ticho. Ja iba chcem vedieť či som niečo neprehliadol.
0 0
onical onical

onical je offline (nepripojený) onical

Chcel by som sa opýtať pre vás zrejme jednoduchú otázku.Ak bola nehnuteľnosť zaradená do majetku po 12 rokoch od kúpy,odpisuje sa už len 8 rokov a vychádza sa z ceny kúpy,na tie predchádzajúce roky sa odpisy neuplatňujú.Takto som to pochopil.Ak sa tá nehnuteľnosť potom hneď po odpísaní predá,daň sa bude vypočítavať,akoby bola odpisovaná 20 rokov,alebo sa zohľadnia skutočne uplatnené odpisy?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
onical Pozri príspevok
Chcel by som sa opýtať pre vás zrejme jednoduchú otázku.Ak bola nehnuteľnosť zaradená do majetku po 12 rokoch od kúpy,odpisuje sa už len 8 rokov a vychádza sa z ceny kúpy,na tie predchádzajúce roky sa odpisy neuplatňujú.Takto som to pochopil.Ak sa tá nehnuteľnosť potom hneď po odpísaní predá,daň sa bude vypočítavať,akoby bola odpisovaná 20 rokov,alebo sa zohľadnia skutočne uplatnené odpisy?
Daň odvedieš z predajnej ceny.
Teda ak predáš za 100000 € daň bude 19000 €
1 0
sana12 sana12

sana12 je offline (nepripojený) sana12

onical Pozri príspevok
Chcel by som sa opýtať pre vás zrejme jednoduchú otázku.Ak bola nehnuteľnosť zaradená do majetku po 12 rokoch od kúpy,odpisuje sa už len 8 rokov a vychádza sa z ceny kúpy,na tie predchádzajúce roky sa odpisy neuplatňujú.Takto som to pochopil.Ak sa tá nehnuteľnosť potom hneď po odpísaní predá,daň sa bude vypočítavať,akoby bola odpisovaná 20 rokov,alebo sa zohľadnia skutočne uplatnené odpisy?
Áno, daň potom budeš platiť z celej sumy ako napísal marjankaj.

Neviem čomu sa venuješ, ale ak si FO nepodnikateľ, ktorá prenajíma len túto nehnuteľnosť možno treba zvážiť čo je pre Teba výhodnejšie. Napr. v prípade dosahovania príjmov z prenájmu v súlade s §6 ods. 3 ZDP a pri uplatňovaní paušálnych výdavkov (40%) v súlade s §6 ods. 10 ZDP sa prenajímaná nehnuteľnosť nepovažuje za obchodný majetok, čo je práve využiteľné v prípade jej následného oslobodeného predaja po uplynutí 5 rokov odo dňa jej nadobudnutia.

Smola je v tom že možnosť uplatnenia paušálnych výdavkov u daňovníkov, ktorí dosahujú príjmy z prenájmu nehnuteľností je v
novele Zákona o dani z príjmov s pravdepodobnou účinnosťou od 1. januára 2013 plánované zrušiť.
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

To je fakt pravda, že keď si budovu nezaradím do obchodného majetku, v prípade jej predaja po uplynutí 5 rokov odo dňa jej nadobudnutia bude príjem oslobodený od dane ?

Ak budovu zaradenú do obchodného majetku vyradím a má ešte nejakú zostatkovú cenu, mám niečo dodaniť pri vyradení? Alebo až pri predaji budovy? Ako je to v tomto prípade?
0 0
sana12 sana12

sana12 je offline (nepripojený) sana12

Citujem zákon o Dani z príjmov
§ 9

Príjmy oslobodené od dane


(1) Od dane je oslobodený príjema) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena b), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,

b) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov, ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,

K otázke č. 2 Daň z príjmu platíš, len pri predaji nie pri vyradení.
0 0
Andus1 Andus1

Andus1 je offline (nepripojený) Andus1

Ahoj Sana12,

ja mam podobnu otazku ako ty. My sme kupili chatu v roku 2009, rok 2010 - 2012 sme ju rekonštrovali, V roku 2013 nadobudla vyššiu hodnotu, otvorila som si žinvosť a chatu od 1.3. prenajímam. Taktiež sa pýtam, či ju môžem zaradiť do podnikania na základe ROC - stanovenej znaleckým posudkom.

Na daňovom úrade mi potvrdili, že na základe ROC.

Na internete som sa dočítala:
Pre určenie výšky daňového odpisu je podstatná vstupná cena dlhodobého majetku, ktorú tvorí:
obstarávacia cena – v prípade, že podnik nadobudol majetok kúpou,
vlastné náklady – v prípade, že podnik vytvoril majetok vlastnou činnosťou,
reprodukčná obstarávacia cena – zistená podľa osobitných predpisov alebo stanovená súdnym znalcom.

Dozvedela si sa ty niečo nové, čo by mi mohlo pomôcť. Ďakujem
0 0
sana12 sana12

sana12 je offline (nepripojený) sana12

Ahojky,

asi Ťa nepoteším, lebo dala som dopyt na Daňové riaditeľstvo a prišla mi táto odpoveď citujem:


Kompetenčné centrum finančných operácií Banská Bystrica Vám na základe Vašej žiadosti oznamuje nasledovné:
Podľa § 24 ods.5 zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len "zákon o dani z príjmov") daňovník, ktorý je fyzickou osobou, pri preradení hmotného majetku a nehmotného majetku z osobného užívania do obchodného majetku a daňovník nezaložený alebo nezriadený na podnikanie pri začatí používania majetku na činnosť, z ktorej príjmy sú predmetom dane, odpisujú tento majetok ako v ďalších rokoch odpisovania zo vstupnej ceny ustanovenej v § 25 ods.1 písm. d).
Ustanovenie § 25 zákona o dani z príjmov vymedzuje vstupnú cenu hmotného majetku a nehmotného majetku na účely odpisovania, a to v závislosti od spôsobu nadobudnutia, pričom vstupnou cenou podľa § 25 ods.1 písm.a) cit. zákona je obstarávacia cena (ak majetok bol obstaraný kúpou) a podľa písm.b) cit. zákona suma vo výške vlastných nákladov (napr. náklady na materiál a pod). Podľa § 25 ods.1 písm.d) zákona o dani z príjmov je vstupnou cenou hmotného majetku cena určená podľa písm. a) až c) cit. zákona pri preradení majetku z osobného užívania fyzickej osoby do obchodného majetku.
Daňovník, ktorý je fyzickou osobou, pri preradení hmotného majetku (napr. nehnuteľnosti) z osobného užívania do obchodného majetku, odpisuje tento majetok ako v ďalších rokoch odpisovania zo vstupnej ceny podľa § 25 ods.1 písm.d).
Nakoľko pri preradení hmotného majetku a nehmotného majetku z majetku určeného na osobné potreby do majetku fyzickej osoby určeného na podnikanie, nejde o zmenu vlastníckych práv, ale len o zmenu účelu použitia tohto majetku (t.j. vlastníkom je stále tá istá fyzická osoba), aj pre možnosť uplatňovania odpisov ako výdavku znižujúceho základ dane v danom prípade je rozhodujúca vstupná cena a rok nadobudnutia vlastníctva takéhoto majetku.
V prípade, ak daňovník fyzická osoba hmotný majetok (nehnuteľnosť) preradí z osobného užívania do obchodného majetku a začne ho využívať k výkonu podnikateľskej činnosti, v nadväznosti na vyššie cit. ustanovenia môže uplatňovať odpisy ako v ďalších rokoch odpisovania, a to zo skutočne preukázanej obstarávacej ceny hmotného majetku (vynaloženej na obstaranie majetku).
Daňovník fyzická osoba, ktorá teda preradí majetok z osobného užívania do podnikania, je na daňové účely povinný preukázať spôsob nadobudnutia majetku - napr. vlastnou činnosťou ako aj povinný preukázať obstarávaciu cenu.

Z tejto odpovede jednoznačne vyplýva, že oceniť môžme majetok podľa toho ako bol nadobudnutý, t.z. že v tvojom prípade vstupná cena nehnuteľnosti bude kúpna cena (preukážeš kúpnou zmluvou) + cena za technické zhodnotenie stavby (preukážeš dokladmi k technickému zhodnoteniu, ak si ich máš).

Ďalšia možnosť je skúsiť ešte požiadať o radu daňového poradcu. Pokiaľ Ti dá písomne, že vstupnú cenu môžeš určiť na základe znaleckého posudku (využitie možnosti v zmysle §25, ods. 1 c)) máš to v suchu. Pokiaľ máš vyjadrenie od daňového poradcu, daniari pri kontrole to akceptujú a nepredpokladám, že to budú spochybňovať.

Keď sa na ten zákon pozriem laickým okom, stále vidím možnosť využitia ocenenia v prípade preradenia majetku z osobného užívania FO do obchodného majetku reprodukčnou obstarávacou cenou. Predsa zákon umožňuje využitie všetkých troch možností troch možností, teda obstarávaciu cenu, sumu vo vlastných nákladov a aj reprodukčnú obstarávaciu cenu. Nikde v §25 ods. 1 d) nie je uvedené, že musím zvoliť na základe spôsobu obstarania.

Ak niekto vie viac dajte vedieť.
0 0
Negoti Negoti

Negoti je offline (nepripojený) Negoti

dobrý deň

chcela by som sa opýtať

podnikateľ má vlastnú nehnuteľnosť, je zapísaná na katastri ako rodinný dom , ktorý používa v podnikaní (stomatologická ambulancia) využíva prízemie, poschodie je obývané....

energie sa riešili samostatne, preto sa chcem opýtať , predchádzajúca účtovníčka nedávala daň z nehnuteľnosti do nákladov i napriek tomu, že daň z nehnuteľností platená je na MÚ, je zaplatená ako za podnikateľské priestory (celé)....
otázka znie: môžem mu dať pomer zaplatenej dane do nákladov ako VOZD? i napriek tomu, že nehnuteľnosť nie je v obchodnom majetku?
vrelá vďaka.....
0 0
Načítať ďalšie