Zavrieť

Porady

Porusovanie Ustavy SR

Dobry den prajem mam niekolko otazok ohladne exekucie a zakladnych prav a slobod Slovenskej Republiky.



Dna 15.11.2012 mi prisiel list o zacati exekucie.
Som dva roky bez zamestnania a nedari sa mi uplatnit na trhu prace i napriek cca dvesto ziadostiam a niekolko osobnych pohovorov som doteraz bol neuspesny. Manzelka je na materskej dovolenke a pobera Matersky prispevok z uradu socialnych veci a rodiny.
Ked ze je nas prijem iba 260 Eur mesacne nie sme schopny splacat ziadne dlhy ktore sme pred 3 rokmi urobili.

Celkova dlzna suma sa vysplhala na cca 12 000 Eur u viacerych veritelov. Zivot sa nam zastavil ked som prisiel o zemastnanie.
Je to celkovy psychycky tlak na rodinu atd.
Svoj dlh si uvedomujem a priznavam ale z mojej strany nie je ineho vychodiska.


Moja otazka smeruje k porusovaniu Ustavy Slovenskej republiky a odopieranie prav.

Podla Ustavy Slovenskej Republiky.

čl 12

(2) Základné práva a slobody sa zaručujú na území Slovenskej republiky všetkým bez ohľadu na pohlavie, rasu, farbu pleti, jazyk, vieru a náboženstvo, politické, či iné zmýšľanie, národný alebo sociálny pôvod, príslušnosť k národnosti alebo etnickej skupine, majetok, rod alebo iné postavenie. Nikoho nemožno z týchto dôvodov poškodzovať, zvýhodňovať alebo znevýhodňovať.

čl 14 až 25

právo vlastniť majetok (ochrana vlastníctva, obmedzenie vlastníckeho práva, dedenie, vyvlastnenie);

Vyklad:

Teraz presne narazam na zakon o osobnom bankrote. V ustave sa pise ze nikoho nemozno zvyhodnovat alebo poskodzovat z visie uvedenych dovodov ako napriklad na velkosti majetku. Ale tento zakon o osobnom bankrote znevyhodnuje obcanov Slovenskej Republiky a mysli iba na obcanov ktory su financne zabezpeceny. Nemajetny na taku moznost osobneho bankrotu nemaju pravo. Tym sa podla mna porusuje Ustava Slovenskej Republiky podla clanku 12 cislo 2.

Preco je teda odobrate take pravo aj chudobnym? Preco sa moze svojho dlhu zbavit ten ktory ma majetok ale ten ktory ho nema ho budu exekutori terorizovat do doby pokial svoj dlh nesplati?


Preco ja ako obcan Slovenskej Republiky ktory sa dostal do nepriaznivej situacie po strate zamestnania a i napriek nepriaznivej financnej situacie nepacham trestnu cinost nemam to pravo na vyhlasenie osobneho bankrotu?


Nie som jediny na Slovensku den co den prebiehaju nove a nove exekucne konania ktore su konane na chudobnych obcanoch a nemaju rovnake prava ako majetny.

Myslim si teda ze ten zakon o osobnom bankrote znevyhodnuje chudobu a to je nepristupne podla nasej Ustavy Slovenskej republiky.



Moja posledna otazka znie je mozne podat namietku voci exekucii z toho dovodu ktory popisujem visie?


Dakujem vam vopred za radu.
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

blavaciko je offline (nepripojený) blavaciko

blavaciko
pokial mas podozrenie na porusovanie ustavy je tvojou obcianskou povinnostou podat navrh na ustavny sud, ktory tento problem vyriesi za teba
3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
fordy Nemajú ani na jedlo, nieto aby zaplatili komerčného právnika pre podanie na Ústavný súd.
123tornado Pozeral som uz na stranky ustavneho sudu este doobeda a netreba ziadne poplatky. Ten kto nema na pravnu pomoc mu bude pridelena.
123tornado Podat ziadost o presetrenie ustavneho sudu mozem aj ja a ustavny sud ma odkaze na centrum pravnej pomoci.
  zbaliť

misoft je offline (nepripojený) misoft

misoft
NIE! Ústavu nik neporušil - máš právo na majetok, ale dlhy sa musia platiť.
Osobný bankrot je hovorový výraz pre konkurz fyzickej osoby – nepodnikateľa, často zahŕňajúci aj oddlženie, ktoré umožňuje fyzickej osobe zbaviť sa svojich dlhov.
Dlžník je povinný podať návrh na vyhlásenie konkurzu ak je platobne neschopný, t.j. ak má viac ako jedného veriteľa a nie je schopný plniť 30 dní po lehote splatnosti viac ako jeden peňažný záväzok. Z dostupných údajov to vyzerá tak, že osoba spĺňa uvedenú podmienku. Konkurz súd vyhlási iba ak dlžník zaplatil na účet súdu 663,88 EUR ako preddavok na úhradu odmeny a výdavkov predbežného správcu a majetok dlžníka je aspoň 1.659,70 EUR. Návrh je potrebné podať na príslušnom súde, ktorým je v konkurzných konaniach okresný súd v sídle krajského súdu, podľa miesta, v ktorom má dlžník bydlisko. Povinnou náležitosťou návrhu je zoznam jeho majetku a zoznam peňažných záväzkov. Uvedená pracovná neschopnosť nie je prekážkou podania návrhu na vyhlásenie konkurzu.
Spolu s návrhom na vyhlásenie konkurzu môže dlžník – fyzická osoba podať návrh na oddlženie a tým uplatniť právo domáhať sa zbavenia svojich dlhov po zrušení konkurzu. Návrh na oddlženie môže dlžník podať aj kedykoľvek počas konkurzného konania až do zrušenia konkurzu. Ak by dlžník neprešiel oddlžením, aj po skončení konkurzu by mu ostali záväzky voči veriteľom, ktorí neboli v plnej miere uspokojení v konkurze.
V uznesení o povolení oddlženia súd (i) ustanoví správcu, (ii) určí rozsah právnych úkonov dlžníka, ktoré budú počas skúšobného obdobia podliehať súhlasu správcu a (iii) určí aj sumu peňažných prostriedkov, ktoré dlžník na konci každého skúšobného roka poskytne správcovi na uspokojenie svojich záväzkov. Pre stanovenie tejto sumy nie sú určené žiadne pravidlá. Súd by mal do úvahy brať všetok príjem dlžníka, ktorý mal počas konkurzu, vrátane jeho zámeru na získanie príjmov v návrhu na oddlženie. V prípade uvedenej osoby by súd bral do úvahy aj príjem v podobe sociálnych dávok.
Právoplatnosťou uznesenia o povolení oddlženia sa začína trojročné skúšobné obdobie, počas ktorého je dlžník povinný vždy na konci skúšobného roka poskytnúť správcovi peňažné prostriedky v sume určenej súdom, najviac však 70% svojho celkového čistého príjmu za uplynulý skúšobný rok, ktoré správca po odpočítaní odmeny pomerne rozdelí podľa konečného rozvrhu výťažku medzi veriteľov dlžníka.
Súd zruší skúšobné obdobie, ak zistí, že dlžník opakovane alebo závažne porušil povinnosti ustanovené týmto zákonom alebo že príjem dlžníka nepostačuje ani na úhradu odmeny správcu. Po uplynutí skúšobného obdobia súd aj bez návrhu uznesením rozhodne o oddlžení dlžníka. Pohľadávky, ktoré zostali po zrušení konkurzu neuspokojené a ktoré neboli uspokojené ani počas skúšobného obdobia, sa zverejnením uznesenia o oddlžení v Obchodnom vestníku stávajú voči dlžníkovi nevymáhateľné.
Uvedený prevod spoluvlastníckeho podielu vo výške ½ na nehnuteľnosti na osobu blízku môže byť v konkurze odporovaný ak (i) za podiel nebolo poskytnuté primerané protiplnenie, alebo (ii) dlžník prevodom ukrátil svojich veriteľov. Ak by bolo takéto odporovanie úspešné, nadobúdateľ spoluvlastníckeho podielu by bol povinný nahradiť hodnotu nadobudnutého majetku, alebo ho vrátiť do podstaty dlžníka.
Teda musí mať síce nejaké prostriedky a musí po dobu troch rokov si plniť všetky záväzky - inak musí všetko splatiť naraz. A pokiaľ požiada aj o oddĺženie - po skončení skúšobnej doby všetky dlhy, ktoré by aj zostali, by už boli voči jeho osobe nevymožiteľné.

123tornado je offline (nepripojený) 123tornado

Igor :D 123tornado
Niekto zase nieco vytrhol z kontextu.
Je tam napisane cele znenie ale poukazujem na obmedzenie vlastnickeho prava.
Viem ze konkurz trva 3 roky ale su tam jasne stanovene pravidla za akych podmienok moze niekto poziadat o vyhlasenie osobneho konkurzu.

To umoznuje iba urcitym ludom ty ktory su zamestnany ty ktory maju hodnotu majetku viac ako 1600 Eur (zaokruhlene) ale co taky ktory nema majetok mu je nepovolene sa takeho odlzovacieho procesu zucastnit preto ze nema nan narok len preto ze neslpna dane poziadavky.
Tym som poukazoval na rovnost bez ohladu ne/majetnosti.

Ja nemam ziadny majetok nemam pracu a teda nemam ziadnu moznost sa zbavit dlhov ako ty ktory to vsetko maju. Ja musim podstupit ostatne tie zdlhave kroky ktore mozu trvat i niekolko rokov a v podstate viac ako pri osobnom bankrote.


misoft ty tu pises ze dlhy sa musia platit. Myslis je to neviem? Ale ked raz nema niekto na splacanie dlhu ako ho ma splacat? Ako ma vyrovnat dlh? Je darmo vysvetlovat ako sa clovek v danej situacii citi.

Osobny bankrot zacina byt viac a viac vyuzivany preco sa niekto moze odlzit bez exekucie a niekto nie? Peniaze majetok chudoba to su dovody preco musi podstupit exekuciu. Tym sa vytraca rovnost v Ustave.

Pri osobnom bankrote nikdy nezaplatis celu sumu dlhu. Precital som mnoho clankou a pribehou ako kto postupoval a ako vyviazol z exekucie a odlzil sa vdaka osobnemu bankrotu a ako vratili podstatne menej. Banka alebo ostatne spolocnosti si potom urobia odpis zo straty.

Ja ked zase budem exekuovany ako nemajetny moze veritel upustit od dlhu ale aj nemusi. Pokial neupusti stale mi narastaju uroky z omeskania a dlh narasta. Tak ze v podstate ja ako nemajetny zaplatim vdaka exekucii o niekolko 1000 Eur viac.
A moja buducnost je nejasna po celu dobu dlhu ktora moze trvat aj 10 rokov.


No majetny pri osobnom bankrote zaplati zase menej a moze po 3,5 roku zacat odznova.

Tak ze kto im dal pravo byt viac ako ten co nema majetok? Kto im dal vyuzit taku moznost splatit menej?

Za posledne dni som obsedel pri zakonoch a ustave mnoho hodin a moj nazor je ze je tym porusena Ustava. Pisal som to sem len preto aby som zistil ci sa mylim alebo nie.


Nepisal som to sem aby ma niekto posudzoval co mam alebo nemam platit.
Naposledy upravil 123tornado : 16.11.12 at 15:11

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Xanti
123tornado,
ak si dva roky bez zamestnania a vidíš, že sa tu nevieš uplatniť na trhu práce ( je to veľmi ťažké ) prečo si neskúsil ísť do zahraničia. Ved mng. mohla ísť s tebou ak bola doma s dieťaťom aby ste boli spolu. Ved to naozaj z takých pár euráčou sa existovať nedá kde to platiť dlhy.

123tornado je offline (nepripojený) 123tornado

Igor :D 123tornado
No pokusal som sa vela krat vycestovat za hranice i napriek tomu ze by som nebol s rodinou ale vzdy to uviazlo pri peniazoch. Mame 3 deti a s rodinou som vycestovat nechcel. Neda sa tak zit to je pravda. Pracoval som ako kontrolor kvality 2,5 roka a od tej doby niet a niet najst pracu. A to co to urobi s celistvostou rodiny sa neda ani opisat. Zebezpecit deti do buducna pri dlhoch sa neda a nie to este ked je clovek bez prace. Mame tu vyhodu ze zijeme u svokrovcov a ty nam znacne pomahaju. Inak by sme boli na ulici a bez deti.
Darilo sa nam zit v blahobyte dlhu dobu ale prisiel upadok pri strate zamestnania.

Tato exekucia je v sume 250 eur a pravdepodobne som zistil ze je v premlcacej dobe.
Platobny vymer bol vydany dna 30.03.2009
Podane na sude to bolo 18.06.2012
Poverenie na vykon exekucie bol dany 02.10.2012

Vie mi to niekto potvrdit ci je to premlcacia doba?
Od platobneho vymeru po podanie na sud to je viac ako 3 roky.

fordy je offline (nepripojený) fordy

fordy
S tak nízkym príjmom by ste už mali byť považovaný za osoby v hmotnej núdzi a tých exekútor nemôže exekuovať. Over si to na Sociálnej poisťovni a vyžiadaj si doklady (požiadaj o dávku).
123tornado Toto si budem musiet overit aby som mohol neak postupovat. Ale najlepsia rada Este jedna otazka dana tema sa uz neda otvorit? Omylom som ju uzavrel .

fortunka je offline (nepripojený) fortunka

fortunka
123tornado Pozri príspevok
Tato exekucia je v sume 250 eur a pravdepodobne som zistil ze je v premlcacej dobe.
Platobny vymer bol vydany dna 30.03.2009
Podane na sude to bolo 18.06.2012
Poverenie na vykon exekucie bol dany 02.10.2012
.
pisal si ze suma exekucie je 12000EUR, to ako sa podarilo, ked tu pises 250EUR. Ci to je len ciastkova... ked tak na to pozeram...
Vies, mozno by bolo pekne keby existovalo nieco ako osobny bankrot... ale ruku na srdce, keby si TY bol veritel, co ti kedysi nieco predal... nechal by si SVOJE peniaze len tak prepadnu? Dlhy sa proste platit musia, preto by vsetci co si beru pozicky, kupuju na faktury a pod. mali vstupit do svedomia a uvedomit si, ze o pol roka pracu mat nemusia a bud sa proti tomu poistit, alebo si to proste nebrat.. ja viem, ze su situacie, kedy sa inak neda, ale ked raz na nieco nemam, treba sa uskromnit... Vezmi si, ze by sme si vsetci nakupili nieco na dlh a potom zbankrotovali, nemali by nam co zobrat, nemuseli by sme to splacat... ako by to tu vyzeralo??? Myslim, ze v tomto state je vela veci postavenych na hlavu, ale toto nie je ta najhorsia.

Inak nezavidim ti situaciu, ja som prave riesila exekuciu priatelovi a to je jedna psychiatria.. nikto nepocuva, nikto nekomunikuje, zaplatila som to raz... znovu vymahali to iste aj s dalsimi urokami a mozem si "piskat"... zaplatila som to, nemam pri babatku cas chodit po sudoch a natahovat sa s nimi... Drzim palce
123tornado 250Eur je prva exekucia ta najvecisa je 7000 Eur je to spotrebny uver ktory som bral ked som bol zamestnany na trvaly pracovny pomer. No necakal som ze moj nadriadeny si na mna zasadne a do dvoch mesiacov mi dal 3 krat porusenie pracovnej discipliny.
123tornado Prisla prva vypoved pocas PN ktoru som odvratil. Jednoznacne mi povedal ze tam dlho pracovat nebudem. A ta vypoved prisla.

Porusovanie Ustavy SR

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.