Zavrieť

Porady

Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  danushka je offline (nepripojený) danushka

  danushka
  Síce nie som odborníkom v problematike sociálneho poistenia, ale ak žena s rodičovským príspevkom zároveň pracuje v TPP, prispiva za seba a zamestnávateľ za ňu do fondov SP, mala by mať nárok aj na MD ak splní nasledovné :

  Základnou podmienkou je nutnosť byť nemocensky poistená najmenej 270 dní (cca 9 mesiacov) v období posledných dvoch rokov pred pôrodom.
  Materské sa poskytuje počas materskej dovolenky, ktorá sa poskytuje žene v trvaní 34 týždňov (43 týždňov, ak porodí dve a viac detí). Nárok na dávku vzniká od začiatku šiesteho týždňa (event. 8 týždňa) pred očakávaným dňom pôrodu. Očakávaný deň pôrodu určuje lekár. Nárok zaniká uplynutím 34 týždňa od vzniku nároku (t.j. 28 týždňov po pôrode).
  V prípade, že žena porodí dve alebo viac detí a aspoň o dve z narodených detí sa stará alebo ak je osamelá, má o 3 týždňe väčší nárok na materskú a teda tento nárok zanikne uplynutím 37. týždňa.
  Ak sa po narodení, stará o dieťa muž, má nárok na tzv. rodičovskú dovolenku v rovnakom rozsahu ako je materská dovolenka pre ženu.
  Ak by sa materské vyplácalo pred pôrodom kratšie ako šesť týždňov alebo sa nevyplácalo vôbec, pretože pôrod nastal skôr ako určil lekár, čerpá sa materské do konca 34. týždňa (prípadne 43. týždňa) od vzniku nároku na materské. Ak teda porodíte skôr ako o 8 týždňov pred očakávaným dňom pôrodu, tak čerpáte materské po dobu 34 týždňov odo dňa pôrodu. Obvykle sa totiž materské poskytuje 6 týždňov pred a 28 týždňov po pôrode.

  veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

  veronikasad
  TONIO Pozri príspevok
  Ahojte,
  ak áno, tak by som vás poprosil odpovedať za akých podmienok.

  diik
  Tvoj pracovný pomer trvá ?

  ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

  ivka70
  Moze, v pripade, ze jej PP, z ktoreho bola vyplacana prva materska, stale trva alebo v pripade, ze si plati dobrovolne nemocenske poistenie. V takom pripade dostava matersku a nie RP (na obe sucasne narok trvale nie je)

  ANNAP je offline (nepripojený) ANNAP

  ANNAP
  dcéra je na rodičovskom príspevku od marca tohto roku, pred MD nebola v pracovnom pomere
  je szčo , nevznikla jej povinnosť platiť na sociálne poistenie, teraz má živnosť pozastavenú.
  Pred nástupom na MD si dobrovolne platila nemocenské podľa starého zákona. Nástupom nového zákona dobrovoľne poistenie zrušila. Teraz je vlastne poistencom štátu ale bez nemocenského poistenia. časom plánuje druhé bábo a má možnosť sa zamestnať-riadny pracovný pomer ale na skrát.prac. úväzok 2 hodiny .Keď nastúpi do zamestnania začne sa jej nabalovať 270 dní povinného nem.poistenia a pomohlo by to na druhú materskú ? Nevadí že bude skrátený prac.úväzok ? ak bude malý chorľavý vráti sa na príspevok ale keď zostane v zamest. pomere bude sa jej naďalej nabolovať 270 dní ?

  môže žene, ktorá je na rodičovskej dovolenke, vzniknúť nárok na materskú?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.