Zavrieť

Porady

Akú veľkú právomoc ma učiteľ na žiaka mimo školy ?

Ahoj.
Potrebujem poradiť. Môj syn sa pobil so spolužiakom. Stalo sa to mimo školy. Bol často od neho
provokovaný a aj v ten osudný deň ho vyprovokoval a jednu mu udrel päsťou do tváre kde mu rozťal peru. Riešili sme to samozrejme my rodičia medzi sebou. Vysvetlili sme si to a uzavreli to.V škole bolo samozrejme okolo toho veľké halo. Rozoberalo sa to aj na fejse. Teraz ma zavolala triedna učiteľka do školy.Syn mi už,ale oznámil, že riaditeľ školy navrhuje jemu 2 zo správania a jeho spolužiakovi pokarhanie riaditeľom školy. Syn končí práve 9.ročník a nemyslím,že mu ta dvojka prospejme. Ma až takú veľkú právomoc riaditeľ keď to bolo mimo školy?Študovala som školský poriadok aj zákon, ale nič som nenašla. Poradte mi prosím.
Ďakujem Andrea
Usporiadat
Slayer666 Slayer666

Slayer666 je offline (nepripojený) Slayer666

andrea.subova Pozri príspevok
A tam my vysvetlil čo sa vlastne stalo a že by bolo dobre sa stretnúť s rodičmi lebo môže byť obvinený z trestného činu napadnutie , agresivita, ublíženie na zdraví...S rodičmi sme sa stretli vysvetlili si to, chalani sa kamošia ďalej...
Tieto trestne ciny takto menoval riaditel? Lebo TC napadnutia neexistuje, ani TC agresivity. O TC ublizenia na zdravi urcite nemoze ist, ak sa skutok stal tak, ako ho opisujes. Roztata pera urcite nie je takym druhom ujmy na zdravi, ktora by sa dala povazovat za ublizenie na zdravi, ako ho definuje Trestny zakon. Takze ani skutkovka nehrozi, naviac oni su mladistvi a tak musi byt zavaznost tohto cinu vacsia ako mala, co vzhladom na okolnosti ani tu malu zavaznost nedosahuje. Cize trestne stihanie za toto nehrozi. A o priestupok proti obcianskemu spolunazivaniu by mohlo ist, ale iba ak mali uz 15. No aj tak si neviem prestavit, ze by taku hovadinu niekto aj riesil, a ak uz, tak maximalne ulozenim pokarhania (podla zakona o priestupkoch) alebo iba prejednanim, teda bez sankcie.
Pisem to len preto, aby si mala protiargument, keby skola nahodou tymto chcela argumentovat.
0 0
andrea.subova andrea.subova

andrea.subova je offline (nepripojený) andrea.subova

Nik ich neupozornil na ich správanie . Nik sa o nich nestaral. Nemali žiadne pokarhanie triedeným učiteľom. Až keď sa to stalo. Až nedávno triedna učiteľka dopísala na internetovú žiacku knižku , že sa pobil so spolužiakom. Mesiac a pol po incidente.
A čo sa týka mimo témy. Učiteľov ľutujem a zároveň ich obdivujem, že majú nervy na tú našu mládež. Ale nieje učiteľ ako učiteľ.
0 0
andrea.subova andrea.subova

andrea.subova je offline (nepripojený) andrea.subova

Ďakujem veľmi pekne. Tiež si myslím, že to nafukujú až moc....určite to tak nenechám tak a Vaše názory mi dosť pomohli.
0 0
andrea.subova andrea.subova

andrea.subova je offline (nepripojený) andrea.subova

Škoda, že takých učiteľov nieje viac. Myslím ,že dnes tie dvojky akosi radi rozhadzujú...
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Andrea, pozname tu len jednu stranu mince, ak to skonci, napis, ako to dopadlo, lebo znizenu znamku zo spravania udeluje pedagogicka rada na svojom zasadnuti, /predpokladam, ze to riesia na stvrtrocnej klasifikacnej porade/,kde sa o tom hlasuje a kde navrhovatel zdovodnuje, preco navrhuuje znizit tu znamku.To sa nedava len tak, ze niekto chce, tak ju napise.

Urcite ak ped.rada odsuhlasi, pre zavazny cin jej udelenie aj bez predoslych pokarhhani, je to platne .

Tie znamky su na to, aby sa vyuzili v spravny cas. Ale aj ta chapem, ze si matka a chranis svoje dieta.

Deviataci si myslia, ze su panmi tvorstva,niekedy je s nimi naozaj v skole na nevydrzanie. Ved sme pubertu mali vsetci. Tie chlapcenske bitky mozno vyzeraju nevinne, ale chlapci su uz dost silni a vyspeli, pozname medializovane nasledky niektorych takychto "bitiek". Mozno ta znamka je to velky varovny prst.
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

>alaya1:
Urcite ak ped.rada odsuhlasi, pre zavazny cin jej udelenie aj bez predoslych pokarhhani, je to platne .
Zabudla si na jeden fakt - chalani si "vybavovali" účty mimo areál školy a mimo vyučovací proces.
Herr direktor schule by si mal ujasniť, pokiaľ siaha jeho "územie" - mimo neho je to "územie" rodičov.
Vycapiť flajster dvojku zo správania za "aktivitu" mimo školy, mimo vyučovanie - - trochu na hlavu.
Prekročil svoje kompetencie.
Čo povie na to zriaďovateľ školy, až sa dozvie skutočný stav? Herr direktor by potom mal čo vysvetľovať.

To by potom sa mali takto riešiť všetky bitky medzi deckami, ktoré sa vyskytnú? Veď by sa v škole nerobilo nič iné, len riešili priestupky a vyučovanie (odovzdávanie znalostí) by šlo ta het v čerty!
1 0
Vebi34 Vebi34

Vebi34 je offline (nepripojený) Vebi34

Na to, aby dieťaťu bola daná znížená známka zo správania alebo pokarhanie riaditeľom školy, je presná legislatíva. Nebola dodržaná z viacerých bodov. Písomný záznam o incidente, riešenie s triednou učiteľkou a výchovným poradcom, z čoho je vyhotovený písomný záznam, písomná informácia zákonného zástupcu dieťaťa a predovšetkým miesto a čas incidentu!!! A ty musíš písomne potvrdiť riaditeľovi svoju informovanosť.To preto, aby si vedela, keď budeš písať na štátnu školskú inšpekciu sťažnosť, čo máš napísať. Jasná vec, na strednú školu ide hodnotenie dieťaťa s ním.
1 0
gilda gilda

gilda je offline (nepripojený) gilda

Nie je to také ľahké.... Riaditeľ školy, ktorý sa dozvie o priestupku žiakov musí konať. To sa stalo v momente, keď otec poškodeného žiaka prišiel do školy. Pokiaľ informoval riaditeľa školy, problém mal byť riešený v prítomnosti zákonných zástupcov obidvoch žiakov, triednej učiteľky, riaditeľa a vyhotovený písomný záznam. Uloženie výchovného opatrenia je v kompetencii riaditeľa školy. Či je adekvátne, o tom sa tu diskutuje. Uloženie výchovného opatrenia je však práve z toho "zanedbateľného" dôvodu, že žiaci sú reprezentantmi školy aj mimo jej areálu. V bitke reprezentovali seba, školu aj rodičov. "Odmena" je na mieste. Prikláňam sa k uloženiu pokarhania riaditeľom školy pre obidvoch žiakov za predpokladu, že neexistujú iné dôvody pre zníženú známku zo správania pre syna zadavateľky témy.
Naposledy upravil gilda : 23.11.12 at 07:49
1 0
Vebi34 Vebi34

Vebi34 je offline (nepripojený) Vebi34

Nie je to pravda, za bránami školy právomoci riaditeľa končia. Ak sa chcel rodič niekde obrátiť, mohol na políciu, ale riaditeľ školy môže len doporučiť správanie sa dieťaťa na verejnosti mimo školy, nie ho hodnotiť. Tam majú zaň zodpovednosť len rodičia alebo zákonný zástupca. Je to aj v školskom poriadku. Ak nie, je zle zostavený.
0 0
gilda gilda

gilda je offline (nepripojený) gilda

Vebi34 Pozri príspevok
Nie je to pravda, za bránami školy právomoci riaditeľa končia. Ak sa chcel rodič niekde obrátiť, mohol na políciu, ale riaditeľ školy môže len doporučiť správanie sa dieťaťa na verejnosti mimo školy, nie ho hodnotiť. Tam majú zaň zodpovednosť len rodičia alebo zákonný zástupca. Je to aj v školskom poriadku. Ak nie, je zle zostavený.
Správanie sa žiakov mimo školy definuje vnútorný poriadok školy. Rodič poškodeného žiaka sa obrátil na riaditeľa školy, na čo má právo zakotvené tiež v školskom poriadku. Školský poriadok, citát:"Aj na verejnosti žiak reprezentuje školu, preto je povinný správať sa slušne ku zamestnancom školy, k dospelým osobám, ku spolužiakom a ostatným ľuďom..." Žiaci svojim správaním na verejnosti porušili školský poriadok, porušenie školského poriadku malo za následok uloženie výchovného opatrenia.
Školský poriadok, citát: "V prípade porušenia školského poriadku, ale aj inej legislatívy platnej v Slovenskej republike môže škola pristúpiť k udeleniu výchovného opatrenia. Výchovné opatrenie vo forme napomenutia a pokarhania má za cieľ upozorniť žiaka a jeho zákonného zástupcu na porušenie školského poriadku...." V tomto zmysle sú zostavované vnútorné poriadky škôl a vôbec nie sú zle zostavené.
Naposledy upravil gilda : 27.11.12 at 07:26
0 0
Martin132 Martin132

Martin132 je offline (nepripojený) Martin132

Ahoj,stalo sa mi to isté...ale keď som spravil hlasovanie v ankete tak vačšina bola zato že nemá právo...neviem,tému mi už asi zavreli a neviem výsledok
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

Martin132 Pozri príspevok
Ahoj,stalo sa mi to isté...ale keď som spravil hlasovanie v ankete tak vačšina bola zato že nemá právo...neviem,tému mi už asi zavreli a neviem výsledok
anketa nie je podstatna ... dostal si citovanu vyhlasku
0 0
kopretinka kopretinka

kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

1Dara Pozri príspevok
anketa nie je podstatna ... dostal si citovanu vyhlasku
asi nevie čítať......
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

ved je len siedmak-)))
0 0
kopretinka kopretinka

kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

alaya1 Pozri príspevok
ved je len siedmak-)))
ale hlavne,že sa vie biť
0 0
Martin132 Martin132

Martin132 je offline (nepripojený) Martin132

kopretinka Pozri príspevok
ale hlavne,že sa vie biť
A že kto tu nevie čítať Ja som sa s nikým nebil,nič také som nič nepísal takže neviem o čom tu trepete...
0 0
Indeed Indeed

Indeed je offline (nepripojený) Indeed

Martin132 Pozri príspevok
A že kto tu nevie čítať Ja som sa s nikým nebil,nič také som nič nepísal takže neviem o čom tu trepete...
To oni len tak...

pači sa im ked čitaju po sebe rozne "duchaplnosti"....

a čo je najdoležitejšie, ak kritizuju a zhadzujú inych, neskutočne im to pumpuje ego...
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Martin132 Pozri príspevok
A že kto tu nevie čítať Ja som sa s nikým nebil,nič také som nič nepísal takže neviem o čom tu trepete...
...úlohy máš urobené....učivo zopakované...
0 0
Martin132 Martin132

Martin132 je offline (nepripojený) Martin132

lujza.j Pozri príspevok
...úlohy máš urobené....učivo zopakované...
.... na to ti nebudem odpovedať
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Martin132 Pozri príspevok
.... na to ti nebudem odpovedať
takže nie...tak šmykaj....
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať