Zavrieť

Porady

výživné a dieťa študujúce na SŠ a VŠ

Dobrý deň!Som rozvedená 4. rok. Súdom mi bolo po rozvode zverené naše jediné spoločné dieťa do osobnej starotlivosti a druhému rodičovi určené platiť výživné. Po rozvode sa bývalý manžel od nás odsťahoval. V čase rozvodu navštevovalo naše dieťa 1. ročník na SŠ. Po rozvode az po čas, kedy naše dieťa nedovŕšilo plnoletosť, bývalý manžel si neplnil vyživovaciu povinnosť určenú súdom včas a riadne a po dovršení plnoletosti prestal platiť úplne aj napriek k tomu, že naše dieťa bolo stále študentom SŠ.Po ukončení SŠ sa stalo študentom VŠ, kde teraz navštevuje 1. ročník v dennej forme. Žije naďalej so mnou aj s mojim druhom a našou dcérkou v spoločnej domácnosti. Do dnešného dňa mi po dovŕšení plnoletosti nášho už dospelého študujúceho a sústavne sa pripravujúceho dieťaťa na povolanie bývalý manžel neprispel ani korunou. Ako je to s tým platením v mojom prípade, keď súd určil platiť výživné? Stále platí to rozhodnutie súdu zo dňa, kedy bolo vydané?Zatiaľ som v tejto veci nepodala žiaden podnet. Aká je dlhá premlčacia doba? Ďakujem za všetky odborné rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Rozhodnutie stale plati.
    ak je dieta plnolete, dava podnet na sud dieta (moze byt zastupovane tebou, ale dospele uz je ucastnikom konania).
    Aj ziadost o zvysenie vyzivneho podava dospele dieta same.

    denushiq je offline (nepripojený) denushiq

    denushiq
    Dakujem za Vasu reakciu,no nemyslim,zeby dieta hoci je dospele,no nezaopatrene a zverene podla tohto rozhodnutia sudu matke malo podavat trestne oznamenie za neplnenie vyzivovacej povinnosti,ked dieta zivim ja ?

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Mysliet si to nemusis, ale je to podla zakona tak.
    Dokonca len dieta (ak uz je dospele) moze podat navrh na exekuciu vyzivneho od otca.

    denushiq je offline (nepripojený) denushiq

    denushiq
    ozaj si cenim vsetky rady,ale ak by Vam to nevadilo,napisali by Ste mi ktory zakon riesi moj problem?ohladom zvysenia je mi jasne,ze podava na sud navrh dospele dieta,mna viac zaujimalo,ak rozhodnutie sudu vo veci platenia vyzivneho stale plati a povinny ma zasielat vysku vyzivneho mne?

    blavaciko je offline (nepripojený) blavaciko

    blavaciko
    vyzivne predsa patri dietatu, nie matke... ta je len akymsi "spravcom" pokym dieta nedosiahne plnoletosti...
    tvoje dieta ti vsak moze udelit plnu moc na ucel vymahania vyzivneho

    výživné a dieťa študujúce na SŠ a VŠ

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.