Zavrieť

Porady

Odchod do dochodku

Toto je situacia: clovek, ktory mal narok na odchod do dochodku pred troma rokmi ostal v praci. Pokracuje pracovat dalej a zaroven pobera aj starobny dochodok, ktory mu bol priznany.
Teraz chce uplne skoncit pracovny pomer a odist do dochodku. Ako a kedy treba zamestnavatelovi oznamit, ze clovek chce odist do dochodku? Treba upovedomit aj socialnu poistovnu? Skratka, co vsetko musi clovek vybavit, ked chce skoncit pracovny pomer a odist do dochodku.
Okrem tohto hlavneho pracovneho pomeru ma este vedlajsi pracovny pomer, co cini len par hodin do tyzdna. Tento si chce ponechat aj po odchode do dochodku z hlavnej pracovnej cinnosti.
Vdaka za radu.
airin.nice Dobry den, prosim o informaciu.Zamestnanec dovrsi dochodkovy vek 11.9.2013.a odchadza do starobneho dochodku./do tejto doby pracoval a zaroven poberal aj ID/.Ake povinnosti vyplyvaju pre zamestnanca a ake pre zamestnavatela?Pracovny pomer je ukonceny dohodou?Zamestnanec ma poziadat o ukoncenie PP?Citala som v predoslych prispevkoch, ze zamestnanec sam musi poziadat o odchodne-je na to nejaky formular?Neviem ake vsetky administrativne ukony treba ohladne tejto zalezitosti urobit.Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Pokial sa so zamestnávatelom nedohodneš na skončení pracovného pomeru dohodou ku konkrétnemu dátumu, platí pre teba § 67 Zákonníka práce "Výpoveď zo strany zamestnanca" a výpovedná doba v zmysle § 62 odst. 6 ZP

    (6) Ak výpoveď dáva zamestnanec, ktorého pracovný pomer u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok, výpovedná doba je dva mesiace.

    Keďže ide o prvé skončenie prac.pomeru po priznaní SD, patrí ti odchodné v zmysle § 76 ZP

    § 76a
    Odchodné

    Na začiatok

    (1) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, predčasný starobný dôchodok alebo
    starobný dôchodok.

    (2) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odchodné podľa odseku 1, ak zamestnanec požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení.


    Keďže tvoje dôchodkové poistenie trvalo aj po získaní nároku na SD, po skončení prac.pomeru môžeš požiadať SP o prehodnotenie výpočtu SD.

    zelenydom je offline (nepripojený) zelenydom

    zelenydom
    Ak som bola u toho zamestnavatela 40 rokov, ak podam vypoved dva mesiace pred skutocnym odchodom, na ake odchodne nam narok?
    VDAKA

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    zelenydom Pozri príspevok
    Ak som bola u toho zamestnavatela 40 rokov, ak podam vypoved dva mesiace pred skutocnym odchodom, na ake odchodne nam narok?
    VDAKA
    Ano, das riadnu vypoved, cize napr. ak ju das do konca decembra, od 1.1. do 28.2. 2013 ti bezi vypovedna doba, od 1.3. si uz bez PP.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    zelenydom Pozri príspevok
    Ak som bola u toho zamestnavatela 40 rokov, ak podam vypoved dva mesiace pred skutocnym odchodom, na ake odchodne nam narok?
    VDAKA
    Ak pracovný pomer skončí dohodou do 31.12.2012, platí

    § 76a
    Odchodné

    Na začiatok

    (1) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, predčasný starobný dôchodok alebo
    starobný dôchodok.

    Od 1.1.2013 platí :

    (1) Zamestnancovi patrí pri prvom skončení pracovného pomeru po vzniku nároku na starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení.

    -----




    zelenydom je offline (nepripojený) zelenydom

    zelenydom
    Ak zakon hovori, ze clovek ma narok na odchodne v hodnote najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, od koho zavisi, kolko to bude?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    zelenydom Pozri príspevok
    Ak zakon hovori, ze clovek ma narok na odchodne v hodnote najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, od koho zavisi, kolko to bude?
    Napr. od KZ alebo od dohody so zástupcami zamestnancov.

    zazulka je offline (nepripojený) zazulka

    zazulka
    Chcem sa spýtať, zamestnanec dostal výpoveď z nadbytočnosti. Prináleží mu 2 mesačná VD, ktorá skončí 31.03.2013. Lenže zamestnanec 23.3. dovrši dôchodkový vek, a určite požiada o priznanie SD. ak mu dôchodok priznajú, treba mu vyplatiť odchodné, aké povinnosti ešte z toho vyplývajú? treba prihlásiť na SP ako poberateľ dôchodku? môže mať ešte TPP do toho 31.03 ak by mu bol dôchodok priznaný napr. toho 23.03?
    Naposledy upravil zazulka : 02.02.13 at 08:03

    Kolenčík je offline (nepripojený) Kolenčík

    Kolenčík
    Chcem sa opýtať jednoducho: Som momentálne živnostník/ 8 rokov - predtým zamestnanec/ . V 12/2013 mám nárok na odchod do dôchodku, keď budem pracovať ďalej aj v roku 2014 môžem si vylepšiť dôchodok o 6 percent ročne. Ak však budem poberať dôchodok a pracovať ako živnostník ďalej, čiže aj s odvodmi, bude sa mi tiež pravidelne ročne zvyšovať dôchodok? Ďakujem

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Kolenčík Pozri príspevok
    Chcem sa opýtať jednoducho: Som momentálne živnostník/ 8 rokov - predtým zamestnanec/ . V 12/2013 mám nárok na odchod do dôchodku, keď budem pracovať ďalej aj v roku 2014 môžem si vylepšiť dôchodok o 6 percent ročne. Ak však budem poberať dôchodok a pracovať ako živnostník ďalej, čiže aj s odvodmi, bude sa mi tiež pravidelne ročne zvyšovať dôchodok? Ďakujem
    Dôchodok si môžeš dať "prepočítať" až po skončení podnikania. Pravidelne sa ti bude zvyšovať len o valorizáciu.

    Vlastas je offline (nepripojený) Vlastas

    žena Vlastas
    Mám známeho ktorý mi položil otázku na ktorú mu nieviem odpovedať a preto prosím o Vašu radu. 3.7.tohto roku dosiahne 60 rokov a chce odísť do predčastného dôchodku. Dozvedel sa, že je vraj výhodnešie odpracovať celý Q a tak odísť do dôchodku (tj odišiel by do dôchodku až k 30.9.2013). Ja sa pýtam, je to pravda a ak áno v čom je výhoda.

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Penalizácia : 0,5 % za každých začatých 30 dní odo dňa vzniku nároku na predčasný starobný dôchodok do dovŕšenia dôchodkového veku;
    Takže pokiaľ požiada o PSD 3.7.2013, tak penalizácia bude 12,5 %.
    Ak požiada o PSD 1.10.2013, tak iba 11 %. (Akékoľvek ukončenie v inom termíne – penalizáciu vypočítaš aj sama)

    Ďalšie riešenie: pokiaľ má nárok najprv sa zaregistrovať ako uchádzač o zamestnanie a potom požiadať o PSD – pokiaľ má nárok na dávky v nezamestnanosti. Pokiaľ nie, tak toto riešenie vylúčiť.
    Ale aj keby bol nárok na dávky , tak požiadať o PSD ešte tento rok. (koncom roka)

    Pozn.: Prečo chce ísť do PSD keď má prácu ?

    Ak chceš prečítaj aj túto tému : http://www.porada.sk/t12396-p36-pred...-dochodok.html

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    [QUOTE=Andyke;2305922]


    Ale aj keby bol nárok na dávky , tak požiadať o PSD ešte tento rok. (koncom roka)

    Prečo požiadať tento rok? Ja by som mala ísť do dôchodku začiatkom januára(teraz mám ČID). Myslíš že je výhodnejšie požiadať k 31.12.2013 ako k 6.1.2014? Môžeš mi to prosím vysvetliť?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    [QUOTE=wagner;2305932]
    Andyke Pozri príspevok


    Ale aj keby bol nárok na dávky , tak požiadať o PSD ešte tento rok. (koncom roka)

    Prečo požiadať tento rok? Ja by som mala ísť do dôchodku začiatkom januára(teraz mám ČID). Myslíš že je výhodnejšie požiadať k 31.12.2013 ako k 6.1.2014? Môžeš mi to prosím vysvetliť?
    Budeš v budúcom roku popri riadnom SD pracovať ?

    Zle mi skopírovalo predch.príspevok - to je otázka pre wagner

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    [QUOTE=veronikasad;2305933]
    wagner Pozri príspevok
    Budeš v budúcom roku popri riadnom SD pracovať ?

    Zle mi skopírovalo predch.príspevok - to je otázka pre wagner
    Nebudem pracovať - zamestnanie končím koncom októbra 2013

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    [QUOTE=wagner;2305934]
    veronikasad Pozri príspevok
    Nebudem pracovať - zamestnanie končím koncom októbra 2013
    Ak požiadaš o SD koncom roka, získaš valorizáciu za rok 2013 aj 2014, ale skrátia ti ho o 0,5 %, lebo ti vznikne nárok až v roku 2014.

    Ak by si mala v roku 2014 príjem, a o SD požiadaš v roku 2013, prišla by si o ročnú NČZD za rok 2014.
    Naposledy upravil veronikasad : 25.04.13 at 20:03

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    [QUOTE=veronikasad;2305935]
    wagner Pozri príspevok
    Ak požiadaš o SD koncom roka, získaš valorizáciu za rok 2013 aj 2014, ale skrátia ti ho o 0,5 %, lebo ti vznikne nárok až v roku 2013.

    Ak by si mala v roku 2014 príjem, a o SD požiadaš v roku 2013, prišla by si o ročnú NČZD za rok 2014.
    Ďakujem. Čo mi doporučuješ? Bude tých 5€ valorizácie za tento rok viac, ako 0,5% skrátenie dôchodku? Lebo keď požiadam v januári, tak mi nechajú plný ID a uznajú mi aj odrobené roky v 2 kategorii. Keď požiadam skôr, tak kategória padne.

    Vlastas je offline (nepripojený) Vlastas

    žena Vlastas
    [QUOTE=Andyke;2305922]Penalizácia : 0,5 % za každých začatých 30 dní odo dňa vzniku nároku na predčasný starobný dôchodok do dovŕšenia dôchodkového veku;
    Takže pokiaľ požiada o PSD 3.7.2013, tak penalizácia bude 12,5 %.
    Ak požiada o PSD 1.10.2013, tak iba 11 %. (Akékoľvek ukončenie v inom termíne – penalizáciu vypočítaš aj sama)


    ĎAKUJEM

    airin.nice je offline (nepripojený) airin.nice

    airin.nice
    Dobry den, prosim o informaciu.Zamestnanec dovrsi dochodkovy vek 11.9.2013.a odchadza do starobneho dochodku./do tejto doby pracoval a zaroven poberal aj ID/.Ake povinnosti vyplyvaju pre zamestnanca a ake pre zamestnavatela?Pracovny pomer je ukonceny dohodou?Zamestnanec ma poziadat o ukoncenie PP?Citala som v predoslych prispevkoch, ze zamestnanec sam musi poziadat o odchodne-je na to nejaky formular?Neviem ake vsetky administrativne ukony treba ohladne tejto zalezitosti urobit.Dakujem...........mam problem so zadanim otazky do temy, sorry
    airin.nice nikto neporadi?
    airin.nice prosim.....je to surne...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.