Zavrieť

Porady

Zľava MHD pre poberateľa dôchodku zo zahraničia

Zdravím všetkých!

Možno sa nájde niekto s podobnou skúsenosťou a bude mi vedieť poradiť.
Dnes som sa bola informovať na Dopravnom podniku, kde sa robia mesačenky, ohľadom zľavy na cestovné pre dôchodcov. Nakoľko je moja matka už na dôchodku ale nie je občanom SR, ma zaujímalo, čo na to potrebuje (keďže má trvalý pobyt v Bratislave, dokonca aj Bratislavskú kartu jej spravili).
Teta za prepážkou najskôr len nechápavo civela, kým som jej vysvetlila situáciu, potom sa otočila na kolegyňu, chvíľu o tom kecali a nakoniec sa zhodli, že sa to nedá. Poslali ma preč s tým, že moja matka jednoducho nemá nárok na žiadnu zľavu, keďže poberá dôchodok zo zahraničia a nie odtiaľto!

Ale mne sa to nejak vôbec nepozdáva. Tak mesačenku jej v pohode spravia, ale zľavu jej už nedajú, ako každému dôchodcovi? Veď nie je jedno odkiaľ ten dôchodok dostáva? A čo občania SR, ktorí poberajú dôchodok zo zahraničia, to ani tí nemajú nárok na zľavu??

Prosím poraďte, ak o tom viete niečo. Ďakujem.
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa bodov

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

tictac7
Ako si vybaviť dôchodcovské zľavy

Aby mohol dôchodca využívať zľavy, ktoré mu poskytuje Dopravný podnik Bratislava, musí si vybaviť dôchodcovskú čipovú kartu (ak chce využívať električenku) alebo preukaz na zľavu (ak chce cestovať iba na jednorazové cestovné lístky). Na vydanie preukazu na zľavu potrebuje predložiť výmer o poberaní dôchodku zo Sociálnej poisťovne, resp. z príslušného útvaru sociálneho zabezpečenia alebo Preukaz dôchodcu vydaný Ministerstvom vnútra SR, 1 fotku 3 x 3.5 cm (ako na občiansky preukaz) a občiansky preukaz. Na dôchodcovskú zľavu majú nárok občania SR a držitelia Povolenia k pobytu cudzincov, ak sú poberateľmi starobných, invalidných dôchodkov podľa § 29 ods. 3 zákona č. 100/1988 Zb. o sociálnom zabezpečení v znení neskorších predpisov a zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení s poklesom miery schopnosti pracovať nad 71 % vrátane a výsluhových dôchodkov po dosiahnutí veku 55 rokov.

Hlasovalo 5 pouzivatelov

Užitočné (5)
avalik, pepsikova, Paula, Xanti, Katy a R
5

Zagiel je offline (nepripojený) Zagiel

Zagiel
Ďakujem pekne tictac, mohla som si pozrieť lepšie stránku IMHD Tak ja som si to tiež myslela. Veď to povolenie na pobyt má už niekoľko rokov, aj som im to tam povedala, ale bolo im jedno. Nuž tak asi si to celé vytlačim a tetkám z DPB to pôjdem strčiť pod nos
Pekný večer prajem!

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

tictac7
Zagiel Pozri príspevok
Ďakujem pekne tictac, mohla som si pozrieť lepšie stránku IMHD Tak ja som si to tiež myslela. Veď to povolenie na pobyt má už niekoľko rokov, aj som im to tam povedala, ale bolo im jedno. Nuž tak asi si to celé vytlačim a tetkám z DPB to pôjdem strčiť pod nos
Pekný večer prajem!
neviem, nepíšeš, či mama poberá starobný dôchodok z SK. Ak nepoberá, tak nemá nárok. To, že má BMK na tom nič nemení. BMK je viazaná na trvalý pobyt a nie na štátnu príslušnosť.

Zagiel je offline (nepripojený) Zagiel

Zagiel
No písala som, že poberá dôchodok zo zahraničia. Iba zo zahraničia, zo SR nie. Tak potom toto "Na dôchodcovskú zľavu majú nárok občania SR a držitelia Povolenia k pobytu cudzincov, ak sú poberateľmi starobných..." čo znamená?

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

tictac7
Zagiel Pozri príspevok
No písala som, že poberá dôchodok zo zahraničia. Iba zo zahraničia, zo SR nie. Tak potom toto "Na dôchodcovskú zľavu majú nárok občania SR a držitelia Povolenia k pobytu cudzincov, ak sú poberateľmi starobných..." čo znamená?
...neviem, čo čítaš, v mojom príspevku máš jasne napísané, že sa predkladá doklad o poberaní dôchodku zo SP, takže asi tak.....odvolávka je na SK zákon a nie na dôchodok všeobecne....

Zagiel je offline (nepripojený) Zagiel

Zagiel
Hm, škoda... No nič, tak bohužial bude musieť chodiť pešo, to ju moc nepoteší

Zľava MHD pre poberateľa dôchodku zo zahraničia

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.