Zavrieť

Porady

Správny postup pri zriadení potravín?

Dobrý deň, som študentka a na jeden predmete máme za úlohu vypracovať ľubovoľný projekt. Vybrala som si zriadenie živnosti a predajne potravín. Mohli by ste mi prosím napísať, či nasledovný postup jednotlivých činností, ktoré je potrebné vykonať, je správny? Takže:

1) vybaviť osvedčenie o živnostenskom podnikaní v rozsahu voľných živností
2) prihlásiť sa na daňový úrad, do soc. a zdravotnej poisťovne
3) od mestkého úradu získať povolenie na činnosť prevádzky + schválenie otváracích hodín
4) požiadať príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva o vydanie rozhodnutia o uvedení potravinárskeho objektu do prevádzkovania + vypracovať a predložiť prevádzkový poriadok spolu so sanitačným režimom
5) Príslušnej regionálnej veterinárnej a potravinovej správe nahlásiť prevádzkareň
6) Prihlásiť pokladňu na daňový úrad
7) získať od polície povolenie na predaj liehovín
8) prihlásiť predavačku do sociálnej a zdravotnej poisťovne
9) Podpísať zmluvu s dodávateľom potravín
10) podpísať zmluvu s dodávateľom na dod. liehovín a tabakových výrobkov

...to by bolo asi tak všetko. Sú tieto kroky správne? Ďakujem pekne za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    danushka je offline (nepripojený) danushka

    danushka
    A tu je to dosť detailne rozobraté http://www.porada.sk/t39958-p2-potraviny-podmienky.html
    ludka09
    Senior MemberČlenom od02.05.08Príspevky120Súhlasov:
    10pochváliť

    Re: Potraviny -podmienky

    takze ak ti mozem poradit ja, nakolko uz mam za sebou dost otvoreni prevadzok, tak takto: -zivnost. urad-otvoris prevadzku
    - dan. urad nahlasis pokladnu
    - ziadost na veterinu na povolenie na otvorenie prevadzky+kolok+ziv.list
    - oznamenie o zriadeni prevadzky na veterinu
    - oznamenie o zriadeni prevadzky na colnicu, ked budes predavat alkohol-to ale musis dat skor nez ten alkohol budes predavat

    nasledne volaj na hygienu, kedy ti prídu na kontrolu, neviem odkial si ale u nas to funguje tek, ze sa s hygienikom ktory ta dostal dohodnes kedy po neho prides /odvezies-privezies/.
    Pre neho musis mat nie prevadzkovy poriadok-ten sa uz nedava,ale zmluvu o odpade, zmluvu o odvoze fekalii, ak mas zumpu, ak je tam vodovod tak je to v poriadku, hccp, ten kto tam bude predavat ak su to potraviny musi mat skusky na hygienie ze je sposobili,ak ich nema tak ho treba prihlasit a prihlasku pri vstupnej kontrole ukazat hygienikovi. Pri vstupnej kontrole musis mat wc ak su to potraviny s teplou aj studenu vodou, dalej na predajni ak budes predavat aj mas. vyrobky a rezat ich, musis mat aj na predajni teplu a studenu vodu s dvojdresom. Co sa tyka veteriny oni chodia kedy chcu nie hned po otvoreni prevadzky ale namatkovo.
    Poziarnici chodia na kontroly tiez tak to tak nenechaj a priprav si
    poziarno-poplachove smernice+has. pristroj.
    Ak odpad a fekalie zabezpecuje obec urob zmluvu s obcou -tu musis dolozit pri vstupnej kontrole,a by ti schvalili prevadzku.
    Myslim ze to je asi na zaciatok vsetko. Dufam ze to niekomu niekde pomoze.


    blavaciko je offline (nepripojený) blavaciko

    blavaciko
    najomna zmluva
    kolaudacia
    prevadzku nahlasit taktiez na zivnostensky urad
    okrem potravin, alkoholu a tabaku, odporucam aj noviny
    zalozenie uctu v banke + platobny terminal
    zaregistrovat ERP na danovy urad
    atd atd...

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    konečne položená otázka spôsobom - potvrďte mi prosím to, čo som si už väčšinou vyhľadala iniciatívne sama.
    A k téme doplním- hasiči nekontrolujú len smernice a hasiace prístroje - musí byť vypracovaná kompletná dokumentácia a rovnako aj komplet dokumentácia z hľadiska BOZP - vrátane vstupných školení zamestnancov
    ďakujem za odpoved. A čo sa týka tej dokumentácie BOZP a školení - to sa vybavuje v spolupráci s akým úradom? Len s príslušným hasičšským zborom? A taktiež by ma zaujímalo, či sa ostatné činnosti, ktoré som nespomenula v súvislosti so zriadením potravín nedajú zhrnúť len do jedného bodu, napr. by som tam vsunula bod "Vybavenie ostatných administratívnych úkonov" ??
    pri ďalšom surfovaní po nete som našla, že na DU, do soci. a zdrav. poistovne sa už nemusím prihlásiť sama, ale že ma tam po novom prihlási živnostenská úrad. Je to pravda?

    blavaciko je offline (nepripojený) blavaciko

    blavaciko
    Deniska205 Pozri príspevok
    pri ďalšom surfovaní po nete som našla, že na DU, do soci. a zdrav. poistovne sa už nemusím prihlásiť sama, ale že ma tam po novom prihlási živnostenská úrad. Je to pravda?
    ako zamestnavatel sa musis prihlasit sama na soc aj zdrav

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    Deniska205 Pozri príspevok
    ďakujem za odpoved. A čo sa týka tej dokumentácie BOZP a školení - to sa vybavuje v spolupráci s akým úradom? Len s príslušným hasičšským zborom? A taktiež by ma zaujímalo, či sa ostatné činnosti, ktoré som nespomenula v súvislosti so zriadením potravín nedajú zhrnúť len do jedného bodu, napr. by som tam vsunula bod "Vybavenie ostatných administratívnych úkonov" ??
    Dokumentáciu ako zamestnávateľovi musí vypracovať osoba oprávnená - t.j. technik OPP a BOZP- máš ju založenú na prevádzke a v prípade kontroly ju predkladáš hasičom a inšpektorátu práce. Tie isté kontrolné orgány sa zameriavajú aj na to, či je spravená revízia elektriny, elektrických zariadení, bleskozvodov, prípadne komínov,
    http://www.mojepodnikanie.sk/clanky/...alozit-zivnost , konkrétne toto som mala na mysli:
    6. Vyplnenie a odovzdanie tlačív
    Vyplňte tlačivá zo živnostenského úradu. S vyplnenými tlačivami choďte na živnostenský úrad. Doneste si zo sebou aj občiansky preukaz a kolky. (DOPLNENÉ: Po novom už kolky nie sú povinné. Poplatky môžete zaplatiť aj v hotovosti.) Tam všetko odovzdajte.
    Živnostenské úrady fungujú ako jednotné kontaktné centrá (JKC). Založenie živnosti vám uľahčia tým, že za vás automaticky vybavia niektoré formality:


    • Živnostenský úrad za vás požiada o výpis z registra trestov,
    • prihlási vás ako SZČO do zdravotnej poisťovne na platbu zdravotných odvodov,
    • prihlási vás na daňový úrad na platbu dane z príjmu fyzických os

    blavaciko je offline (nepripojený) blavaciko

    blavaciko
    Deniska205 Pozri príspevok
    http://www.mojepodnikanie.sk/clanky/...alozit-zivnost , konkrétne toto som mala na mysli:
    6. Vyplnenie a odovzdanie tlačív
    Vyplňte tlačivá zo živnostenského úradu. S vyplnenými tlačivami choďte na živnostenský úrad. Doneste si zo sebou aj občiansky preukaz a kolky. (DOPLNENÉ: Po novom už kolky nie sú povinné. Poplatky môžete zaplatiť aj v hotovosti.) Tam všetko odovzdajte.
    Živnostenské úrady fungujú ako jednotné kontaktné centrá (JKC). Založenie živnosti vám uľahčia tým, že za vás automaticky vybavia niektoré formality:


    • Živnostenský úrad za vás požiada o výpis z registra trestov,
    • prihlási vás ako SZČO do zdravotnej poisťovne na platbu zdravotných odvodov,
    • prihlási vás na daňový úrad na platbu dane z príjmu fyzických os
    to stale plati, ale v pripade, ak budes mat zamestnancov, tak taketo prihlasenie do zdravotnej nestaci (napriklad ty mas vseobecnu, zivn. urad ohlasi do vseobecnej, ale zamestnanec ma union, ale aj keby mal vseobecnu, to je uplne jedno)

    zivnostensky urad prihlasi TEBA ako SZCO do poistovne, ze toto je zivnostnik, ktory si za seba bude platit poistne. Ako zamestnavatel, co plati poistne za inych sa prihlasis uz sama potom, ale staci az ked budes mat zamestnancov (myslim do 8 dni)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.