Zavrieť

Porady

Vysporiadanie podielu bytu po rozchode

Dobrý deň,
prešiel som si k mojej téme viacero príspevkov, napriek tomu by som potreboval upresniť zopár vecí.

Pred 2 rokmi som kupoval byt na HU. HU som vybavoval len na seba na základe zmluvy o budúcej zmluve o kupe bytu. Kedže išlo o novostavbu, ku samotnej kúpnej zmluve prišlo až o pól roka neskôr. V tejto už figurovala aj moja expriateľka a zmenou HU som ju v banke dopísal ako spoludlžníka a na LV sme už boli zapísaný ako spoluvlastníci.

Po rozchode sme sa spoločne dohodli a ja som sa s ňou finančne vysporiadal. Teraz však potrebujem vykonať všetky úkony aj v banke a na katastri. Tu by som potreboval usmerniť:
1. Mám najskôr osloviť banku o zrušenie spoludlžníctva expriateľky?
2. Akou formou - darovacou alebo kúpno-predajnou zmluvou?
3. Je potrebná aj dohoda o zrušení a vysporiadaní podielového spoluvlastníctva?
4. Rád by som, pokiaľ to bude v rámci zákona, postupoval tak, aby expriateľke alebo mne nevznikla daňová povinnosť (pri predaji alebo darovaní podielu bytu).
5. Je potrebné toto riešiť u notára alebo je možné to spoločne podpísať v banke/katastri?

Pokiaľ mi nejaký medzičlánok v tomto procese chýba, prosim doplňte.

Ďakujem za rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Spoludlžníctvo k úveru a spoluvlastníctvo k nehnuteľnosti sú dve rozdielne veci. Nakladať s nehnuteľnosťou môžte pravdepodobne len so súhlasom banky.
    1. Žiadosť o zrušenie spoludlžníctva ex - banka zhodnotí Vašu finančnú situáciu a ak vyhoviete dá súhlas. Sú s tým spojené poplatky. Príslušnú dokumentáciu (postúpenie práv a povinností z úverovej zmluvy pripraví banka), podpisujú ju všetky zmluvné strany. Zároveň požiadate o súhlas s vyporiadaním podielového spoluvlastníctva.
    2. Tento bod je z hľadiska úveru bezpredmetný. Z hľadiska spoluvlastníctva uzavriete napr. dohodu o vyporiadaní spoluvlastníctva, odporúčam vopred, kde si dáte odkladacie podmienky ako napr. zrušenie spoludlžníctva ex a súhlas s banky s vyporiadaním podielového spoluvlastníctva
    3. Ak sa chcete stať jediným spoluvlastníkom, tak je to jedna z možností
    4. Nedá sa posúdiť, nie je jasné, koľko je v hre a ako ste mali vysporiadaný nákup medzi sebou na začiatku
    5. Zmenu úverovej zmluvy v banke, ostatné si môžte spísať aj sami. V prípade dohody o vyporiadaní podielového spoluvlastnístva musia byť podpisy úradne osvedčené.

    fidzi je offline (nepripojený) fidzi

    fidzi
    draik Pozri príspevok
    ...
    1. Žiadosť o zrušenie spoludlžníctva ex - banka zhodnotí Vašu finančnú situáciu a ak vyhoviete dá súhlas. Sú s tým spojené poplatky. Príslušnú dokumentáciu (postúpenie práv a povinností z úverovej zmluvy pripraví banka), podpisujú ju všetky zmluvné strany. Zároveň požiadate o súhlas s vyporiadaním podielového spoluvlastníctva.
    4. Nedá sa posúdiť, nie je jasné, koľko je v hre a ako ste mali vysporiadaný nákup medzi sebou na začiatku
    1. Ona bola dopísaná ako spoludlžník až dodatočne, ked už HU plynul, pred poslednou-treťou tranžou - aj tak to budú v banke posudzovať? Až na základe súhlasu banky s vysporiadaním spoluvlastníctva môžem ísť na kataster?
    4. Vysporiadaný finančne sme, všetky peniaze kt. išli na vybavenie bytu, splátky HU, kolky, poistenia atď. sme mali podrobne evidované a na základe toho sme sa dohodli, všetko jej bolo splatené, ide o cca 10tis E, kt. postupne v splátkach dostala na účet. Preto ma napadla darovacia zmluva, len neviem či mne potom nevznikne daňová povinnosť. Pokiaľ by však katastru stačil súhlas banky, tak by to mohlo ísť mimo nejakých zmlúv? Máme naďalej korektný vzťah, tak ide len o náležitosti potrebné pre banku a úrady, medzi sebou sme vyrovnaní.

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    1. Áno/ Môže podať návrh na katastre aj bez súhlasu banky, ale hrozí Vám sankcia, ak na to príde. Obvykle je to vyhlásenie predčasnej splatnosti.
    4. Darovacou zmluvou by som to neriešil v žiadnom prípade. Najľahšie sa to dá cez vyporiadanie podielového spoluvlastníctva, v zmluve si dohodnite aj finančné vysporiadanie.

    fidzi je offline (nepripojený) fidzi

    fidzi
    A ešte posledné doplňujúce otázky:
    1. Rozumiem tomu, ze musím mať súhlas banky, len som sa nepresne vyjadril, zaujíma ma, či mi tento súhlas bude stačiť na katastri na zmenu v LV alebo musím mať ku tomu ešte ďalšie doklady?
    4. ak by som to teda riešil vysporiadaním podielového spoluvlastníctva s uvedením finančného vysporiadania v hodnote 10000E - vznikne ex daňová povinnosť? V podstate jej akoby vraciam finančné prostriedky, tzn. nedochádza u nej k žiadnemu prijímu. Musí to uvádzať v daňovom priznaní?

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    1. Iné doklady netreba. Pre samotný prevod na katastri obvykle nie je potrebný ani súhlas banky, je to len ochrana pre Vás, aby banka voči Vám neuplatnila zmluvne dohodnuté sankcie
    4. V zmluve to uveďte tak, že suma, ktorá by pripadla ex (napr. za to, čo vložila do bytu resp. Vám požičala), bude započítaná s podielom na byte. V reále tak nedostane nič, nebude musieť z toho platiť daň.

    fidzi je offline (nepripojený) fidzi

    fidzi
    Banku som už vyriešil, teraz kataster. Mal by som predsalen ešte ku tomu otázky:

    Spomínali ste, že v zmluve o vysporiadani spoluvlastníctva môžem uviesť, že suma bude započítaná s podielom na byte. Celkom nerozumiem tejto formulácií, nakoľko ak máme teraz byt 50/50, tak sa tou sumou podiel nedorovnáva. Resp. môžem Vás poprosiť o presnú formuláciu?
    Bude dostatočný pre prepis na katastri tento vzor? Zmluva o zrušení a vysporiadaní podielového spoluvlastníctva k nehnuteľnosti

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Ten vzor ani nepoužite, lebo nemá vyžadované náležitosti. Správa katastra by konanie prerušila a vyzvala Vás na opravu zmluvy. Odporúčam "obetovať" zopár desiatok eur a nechať si zmluvu vyhotoviť právnikom.

    fidzi je offline (nepripojený) fidzi

    fidzi
    Ďakujem za upozornenie, ušetrili ste ma problemov na katastri :-)
    A keby som to spravil na základe kúpnej zmluvy a cenu podielu by som určil 1EUR? Kúpnu zmluvu mám totiž k dispozícií ešte z kúpy bytu a náležitosti by som "len" upravil.

    Vysporiadanie podielu bytu po rozchode

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.