Zavrieť

Porady

Vysporiadanie majetku medzi súrodencami.

Dobrý deň, prosím o radu: Bývame v dome ktorého vlastníkmi sú môj manžel a jeho brat, podielovo 50 na 50. Jeho brat tu nebýva už cca 3 roky a ani pred tým ani potom ako sa odsťahoval žiadno neprispieval na údržbu domu. Dom sme začali opravovať ešte v čase keď tu býval. To že ho musíme vyplatiť nám je jasné, len ma zaujíma či nemal povinnosť ako majiteľ polovice domu prispievať na údržbu a či sa tá čiastka ktorou mal prispievať nedá odrátať od hodnoty jeho podielu.
Teraz žiada o vyplatenie podielu bez ohľadu na to že sa o svoj majetok vôbec nestaral.
Oprava a údržba domu nás stála nemalé investície a on sa vyhráža, že dá dom ohodnotiť teraz na novo a že bude žiadať vyplatenie podľa súčasnej hodnoty.

Budem vďačná za každú radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Ak mate nejake blocky, ci faktury, tak samozrejme mate narok ,aby sa vam to pri vyplacani zohladnilo. ..

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    no ono je to tak, že aj keď si dá spraviť znalecký posudok bude mu na dve veci... ak s ním nebudete súhlasiť... nakoľko ak by došlo k súdu, súd určí hodnotu nehnuteľnosti k rozhodnému dátumu, mínus opotrebenie a mínus prípadné investície, ktoré urobil jeden z vlastníkov... napr. ak ste menili drevené okná za plastové a brat na ne neprispel, tak v posudku budú figurovať tie pôvodné... atď...

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    blavaciko Pozri príspevok
    z akeho titulu im brat musi odovzdat svoj podiel?
    brat im nemusí odovzdávať svoj podiel... brat chce však peniaze... t.j. asi ich potrebuje, tak chce svoj podiel im predať... resp. oni si môžu povedať, teraz sa nám darí, mali by sme to dať do poriadku, tak môžu dať na súd žiadosť o vysporiadanie podieľového vlastníctva a súd môže určiť, že musia bratov podiel odkúpiť za takú alebo onakú cenu...

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    redhaner Pozri príspevok
    aj dane a poistky
    dane sú na dohode medzi daňovníkmi t.j. ak platíte za celý dom tak správca dane vychádza z toho, že ste sa tak dohodli... t.j. je to nárokovateľné od brata, ale myslím, že len tri roky spätne... no čo sa týka poistenia nie je to povinnosť, je na Vašej dobrej vôli sa poistiť, t.j. brat poistku zrejme nežiadal uzavrieť... tak by sa nemal podieľať na jej financovaní... (paradoxné však je, že ako podielový spoluvlastník má nárok na plnenie v prípade udalosti...)

    asi by som to do takýchto extrémností nehnal... nakoľko vy síce máte nárok na úhradu vložených investícií (keďže tam nebýva tak na prevádzkových nákladoch sa nemusí podieľať), avšak brat môže od Vás požadovať nájomné za užívanie jeho polovice domu...

    blavaciko je offline (nepripojený) blavaciko

    blavaciko
    Ice dive Pozri príspevok
    brat im nemusí odovzdávať svoj podiel... brat chce však peniaze... t.j. asi ich potrebuje, tak chce svoj podiel im predať... resp. oni si môžu povedať, teraz sa nám darí, mali by sme to dať do poriadku, tak môžu dať na súd žiadosť o vysporiadanie podieľového vlastníctva a súd môže určiť, že musia bratov podiel odkúpiť za takú alebo onakú cenu...
    takze ja vlastnim polovicu domu a sud moze urcite ze ju MUSIM predat? to uz tu nikto nic negarantuje?
    som fakt netusil

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    blavaciko Pozri príspevok
    takze ja vlastnim polovicu domu a sud moze urcite ze ju MUSIM predat? to uz tu nikto nic negarantuje?
    som fakt netusil
    no zas také jednoduché to nie je... ako si myslíš.... súd vysporiadava vlastníctvo... keď je viac ako jeden vlastník... spravidla súd prihliada na okolnosti kto tam býva ako sa stará, čo do toho investoval... určí cenu spravidla trhovú a potom dá na výber či to chce druhý spoluvlastník kúpiť za danú cenu, alebo či to môže kúpiť (jeho finančná situácia) a ako krajné riešenie nariaďuje nehnuteľnosť predať a výťažok rozdeliť... zase žiaden súd ťa nemôže zbavovať tvojho ústavného práva vlastniť...

    Vysporiadanie majetku medzi súrodencami.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.